Zarejestruj się

Aby dyskutować we wszystkich kategoriach, wymagana jest rejestracja.

 

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    •  
      CommentAuthormariaekad
    • CommentTimeApr 16th 2013
     permalink
    wilmawydaje mi się że jak najbardziej przecież to nawet nie miesiąc a jeśli wyszedł ok to nie powinni robić problemu może zadzwoń do swojego lekarza i upewnij się! A swoją drogą to jakie konkretnie badania są potrzebne do tego aby móc podejść do HSG? Ja się wprawdzie dopiero na okolice września szykuje ale warto wiedzieć może zrobię wcześniej bo jak coś pójdzie nie halo to zdarzę zaleczyć! Miłego dni u mnie piękne słonko :smile:
    --
    •  
      CommentAuthorzuzanka79
    • CommentTimeApr 16th 2013
     permalink
    w sumie to chyba tylko posiew bo absolutnie wszystko musi być ok , bo wraz z kontrastem cos mogloby sie przedostac do środka
    ale aktualną cytologie też nie zaszkodzi mieć:wink:
    •  
      CommentAuthormariaekad
    • CommentTimeApr 16th 2013
     permalink
    Posiew ok cytologia też rozumiem a np mycoplasma i
    ureaplasma nie trzeba ??
    --
    •  
      CommentAuthorzuzanka79
    • CommentTimeApr 16th 2013
     permalink
    nie ma pojecia ja mialam zlecony tylko posiew i tylko to chcial zobaczyć ordynator
    • CommentAuthorWILMA30
    • CommentTimeApr 16th 2013
     permalink
    mariaekad tylko że ja skończyłam brać antybiotyk w poniedziałek rano a we wtorek robiłam wymaz bo w poniedziałek biocenoza źle wyszła a posiew ok więc nie wiem czy nie był zakłócony przez antybiotyk?
    •  
      CommentAuthormariaekad
    • CommentTimeApr 16th 2013
     permalink
    No to kurcze nie wiem? A nie możesz zadzwonić do lekarza ? Wydaje mi się że lepiej zadzwonić niż żebyś się nastawiła a np w ostatniej chwili Ci odwołają :confused:
    --
    • CommentAuthorWILMA30
    • CommentTimeApr 16th 2013
     permalink
    byłam u lekarza i nic nie mówił na ten temat :(
    •  
      CommentAuthorMk28dni
    • CommentTimeApr 22nd 2013
     permalink
    Ależ tu cisza.... Mam nadzieję że 30-tki tak usilnie pracują nad dzidziolami że takie milczenie tu panuje :)
    --
    •  
      CommentAuthorlija
    • CommentTimeApr 22nd 2013
     permalink
    pewnie działają ;) tylko ja się nie mogę zabrać do serduchowania :( jakiś ten cykl dziwny, nie mam siły nawet na robienie testów owu i cały cykl spisałam już dawno na straty :(
    --
    • CommentAuthorWILMA30
    • CommentTimeApr 22nd 2013
     permalink
    Dziewczyny kolejny wymaz i biocenoza :( w wymazie z kanału cadida +++ a w biocenozie tego samego dnia grzybów brak czy ktoś mi może to wytłumaczyć bo ja chyba oszaleję
    •  
      CommentAuthordoti28
    • CommentTimeApr 22nd 2013
     permalink
    nie łam sie LIJA ja też już swojego spisałam na straty pogoda piekna trzeba skorzystać puki ciepło:bigsmile:
    --
    •  
      CommentAuthoriris30
    • CommentTimeApr 22nd 2013 zmieniony
     permalink
    ja niestety też swój cykl spisałam na straty, z powodu zbyt cienkiego endometrium dzień po owulacji - 6,6 mm. Również korzystam z pogody póki jest jeszcze taka piękna, może i reszta forumowiczek postanowiła pospacerować a nie przy komputerku siedzieć ? :)
    --
    •  
      CommentAuthorzuzanka79
    • CommentTimeApr 22nd 2013
     permalink
    o ja uwielbiam spacery zwłaszcza z moim psem
    :bigsmile:
    •  
      CommentAuthorlija
    • CommentTimeApr 23rd 2013
     permalink
    Iris, moim zdaniem 6,6 nie jest wcale takie złe, moja ginka zawsze mówi,że do zagnieżdżenia potrzebne jest 5mm :) zatem zaciskam kciuki i czekam na zielony koniec :)
    --
    •  
      CommentAuthordoti28
    • CommentTimeApr 23rd 2013
     permalink
    jak jesteście w domu to przelaczcie na TVN bedzie nieplodnosc wtórna i dlaczeko po 1 dziecku trudno zajść w drugą ciążę
    --
    •  
      CommentAuthoriris30
    • CommentTimeApr 23rd 2013 zmieniony
     permalink
    :) tez się pocieszam, że co lekarz to opinia. Nie czuję się jednak ciążowo, dziś 10 fl (było dc), piersi juz przestały boleć, są tylko lekko odczuwalne. Trzymam za Was kciuki ;) może któraś zafasolkuje jednak w tym cyklu ;)
    --
    •  
      CommentAuthorJade
    • CommentTimeApr 23rd 2013
     permalink
    iris30: Nie czuję się jednak ciążowo, dziś 10dc,
    no trudno sie czuć ciazowo jeszcze przed owulacja
    -- "My thoughts are nothing like your thoughts," says the Lord. "And my ways are far beyond anything you could imagine."
