Zarejestruj się

Aby dyskutować we wszystkich kategoriach, wymagana jest rejestracja.

 

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    •  
      CommentAuthoradaikaka86
    • CommentTimeJun 6th 2011 zmieniony
     permalink
    afiz ciekawe co piszesz... Ja też zażywam Duphaston bo cykle miałam nieregularne ostatni 35 dni... Lekarz kazał mi łykać 1 tabletkę od 14 dnia cyklu przez 12 kolejnych dni... Mówisz, żebym lepiej zrobiła test na drugi dzień po tych 12 dniach??
    Lekarz powiedział mi że jak skończę brać Duphaston to mam czekać na @, jak nie przyjdzie to mam zrobić test. Jeśli wyjdzie negatywny a w ciągu kolejnego tygodnia @ się nie zjawi mam zrobić następny test...
    Chyba co lekarz to inna opinia :confused:

    i jeszcze zapytam dziewczyny które dostały Duphaston do wyregulowania cyklu...
    Pomógł Wam? Jak szybko przyszła @ przy pierwszym cyklu brania tego leku? Skrócił Wam się wtedy cykl jeśli był wydłużony?
    • CommentAuthorafiz
    • CommentTimeJun 7th 2011
     permalink
    Amazonka i adaikaka86, normalny okres to ja miałam przed rozpoczęciem stosowania antykoncepcji (czyli ponad 8 lat temu), bo wiadomo, że branie pigułek powoduje, że miesiączki nie są naturalne, tylko sztucznie wywoływane co 28 dni. Tak więc od 17 do 20 czerwca 2010 roku miałam ostatni okres który był wywołany jeszcze sztucznie, i od tego momentu nie brałam już pigułek. Kolejny okres dostałam dopiero 27 lipca i trwał do 30 lipca, czyli mój pierwszy cykl po odstawieniu pigułek trwał 41 dni. Następny okres dostałam dopiero 4 września (czyli cykl trwał 40 dni). Następny okres dostałam 19 października i trwał do 23 października, a zatem kolejny cykl trwał 45 dni. Lekarz po zrobieniu badań hormonalnych stwierdził, że moje dotychczasowe cykle (te po odstawieniu pigułek) były bezowulacyjne i przepisał mi ten Duphastion. Powiedział, że powinien on wyregulować moje miesiączki i jak to określił: "Proszę przyjść do mnie po następnej miesjączce, lub gdy test ciążowy wyjdzie pozytywny". Duphastion miałam brać zatem od następnego cyklu od 16 do 25 dnia (czyli 10 tabletek po jednej dziennie), a 26 dnia cyklu zrobić test i jak wyjdzie pozytywny, to przyjśc do niego na wizytę, a jak nie, to po miesiączce przyjść. I tak jak pisałam test wykonany 26 dnia cyklu wyszedł pozytywny i brałam Duphastion do końca 16 tygodnia, z tym że jak już się okazało, że jestem w ciązy, to lekarz kazał mi brać po 2 tabletki dziennie. Musicie jednak pamiętać, że czasem test zrobiony w 26 dniu cyklu może nic nie wykazać (bo może być za małe stężenie hormonu ciążowego gonatropiny kosmówkowej) i wtedy warto zrobić badanie z krwi Beta HCG, które można wykonać w każdej przychodni, a które w 100% wykrywa ciążę. U mnie testy ciążowe wykazywały bardzo balde, ledwo widoczne kreski, dlatego na wszelki wypadek łyknęłam Duphastion i następnego dnia z rana zrobiłam badanie Beta HCG, w laboratoriom powiedziałam, że jest to badanie CITO (pilne) i dlatego po południu miałam już wyniki i wówczas okazało się, że faktycznie jestem w ciąży.
    Nadal uważam, że mój przypadek to albo cud, albo nie wiem co, bo ja się nie spodziewałam, że uda nam się z pierwszym cyklem z Duphastionem. Tym bardziej, że skoro moje cykle były bezowulacyjne, a Duphastion miałam brać dopiero od 16 dnia cyklu, to tym bardziej w pierwszym cyklu nie powinno się udać, bo to byłoby już po owulacji, której ja do tej pory nie miałam. Ale to chyba oznacza, że po prostu na przełomie października i listopada wystąpiła u mnie nagle owulacja (i nie była to jeszcze zasługa Duphastionu), a Duphastion pomógł po prostu zagnieździć się zarodkowi. I mimo, że zapisywałam sobie w kalendarzu wszystkie dni, kiedy współżyliśmy (a było to tylko 5 razy w ciągu całego miesiąca, bo ten pierwszy cykl z Duphastionem uważaliśmy za stracony, bo dopiero przecież miało się wszystko wyregulować), to nadal nie wiem, kiedy nam się udało. A współżyliśmy 27 października, 31 października, 2 listopada, 5 listopada, 9 listopada oraz 12 listopada. 13 listopada zrobiłam test i okazało się, że jestem w ciąży.
    --
    •  
      CommentAuthoradaikaka86
    • CommentTimeJun 9th 2011
     permalink
    a ja mam jeszcze takie pytanie...
    zostały mi 2 dawki duphastonu na jutro i po jutrze...
    dzisiaj zaczeły się pobolewania podbrzusza jak na @ i sutki stały się wrażliwe... Generalnie objawy podobne jak na @... To normalne?
    Zastanawiam się, czy takie rzeczy są możliwe podczas brania duphastonu... Myślałam, że może się to zaczać jak skończę brać lek ale teraz?
    • CommentAuthorafiz
    • CommentTimeJun 9th 2011
     permalink
    Adaikaka86, nie chcę Cię tutaj nastawiać, żebyś się nie rozczarowała, ale ja właśnie na jakieś dwa-trzy dni przed robieniem testu miałam pobolewanie brzucha jak na okres. I do tego silną zgagę. No i to była ciąża :) Tak więc trzymam mocno kciuki.
    A pobolewanie brzucha jak na okres to normalna rzecz podczas pierwszych tygodni ciąży. Mnie pobolewał aż do 10 tygodnia. Daj znać, jak już zrobisz test.:wink:
    --
    •  
      CommentAuthoradaikaka86
    • CommentTimeJun 9th 2011 zmieniony
     permalink
    :) przy pierwszej ciąży też bolało mnie podbrzusze w sumie to zaczeło jakiś tydzień po zapłodnieniu... 3 dni przez @ już zrobiłam test i wyszedł pozytywny. Ale wtedy nie brałam żadnych wspomagaczy typu Duphaston. A teraz się pogubiłam... ciekawa jestem czy właśnie podczas stosowania Duphastonu takie objawy są możliwe...
    no nic... czekam na rozwój sytuacji :D Nie nastawiam się, bo w tym cyklu stosowaliśmy tylko stosunek przerywany, ale jak się okaże że zaskoczyłam to będę się BARDZO cieszyć :D
    Najgorsze jest to, że nie wiem kiedy zrobić test :confused: ostatni cykl trwał 35 dni, przedostatni 32... Duphaston kończę jutro i obawiam się, że może być jeszcze za wcześnie na wiarygodny test :confused:
    chyba najwcześniej ok 10 dnia fazy lutealnej :neutral:

    jeśli zaś chodzi o zgagę kochana moja, to nie chcę Cię straszyć, ale ja największą zgagę (była potworna i nic nie pomagało) miałam w ostatnich 4 tygodniach ciąży jak mój synuś już był dorodny i dosięgał swoją pupką czy nóżkami do mojego żołądka... Co bym nie zjadła to tak paliło, że dramat... Spałam praktycznie w pozycji siedzącej a i tak nie było zbyt wielkiej ulgi. Mam nadzieję, że to cię ominie :kissing:
    • CommentAuthorDoniaczka
    • CommentTimeJun 9th 2011
     permalink
    Witam ;) Przez przypadek zajarzałam na forum i postanowiłam zapytać się Was Drogie Forumowiczki o duphaston. A więc gin przepisał mi go, ponieważ podczas badania USG okazało się, że pęcherzyk dominujący w dniu 23 cyklu nie pękł. Ponadto nadmienię, że staramy się o dzidziusia. I właśnie mam pytanie, bo troche już zgłupiałam :) Mam brać duphaston od 18 dc do 28 dc, czyli według Was ile mam brać tabletek. Totalnie nie wiem, a juz nie chcę się pytać męża, bo ma mnie już serdecznie dosyć z moimi licznymi pytaniami ;) Tak więc mam pytanie czy biorąc od 18 dc do 28 dc wyjdzie 10 tabletek czy 11. W tym cyklu biorę od 1.06 i według kalendarza powinnam brać do 11.06- więc wychodzi jasno, że 11 tabletek. Juz się pogubiłam, więc proszę o radę :)


    Pozdrawiam ;)
    • CommentAuthorafiz
    • CommentTimeJun 9th 2011
     permalink
    adaikaka86, ja silną zgagę mam przec całą ciążę, więc już mi nic chyba nie jest straszne :bigsmile:
    Jeśli chodzi o testowanie, to nie przejmuj się wogóle tym, kiedy miałaś ostatni okres przed rozpoczęciem stosowania Duphastionu. Mój ostatni cykl przed testowaniem wynosił aż 45 dni, i w zasadzie gdybym miała się tym sugerować, to test ciążowy powinnam zrobić dopiero w dniu spodziewanej kolejnej miesiączki, czyli ok. 45 dnia cyklu, ale jak pisałam wcześniej musiałam go zrobić w 26 dniu cyklu (czyli 19 dni wcześniej) i już wtedy wykazał drugą bardzo bardzo bladą kreskę. :wink:
    --
    • CommentAuthorafiz
    • CommentTimeJun 9th 2011
     permalink
    Doniaczka, ja brałam Duphastion od 16 do 25 dnia cyklu i wtedy wyszło 10 tabletek. U Ciebie zatem wychodzi 11. Ale osobiście uważam, że nic się nie stanie, jakbyś nawet miał wziąć jedną tabletkę za dużo (lepiej w tą stonę niż o jedną za mało). Ja brałam Duphastion od momentu planowania dzidziusia aż do 16 tygodnia ciąży, więc dziecku na pewno nie zaszkodzi, a może pomóc zagnieździć się zarodkowi.
    --
    • CommentAuthorafiz
    • CommentTimeJun 9th 2011
     permalink
    Doniaczka, może lepiej zadzwoń do swojego lekarza i się upewnij. Nie chce być tutaj jakąś wyrocznią. Powiedziałam tylko co uważam.
    --
    • CommentAuthorDoniaczka
    • CommentTimeJun 9th 2011
     permalink
    Afiz dziękuję za odpowiedź ;) Postaram się dodzwonic do mojego lekarza :)


