Zarejestruj się

Aby dyskutować we wszystkich kategoriach, wymagana jest rejestracja.

 

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    •  
      CommentAuthorElse
    • CommentTimeSep 5th 2017
     permalink
    Dżasti, ja myślę, że to tak jak wyżej dziewczyny piszą, chodzi o wyliczenie porcji obiadowych. Pracuję w przedszkolu i tak to właśnie wyglądało, że max do 8.30. Miałyśmy też dzieci, które przychodziły po śniadaniu na 9 i te dzieci były do obiadu liczone zawsze, chyba, że rano 8.00-8.30 otrzymałyśmy telefon o nieobecności dziecka.

    Raz miałyśmy dziewczynkę, która raz w tygodniu przychodziła o 10 (ale to do 5 lat, bo w wieku obowiązku szkolnego niestety traciłaby zajęcia). Ja myślę, że to się można dogadać.

    A te zajęcia o 8, to chyba religia, angielski??? Bo dydaktyczne to chyba po sniadaniu, nie?
    --
  1.  permalink
    Rano zajęcia naprawdę???Dzieci do 8 przychodzą, potem jest sprzątanie do śniadanka, mycie rąk .i o 8:30 jedzą.
    .
    Moje są przed 7.
    -- ❤️Martusia2004 Aniulka2011 Dorotka2013 Marcinek2017❤️
    •  
      CommentAuthoragat233
    • CommentTimeSep 5th 2017
     permalink
    U nas tez do 8.30 czyli do sniadania. Dzisiaj drugi dzien mojej corki w przedszkolu. Na razie super ale zostaje do 12 bo potem dzieci spia a ze ona nie spi juz od stycznia to nie wiem jak to bedzie bo dzieci musza przynajmniej lezec. Takze przedszkole super gorzej natomiast zniosl to synek ktory musial na pol godziny zostac z dziadkiem jak odwozilam corke. A za miesiac musze wrocic do pracy i wtedy bedzie musial zostac na 8 godzin:(((.
    --
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeSep 5th 2017 zmieniony
     permalink
    Generalnie chyba w przedszkolach/żłobkach prywatnych jest większy luz z porannym przyprowadzaniem.
    U nas o 9:00 śniadanie było i po śniadaniu zajęcia. Tak więc było przyjęte, że dzieci przyprowadzało się do 9-tej. Ale zdarzali sięspóźniealscy, niektórzy notoryczni. Ale to już 'problem' rodziców - płacili za posiłki (śniadanie), których dzieci nie jadły.

    agat233: zostaje do 12 bo potem dzieci spia a ze ona nie spi juz od stycznia to nie wiem jak to bedzie bo dzieci musza przynajmniej lezec

    U nas kto nie chciał spać, to się cicho z paniami bawił, albo jedna pani zostawała ze śpiochami, z druga szła z dziećmi nieśpiącymi do inne grupy.
    •  
      CommentAuthorElse
    • CommentTimeSep 5th 2017
     permalink
    U nas zajęcia o 8 były... Niestety nauczyciele od zajęć dodatkowych pracowali w różnych placówkach i nie wyrabiali się by byc w dogodniejszych godzinach... Wówczas śniadanka bywały z opóźnieniem.

