Zarejestruj się

Aby dyskutować we wszystkich kategoriach, wymagana jest rejestracja.

 

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    •  
      CommentAuthorelfika
    • CommentTimeJun 29th 2016 zmieniony
     permalink
    melduję się po wizycie gin. mam też wreszcie założoną kartę ciąży.
    szyja długa i zamknięta, torbiel się zmniejszyła także zielona światło na wyjazd jest :bigsmile:
    na usg genetyczne mam się zgłosić za tydzień, ale dziś też przy okazji było podglądanko. więc widziałam rączki, nóżki, serduszko, żołądek :heartbounce:
    wg aparatury wymiary idealne z suwaczkiem :wink:
    -- [/url]
    •  
      CommentAuthorElyanna
    • CommentTimeJun 29th 2016 zmieniony
     permalink
    elfika: więc widziałam rączki, nóżki, serduszko, żołądek


    nigdy tego nie pojmę, jak w tak krótkim czasie dziecko może się tak rozwinąć... toż to właściwie początek! :)

    U mnie 4 tygodnie do genetycznego, ależ ten czas się dłuży...
    --
    •  
      CommentAuthorartystka80
    • CommentTimeJun 29th 2016
     permalink
    Moonia szacun..... ja przy moim 3 latku czasami odpadam, sterta prasowania czeka na lepszy dzień, jedynie gotuję i ogarniam dom żeby nie zarosl.
    --
    •  
      CommentAuthormooniia
    • CommentTimeJun 30th 2016 zmieniony
     permalink
    artystka80: sterta prasowania czeka na lepszy d


