Zarejestruj się

Aby dyskutować we wszystkich kategoriach, wymagana jest rejestracja.

 

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    •  
      CommentAuthorluczynka
    • CommentTimeJan 20th 2016
     permalink
    "Dobre" wyjaśnienie dla każdego sądu znaczy co innego.
    uś: od doreczenia uzasadnienia jest 14dni na apelacje,tak?

    Tak.
    uś: a jesli dzis otrzymalam odmowe otrzymania uzasadnienia to czy obowiazuje ciagle termin 14 dni na apelacje?

    A w tym piśmie, które przyszło, masz pouczenia? Warto poczytać, być może możesz zażalić tą decyzję.
    --
    •  
      CommentAuthor
    • CommentTimeJan 20th 2016
     permalink
    luczynka: być może możesz zażalić tą decyzję.
    jest napisane ze przysługuje zażalenie...
    ale o apelacji nic nie ma
    --
    •  
      CommentAuthorluczynka
    • CommentTimeJan 20th 2016
     permalink
    To proponuję się dowiedzieć, czy składając zażalenie jednocześnie powinnaś złożyć apelację, czy poczekać na rozstrzygnięcie zażalenia i dopiero wtedy.
    --
    •  
      CommentAuthor
    • CommentTimeJan 20th 2016
     permalink
    dziekuje za pomoc :smile:
    --
    •  
      CommentAuthordagus84
    • CommentTimeJan 22nd 2016
     permalink
    Dziewczyny, poradźcie mi. EKS ma sądownie zasadzone odwiedziny. W związku z tym, ze przed sadem klamal, chciałabym miec w jakiś sposób udokumentowane odwiedziny. Z podpisem. Mogę cos takiego żądać??
    --
    •  
      CommentAuthorElse
    • CommentTimeJan 22nd 2016
     permalink
    Ja kazałam swojemu podpisywać...
    --
    •  
      CommentAuthorEwasmerf
    • CommentTimeJan 22nd 2016
     permalink
    Zaddac to sobie mozesz, ale czy podpisze to juz inna bajka. choc w sumie taki podpis to tylko na jego korzysc by byl. ze jednak chce i sie stara.
    Wez zawsze w odwiedziny swiadka, chocby sasiadke, koelzanke. Przy odbiorze, przy zwrocie dzieci.
    Wez kamere, nagraj. dyktafon. im wiecej dowodow tym lepiej.
    tylko akurat to, ze byl, ze przyszedl do dzieci to raczej na jego korzysc zawsze bedzie swiadczyc.

    Treść doklejona: 22.01.16 15:38
    dagus84: EKS ma sądownie zasadzone odwiedziny.

    i nie mylcie czasum. prawo do odwiedzin to cos innego niz jakikolwiek obowiazek, np. do alimentow.
    -- ;
    •  
      CommentAuthorkatka_81
    • CommentTimeJan 24th 2016
     permalink
    Ewasmerf: prawo do odwiedzin to cos innego niz jakikolwiek obowiazek, np. do alimentow.

    ja mam w wyroku napisane, ze pozwany ma prawo ale i obowiązek. Poinformowano mnie również, że gdyby nie wywiązywał się z obowiązku odwiedzin dziecka mogę domagać się od niego grzywny (tylko dokładnie nie znam jak to załatwić, bo nie pytałam), bodajże 500zł dla mnie za każde nieprzyjście.
    --
    •  
      CommentAuthorElse
    • CommentTimeJan 24th 2016
     permalink
    Katka, a ta grzywna to nie jest na rzecz dziecka?
    Ja jeśli sad przyzna D spotkania to też będę wnosić o takie zabezpieczenie.
    --
    •  
      CommentAuthorEwasmerf
    • CommentTimeJan 24th 2016
     permalink
    dziewczyny, tyle teorii, czytalam tez o tym. ale podejrzewam, ze w praktyce przepis jest martwy
    -- ;
    •  
      CommentAuthorkatka_81
    • CommentTimeJan 24th 2016
     permalink
    No nieistotne chyba, płaci mnie, matce - tak mi adwokat mówiła.