    Z kolei u Dawidka 8-9 to terapie, potem 9 sniadanie, 9.30 zajęcia przedszkolne, 10.30-12 zaś terapie i zajęcia indywidualne, 12 obiad, 12.30-13.30 relax. 13.30 zaś zajęcia przedszkolne, a reszta czasu terapie.
    --
    •  
      CommentAuthorbananowiec
    • CommentTimeSep 5th 2017
     permalink
    U nas do 9 proszą o przyspowadzanie dzieci. O 9 jest śniadanie a do 14 są te "bezpłatne" godziny w czasie których zwykle jest realizowany program (tj. Dzieci uczą się piosenek itp). To jest nasze drugie pdkole tym razem państwowe. W pierwszym prywatnym było identycznie ale nikt nigdy wyrzutów nie robił o "spóźnienia".
    --
    •  
      CommentAuthordżasti
    • CommentTimeSep 5th 2017
     permalink
    Zajęcia to właśnie rytmika, angielski itp. Śniadania u Maksia są o 8.30 dla maluchów a o 9 dla starszaków. Teraz codziennie rano staram się, żeby Maksio nie szedł z pustym brzuszkiem, ale zazwyczaj nie chce jeść tak wcześnie. Dziś siedział 15 min przy serku homogenizowanym i spytał się czy może zjeść później, bo teraz nie ma ochoty. (A Maksio to pochłania jedzenie - szczególnie ostatnio), ale do tej godz. 8 to mi nic nie chce zjeść. Aleks to codziennie rano pije kubek mleka ryżowego. Ale Maksio raczej wodę tylko chce.
    -- ,
    • CommentAuthorszonik1
    • CommentTimeSep 5th 2017
     permalink
    W naszym państwowym trzeba przyprowadzać do 8:30, śniadanie jest o 9:00. W zeszłym roku dzieci schodziły się jednak do 9 (w tym my też). Angielski w ramach zajęć bez dodatkowej opłaty jakoś w okolicach poludnia, od 13:00 czy 13:30 są płatne dodatkowo tańce. Religia o 8:00, więc moja się nie łapie, bo przychodzimy na 8:30.
    • CommentAuthorkarolciat
    • CommentTimeSep 5th 2017
     permalink
    W naszym przedszkolu zajęcia dydaktyczne są dopiero po śniadaniu. Przed to jakieś grupowe, np. przed występami próby wierszyków, piosenek, tańców. Albo zajęcia ruchowe np. Ale i tak bywało Krysi przykro, jak wchodziła w połowie.
    Zajęcia dydaktyczne, typu religia, są popołudniu, tak, że czasem trzeba czekać na dziecko, bo trwają do 15:30-16. Przynajmniej tak było w ubiegłych latach. Rytmika była od 9 i wtedy ta pierwsza grupa musiała mieć podane śniadanie wcześniej. W zeszłym roku to była zerówka, zobaczymy jak będzie w tym.
    Z angielskim nie będzie kłopotu, bo wychowawczyni Krysi w ubiegłym roku zrobiła kurs i ona prowadzi zajęcia w grupach. Innych zajęć nie ma, bo miasto nie finansuje...
    --
    •  
      CommentAuthorElyanna
    • CommentTimeSep 5th 2017
     permalink
    Moje teraz idą około 7, za chwilę będą 6:40, bo ja na 7 muszę dojechać do pracy. Są jednymi z pierwszych, ale takie życie.


    to jeszcze super, moja zawsze 6:03 była i w żłobku i p-kolu, zwykle 1sza, my oboje z mężem na 7:00 do pracy i dojazd w różne strony około godziny. Teraz ma raj, bo na macierzyńskim jestem z młodą, ale też max 8:15-30 trzeba dzieci odstawic. Może 2 razy przyprowadziłam później z powodu kontroli u jakichś lekarzy.
    --
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeSep 5th 2017
     permalink
    Elyanna: moja zawsze 6:03 była i w żłobku i p-kolu, zwykle 1sza (...) Teraz ma raj, bo na macierzyńskim jestem z młodą

    Henryka na 6:50 odstawiałam do przedszkola. Miał raj gdy byłam na macierzyńskim - woziłam go na 9:00. A od dziś znów pobudki o 6:30 - bo już I klasa.
    •  
      CommentAuthorserratia
    • CommentTimeSep 5th 2017
     permalink
    Ja zawsze jestem 8.15 w przedszkolu, akurat dzieci się szykują do śniadania i modlitwy (bo przedszkole prowadzone przez siostry).
    --
    • CommentAuthorkarolciat
    • CommentTimeSep 5th 2017
     permalink
    To u was od 6 otwarte Ely? U nas wszystkie państwowe od 6:30.
    --
    •  
      CommentAuthorElse
    • CommentTimeSep 5th 2017
     permalink
    Nasze wszystkie państwowe w mieście czynne od 6. Prywatne od 7, specjalne - Dawidkowe od 8.
    A teraz on na indywidualnych i póki co poniedziałek 12, wtorek 13, środa 11.
    --
  2.  permalink
    Agnieszka79r: Rano zajęcia naprawdę???
    - u mnie byl w poprzednim roku angielki i rytmika - przed sniadaniem, a dodatkowo Maks mial zajecia z KS o 7.20 2x na tydzien. Tez nie bylo mi na reke wozkic o 7 ale coz...


    karolciat: To u was od 6 otwarte Ely? U nas wszystkie państwowe od 6:30.
    - u nas tez i moje czynne do 16.30 wiec jak ktos pracuje 8-16 to na wariackch papierach...