    jak masz miejsce to zainwestuj w suszarke :) od 6lat nie prasuje ( no oprócz koszul ) i były t jedne z lepiej wydanych pieniędzy :) Mam w domu 3 przyjciółki bez których nie wyobrażam sobie zycia - to pralka, zmywarka i suszarka ;)
    -- mama piątki :)
    •  
      CommentAuthorbrombap
    • CommentTimeJun 30th 2016
     permalink
    Moonia, ja się ostatnio przytuliłam do suszarki -z czystej wdzięczności;)
    --
    • CommentAuthorkaamii
    • CommentTimeJun 30th 2016
     permalink
    Ale Monia z suszarki ciuchy niepogniecione czy raczej takie sobie, ale mozna nosic?
    Ja się przymierzam zakupić suszarke przed jesienią bo nie mam za bardzo gdzie suszyć. A gdybym jeszcze przy okazji pozbyla się zalegajacego prasowania to byłby luksus :)
    --
    •  
      CommentAuthormooniia
    • CommentTimeJun 30th 2016
     permalink
    kamii jak nie przeładujesz suszarki to niepogniecione zupełnie przy programie tzw "do szafy" , mi się czasem zdarzy władować za dużo ( bo pralke mam na 8 kg a suszarke na 7) to trochę pogniecione, ale tez bez przesady, nosimy normalnie :)
    wygoda nieziemska, wyciągam z pralki do suszarki z suszarki od razu składam i do szafy :) a że nas dużo w domu to nie wyobrażam już sobie wszędzie walającego się prania w trakcie suszenia do prasowania itd.
    -- mama piątki :)
    •  
      CommentAuthoragat233
    • CommentTimeJun 30th 2016
     permalink
    Ja to bym sie dala zabic za zmywarke:((. Ale maz moj nie daje sie przekonac:(. Chociaz to ja glownie myje naczynia mimo ze jak sie wprowadzalismy to obiecywal ze on bedzie myc. Ciagle slysze ze nie ma na nia miejsca. Fakt kuchnie mamy malenka jak to w mieszkaniach z lat 80-tych.
    --
    • CommentAuthorkarolciat
    • CommentTimeJun 30th 2016
     permalink
    agat- ja kiedyś mówiłam, że zmywarka to fanaberia. Teraz życia sobie nie wyobrażam! Kuchnię mamy maleńką i nieustawną. I ze względu na brak miejsca mamy zmywarkę kompaktową, stojącą na blacie. Jak nie było zmywarki to tam i tak się tylko bałagan robił, bo miejsce mało wygodne do pracy.
    Mieści się w niej nie za dużo, ale nawet przy 4 osobach dajemy radę. Zwłaszcza, że do codziennego zmywania (kubki, talerzyki itd.) jest szybki półgodzinny program, wiec można zładować częściej.
    Taką mniej więcej mamy, tylko starszy model. Ale tańsze też można dostać, nam zależało na konkretnym rozmiarze, bo kilka cm robiło kolosalną różnicę w naszym przypadku...
    --
    •  
      CommentAuthorYoasik08
    • CommentTimeJun 30th 2016
     permalink
    Dziewczyny we wtorek trafiłam do szpitala ze spinaniem brzucha co 20-30-40-60 minut. Brzuch wtedy jest twardy i czuć jak "idzie" przez macice, ktora sie stawia w spora kulkę. Wg usg wszystko ok, wody płodowe w normie (i to podobno nie w górnej a środkowej), szyjka długa, zamknięta.
    Dostałam kroplówki z lekiem rozkurczowym i nospe, ale nie ma większej poprawy. Dziś dorzucili mi Scopolan w czopkach i luteinę 100.
    Niestety lekarze nie sa w stanie powiedzieć skąd te spinki. Macie z tym jakieś doświadczenia?
    --
    •  
      CommentAuthormooniia
    • CommentTimeJun 30th 2016
     permalink
    yoasik jeszcze magnez możesz brac
    i tak naprawdę wszystko zależy od szyjki, czasem tak się dzieje, ze ten brzuch się spina, ale na nic to nie ma wpływu
    kciuki aby mimo wszystko się to wyciszyło :*
    -- mama piątki :)
    •  
      CommentAuthorEwasmerf
    • CommentTimeJun 30th 2016
     permalink
    Yoasik, ja niestety mam doswiadczenia ze skurczami. U mnie skurcze zaczely sie w 1 ciazy dosc wczesnie, w 30 tyg trafilam do szpitala i juz tam zostalam. Dziecko udalo sie utrzymac w brzuchu do 35 tyg (skonczony 34 t i 4 dni). non stop na fenoterolu, lezenie, pod koniec juz 24/h kroplowka, zeby tylko opoznic porod.
    Z marta tez zaczely mi sie spinania od 23 tygodnia ciazy. duzo lezalam, oszczedzalam sie bardzo, dostalam luteine dowcipnie 2 razy dziennie i zarlam magnez kilogramami. i udalo sie donosic.

    Treść doklejona: 30.06.16 10:22
    moonia, ja w ciazy z piterem szyjke mialam wysoko, dluga i zamknieta do samego cc.
    -- ;
    •  
      CommentAuthormooniia
    • CommentTimeJun 30th 2016
     permalink
    Ewa ale co odeszły Ci wody czy zaczęła się akcja porodowa bez reakcji szyjki?
    -- mama piątki :)
    •  
      CommentAuthorEwasmerf
    • CommentTimeJun 30th 2016
     permalink
    wody podobno sie saczyly, podobno bo mimo tych papierkow lakmusowych nikt do konca pewien nie byl (podejrzenie PROM). No wody wlasnie nie odeszly bo mialam wielowodzie.
    Ja sie tam nie znam, ale skurcze mialam wysokie, co 3 minuty, dlatego ciagle fenoterol. Ale wiem ze szyjka ciagle byla zamknieta i kompletnie nieporodowa

    Treść doklejona: 30.06.16 10:36
    ja sie tam nie znam na tym, w drugiej ciazy jak tylko dostalam skurczy w 23 tygodniu to od razu do gina polecialam, bo sie wystrszylam, bylam przygotowana na przedwczesny porod i tylko odliczalam dni do donoszenia. Jakas mam niewydolna macice czy ki grzyb.