    Treść doklejona: 24.01.16 17:22
    Ewasmerf: ale podejrzewam, ze w praktyce przepis jest martwy

    Moja adwokat mówiła (jedna z lepszych w gw), że ma już takie klientki, które dostają te pieniądze. W końcu wzięli się za te widzenia. W końcu!!!
    --
    •  
      CommentAuthorEwasmerf
    • CommentTimeJan 24th 2016
     permalink
    oo, no to super by bylo. Zawsze to jakies zdyscyplinowanie ojca. Przynajmniej wie ze czas kosztuje, albo czas albo pieniadz.
    -- ;
    •  
      CommentAuthorElse
    • CommentTimeJan 24th 2016
     permalink
    No nieistotne chyba


    w praktyce nieistotne, bo to Ty wydasz te pieniądze, ale w teorii mi chodzi... Bo to co dla nas brzmi neutralnie, to juz dla wypłacającego ową grzywnę jest znaczące... Bo przecież alimentów też ojcowie nie płacą dla nas tylko dla dzieci... No i dlatego pytam jak to jest "zapisane" - to zabezpieczenie... Czy na Ciebie czy na rzecz dziecka....
    --
    •  
      CommentAuthordagus84
    • CommentTimeJan 25th 2016
     permalink
    Jesteśmy po odwiedzinach.
    Chciałabym wysłuchać waszych opinii na temat relacji ojciec syn. Ponieważ, wyczułam, widziałam, że tata nie wiedział jak zachować się w stosunku do syna, bał się go, był ostrożny jak go brał na ręce (tu zaraz był krzyk). Zachowanie było takie bezradne po prostu....syn oczywiście tylko z mamą. Ale potrafił iść za rączkę z tatą a na rękach był bez problemu u cioci.
    Próbowałam zachęcać tatę do tego, aby bawił się z synem. Jednak mam wrażenie, że syn jest dla niego za mały...nie wiem. Julka już dużo gada to lepiej z nią złapał kontakt.
    Nie wiem co mogę zrobić aby syn przekonał się do taty....czy też mam po prostu czekać...
    Poradźcie mi coś, i krytyka też może być.
    --
    •  
      CommentAuthorkatka_81
    • CommentTimeJan 25th 2016 zmieniony
     permalink
    Daga, sory, ale to on ma się postarać, by te więź złapać, nie Ty. Nie utrudniaj (choć wiem ze tego nie robisz) i to tyle co możesz w tej sprawie zrobić. Takie jest moje zdanie i psycholog z RODK, bo miałam podobne dylematy.
    --
    • CommentAuthorGabcia_I
    • CommentTimeJan 25th 2016
     permalink
    Dagus, on nie jest za mały tylko panowie sie zwyczajnie nie znają. Mało czasu spędzonego razem. Tata jest obcym człowiekiem. Sami musza zbudować więzi a do tego potrzebny jest tez czas.
    --
    •  
      CommentAuthorashtar855
    • CommentTimeJan 27th 2016
     permalink
    Else jak długo czekałas na sprawe o pozbawienie praw w csw? Mąż wniósł sprawe o widzenia syna i zastanawiamy się jak długo bedzie musiał czekać na rozprawe.
    •  
      CommentAuthorElse
    • CommentTimeJan 27th 2016
     permalink
    Ja składałam w jakoś pod koniec czerwca, można na upartego zaokrąglić, że lipiec... i czekałam na sprawę do października.
    Z tym, że ja zahaczyłam o czas urlopów, więc może dlatego czekałam 3 miesiące. Koleżanka moja czekała krócej.
    Gdy zapytałam w sekretariacie o przybliżony czas to mówiła babka, że od 4 tygodni do pół roku się czeka...