    •  
      CommentAuthoriris30
    • CommentTimeApr 23rd 2013 zmieniony
     permalink
    sorki ;) 10 dfl ;) Jade, dzięki za znalezienie błędu :) pomyłki się zdarzają, rozróżniam fazy ;)
    ---------------
    a owu może się zdarzyć w 10 dc :smile: co nie?
    --
    •  
      CommentAuthorJade
    • CommentTimeApr 23rd 2013
     permalink
    Wiem np. ja :bigsmile: a w 10dfl tez jeszcze nie czujesz sie ciazowo :bigsmile:
    -- "My thoughts are nothing like your thoughts," says the Lord. "And my ways are far beyond anything you could imagine."
    •  
      CommentAuthoriris30
    • CommentTimeApr 23rd 2013 zmieniony
     permalink
    to prawda, ale jak objawy np ból piersi ustępują, czy nie mam wilczego apetytu to już raczej wiem, że w ciązy nie jestem. Jak byłam, to UU bolały cały czas, do samoistnego poronienia
    ----------
    a tak w ogóle, to podejrzałam Twój cykl i gorąco kibicuję!
    --
    •  
      CommentAuthorJade
    • CommentTimeApr 23rd 2013
     permalink
    Dzięki :bigsmile:
    -- "My thoughts are nothing like your thoughts," says the Lord. "And my ways are far beyond anything you could imagine."
    •  
      CommentAuthorzuzanka79
    • CommentTimeApr 23rd 2013
     permalink
    kurcze a ja nic a nic nie czuje .... zawsze brzucho pobolewał na owulke a tu nic
    •  
      CommentAuthordona79
    • CommentTimeApr 30th 2013 zmieniony
     permalink
    Witam was dziewczynki, postanowilam ze czas na skreslenie mnie z listy:) Po wielu komplikacjach, dwoch laparoskopiach, pierwszej ciazy biochemicznej w grudniu, udalo sie po raz drugi!!!!! Natuaralnie i bez zadnych wiekszych wspomagaczy, w tym cyklu udanym tez nie mialam zbyt pieknego sluza ani nic wiec chce wam powiedziec ze CUDA sie zdarzaja naprawde! Wierze ze kazda z Was doczeka sie swojego cudu trzeba tylko walczyc i wierzyc do samego konca, chocby nie wiem jak bylo ciezko i tracilo sie nadzieje, wiem to doskonale bo przeszlam wiele! Czekalam dlugo z wypisaniem sie z listy bo sama nie moge w to uwierzyc mimo ze juz 12 tydzien. Pozdrawiam Was serdecznie i trzymam kciuki za kazda z osobna, przesylam fluidki i mam nadzieje ze lista wkrotce bedzie cala pokreslona!!!!