    Pozdrawiam ;)))
    • CommentAuthorafiz
    • CommentTimeJun 9th 2011
     permalink
    :wink:
    --
    •  
      CommentAuthoradaikaka86
    • CommentTimeJun 9th 2011 zmieniony
     permalink
    afiz: adaikaka86, ja silną zgagę mam przec całą ciążę, więc już mi nic chyba nie jest straszne :bigsmile:
    Jeśli chodzi o testowanie, to nie przejmuj się wogóle tym, kiedy miałaś ostatni okres przed rozpoczęciem stosowania Duphastionu. Mój ostatni cykl przed testowaniem wynosił aż 45 dni, i w zasadzie gdybym miała się tym sugerować, to test ciążowy powinnam zrobić dopiero w dniu spodziewanej kolejnej miesiączki, czyli ok. 45 dnia cyklu, ale jak pisałam wcześniej musiałam go zrobić w 26 dniu cyklu (czyli 19 dni wcześniej) i już wtedy wykazał drugą bardzo bardzo bladą kreskę. :wink:


    heh... to może zrobię test po jutrze... a później po 11 dniach fazy lutealnej jak @ się nie pojawi :wink:
    te bóle podbrzusza strasznie mulące są... i te delikatne kłucia :shocked:
    do tego mam sms'y (tak mówiłyśmy w szkole z koleżankami jak miałyśmy @ i były te fale kiedy krwawienia było więcej... takie nagłe, wiesz o co chodzi), to teraz mam też takie odczucie ale z wydzieliną

    eh... nie lubię takich chwil, kiedy mój organizm robi mi takie rzeczy... bo nigdy nie wiem czy to ciąża czy zbliżająca sie @ :angry:
  1.  permalink
    hej dziewczyny, mam pewien problem i ogromnie liczę na Waszą pomoc, chcialaby,m opisac swoja sytuacje i poprosic o wasza radę...
    19 maja czyli 22 dni temu miała isteroskopię, wycieto mi zrosty po laparotomii i urdozniono ujście leweo jajowodu
    06.06 czyli 4 dni temu byłam na badaniach które zlecił mi mój gin (tsh, ft4, estradiol, prolaktyne z wyrzuitem po 60 min) wszystko w normie, usg 06.06 wykazało 2 jajeczka, wg gina owu miala być w ciągu 12h, skok temperatury miałam nastepnego dnia czyli 07.06, czyli ok, ale do czego zmerzam...przepisał mi duphaston który mam brac od następnego cyklu, BO 13.06 mam isc na 2ą część badań, progesteron idt. i teraz chciałam zadać Wam pytanie, bo wiadomo nie moge teraz zacząć bracv duphastonu bo wyniki moga byc zakłamane, ale czy ten duphaston moge zacząc brać od tego 13.06 to juz będzie 6 dni po owulacji... czy to cos da i czy mogę i czy sobie nie zaszkodzę???
    STRASZNIE WAS PROSZĘ O PORADĘ...
    •  
      CommentAuthorTEORKA
    • CommentTimeJun 9th 2011
     permalink
    Duphaston nie jest wykrywalny we krwi więc poziom progesteronu po 7 dniach od owulacji [przy braniu tegoż leku] będzie wynikiem miarodajnym
    ja bym go brała tak jak gin przepisał i na badania 13.06 również bym się udała :wink:
    --
  2.  permalink
    TEORKO-bardzo bardzo dziękuje Ci za pomoc, to baaaaardzo wazna dla mnie informacja że duphaston nie jest wykrywany we krwi i że nie zaburzę sobie tym wyników badań, jeszcze raz bardzo Ci dziękuję za odp. i to w dodatku EKSPRESOWĄ :):):):)
    •  
      CommentAuthoradaikaka86
    • CommentTimeJun 11th 2011 zmieniony
     permalink
    dziewczyny a ja mam jeszcze takie pytanie...
    wczoraj zażyłam ostatnią tabletkę duphastonu w tym cyklu...