    Treść doklejona: 05.09.17 15:33
    U nas od tego roku nie ma szczotkowania zebow w przedszkolu gdyz sanepid stwierdzil, ze kazde dziecko ma miec swoja szafeczke w lazience na kubek z przyborami a moje przedszkole nie da rady tego zorganizowac.
    --
    •  
      CommentAuthorElyanna
    • CommentTimeSep 5th 2017
     permalink
    karolcia, u nas w mieście tylko jeden żłobek (państwowy) i p-kole (prywatne) czynne od 6:00 i dlatego tylko takie braliśmy pod uwagę, inaczej wcale żłobek i p-kole nie byłoby potrzebne, bo musiałabym zrezygnować z pracy.
    --
    •  
      CommentAuthorgucio8
    • CommentTimeSep 13th 2017
     permalink
    Dziewczyny, czy któraś z was jest w przedszkolu w radzie rodziców? Jakie macie obowiązki? ;-)
    •  
      CommentAuthorelfika
    • CommentTimeSep 13th 2017
     permalink
    ja byłam. w szkole też. składki, wymyślanie prezentów z okazji wszelakich mikołajek dni dziewczyn i chłopaków, dziecka itp oraz organizowanie jakichś atrakcji w związku z tym.
    -- [/url]
    •  
      CommentAuthorTEORKA
    • CommentTimeSep 13th 2017
     permalink
    Ja w poniedziałek na zebraniu zostałam wrobiona w funkcję skarbnika. Tzn trochę sama się zgłosiłam bo nie wyszlibyśmy stamtąd ani o 20-stej.
    Dorosle baby a się pod stolikami chowaly.
    No więc powiedziałam, że wezmę to na klate i już oczywiście żałuję bo ścigam te matki w szatni rano i popołudniu i zaraz się wk#$&#ę i ruską mafię nadsyłać będę, bo nikt 30 zł nie chce dać. Tzn kilka osób dało, a reszta zdziwia.
    Ja pierniczę co za ludzie.
    --
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeSep 14th 2017
     permalink
    U mnie dziś w szkole zebranie.
    Pewnie będzie jak u Ciebie Teo - że każdy będzie się chował i unikał wzroku, byle nie zostać wybranym. I pewnie na mnie padnie, bo sama się zgłoszę. Ale ze mną im łatwo nie będzie...
    •  
      CommentAuthorgucio8
    • CommentTimeSep 14th 2017
     permalink
    Właśnie ja w podobny sposób zostałam "wybrana" i teraz dopiero zastanawiam się, co właściwie będę musiała robić ;-)
    •  
      CommentAuthor_Aneta_
    • CommentTimeSep 14th 2017
     permalink
    U nas wczoraj zebranie, Ale trójka zgłosiła się dobrowolnie :)
    Całe przedszkole byłam w trójce więc chwilowo mam dość.
    --
    •  
      CommentAuthorbananowiec
    • CommentTimeSep 14th 2017
     permalink
    U nas skarbnik wywiesił kartkę na drzwiach od sali w pdkolu z danymi do przelewu i nie ma latania i proszenia. Info dostępna dla wszystkich, nie ma że ktoś nie wiedział. Tylko co zrobić z takimi co płacić nie zamierzają?
    --
    •  
      CommentAuthorelfika
    • CommentTimeSep 14th 2017
     permalink
    ja przez librusa ścigałam. całe pieprzony rok. najpierw składka na I półrocze, potem na II. przy I sem podziałało napisanie do wszystkich rodziców kto jeszcze nie opłacił, przy II sem. podziałało jak napisałam, że rozumiem, że dzieci, które nie mają opłaconej składki prezentów nie dostaną a rodzice biorą na klatę tłumaczenie czemu.
    mamy jeszcze gagatka co ma 11 dzieci czy jakoś tak. w każdym razie wielo, wielo. i ona się miga od lat. w zeszłym roku też próbowała ale ponieważ jest 500+ i już nie ma tłumaczenia, że bida piszczy to rada szkoły zagroziła zgłoszeniem do MOPRU jeśli nie opłaci podstawowych składek szkolnych, bo klasowe to ma w dupie.
    w tym roku jeszcze zebrania nie mieliśmy ale będzie wesoło bo klasa liczy 17 dzieciaków, my z poprzedniego roku umywamy ręce. i znowu nie będzie pana.
    -- [/url]
    •  
      CommentAuthorTEORKA
    • CommentTimeSep 14th 2017
     permalink
    No ja też rozdalam kartki, w szatni na półki.
    Z numerem moim telefonu, nr konta etc etc.
    Ale wiecie, to że rodzice wzięli i przeczytali to nic nie znaczy.