    Zawiadomienie o rozprawie otrzymałam na miesiąc przed terminem...
    --
    •  
      CommentAuthorEwasmerf
    • CommentTimeFeb 3rd 2016
     permalink
    ktoras sie orientuje jak ugodowo miec papier na alimenty?
    1. czytaklam ze jest cos takiego jak ugoda alimentacyjna - ale nie wiem jak to ugryzc - pisze sie ugode, i sklada w sadzie ale co? ugode? czy jakis pozew o rozpatrzenie ugody czy jak to jest?
    2. ponoc mozna tez zawrzec umowe u notariusza z tytulem egzekucyjnym.
    potrzebuje po porstu miec na papierze dla urzednikow.
    -- ;
    •  
      CommentAuthordagus84
    • CommentTimeFeb 3rd 2016
     permalink
    U notariusza jak mi powiedzial adwokat to mogę sobie ten papier nad lozkiem powiesić. Nic nie zastąpi rozprawy. Tam niech sie zgodzi na kwotę i juz. 5 minut. Po co ugody?
    --
    •  
      CommentAuthorEwasmerf
    • CommentTimeFeb 3rd 2016
     permalink
    Po to, ze jest szybciej. A konkretnie o co mu chodzilo? Bo jest tytul egzekucyjny z tego co czytalam tylko mu w sadzie tzreba nadac klauzule wykonalnosci, jesliby sie chcialo isc do komornika. w tym sensie?

    Treść doklejona: 03.02.16 08:28
    a ugode po to, zeby dostac swiadczenia na dziecko jako samotna matka. jak sie nie ma zasadzonych alimentow to nie mozna sie ubiegac o swiadczenia rodzinne przykladowo. potrzebuje papier.
    -- ;
    •  
      CommentAuthordagus84
    • CommentTimeFeb 3rd 2016
     permalink
    Ja cytuje co mi powiedzial adwokat :)
    --
    •  
      CommentAuthorbird
    • CommentTimeFeb 3rd 2016 zmieniony
     permalink
    Podpisujesz umowę o alimenty w formie aktu notarialnego i po sprawie. Akt notarialny stanowi tytuł egzekucyjny, tylko musisz pamiętać,żeby taki akt zawierał zapis o dobrowolnym poddaniu się egzekucji.
    Akt notarialny w którym dłużnik dobrowolnie poddał się egzekucji, ma wartość wyroku wydanego przez sąd.

    W razie problemów z egzekucją zwracasz się do sądu o nadanie klauzuli natychmiastowej wykonalności, pokazujesz ugodę jaką zawarliście, a sąd przyklepuje. Wtedy śmiało możecz udać się do komornika.

    Ewa, w Twoim przypadku nie szarpałabym się z sądami, zwłaszcza, że czas goni.
    Powodzenia. :wink:
    •  
      CommentAuthorEwasmerf
    • CommentTimeFeb 3rd 2016
     permalink
    dzieki bird, o to mi chodzilo;-)
    -- ;
    •  
      CommentAuthorkatka_81
    • CommentTimeFeb 3rd 2016 zmieniony
     permalink
    dagus84: Tam niech sie zgodzi na kwotę i juz. 5 minut. Po co ugody?
    --

    Daga, ale w Sądzie, jeśli z góry jesteście ugadani na kwotę, jest podpisywana ugoda właśnie (na początku sprawy sędzina proponuje ugodę a nie proces sądowy objaśniając na czym to polega). Jeśli natomiast któreś nie zgadza się na zaproponowaną przez drugiego partnera kwotę, wówczas rozstrzyga to Sąd i jest to wyrok. Ja natomiast na papierku nie mam napisane "Postanowienie Sądu", tylko "Protokół z ugody". Nie ma to zatem znaczenia, gdzie się podpisze taki papier, serio. Adwokat chyba chciał sobie po prostu zarobić ;) Po co się ciągać po Sądach, czekać, tracić nerwy, skoro można to załatwić inaczej? Jedynie co różni te dwie sprawy to kwestie finansowe (opłata u notariusza)
    --
    •  
      CommentAuthorEwasmerf
    • CommentTimeFeb 3rd 2016
     permalink
    katka_81: Po co się ciągać po Sądach, czekać, tracić nerwy, skoro można to załatwić inaczej?