    a dzisiaj czuje się bardzo źle... taki bym powiedziała zaostrzony PMS...
    okropna nerwowość, momentami aż się trzęsę zaraz później chwilowa oaza spokoju..., zawroty głowy, osłabienie, mdłości, ból brzucha jak przed @ i sutków, teściowa aż zapytała co ja taka blada ... Generalnie czuję się totalnie do dupy... nigdy tak nie miałam przed @... myślicie, ze to wina duphastonu? przecież on powinien łagodzić PMS a nie go zaostrzać :sad:
    • CommentAuthorgabriell66
    • CommentTimeJun 12th 2011
     permalink
    Ja kiedy konczylam pierwsze opakowanie duphastonu bardzo zle sie czulam zawroty glowy strasznie sie trzeslam,serce walilo mi jak oszalale ogolnie czulam sie tak jak bym miala zejsc z tego swiata teraz jest ok nie czuje zadnych dolegliwosci przy drugim opakowaniu.
    •  
      CommentAuthoradaikaka86
    • CommentTimeJun 12th 2011
     permalink
    Dzisiaj już jest lepiej... Wcześniej brałam duphaston ale jak już byłam w ciąży i nic mi się nie działo... a teraz takie cyrki :angry:
    na szczęście @ niedługo przyjdzie zapewne :( więc ciśnienie mi opadnie.
    I licze na to, że przyszły cykl już nie bedzie taki ostry :) dzięki gabriell66 za odpowiedź :wink:
    •  
      CommentAuthoradaikaka86
    • CommentTimeJun 12th 2011
     permalink
    To zadam jeszcze jedno pytanie :devil:

    jak odstawiłyście duphaston to jak zachowywała się temp? jakieś wzrosty czy spadki?
    •  
      CommentAuthoraneta01
    • CommentTimeJun 12th 2011 zmieniony
     permalink
    adaikaka86, pisałaś o tym, że lekarz zalecił odstawienie duphastonu, a jeśli nie przyjdzie @, zrobienie testu. Generalnie jeśli ma się problem z progesteronem i dlatego nie ma ciąży, lepiej zrobić test przed odstawieniem. Gdyby okazało się, że jesteś w ciąży, a produkujesz za mało własnego progesteronu, ciąża może się nie utrzymać.
    Życzę powodzenia, mnie duphaston pomógł, w drugim cyklu wspomaganym tym właśnie lekiem okazało się, ze jestem w ciąży:smile:
    --
    Duphaston ponoć nie ma wpływu na temperaturę. Moje cykle pod tym względem nie uległy zmianie. @ przyszła 2 dni po odstawieniu leku. To jest jednak sprawa indywidualna
    --
    •  
      CommentAuthoradaikaka86
    • CommentTimeJun 12th 2011
     permalink
    Aneto :) moja imienniczko :D

    no powiedział, żebym zrobiła test jak po duphastonie nie przyjdzie @... Problem w tym, że wtedy nie zapytałam ile mam na tą @ czekać :shamed:
    ale chyba z moim progesteronem jest OK skoro wczoraj już nic nie zażywałam a dzisiaj był skok temp znowu o 0,3 st... Wczoraj było 36,7 a dzisiaj już 37 st....

    Dlatego właśnie pisałam bo ciekawa jestem czy temp po odstawieniu zaczyna spadać...
    • CommentAuthorafiz
    • CommentTimeJun 12th 2011
     permalink
    adaikaka86, nie robiłaś jednak testu po odstawieniu Duphastionu? Myślę, że zanim odstawiłaś Duphastion lepiej było zrobić test ciążowy. A jak okaże się, że jesteś w ciąży? Nie powinnaś wówczas przerywać brania Duphastionu.
    --
    •  
      CommentAuthoradaikaka86
    • CommentTimeJun 12th 2011
     permalink
    afiz, zrobiłam test i wyszedł negatywny... :sad:
    z drugiej strony dni płodne były późno troszkę więc mogło być za wcześnie :wink:

    zobaczymy :confused:
    •  
      CommentAuthoraneta01
    • CommentTimeJun 12th 2011
     permalink
    :smile:adaikaka86, u mnie temp. po odstawieniu duphastonu ładnie się trzymała, trzymała się też ładnie na poziomie wyższych przez całą fl (zanim zaczęłam go stosować), choć w ostatnich dniach progesteron brzydko spadał:sad: Jeśli chcesz być pewna, że nie masz problemu z progesteronem, powinnaś zrobić badanie krwi w 7-8 dniu po owu (a i tu nie masz pewności, czy nie masz niedomogi - u mnie w 7 dniu po progesteron był piękny, a dwa dni poźniej spadał już na łeb na szyję, przez co nie mogłam utrzymać ciąży). I jeśli myślisz o dziecku, najpierw zrób test,a potem ewentualnie odstawiaj duph., bo mogą Cię spotkać smutne konsekwencje.
    --
    • CommentAuthorNowa311
    • CommentTimeJun 13th 2011
     permalink
    Dziewczyny od dwóch cykli biorę duphaston od 10 do 20 dnia cyklu. Dzisiaj (10d.c.)byłam na obserwacji pęcherzyków i w zastępstwie był inny lekarz. Powiedział że w tych dniach branie duphastonu tylko hamuje owulację. W poprzednim miesiącu też na obserwacji trafiłam raz nie na mojego lekarza i też powiedział, że tego leku się w tych dniach nie bierze. 2 dni później powiedziałam mojemu gin że inny lekarz nie zalecał brania w tych dniach duphastonu a on na to że mam się trzymać jednego lekarza i nie słuchać co inni mówią.
    Badanie hormonów miałam - wszystko ok.
    Boję się bo nie wiem czy mam się trzymać jednego lekarza i brac to co karze i kiedy karze czy zmienić lekarza. Czy branie duphastonu w dniach 10-20 d.c daje jakieś pozytywne rezultaty czy tylko pograrsza sytuację.
    Proszę pomóźcie, bo nie wiem co mam robić. Czy brać trzecią serię od dzisiaj (czyli 10 d.c) czy zrezygnować z tego????
  3.  permalink
    ja bym nie brała, mój lekarz tez twierdzi że branie duphastonu szybciej niż od 17 dc hamuje owulację, ja mam cykle 27 dniowe i mi zalecił brać od 17-25dc, a i tak się z nim nie zgadzam, strasznie dużo czytałam na ten temat, w wielu miejscach jest napisane, ze duphaston powinno się brać do momentu pojawienia się @, jak @ przychodzi jest spore prawdopodobieństwo że ciązy nie ma i wówczas go nalezy odstawić, tak samo-lekarz zalecił mi stosowanie go do 25 dc i tak jak wyżej koleżanki pisały, po odstawieniu-spada progesteron co może powodować nie utzrymanie ciąży, dla tego zanim go odstawię chcę dostać @, a jak jak już to zanim się odstawi duphaston powinno zrobić się test i ja zrobiłabym tu beta hcg w laboratorium dla pewności a nie test taki domowy z apteki, one nie zawsze wykrywają ciążę zależy to od organizmu-wyobraźcie sobie, ze mojej koleżance @ spóźniała się 16 dni, testy aptekowe (przeróżne rodzaje) ciąży nie wykrywały-a co? okazało się że w ciązy była!!!!!!!!!!!!

    to jest tylko i wyłącznie moja opinia i w żadnym razie nie namawiam do takiego postępowania, zrobicie jak będziecie chciały...

    Nowa311 - na Twoim miejscu nie brałabym duphastonu od 10dc-do 20!!!!!!! napisz jeszcze jakiej długości masz cykle i kiedy masz owulację i czy chociaż raz ją monitorowałaś, albo czy potrafisz to odczytać z cyklu?
    pozdrawiam:)
    • CommentAuthorNowa311
    • CommentTimeJun 13th 2011
     permalink
    Madzioszkak dziękuję za odpowiedź. Tak zrobię, nie będę brała tego leku na razie. To nie możliwe żeby wszyscy się mylili a on miał rację - jak twierdzi.
    Tak, monitorowałam owulację. Więc poprzednio miałam 10 dc-dominujący pęcherzyk 10mm, 12dc- 11mm, 14 dc-11mm a 16 dc nie było już nic. Nie znam sie dobrze na tym ale chyba z tego wynika że nie miałam owulacji.
    Jeszcze cykl wcześniej wyglądało to tak: 10dc -nic, 12 dc.- 10mm, 15 dc- 11mm, 17dc.- 12mm, 20dc - 14mm a następnego dnia nie było nic.
    Cykle mam zazwyczaj regularne 31 dni. Ostatnio przedłużył mi się tylko do 35dni.
    Dupasthon należy brać po stwierdzonej owulacji, tak? A jeśli nie mam owulacji to czy jest sens brać??
  4.  permalink
    Cykl miesiączkowy podzielić można na 4 fazy. Są to:
    1. Faza krwawienia.
    Jest to okres trwający średnio 3 do 5 dni w którym dochodzi do łuszczenia nabłonka (powierzchniowej warswy komórek) jamy macicy i wydalenia go z macicy wraz z krwią poza organizm kobiety. Obrazowo można określić, iż macica jest okresowo "oczyszczana" z tkanek które stają się bezwartościowe dla celów rozmnażania.

    2. Faza dojrzewania komórki jajowej - faza przed jajeczkowaniem.
    Długość tej fazy nie jest stała, trwa średnio 12 - 14 dni. Cykle długie mają fazę dojrzewania dłuższą, zaś cykle krótkie - krótszą.