    Treść doklejona: 30.06.16 10:47
    ja tylko ze swojej strony chcialam dodac - Yoasik - jak cie lekaze beda chcieli trzymac to lez w szpitalu, i oby to byl szpital z wysokim stopniem referencyjnosci. Zacisnij poslady i trzymaj sie tej mysli ze MUSISZ donosic chocby skaly sraly.
    -- ;
  1.  permalink
    karolciat: agat- ja kiedyś mówiłam, że zmywarka to fanaberia. Teraz życia sobie nie wyobrażam!
    - tak jak u mnie, kocham te maszyne, nie tyle moze za to ze zmywa, ale mozna w niech schowac te brudy i nic sie w zlewie nie wala jak nie mam czasu akurat pozmywac. Nie mowiac o wiekszych imprezach rodzinnych :)
    A dla suszarki nie mam miejsca, ale staram sie ladnie rozwiesic i nie prasuje.. To by mi wogole czasu braklo :P
    --
    •  
      CommentAuthorYoasik08
    • CommentTimeJun 30th 2016
     permalink
    Dzięki, mam nadzieje ze bedzie dobrze. Jestem w szpitalu z I stopniem referencyjności :( jak to zrobić zeby przenieść sie? Lekarz musi wystawić skierowanie?
    --
    •  
      CommentAuthorartystka80
    • CommentTimeJun 30th 2016
     permalink
    Właśnie z miejscem nie jest jeszcze tak źle, pralkę mam w malutkiej pralni i żeby wstawić tam suszarkę musiałabym alby wyrzucić brodzik albo postawić suszarkę na pralce a to: po pierwsze nie wiem czy jest możliwe, po drugie suszarka na pralce wychodzi w oknie :// Suszyć gdzie mam, nawet w deszczowe dni ale jak pomyślę o remoncie, bałaganie jak za chwilę noworodek w domu zagości to mi się odechciewa.

    Ja kocham moją zmywarkę i nie rozumiem np.mojej mamy bo ja widzę u niej szafkę 45cm na zmywarkę. My kupiliśmy od razu większą zmywarkę na 60 cm bo jak moi faceci pojedzą to ja przy zmywaniu stać nie zamierzam.
    --
  2.  permalink
    artystka80: nie rozumiem np.mojej mamy bo ja widzę u niej szafkę 45cm na zmywarkę
    - ale sa tacy.. moja kolezanka tez mowi, ze takie stanie wposlne i jeden zmywa a drugi wyciera to na imprezach wspaniala sprawa.. No ale ona panienka jeszcze i mieszka z rodzicami to moze inaczej patrzy na swiat.. Pewnie, ze da sie zyc bez, ale po to to wymyslili by zycie ulatwic ;)

    artystka80: jak pomyślę o remoncie, bałaganie jak za chwilę noworodek w domu zagości to mi się odechciewa.
    - skad ja to znam.. przeprowadzalismy sie jak bylam w 25 tyg.. koszmar:/
    --
    • CommentAuthorskapula
    • CommentTimeJun 30th 2016
     permalink
    Ja długo "suszyłam" głowę mężowi o zakup pralko-suszarki, jeszcze zanim pojawiło się dziecko, bo byłam przekonana, że ta opcja uwolni mnie o fury walającego się prania...Wybraliśmy model o super opiniach i po kilkukrotnym użyciu suszarki zniechęciłam się do suszenia w pralce. Po pierwsze dlatego, że pranie wymiętolone straszliwie (zapewne było go za dużo), po drugie, moje dżinsy po suszeniu w pralce rozleciały się podczas zakładania (tutaj też moja wina, bo nie sprawdziłam metki, na której było wyraźnie napisane o zakazie suszenia. Na pewno zrobię jeszcze drugie podejście do tego suszenia, i mam nadzieję, że to wypali.