    o to to
    dzieki katka za wyjasnienie
    -- ;
    •  
      CommentAuthordagus84
    • CommentTimeFeb 3rd 2016
     permalink
    A ja miałam fona od mediatora. Więc uzgodniony termin to 25 luty, ze względu na odległość (bo mogłoby być wcześniej). Eks jej mówił żeby ze mną uzgodnić termin i godzinę. Ale nie wiedziałam że jest to płatne, 130 zł pierwsze spotkanie, kolejne 80 zł - na głowę oczywiście. To są dwie godziny.
    --
    •  
      CommentAuthorkatka_81
    • CommentTimeFeb 4th 2016
     permalink
    No płatne właśnie. Bez sensu, co?
    --
    •  
      CommentAuthor
    • CommentTimeFeb 4th 2016
     permalink
    Ale bzdura :confused: a to nie jest na zlecenie sądu?to gnidy jedne :neutral:
    --
    •  
      CommentAuthorbrombap
    • CommentTimeFeb 11th 2016
     permalink
    Uwaga: dziś w Rzeczpospolitej info o tym, że program 500+ może powodować składanie pozwów o obniżenie alimentów.
    --
    • CommentAuthorkarolciat
    • CommentTimeFeb 11th 2016
     permalink
    A po co? Znaczy alimenty miały nie być wliczane do dochodu? Chyba, ze chodzi o to, że strona płacąca bedzie udowadniać poprawę sytuacji materialnej?
    --
    •  
      CommentAuthorbrombap
    • CommentTimeFeb 11th 2016
     permalink
    rozważają tam, że do alimentów oceniane są potrzeby dziecka, a na to ma iść to 500 zł, więc jest zagrożenie taką interpretacją
    --
    •  
      CommentAuthorEwasmerf
    • CommentTimeFeb 11th 2016
     permalink
    glupie to strasznie.
    jak rodzice mieszkaja razem to obydwoje "po rowno" dokladaja sie na dziecko (bo wszystko wspolne najczesciej) i beda mieli 500 zl na drugie.
    ale jak juz osobno sa to teraz matka ma wylozyc pzrykadowo 400 zl, ojciec mial alimenty 400 zl, i teraz z takiego powodu ze matka dostanie od panstwa 500 zl to ojciec ma byc zwolniony z odpowiedzialnosci za dziecko?? a z jakiej niby racji? nie rozumiem
    -- ;
    •  
      CommentAuthorbonim
    • CommentTimeFeb 11th 2016
     permalink
    Ale jaja. I jeszcze to....
    "O świadczeniu mogą zapomnieć między innymi samodzielne matki jedynaków, które choćby minimalnie przekraczają próg dochodowy oraz rodziny patchworkowe, w których dwoje dzieci - jedno z poprzedniego związku i jedno wspólne - jest liczonych jako jedno (1 +1 = 1). Zdaniem części krytyków, 500 zł powinno przysługiwać na każde dziecko, gdyż inne rozwiązanie todzielenie dzieci na lepsze i gorsze."
    •  
      CommentAuthorczerwinka
    • CommentTimeFeb 11th 2016 zmieniony
     permalink
    No i tym sposobem właśnie nie dostałam 500 zł na Frania ;) :D - Gorszy sort te moje dzieci ...
    --
    •  
      CommentAuthorEwasmerf
    • CommentTimeFeb 11th 2016
     permalink
    ale glupoty gadacie
    "Jak liczyć dzieci z tzw. patchworkowych związków?

    Jeżeli rodzina obok dzieci z poprzednich związków posiadać będzie jeszcze wspólne dziecko do składu rodziny wliczane będą wszystkie dzieci."
    dziecko bedzoe sie liczyc w tej rodzinie, kto ma pewlnie wladzy rodzicielskiej i przy kim jest dziecko ( w praktyce przy matce)
    ze strony: http://www.mpips.gov.pl/rodzina500plus
    -- ;
    •  
      CommentAuthorbird
    • CommentTimeFeb 11th 2016 zmieniony
     permalink
    czerwinka, posłanka PIS w tym przypadku zachęca do tego, żeby spróbować ustabilizować swoją sytuację rodzinną, i/lub mieć więcej dzieci.
    tiaaaa....sranie w banie.
    .......................
    •  
      CommentAuthorbonim
    • CommentTimeFeb 11th 2016
     permalink
    Takie info dziś znalazłam.