    3. Jajeczkowanie czyli owulacja.
    Nie jest to właściwie faza cyklu, lecz proces polegający na uwolnieniu z jajnika (z tzw. pęcherzyka jajnikowego) dojrzałej komórki jajowej. Jajeczkowanie ma miejsce mniej więcej w połowie cyklu tj. na około 14 dni przed miesiączką - z możliwością przesunięcia o jeden dzień wcześniej lub później. Odstępstwa od tej reguły opisane są dalej.
    Uwaga!
    Krwawienia dłuższe niż 8 dni, krótsze niż 3 dni czy też takie, które pojawiają się w środku cyklu powinny być przedmiotem konsultacji lekarskiej.
    Jajeczkowanie (owulacja)
    a - stopniowo dojrzewająca w jajniku komórka jajowa,
    b - uwolniona z jajnika komórka jajowa, wędruje jajowodem

    Faza ciałka żółtego
    a - W miejscu, z którego uwalnia się komórka jajowa powstaje tzw. ciałko żółte. Wydziela ono hormony utrzymujące ciążę.
    Jajeczkowanie jest bardzo istotne z punktu widzenia zapłodnienia. Uwolniona z jajnika komórka jajowa może po połączeniu z plemnikiem i osadzeniu (zagnieżdżeniu się) w jamie macicy dać początek zarodkowi czyli przyszłemu dziecku. Komórka jajowa wędruje z jajnika przez jajowód do macicy, żyje około 24 godzin, po których obumiera jeżeli nie dojdzie do połączenia z plemnikiem. Na ogół podczas jednego cyklu zostaje uwolniona tylko jedna komórka jajowa.
    4. Faza ciałka żółtego - po jajeczkowaniu
    Długość tej fazy wynosi średnio 14 dni i trwa do ostatniego dnia przed wystąpieniem miesiączki. Polega ona na tym, że w miejscu, w którym rozwijało się jajo, powstaje w jajniku tzw. ciałko żółte. Wydzielaono hormony, których zadaniem jest utrzymanie ciąży.

    NOWA311, jeśli miałaś jajeczka to znaczy że masz owulację, owulacja czyli jajeczkowanie. DRAMAT, że Twój lekarz każe Ci brać Duphaston od 10 dc, patrząc na to co napisałaś wyżej wcale się nie dziwie że nie zaszłaś w ciążę, jak masz jajeczkowanie to dobrze, tylko musisz jeszcze wiedzieć czy te jajeczka pękają, masz zbadaną prolaktynę w 0 min, a do tego prolaktyne z wyrzutem np. po 60 min? to czy jajeczka pękaja możesz zauważyć też na wykresie jeśli skoczy Ci temperatura i będzie się utrzymywać to znaczy ze pękło, dojrzały pęcherzyk osiąga 15-20mm i wówczas pęka, tak przecztałam.
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeJun 13th 2011
     permalink
    Madziszkak, informacje na temat cyklu płodności są na 28dni i w ABC eksperta.
    --
  5.  permalink
    tak Duphaston trzeba brać po stwierdzonej owulacji, jęsli nie monitorujesz u lekarza owulcji, wówczas możesz domniemać że miała miejsce jak był skok temperatury, tak jak napisałam wyżej zobacz sobie na mój obecny cykl, wszystko jest opisane i możesz porównac sobie z pozostałymi cyklami, zobaczysz różnicę.
    pozdrowionka