    Suwaczek z babyboom.pl

    1. leoncja - 34 lata, poronienie 2010 r. w 10 tc
    2. Moya212 - 30 lat, starania od września 2010.
    3. Agosa - 32 lata
    4. malutka2105 - 28 lat - VII 2010 strata - zaśniad groniasty, teraz starania od września 2011, trzy cykle z kliniką
    5. Haniutka - 34 lata - starania od 05/2010
    6. Marta - 30 lat
    7. Mysiorek - 32 lata, starania od 01.2012 a z lekarzem od 05.2012
    8. kejt_busz - 31 lat, działamy od listopada 2011
    9. Mk28dni - 34 lata, staranioholiczka od 16 cyklów :)
    10. Anderka - 37 lat, staranioholiczka od 20 cykli
    11. jakmalina - 34 lata, kontrolowane starania od kwietnia 2012
    12. Iris30 - 32 lata, staranka od 18 cykli
    13. Efiaa - 32 lata, starania od 5 lat...
    14. buba79 - 33 lata, starania o drugie dziecko intensywne od 15 cykli, wcześniej tak samo zdawaliśmy się na los
    15. marble85 - 27 lat, starania od XII 2011
    16. Fanta666 - 30 lat, intensywne starania od V 2012, wcześniej przez 1 rok bez szczególnego planowania, bez zabezpieczeń
    17. mnbvc - 34 lata, starania od około 3 lat, przy czym na początku bez specjalnych starań, a w leczeniu od grudnia 2011
    18.bonim- 30 lat,starania od 3 lat..
    19.lilah - 32 lata, starania od czerwca 2011 - przy czym póki co bez szczególnego planowania i lekarzy, teraz zaczynamy intensywniej.
    20.Loren - 34 lata,starania o drugie dziecko od stycznia 2012r.
    21.agap81-31lat,starania o wspólne dziecko koniec 2009 r.( ivf styczeń 2012)
    22.Flowka-32 lata ,starania od 10/2010
    23.Emi1212- 35 lat
    24.karykatura12 -39 lat...
    25.endodar-30 lat
    26.meggi12345 - 34lata, 6lat starań, w 2006 poroniłam w 8tc, 2 nieudane IUI, XII.2012 - ivf
    27.motylica0 - jeszcze przez chwilę 30 lat, starania od maja 2011 roku
    28. Blanka- mam 31 lat, a mąż 40, staramy się świeżo o drugie maleństo-poronienie 14.01.2013-10tc
    29. sindrella - 33 lata, M 38, staramy się 4 lata o pierwszego dzidziusia
    30.Mal77 - 35 lat,od-15-cykli-starania-o-5te-dziecko..:))2-poronienia-3-ciaze-biochemiczne,2010-laparoskopia,oczekuje-zabiegu-usuniecia-polipa-w-macicy.
    31. Anka80 - 32 lata, starania o pierwsze dziecko - na razie od października 2011 próba zdiagnozowana problemu i powrotu normalnych cykli z owu
    32. dona79 - prawie 33lata, 16 cykli staran, 2 nieudane IUI, 2 laparoskopie: endometrioza, usuniety lewy jajnik i jajowód, grudzien ciaza biochemiczna
    33. Momigj-Monika 31 lat,od 6 lat staram się upragniony cud
    34. montever - jeszcze chwilę 28 lat, niepłodość pierwotna. Starania od 2008 roku, laparoskopia (usunięty prawy jajowód z wodniakiem), histeroskopia, 4 nieudane IUI, nieudany transfer "świeżynek", wkrótce (grudzień bądź styczeń) transfer mrożonek.
    35. Fruzik - 34 lata, starania o pierwsze dziecko. Staramy się od 17 miesięcy.
    36. asizo - 33 lata, ulubiony mąż 37, staramy się o pierwszego wspólnego człowieka od 1.5 roku :)
    37. erozp - 33 lata, starania od 01/2009, z lekarzem od 09/2011, 2 nieudane IUI:wink::wink:
    •  
      CommentAuthorMk28dni
    • CommentTimeMay 1st 2013 zmieniony
     permalink
    Chyba trzeba uaktualnić listę bo ja tu widzę kilka "ciężarowek" - Bonim, Agosa, Buba i jeszcze parę :) Sama też już się wykreślę.