    Treść doklejona: 11.02.16 13:16
    http://natemat.pl/171035,czy-pis-zlikwiduje-luki-w-projekcie-500-zlotych-na-dziecko
    • CommentAuthorkarolciat
    • CommentTimeFeb 11th 2016
     permalink
    Wiecie, dlatego uważam, ze program znowu kulą w płot. A już na pewno nie można powiedzieć, że jest "prawy" i "sprawiedliwy".
    Większość moich znajomych uważa podobnie jak ja, że zamiast pomocy materialnej przydałaby się pomoc celowa.
    Nie powiem, ja doskonale wiem, na co przeznaczę moje 500 (jeśli je zobaczę) bo Wojtka czesne w żłobku to o. 600.
    Ale zdecydowanie lepiej wg mnie by było, gdybym miała w mieście państwowy żłobek, w którym zapewniono by miejsce dla dziecka, bezpłatnie. Podobnie z przedszkolem, z wyżywieniem w szkołach (stołówka dla wszystkich), podręczniki, "wyprawka". Wg mnie wyszłoby taniej, nie pominięto by nikogo i faktycznie wszystkie dzieci byłyby takie same, równe, niezależnie od ilości posiadanego rodzeństwa czy zarobków rodziców. Ale widać w konsultacjach spolecznych takich głosów nie było albo byly za mało popularne...
    --
    •  
      CommentAuthorEwasmerf
    • CommentTimeFeb 11th 2016
     permalink
    karolciat, mysmy chodzili 2 lata do zlobka panstwowego, do ktorego wiadomo ciezko sie dostac. pare lat temu tpo bylo. koszt zlobka? 300 zl czesnego czy chodzil czy w domu siedzial + wyzyweinie. w sumie wychodzilo jakies ponad 400 zl. ja juz wole te 500 zl, puszcze sobie dziecko do zlobka prywatnego, dofiansowanego. w grupie 15 osob a nie 50.
    -- ;
    •  
      CommentAuthorJaheira
    • CommentTimeFeb 11th 2016
     permalink
    Ewa, ale to chodzi o to, zeby przedszkola, żłobki czy inne zorganizowane formy opieki nad dzieckiem były ogólnodostępne i rzeczywiscie darmowe. Darmowe, czyli bez dodatkowych opłat za wyżywienie, złotówkę po godz.13 itp.
    Dobrze by bylo, gdyby były sfinansowane podręczniki szkolne tak, aby wystarczyły na kilka lat.
    Jeszcze lepiej by bylo dofinansować dziecięca służbę zdrowia, zeby nie trzeba bylo czekać kilkanascie tygodni na wizyte u specjalisty.

    Prawda jest taka, ze rynek nie zniesie nadwyżki pieniedzy i dostosuje sie do niej podwyżka cen. Straca na tym Ci,ktorzy dzieci nie maja lub maja dzieci pow.18rż, stracą tez Ci, ktorzy maja tylko jedno dziecko.