    Pytanie do dziewczyn stosujących luteinę dopochwowoa, czy trzeba używać tego dołączonego aplikatora?
    -- [/url][/url]
    •  
      CommentAuthorelfika
    • CommentTimeJun 30th 2016
     permalink
    skapula: czy trzeba używać tego dołączonego aplikatora?

    ja nie używałam. myłam ręce przed i po :wink:
    -- [/url]
    •  
      CommentAuthorYvoonne
    • CommentTimeJun 30th 2016
     permalink
    skapula: Pytanie do dziewczyn stosujących luteinę dopochwowoa, czy trzeba używać tego dołączonego aplikatora?


    Raczej nie trzeba ale ja np wolę ten aplikator niż pchać paluchy....
    --
    •  
      CommentAuthorask28
    • CommentTimeJun 30th 2016
     permalink
    [quote=Yoasik08]Dziewczyny we wtorek trafiłam do szpitala ze spinaniem brzucha co 20-30-40-60 minut. Brzuch wtedy jest twardy i czuć jak "idzie" przez macice, ktora sie stawia w spora kulkę. Wg usg wszystko ok, wody płodowe w normie (i to podobno nie w górnej a środkowej), szyjka długa, zamknięta.
    Dostałam kroplówki z lekiem rozkurczowym i nospe, ale nie ma większej poprawy. Dziś dorzucili mi Scopolan w czopkach i luteinę 100.
    Niestety lekarze nie sa w stanie powiedzieć skąd te spinki. Macie z tym jakieś doświadczenia?[/quote
    .
    Niestety i ja to znam z poprzedniej ciąży.
    Tylko, że z córka one powodowały skracanie szyjki i od 33 tc byłam w szpitalu n ano-spie i fenoterolu.
    Córka urodziła się za wcześnie o miesiąc.
    W szpitalu "bawili" sie w podawanie i odstawianie fenka i jednego dnia gdy nie dostałam fenoterolu pękł mi pęcherz płodowy od skurczy:/
    Potem jak się dowiedziałam nigdzie indziej takich praktyk nie uskuteczniano bo jak się zaczęło podawać fenka to powinno się go odstawiać jak już ciąża donoszona no ale..
    .
    Paradoksalnie teraz mam ciąże leżącą od 22 tc ze wzgl na szyjkę (jeszcze gorsza sytuacja), skracająca się szyjka + rozwarcie ujścia wewnętrznego macicy.
    I o dziwo nie miałam żadnych twardnień brzucha ani skurczy więc na usg przeżyłam szok.
    Wszystko przez infekcje, której gin nie zauważy a ja nie miałam żadnego dyskomfortu przy tylu lekachł!!
    Myślałam, że to koniec bo potem okazało się że mam też pęcherz płodowy w szyjce.
    Założono mi szew a potem dołożono pessar.
    I tak leżę i odliczam do bezpiecznych tygodni.
    Dlatego czasem jak czytam czy tu czy gdzie indziej, że skurcze, twardnienia na danym etapie są normalne to ja jednak podchodzę do tego z rezerwą.
    u jednej kobiety, dziewczyny nic nie będzie się działo a u innej szyjka się skraca.
    Ja zawsze namawiam by jednak pójść i to sprawdzić.