    Pamiętajcie że skreślając siebie trzeba sprawdzić czy nie znikło skeślenie poprzednich dziewczyn :)

    1. leoncja - 34 lata, poronienie 2010 r. w 10 tc
    2. Moya212 - 30 lat, starania od września 2010.
    3. Agosa - 32 lata
    4. malutka2105 - 28 lat - VII 2010 strata - zaśniad groniasty, teraz starania od września 2011, trzy cykle z kliniką
    5. Haniutka - 34 lata - starania od 05/2010
    6. Marta - 30 lat
    7. Mysiorek - 32 lata, starania od 01.2012 a z lekarzem od 05.2012
    8. kejt_busz - 31 lat, działamy od listopada 2011
    9. Mk28dni - 34 lata, staranioholiczka od 16 cyklów :) - sukces po 18 cyklach
    10. Anderka - 37 lat, staranioholiczka od 20 cykli
    11. jakmalina - 34 lata, kontrolowane starania od kwietnia 2012
    12. Iris30 - 32 lata, staranka od 18 cykli
    13. Efiaa - 32 lata, starania od 5 lat...
    14. buba79 - 33 lata, starania o drugie dziecko intensywne od 15 cykli, wcześniej tak samo zdawaliśmy się na los
    15. marble85 - 27 lat, starania od XII 2011
    16. Fanta666 - 30 lat, intensywne starania od V 2012, wcześniej przez 1 rok bez szczególnego planowania, bez zabezpieczeń
    17. mnbvc - 34 lata, starania od około 3 lat, przy czym na początku bez specjalnych starań, a w leczeniu od grudnia 2011
    18.bonim- 30 lat,starania od 3 lat..
    19.lilah - 32 lata, starania od czerwca 2011 - przy czym póki co bez szczególnego planowania i lekarzy, teraz zaczynamy intensywniej.
    20.Loren - 34 lata,starania o drugie dziecko od stycznia 2012r.
    21.agap81-31lat,starania o wspólne dziecko koniec 2009 r.( ivf styczeń 2012)
    22.Flowka-32 lata ,starania od 10/2010
    23.Emi1212- 35 lat
    24.karykatura12 -39 lat...
    25.endodar-30 lat
    26.meggi12345 - 34lata, 6lat starań, w 2006 poroniłam w 8tc, 2 nieudane IUI, XII.2012 - ivf
    27.motylica0 - jeszcze przez chwilę 30 lat, starania od maja 2011 roku
    28. Blanka- mam 31 lat, a mąż 40, staramy się świeżo o drugie maleństo-poronienie 14.01.2013-10tc
    29. sindrella - 33 lata, M 38, staramy się 4 lata o pierwszego dzidziusia
    30.Mal77 - 35 lat,od-15-cykli-starania-o-5te-dziecko..:))2-poronienia-3-ciaze-biochemiczne,2010-laparoskopia,oczekuje-zabiegu-usuniecia-polipa-w-macicy.
    31. Anka80 - 32 lata, starania o pierwsze dziecko - na razie od października 2011 próba zdiagnozowana problemu i powrotu normalnych cykli z owu
    32. dona79 - prawie 33lata, 16 cykli staran, 2 nieudane IUI, 2 laparoskopie: endometrioza, usuniety lewy jajnik i jajowód, grudzien ciaza biochemiczna
    33. Momigj-Monika 31 lat,od 6 lat staram się upragniony cud
    34. montever - jeszcze chwilę 28 lat, niepłodość pierwotna. Starania od 2008 roku, laparoskopia (usunięty prawy jajowód z wodniakiem), histeroskopia, 4 nieudane IUI, nieudany transfer "świeżynek", wkrótce (grudzień bądź styczeń) transfer mrożonek.
    35. Fruzik - 34 lata, starania o pierwsze dziecko. Staramy się od 17 miesięcy.
    36. asizo - 33 lata, ulubiony mąż 37, staramy się o pierwszego wspólnego człowieka od 1.5 roku :)
    37. erozp - 33 lata, starania od 01/2009, z lekarzem od 09/2011, 2 nieudane IUI
    --
    •  
      CommentAuthorOlenka01
    • CommentTimeMay 1st 2013
     permalink
    Ostatnia lista była na 97 stronie i na niej już się wykresliłaś MK28dni:smile:
    Ale to było jakiś czas temu. Ciężko taka listę moderować.:confused:
    -- []
  1.  permalink
    no trezeba trzeba ja testowałam 5 i 6 listopad druga kreska blada ale byla 16 listopada juz mocniejsza termin mam na 13 lipca zaszłam w ciaze w cyklu przerwa na zdrowie bede miec coreczke
    --
    •  
      CommentAuthorbuba79
    • CommentTimeMay 1st 2013
     permalink
    nie potrafię się wykreślić :-( .... jak kopiuję listę to tracą się pozostałe skreślenia...... zaznaczam swoją pozycję i daję opcję "przekreśl" i nie działa...? Do tego nasilają się nudnościiiiii buuuuu
    --
  2.  permalink
    ha a mnie nawet nie ma na liscie
    --
    •  
      CommentAuthorHaniutka
    • CommentTimeMay 3rd 2013
     permalink
    Cześć staraczki, ten cykl rozpoczęłam z ziołami ojca Klimuszko a dokładniej zestawem nr 1. Pije i powtarzam sobie że cel uświęca środki. Smak pozostawia wiele do życzenia :-).