    Niestety program ma bardzo duzo wad. Mozna mowic, ze w koncu cos dla rodzin....szkoda, ze dla wybranych...
    --
    •  
      CommentAuthorEwasmerf
    • CommentTimeFeb 11th 2016
     permalink
    jahe, prawda jest taka ze nigdy sie wszystkim nie dogodzi. I niestety kazdy program i kazda propozycja beda krzywdzily jakas grupe ludzi albo jakas czesc ludzi z niej nie skorzysta.
    ja sie zgadzam ze program rodzina 500+ ma wiele wad. ale ja osobscie wole dostac gotowke i nia sama rozporzadzac niz panstwo ma zadecydowac za mnie co mi najbardziej potrzebne.
    -- ;
    •  
      CommentAuthorJaheira
    • CommentTimeFeb 11th 2016
     permalink
    Ewa, każda akcja, ktora bedzie miala na celu dawanie pieniedzy do ręki bedzie z zalozenia zła.
    Prosta analiza ekonomiczna mowi, ze wraz ze wzrostem dochodow, rosną wydatki. Niestety nie dziala to tak płynnie w druga strone. Prosty przykład- tracisz prace, ale koszty stałe wcale sie nie zmniejszają.
    I wiesz Ewa.... Jednak zmieniłabym kalkulacje, bo niemal na pewno ceny prywatnych żłobków i przedszkoli pójdą do gory, czyt. nic Ci sie nie wyrówna.
    --
    •  
      CommentAuthorEwasmerf
    • CommentTimeFeb 11th 2016
     permalink
    Jahe, akurat licze na to, ze poprzez ustawe 7latki do szkol, zabraknie miejsc w przedszkolach, a co za tym idzie miasto bexdzie zmuszone dofinansowac prywatne przedszkola.
    Poki co maly chodzi do prywatnego, czesciowo dofinansowanego, ubiegajacego sie o status zlotowkowego. jednak miasto konsekwentnie odmawia tlumaczac sie duza iloscia przedszkoli i wolnych miejsc. takze moze byc zupelnie odwrotnie niz uwazasz.
    -- ;
    •  
      CommentAuthorElse
    • CommentTimeFeb 11th 2016
     permalink
    Kurczę, a ja czytałam, że alimenty wliczaja się w "dochody" do tego 500+... Musze wszystko posprawdzać...
    --
    •  
      CommentAuthorJaheira
    • CommentTimeFeb 11th 2016
     permalink
    Ewa, tezprzez chwile mialam taka nadzieje. Jednak juz wiem, ze zerówki znow wrócą do szkół a przedszkola beda dla dzieci w wieku 3-5.
    Popatrz jeszcze na to, ze od ub.roku dzieci maja miec zapewnione miejsce w przedszkolu. W ub.roku to były 4-łatki, od tego 3-latki. Nie ma wiec takiej opcji, ze beda zmniejszane ilosci grup 3-latków.
    Jesli pojdzie dofinansowanie do przedszkoli prywatnych, to i tak to nie spowoduje, ze one beda darmowe. No przynajmniej nie w najbliższym czasie, gdy rodzice beda dostawali te 500zl. Bo przeciez i na wlasnie takie wydatki ma ta kwota byc.
    --
    •  
      CommentAuthor_Fragile_
    • CommentTimeFeb 11th 2016
     permalink
    Jahe, 3latki mają mieć zapewnione miejsce?
    --
    •  
      CommentAuthorFrances
    • CommentTimeFeb 11th 2016
     permalink
    Dwa dni temu rozmawialam z dyrektorka w naszym przedszkolu i mowila, ze jak narazie miasto szuka pomieszczen i pieniedzy na zaadoptowanie jakis pomieszczen w wybranych przedszkolach. Pierwszenstwo maja 6 latki, 5 latki, 4 latki i na szarym koncu sa 3 latki.
    --
    •  
      CommentAuthorEwasmerf
    • CommentTimeFeb 11th 2016
     permalink
    od wrzesnia 2017
    -- ;
    •  
      CommentAuthorJaheira
    • CommentTimeFeb 11th 2016
     permalink
    Frag, takie było założenie wg ustawy, która weszła w ub roku. Jak to bedzie teraz wyglądało, trudno powiedziec. Wydłuży sie w koncu okres obowiązku szkolnego a co za tym idzie, wzrosną koszty utrzymania tych placowek.
    Nie oszukujmy sie- bedą koszty, bedą musiały byc przychody do budżetu. I nie trzeba byc PO-loversem ani anty-Pisiorem, zeby do takich wniosków dojsc. Prawa rynku sa bezwzględne i twarde.
    --
Chcesz dodać komentarz? Zarejestruj się lub zaloguj.
Nie chcesz rejestrować konta? Dyskutuj w kategoriach Pytanie / Odpowiedź i Dział dla początkujących.