    Mamy też w grupie trojaczki.
    Ich rodzicom napisałam, żeby po 20 zł zamiast 30 wpłacili, no bo to jednak dość spory wydatek.
    --
    • CommentAuthorcestmoi89
    • CommentTimeSep 14th 2017
     permalink
    Ale te 30 zł to macie na ile? Na miesiąc/półrocze/rok? U nas komitet 160 zł rocznie, 100 zł wyprawka :/
    --
    •  
      CommentAuthorElse
    • CommentTimeSep 14th 2017
     permalink
    U mojego syna 120 komitet na rok, 106 książki, 47 ubezpieczenie...
    Ale ja to mam tak, że sobie wcześniej odkładam po "grosze", aby we wrześniu raz, a dobrze zapłacić i mieć spokój, bo prawdę powiedziawszy calutki rok coś stoi na przeszkodzie, aby nagle 120 zł wydrapać (przynajmniej u mnie :P).

    W poprzednim przedszkolu Dawidka było 20 zł na miesiąc. i 50 zł ubezpieczenie, plus wyprawka oczywiście.
    --
  3.  permalink
    A to drogo---u nas 80 rada rodzicow, 37 ubezpieczenie, 95 ksiazki, 25 rozne artykuly pomocnicze i jeszcze nie ustalona kwota na bloki, kredki itp
    --
    •  
      CommentAuthordżasti
    • CommentTimeSep 14th 2017
     permalink
    U nas to się wpłaca dla nauczycielek gotówką za wszystkie tego typu rzeczy. I nie słyszałam, żeby ktoś się migał. Kartka wisi, że trzeba zapłacić i już. Rodzice przychodzą i płacą. Nie mamy skarbnika, bo na prezenty, wyjazdy itp. zbierają właśnie nauczycielki.
    -- ,
    •  
      CommentAuthorElse
    • CommentTimeSep 14th 2017
     permalink
    W mojej pracy też my zbierałyśmy, ale powiem szczerze. Sporo rodziców chce uniknąć wpłat. Trzeba przypominać, wołać... Najwyższa wypłacalność jest zawsze w najmłodszej grupie. W zerówce trzeba chodzic, chodzić... Tłumaczyć, "rozliczać" się...

    Ale prezenty na wszelkie okazje, wycieczki... tego oczywiście oczekują.
    --
    • CommentAuthorkarolciat
    • CommentTimeSep 14th 2017
     permalink
    Ja jestem w radzie rodziców od tego roku. U obojga. U Krysi mnie zgłosiła koleżanka, bo i tak jej pomagałam ogarniać sprawy (nasze córki się lubią, wiec czasem się odwiedzają, kontakt trochę lepszy niż z innymi rodzicami). U Wojtak nie było chętnych, wiec zapytałam czy można być w więcej niż jednej grupie, poprosiłam o zgodę koleżankę, której córka jest w grupie z Wojtkiem i została nam 3 osoba. Nie było chętnych więc było losowanie :bigsmile:
    U nas rada rodziców się spotyka z dyrekcją i ustalają kwoty składek, paczki na święta itd.
    Nie ma skarbników- opłaty na wyprawkę i radę (po 120 zł było ostatnio, w tym roku dopiero ustalimy kwotę), ubezpieczenie zbiera dyrekcja lub ewentualnie wychowawca. Do tego mamy składki grupowe po 5 zł/mc na drobne okazje (dzień chłopca, kobiet, dziecka, figloraj itd.), raz w miesiącu 3 zł na koncert też zbiera wychowawca.
    --
    •  
      CommentAuthorTEORKA
    • CommentTimeSep 14th 2017
     permalink
    cestmoi89: Ale te 30 zł to macie na ile? Na miesiąc/półrocze/rok?


    Chyba na pół roku, o ile nie na rok :smile:
    Muszę się u poprzedniej skarbnik dopytać, ale głowę sobie dam uciąć, że na rok mówiła.