    Trudność jest taka że zaparzać trzeba 3 razy dziennie i czekać 3 godziny aż można będzie wypić. Drugi dzień i logistycznie jakoś mi to wychodzi.
    Wcześniej piłam zioła ojca Sroki, zestaw na schorzenia kobiece - dopiero niedawno odkryłam że kupiłam niewłaściwe :-( a właściwie odkryłam to kiedy zaglądnęłam do czigry i wykorzystałam podany przez nią link do strony gdzie takie zioła się kupuje.
    Czigra, dzięki za uświadomienie. Tobie się udało z ziołami ojca Sroki to mnie mam nadzieję z ziołami ojca Klimuszko.
    Morał z tego taki że powinnam uważniej czytać porady na 28dni.pl i robić więcej notatek a nie tylko starać się zapamiętywać.
    --
    •  
      CommentAuthorEfiaa
    • CommentTimeMay 4th 2013
     permalink
    Haniutko, ja też piłam Klimuszkę z tym zaparzaniem. Mojej jejniki pracowały po tej mieszance jak torpedy, czułam pięknie owulację tak, że ledwie żyłam. Niestety, nic więcej mi nie przyniosły. Mam nadzieję, że u Ciebie będzie inaczej :).
  3.  permalink
    Dziewczyny mam pytanie do was. W nast. cyklu chcę spróbować zacząć pić zioła o.Sroki nr 3. Czy któraś z was je piła???Te zioła pije się 1 dziennie aż do owulacji, czy przez cały cykl????
    •  
      CommentAuthorzuzanka79
    • CommentTimeMay 5th 2013
     permalink
    laski tydzień po owulce strasznie bolał mnie podbrzusze ale tylko jeden dzień miała któraś tak?
    •  
      CommentAuthorHaniutka
    • CommentTimeMay 5th 2013
     permalink
    Efiaa czuję różnicę już w 4 dc. Szybciej skończyła się @. Do tego zwiększa mi się libido.
    Mężowi na lodówce zakreśliłam od kiedy ma super dyżur w sypialni :-) - sam mnie o to poprosił!
    Jestem niepoprawną optymistką ale jak w tym miesiącu nie wyjdzie to pomyślimy o IUI. Zegar biologiczny tyka a latka lecą. Zgłosiłam u męża zapotrzebowanie na min 3 dzieci i muszę je jeszcze zdążyć urodzić :-)

    Treść doklejona: 05.05.13 22:02
    Zuzanka79, niestety ja nic takiego u siebie nie kojarzę.
    --
  4.  permalink
    haniutka spokojnie
    ja pierwsze urodzilam majac nie cale 26 drugie 27 trzecie miałam miec w wieku 30 lat no ale coz i teraz skonczone 32
    --
    •  
      CommentAuthorlija
    • CommentTimeMay 6th 2013
     permalink
    Zuzanka, ja mam bardzo często bóle @ tydzień po owulce, trwają jeden dzień i potem dopiero przed @ brzuch boli.
    --
    •  
      CommentAuthorzuzanka79
    • CommentTimeMay 6th 2013
     permalink
    lija to nie był typowy ból na @ tylko ból podbrzusza taki kujacy .... mialam to pierwszy raz i boje sie troche że coś mi sie tam znowu pochrzaniło :(
    •  
      CommentAuthorHaniutka
    • CommentTimeMay 6th 2013
     permalink
    Słoneczko, dziękuję za dobre słowo :-)
    --
    •  
      CommentAuthorEfiaa
    • CommentTimeMay 13th 2013
     permalink
    Hej, co tu taka cisza? Co porabiają 30+ :)?