    aha a Duphaston należy dla bezpieczeństwa wziąść 3 dni po skoku jeśli temp się utrzymuje, wówczas masz spora pewność że niczego nie zaburzysz:)
  6.  permalink
    masz rację Amazonka
    •  
      CommentAuthoragapeel
    • CommentTimeJun 13th 2011 zmieniony
     permalink
    W zależności od tego, gdzie jest problem różnie się go stosuje.
    Duphaston od 11 do 25 dnia cyklu przyjmuje się jeśli nie ma owulacji lub występują: nieprawidłowe krwawienia, nieregularne cykle.
    Jeśli problemem jest niewydolność ciałka żółtego stosuje się go po owulacji.
    Ciężko zdiagnozować twój problem na podstawie postu na forum. Pamiętaj, ze tu nie ma lekarzy, a to oni zajmują się leczeniem ;)
    Jeśli masz wątpliwości co do tego lekarza - zmień go np.: na jednego z tych do których trafiłaś. Lekarz do którego nie masz zaufania na pewno Ci nie pomoże.
    A z tym czekaniem na okres przed odstawieniem, to czy dostanie się okres jak się cały czas przyjmuje progesteron? Nie wiem. Jakie macie z tym doświadczenia? Zastanawiam się, bo biorę Duphaston, a niedługo chcę zacząć starania.
  7.  permalink
    to fakt o tych zależnościach kiedy i na co bierze się duphaston...
    co do tego czy przyjdzie @, 100@ pewności nie mam, natomiast w wielu miejscach czytałam, że jeśli ma przyjść to przyjdzie, z drugiej strony jak sie go gwałtownie odstawi to tez nie wieadomo czy nie dojdzie do poronienia, spadnie progesteron i klapa...
    •  
      CommentAuthoragapeel
    • CommentTimeJun 15th 2011 zmieniony
     permalink
    No właśnie o to chodzi. A po 10 dniach lutealnej czy nawet 13 (jak się zacznie brać 3 dni po skoku) to może na teście jeszcze nic nie wyjść. Może trzeba właśnie tak jak wspomniałaś betę zrobić.
    _____
    A wracając do pytania Nowej, podejrzewam, że lekarz zapisał jej ten Duphaston 10-25dc właśnie na wywołanie owulacji. Coś te pęcherzyki za małe jej rosną. Może wcale nie pękają. Nie pisała nic o płynie w zatoce Duglasa itp.
  8.  permalink
    tak tylko ze z ta beta to też ostroznie włśnie sie dokształacam w tym kierunku bo wczoraj nie wytrzymałam i poleciałam zrobic bete w 7 dniu po owulacji, wynik wyszedł negatywny...zryczałam się jak dziecko, aż się zanosiłam -jak dziecko, a dzis się dowiaduję że nawet na bete było za szybko, a strach pozostał przed ponowny,m rozczarowaniem... w każdym razie dalej twierdze, ze dupka lepiej odstawić jak dostanie sie @, ale to moja decyzja i mój wybór, każda z nas go ma.
    •  
      CommentAuthoragapeel
    • CommentTimeJun 15th 2011
     permalink
    A od którego dnia lutealnej bierzesz tego dupka? 7 dzień to rzeczywiście bardzo wcześnie, ale tak po 10 to może coś już wyjść, jak myślisz?
  9.  permalink
    po 10 juz smiało... podobno...(pod warunkiem ze wiesz że to 10y dzień i masz pewność kiedy była owu), a dupka biorę od 3 dnia po skoku temperatury, wzięłam tak a nie inaczej bo chciałam mieć pewność że biorę go po owulacji(inaczej jak juz pisałyśmy wcześniej można zakłócic owu), czyli owu przypuszczalnie wg gin miałam 20 dc i wówczas tego dnia miałam tez skok temperatury i 23 dc wzięłam dupka, biorę do teraz.
    • CommentAuthorAhossik20
    • CommentTimeJun 16th 2011
     permalink
    Witam wszystkie panie i panów:) otóż za 2,5 miesiąca bierzemy ślub z moim Kryśkiem:) Problem mam tego typu że: cykl mam 28 dni no do 29dni.Stwierdziliśmy, że chcemy mieć dzidziusia a że starania o niego mogą potrwać troche to już teraz odstawiamy antykoncepcje.Odstawilam tabletki 2 miesiące temu. A do końca pozwoliliśmy sobie szaleć od tego cyklu. Kchaliśmy się 14 czerwca okres miałam 4 czerwca(początek)czyli kochaliśmy się 11dc. Wczoraj czyli 12dc robiłam test owulacyjny i są 2 różowe krechy. Czy jest możliwość zajścia w ciążę?? Teraz będziemy kochać się dopiero 14dc bo mój prawie mężuś jest inżynierem i pojechał na budowe 120 km dalej. Ciekawa jestem kiedy jest większe prawdopodobieństwo zajścia w ciąże 11dc czy 14dc?? I czy wogóle już mogę spodziewać się ciąży?? Proszę o odpowiedz kogoś doświadczonego:) Dodam że mam duphaston jedno op. i zastanawiam sie czy go nie wziąć od 16-25dc zostało mi opakowanie bo brałam kiedyś na uregulowanie cyklu. :smile: wizyte u ginekologa mam dopiero w lipcu bo pojechał na urlop tak to bym poszła wcześniej:/
  10.  permalink
    nie wiem czy od razu można działac po odstawieniu antykoncepcji.. minęły tylko 2 mce, ale poczekaj na opinię innych dziewczyn, poza tym tak sobie myślę, ze to pytanie lepiej zadać na innej części forum 28dni.pl :) bo tu nie chodzi o duphaston, Tobie raczej chodzi o to kiedy się przytulac żeby zaskoczyć? :) pozdrawiam:)
    • CommentAuthorjadwiga22
    • CommentTimeJun 16th 2011
     permalink
    Mój gin mówił że hormony "wypłukują" się z organizmu przez około pół roku po odstawieniu. Jak chcesz zajść to duphaston Ci chyba nie potrzebny, a już tym bardziej bez konsultacji z ginem - to chyba silny lek z tego co wiem i nie można go brać kiedy ma się ochotę.
    Powodzenia w staraniach.
    •  
      CommentAuthoradaikaka86
    • CommentTimeJun 16th 2011 zmieniony
     permalink
    Moja Przyjaciółka miała jakies problemy zdrowotne, wysoką prolaktyne, torbiele, nieregularne miesiaczki coś tam jeszcze... Gin przepisał jej tabletki anty... po 2 miesiącach brania miała sobie zrobić miesiac przerwy żeby zobaczyć jak organizm zareagował i czy się wyregulował... Tak się stało że własnie podczas tego miesiaca przerwy zaskoczyła i jest mamą 5cio tygodniowego Adasia :)
    Dodam tylko, że długo się starali :wink:

    Ahossik... myśle, że na razie daruj sobie ten Duphaston. Daj troszkę swojemu organizmowi odpocząć... A nóż uda Wam się bez pomocy. No i polecam obserwację... Chociaż by po to aby wiedzieć czy masz odpowiednio długą fazę lutealną.
    •  
      CommentAuthoragapeel
    • CommentTimeJun 16th 2011
     permalink
    Z antykami i zaskakiwaniem po nich - jeśli nie ma problemów z cyklami to lepiej jednak odczekać te pół roku, zanim się zacznie starać, bo przez ten czas utrzymuje się za wysoki poziom hormonów. Antylki podnoszą też prolaktynę, to wszystko może powodować wczesne poronienia. Często jednak kuracja antykami jest metodą, żeby uregulować cykle - moje najładniejsze cykle były zaraz po odstawieniu, a teraz jest tylko coraz gorzej. Czasem to jest właśnie sposób na zaciążenie, wszystko zależy od kobiety.
    • CommentAuthorAhossik20
    • CommentTimeJun 17th 2011
     permalink
    Brałam już duphaston na uregulowanie cyklu. Potem antyki też na uregulowanie-głównie. Lekarz stwierdził ,że pewnie mam PCO-USG dopochwowe i diagnoza- mnóstwo pęcherzyków na jajnikach(on to nazwał torbieliki(nie torbiele bo pytałam)).Zauważyłam że w czasie antyków i po nich mam regularne cykle no i teraz mam owulacje(robiłam test owulacyjny). Boje sie poprostu że cykle się rozregulują.I wtedy gorzej będzie z dzidziusiem. Czasami bywało tak ze 3 miesiące byłam bez okresu a z nikim nie byłam:/
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeJun 17th 2011
     permalink
    W czasie stosowania anty nie masz nie tylko regularnych cykli, ale też cykli jakichkolwiek, nieprawdaż?
    Test owulacyjny nie świadczy jeszcze o wystąpieniu owulacji, tylko o pewnym stężeniu LH.
    --
    •  
      CommentAuthoragapeel
    • CommentTimeJun 17th 2011 zmieniony
     permalink
    Zgodzę się z Amazonką. Jak bierzesz pigułki nie masz cykli w takim znaczeniu tego słowa o jakim mówimy, bo raczej nie ma owulacji (czasem się zdarza, stąd nie jest to metoda 100% skuteczna jeśli chodzi o zapobieganie ciąży). Nie ma co mówić o regularności wtedy, bo zależy ona od sztucznych hormonów z pigułki. Przy PCO często się wycisza w ten sposób jajniki, żeby torbiele się wchłonęły i po jakimś czasie po odstawieniu cykle są regularne. Ahossik, myślę, że powinnaś to po prostu skonsultować z lekarzem.
    ______
    A odnośnie Duphastonu i okresu - można go niestety dostać biorąc. Przekonałam się o tym ostatnio. Pewnie zależy to od ogólnego poziomu progesteronu w organizmie, jak leci na łeb na szyję to i Duphaston nie pomoże.
    • CommentAuthorafiz
    • CommentTimeJun 19th 2011
     permalink
    A mnie lekarz pozwolił rozpocząć starania o dzieciątko od razu po odstawieniu pigułek antykoncepcyjnych, a btałam je przez 8 lat. Udało nam się jednak dopiero po 5 miesiącach starań (dzięki Duphastionowi), ale moja siostra na przykład zaszła w ciążę w pierwszym cyklu po odstawieniu pigułek (bez żadnego wspomagania)i ma teraz 2 letniego ślicznego synka.
    --
    • CommentAuthornatalka_kg
    • CommentTimeJun 20th 2011
     permalink
    Witajcie Dziewczyny, jestem nowa na tym Forum, od 9 miesięcy staramy się o dzidziusia, przez 5 lat brałam tabsy anty, a od 4 miesięcy jestem na Glucophage XR, Norprolacu a od miesiąca biorę Duphaston od 19 do 25 dc, dziś jestem w 32 dc a @ ani słychu ani widu... tylko od paru dni bardzo boli mnie podbrzusze- jakby @miała nadejsc... Jak myslicie ile jeszcze czekac na @? Czy od razu dzwonic z paniką do lekarza? Poprzednie cykle były ok 27 dniowe ale wspomagania Antyvią tez 19-25 dc.
    •  
      CommentAuthorTEORKA
    • CommentTimeJun 20th 2011
     permalink
    a robiłaś test ciążowy ?
    --
    • CommentAuthornatalka_kg
    • CommentTimeJun 20th 2011
     permalink
    i to nie jeden test, pocieszam się że byc może za wcześnie żeby taki apteczny wykrył ciążę, jesli zaszłam np 19dc...
    •  
      CommentAuthoragapeel
    • CommentTimeJun 21st 2011 zmieniony
     permalink
    Ciężko Ci cokolwiek podpowiedzieć, bo nie masz obserwacji cyklu. Nie wiemy kiedy miałaś owulację i ile trwa już faza lutealna. Idź może na badanie beta hCG z krwi. Testy ciążowe czasem nie wychodzą.
Chcesz dodać komentarz? Zarejestruj się lub zaloguj.
Nie chcesz rejestrować konta? Dyskutuj w kategoriach Pytanie / Odpowiedź i Dział dla początkujących.