    Wyprawkę u nas każdy przynosi sam, we własnym zakresie.
    --
  4.  permalink
    U nas te zbieraja nauczycielki.
    --
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeSep 15th 2017
     permalink
    marion: U mnie dziś w szkole zebranie. Pewnie będzie jak u Ciebie Teo - że każdy będzie się chował i unikał wzroku, byle nie zostać wybranym. I pewnie na mnie padnie, bo sama się zgłoszę. Ale ze mną im łatwo nie będzie...

    No i zdziwiłam się.
    Jestem po zebraniu - nie ma skarbnika i to wychowawca będzie zbierać wszelkie opłaty. Zgłosiła się natomiast jedna matka do ogólnoszkolnej Rady Rodziców (pracuje w domu, dyspozycyjna bo czasem wolnym sama sobie zarządza). Żadnej "trójki klasowej" nie ma.
    Wczoraj zbierane były też opłaty - klasowe, ubezpieczenie, itp. Łącznie 110,40 zł. Zapłaciło od ręki ponad 90 % rodziców.
    •  
      CommentAuthorelfika
    • CommentTimeSep 15th 2017
     permalink
    zapewne podyktowane doświadczeniem - i dobrze. bo i tak 99% rodziców wali do wychowawcy z kasą i całą resztą.
    -- [/url]
    •  
      CommentAuthorKasiaMW
    • CommentTimeSep 15th 2017
     permalink
    Ja to u nas strasznie drogo na radę rodziców 30x10muesiecy całe szczęście wystarczy za jedną wyprawka 120 razem z ubez x2
    Książki Wiki jakis koło 100
    Milki130
    Do tego podnieśli składkę na jedzenie do 8zl za dzień
    Ogólnie 500+Nie pomogło 😂
    I oczywiście zapłata za pierwszy miesiąc cały z góry masakra
    Wiki słabo się adaptuje płacze rano marudzi nie chce tam jeść są lepsze dni Ale przeważnie jazgot
    --
    •  
      CommentAuthoragat233
    • CommentTimeSep 15th 2017
     permalink
    To u nas tylko 50 wyprawka na caly rok i 25 na poranki muzyczne ktore beda raz w miesiacu. Ale mam pytanie jak to jest z ubezpieczeniem? Ile ono wychodzi u Was? i czy to jest jednorazowa oplata? Bo u nas najchetniej by chcieli zeby sobie dzieko samemu ubezpieczyc np. w pracy ale wtedy to wychodzi ok. 50zl na miesiac.
    --
    •  
      CommentAuthorczerwinka
    • CommentTimeSep 15th 2017
     permalink
    U nas rada rodziców to 50 zł za miesiąc ;) ale nic mnie nie interesuje ani art. Palyczne ani teatrzyki,koncerty, wycieczki, woda,prezenty itd. ..a stawka żywieniowa to 9,50 przedszkole Państwowe.ubezpieczenue 51 zł za rok ale słabe Warunki ubezpieczenia Wiec ubezpieczę hobw szkole Karate do której chodzi 80 zł ale duzo lepsze warunki i mniej haczyków.
    --
  5.  permalink
    u nas 37 zl w przedszkolu.
    --
    • CommentAuthorruda03
    • CommentTimeSep 16th 2017
     permalink
    U nas -rada rodziców 80zl ,20 zł na teatrzyki,80 wyprawka i ubezp.50 zł - to są opłaty na cały rok . wyżywienie 5 zł.na dzień -myślę ze u nas te opłaty nie są duże -a wyprawkę i na radę rodziców można zapłacić w dwóch ratach.
    --
    •  
      CommentAuthorelfika
    • CommentTimeSep 16th 2017
     permalink
    nieźle Was kroją na tym ubezpieczeniu. wiecie, że nie ma obowiązku wykupywania go w placówce, że można samodzielnie dziecko ubezpieczyć?
    -- [/url]
    •  
      CommentAuthor_hydro_
    • CommentTimeSep 16th 2017
     permalink
    No pewnie. Nigdy nie ubezpieczałam dziewczyn w placówkach. Zawsze robi to mąż u siebie w pracy, mają o wiele korzystniejsze oferty.
  6.  permalink
    U mnie w pracy sie nie dalo, tylko osoby pelnoletnie. Teraz chyba jakies jest ale 37 zl na rok to nie duzo, zwazajac ze rok temu synek dostal 100 za rozciete ucho i w tym roku tez dostanie za rozciety łuk brwiowy :P
    --
    •  
      CommentAuthorserratia
    • CommentTimeSep 16th 2017
     permalink
    Kurczę ale ceny! U nas rada 20 zł na rok. Materiały papiernicze 30 zł i ubezpieczenie 41 zł.
    --
    •  
      CommentAuthorElse
    • CommentTimeSep 16th 2017
     permalink
    W poprzednim przedszkolu Dawidka też rada 25 czy 30 zł (jakies grosze, nie pamietam), ale to wielki gmach i tam dzieciaków full. Teraz jesteśmy w mniejszej placówce. No i w poprzedniej prezenty bogate, ale tam tez sponsorzy bardzo pomagali. Niestety nie każda placówka ma takie wsparcie...
    --
    • CommentAuthoradda78
    • CommentTimeSep 16th 2017
     permalink
    u nas ubezpieczenie 15 zl na rok, składka na komitet jeszcze nie ustalona,zebrania jeszcze nie bylo-choc nie wiem po co jak rodzicow w p-kolu widza co dzien
    wyprawka we wlasnym zakresie byla, wiem,ze na prezenty zbieraja osobno, jedzenia tam niema
    my juz mamy na pokladzie 1 chorowanie,a tak sie cieszylam, ze chce zostac 8-13, a tu tydzien p-kola,i tydzien jak na razie w domu
    --
    • CommentAuthorkarolciat
    • CommentTimeSep 16th 2017
     permalink
    U nas ubezpieczenie 24 albo 27, nie pamiętam. Rada i wyprawka to będzie pewnie jak w tamtym roku po 120, za drugie chyba po 80 (zniżka dla rodzeństw).
    --
    • CommentAuthorcestmoi89
    • CommentTimeSep 20th 2017
     permalink
    Wyprawka