    :sad::sad::sad:
    -- ,
    •  
      CommentAuthorYoasik08
    • CommentTimeJun 30th 2016
     permalink
    Ask28 mam nadzieje ze z obecna ciaza dotrwacie do bezpiecznego terminu.
    Możesz napisać jak to było z pierwsza ciaza? W którym tc zaczęły sie skurcze, jak często to miałaś i czy szyjka skracała sie od razu?
    --
    •  
      CommentAuthorSewila
    • CommentTimeJun 30th 2016
     permalink
    Ja bez zmywarki też już się nie widzę :) Tak samo jak nie widzę się bez możliwości prasowania tradycyjnie, nie dlatego, że jakoś za tym przepadam, ale doskonale koi moje nerwy takie odmóżdżenie przy prasowaniu jak mąż i dziecko dają mi do wiwatu.
    --
    •  
      CommentAuthorartystka80
    • CommentTimeJun 30th 2016
     permalink
    Tylko to jest fajne na godzinkę a nie na 3 kiedy mi kręgosłup odpada nawet na siedząco i zmieniając pozycje.
    --
    •  
      CommentAuthorask28
    • CommentTimeJun 30th 2016 zmieniony
     permalink
    Yoasik08
    W ciąży z córką twardnienia, skurcze zaczęły się coś ok 27 tc i było ich jak dobrze pamiętam 10 czasem więcej dość bolesne.
    Skracały one szyjkę z tym, że nie miałam żadnego rozwarcia ujścia wewnętrznego (jak teraz), a od 33 tc byłam w szpitalu.
    -- ,
    •  
      CommentAuthorYvoonne
    • CommentTimeJun 30th 2016
     permalink
    To wszystko zależy od podatnosci organizmu. U jednych szyjka będzie się skracac u innych nie. Jedno jest pewne - zawsze trzeba kontrolować bo przeoczyć coś jest łatwo, a potem już trudniej opanować sytuację.
    Mi w obydwu ciążach brzuch się napina ale szyjka ok. Skraca się powoli po 30tc. Pierwszy poród w 40tc i obecny mam nadzieję nie wczesniej.
    --
  3.  permalink
    Podpowiedzcie w 11 tyg i 3 dni, moge juz wykonac usg genetyczne? Czy to za wczesnie?
    --
    •  
      CommentAuthorSzogunka
    • CommentTimeJun 30th 2016
     permalink
    tylkonadzis - chyba ciut za wcześnie, ale może te kilka dni nie robi różnicy a kiedy najlepiej to powinien powiedzieć Ci lekarz...


    Dziewczyny poleciała mi bardzo w dół hemoglobina mimo ,że od miesiąca przyjmuję żelazo 2xdziennie. Miesiąc temu miałam 11,2 a teraz 10,00 (przy normie 12,00-16,00) . To normalne ?
    --
    •  
      CommentAuthorEwasmerf
    • CommentTimeJun 30th 2016
     permalink
    lekarz powinien ci zwiekszyc dawke zelaza albo/i zmienic preparat.
    -- ;
    •  
      CommentAuthormysiamm
    • CommentTimeJun 30th 2016
     permalink
    Szogunka: Dziewczyny poleciała mi bardzo w dół hemoglobina mimo ,że od miesiąca przyjmuję żelazo 2xdziennie. Miesiąc temu miałam 11,2 a teraz 10,00 (przy normie 12,00-16,00) . To normalne ?


    Ja brałam przez 2 miesiące Sorbifer Durules żelazo i mi jeszcze hemoglobina spadła, dopiero jak moja ciocia farmaceutka poleciła mi Floradix żelazo to już po 3 tygodniach hemoglobina się poprawiła z 10 do 12.
    --
    •  
      CommentAuthorYoasik08
    • CommentTimeJul 1st 2016
     permalink
    Mysiamm, czy pijąc ten Florafix łykałas tez tabletki z żelazem?
    Lekarz kazał mi brać tabletki 2x1 ale od 2 miesiecy nie widać poprawy..
    .
    Spinki sie troche wyciszyły, jesli szyjka jest ok to dziś mnie wypiszą, zaraz obchód i badania.
    --
    •  
      CommentAuthorSzogunka
    • CommentTimeJul 1st 2016
     permalink
    Myślicie że trzeba konsultować ten Floradix z lekarzem ?
    Dzięki za info dziewczyny
    --
    •  
      CommentAuthormysiamm
    • CommentTimeJul 1st 2016
     permalink
    Yoasik08: Mysiamm, czy pijąc ten Florafix łykałas tez tabletki z żelazem?
    Lekarz kazał mi brać tabletki 2x1 ale od 2 miesiecy nie widać poprawy..