    •  
      CommentAuthordoti28
    • CommentTimeMay 13th 2013
     permalink
    zastanawiqja sie kiedy bedzie.....skok
    --
  5.  permalink
    ja juz czasem nie mam sily haha juz mam 8 miesiac
    --
    •  
      CommentAuthordoti28
    • CommentTimeMay 13th 2013
     permalink
    no to juz niedługo sie wypakujesz
    --
    •  
      CommentAuthorlija
    • CommentTimeMay 13th 2013
     permalink
    a ja właśnie rozmyślam o hsg...
    --
  6.  permalink
    Lija- ja czekam do wrzesnia,a jak sie nie uda to również zrobię hsg. Warto zrobić to badanie bo przynajmniej wiadomo,czy jajawody drożne.
    Ja w tym cyklu nie mierzę temp.ani nie robiłam testów owu, ale wiem,że w tym cyklu mam wszystko poprzestawiane. Do wczoraj miała masę płodnego śluzu a normalnie o tej porze już dawno było po owu. Nie wiem, co jest grane
    •  
      CommentAuthorlija
    • CommentTimeMay 13th 2013
     permalink
    ja mierzyć tempkę będę, chcę obserwować organizm, ale nie mam już siły na nic :( nie badam szyjki z powodu tendencji do infekcji, ze śluzem marnie, więc chociaż tempkę na wykres naniosę ;)
    Próbuję się dziś dodzwonić do ginki i zobaczymy czy coś mi się uda z nią wynegocjować odnośnie hsg...
    --
    •  
      CommentAuthormeaya
    • CommentTimeMay 13th 2013
     permalink
    lija widzę że mam podobny stan przygnębiająco - dołujący co u ciebie :) też już nie mam siły na nic, w końcu ile można się starać. u mnie to już 2 lata i z 1 poronieniem. Czasami łapię się na tym, że moje życie toczy się od @ do owu i od owu do @. Od jednego monitoringu do drugiego. Kiedyś byłam na histeroskopii, Hsg jeszcze mi lekarze nie zaproponowali heh.
    -- ,
    •  
      CommentAuthorlija
    • CommentTimeMay 13th 2013
     permalink
    meaya najbardziej mnie dołuje,że moja córka we wrześniu skończy 5 lat i baaaardzo chce rodzeństwo... cały czas śpiewa "czy to siostra czy to brat z nimi jest weselszy świat" a ja ryczę w poduszkę, że nie mogę jej dać tego weselszego świata :(
    i nie zgodzę się z dziewczynami, które pisały, że jak ma się jedno dziecko to łatwiej się starać...
    mi też nikt hsg nie zaproponował, ale zamierzam namówić na to moją ginkę, zobaczymy co mi się uda osiągnąć.
    Powodzenia Kochana :)
    --
    •  
      CommentAuthormeaya
    • CommentTimeMay 13th 2013 zmieniony
     permalink
    Mam to samo, moja Marysia ostatnio bardzo społeczna się zrobiła. W ubiegłym roku bawiłasię tylko sama ze sobą, a teraz na placu zabaw, bierze wszystkie dzieci za rękę i mówi " choćmy dziewczynko na zjeżdżalnie" lub coś podobnego, a ja wtedy sobie tak myslę, że szkoda że nie ma rodzeństwa. Powodzenia.
    -- ,
    •  
      CommentAuthordoti28
    • CommentTimeMay 13th 2013 zmieniony
     permalink
    u mnie tez jest mega dol bo moja 3 letnia corka tez chcialaby kompana do bicia i do zabawy a tu .....(@=&*+=???)!!
    --
    •  
      CommentAuthorkarolajnas
    • CommentTimeMay 13th 2013
     permalink
    Przepraszam, może się czepiam, ale czy nie byłoby milej, gdyby na forum spróbować zastąpić te wulgarne słowa, jakimiś innymi, lub chociaż je wykropkować ?
    --
    •  
      CommentAuthorlija
    • CommentTimeMay 13th 2013
     permalink
    marble85 jestem ZA!!!
    --
Chcesz dodać komentarz? Zarejestruj się lub zaloguj.
Nie chcesz rejestrować konta? Dyskutuj w kategoriach Pytanie / Odpowiedź i Dział dla początkujących.