    Za działanie przedszkola, w tym zagwarantowanie bezpiecznych i higienicznych warunków nauki, wychowania i opieki, w tym zapewnienie m.in. środków higieny osobistej, artykułów biurowych, zabawek odpowiada organ prowadzący. Nie jest to rolą rodziców. Pobieranie dodatkowych opłat na zakup kredek i innych przyborów – tzw. „wyprawki” jest niezgodne z prawem.

    Rodzic powinien jedynie wyposażyć dziecko w przybory pozwalające na utrzymanie higieny osobistej np. buty na zmianę, chusteczki higieniczne, szczoteczkę i pastę do zębów.

    Osobą odpowiedzialną za właściwą organizację pracy przedszkola, w tym również zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pobytu dzieci w przedszkolu, jest bezpośrednio jego dyrektor.

    Departament Informacji i Promocji
    Ministerstwo Edukacji Narodowej

    źródło: https://men.gov.pl/ministerstwo/informacje/nowy-rok-szkolny-20172018-rozpoczecie-zajec-w-przedszkolach.html
    --
    • CommentAuthorkarolciat
    • CommentTimeSep 20th 2017
     permalink
    Niby rozumiem i fajnie by tak było, tylko jeśli organ prowadzący da fundusze na wyposażenie w przybory, to nie będzie czegoś innego. W tym roku się załapałam do rady rodziców i pewnie pobędę w niej do końca przedszkola Wojtka, więc może czegoś się dowiem o zasadach funkcjonowania...
    Niemniej dobrze wiedzieć, że takie są "wytyczne".
    I u nas są to wpłaty dobrowolne, nie ma przymusu.
    --
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeSep 20th 2017
     permalink
    A o jakich przedszkolach tu mowa?
    Bo mój starszak był 4 lata w prywatnym - nigdy w tym czasie nie kupowałam żadnych art. biurowych, art. higienicznych, zabawek, gier, puzzli itp. Płaciłam jedynie 2 lata z rzędu za podręczniki (po ok. 120 zł) i ze dwa razy dałam 3 zł na bilet MZK.
    Wszystkie powyższe artykuły były "w cenie" czesnego - co miesiąc 400 zł.
Chcesz dodać komentarz? Zarejestruj się lub zaloguj.
Nie chcesz rejestrować konta? Dyskutuj w kategoriach Pytanie / Odpowiedź i Dział dla początkujących.