    Odstawiłam tamte tabletki z żelazem i brałam tylko Floradix żelazo. Preparat jest bardzo dobry ponieważ składa się z naturalnych składników i szybciej się przyswaja niż sztuczne żelazo. Jak mi spadła hemoglobina a akurat skończyły mi się tamte tabletki z żelazem to od razu bez konsultacji zaczęłam brać Floradix, a na wizycie poinformowałam lekarkę i ona się zgodziła. Ostatnio na wizycie sama lekarka była zachwycona wynikami krwi i dałam jej ulotkę.
    Moja ciocia farmaceutka mówiła mi, że ordynator szpitala gdzie będę rodzić właśnie je przepisuje, a jest to bardzo dobry lekarz.
    --
    •  
      CommentAuthorYoasik08
    • CommentTimeJul 1st 2016
     permalink
    To super :) tabletki na mnie marnie działają i tylko mam po nich zaparcia. Jak mnie wypiszą to lecę do apteki po to cudo :)
    --
    •  
      CommentAuthoralfaromeo
    • CommentTimeJul 1st 2016
     permalink
    Czy Wasi ginekolodzy rutynowo w ciąży badają Wam poziom TSH? Kiedy pierwszy raz?
    •  
      CommentAuthormysiamm
    • CommentTimeJul 1st 2016
     permalink
    Ja miałam badaną TSH w pierwszym trymestrze. Wyszło ok i więcej już nie badałam TSH.
    --
    • CommentAuthorskapula
    • CommentTimeJul 1st 2016
     permalink
    ja też piłam Floradix w pierwszej ciąży i na początku drugiej, słodkie to jest bardzo, obecnie wolę zakwas buraczany.
    -- [/url][/url]
    •  
      CommentAuthormysiamm
    • CommentTimeJul 1st 2016 zmieniony
     permalink
    Mnie tam smakowało :wink: Jak soczek :wink:
    --
    •  
      CommentAuthortejsha
    • CommentTimeJul 1st 2016
     permalink
    ja tez tsh zlecone przez gina tylko w I trym, ale z racji że mam niedoczynność tarczycy jestem pod opieką endokrynologa i w sumie badam to tsh przy każdej morfologii :wink:
    --
    • CommentAuthorskapula
    • CommentTimeJul 1st 2016
     permalink
    Ja TSH miałam badane tylko raz, w pierwszym trymestrze. Za to cytomegalię, toksoplazmozę badałam w każdym trymestrze.
    -- [/url][/url]
    •  
      CommentAuthoracia20
    • CommentTimeJul 1st 2016
     permalink
    Jestem po polowkowym usg.
    Nosek ma długość 5,3 norma na ten tydzień to podobno od 5 do 6. Więc powinno być ok.
    Waży około 318 g.
    Lekarz napisał ze uwidoczniono narządy płciowe żeńskie płodu.
    Moja blizna po cc ma te 3 mm

    Ilość płynu owo dniowego w granicach normy AFI 145 mm.

    I mam zrobić badanie Echo serca płodu z powodu tamtych wyników papp-a.

    Treść doklejona: 01.07.16 18:13
    Ja tsh mam sprawdzać co 3 miesiące.
    --
    •  
      CommentAuthorSewila
    • CommentTimeJul 1st 2016
     permalink
    Acia ja też miałam echo serca płodu właśnie przez wzgląd na NT i wynik testu Pappa. U nas echo w porządku :)
    --
    •  
      CommentAuthoracia20
    • CommentTimeJul 1st 2016 zmieniony
     permalink
    Sewila a w którym tygodniu ciąży robiłaś to echo
    --
    •  
      CommentAuthorElyanna
    • CommentTimeJul 1st 2016
     permalink
    Jakie jest zalecenie na test papp-a? w senie, kto powinien je wykonać, prócz tego, że ciężarne od 35 roku zycia? Wybieram się na usg genetyczne, ale samo usg, bez testu papp-a i innych dodatkowych.
    --
    •  
      CommentAuthorSewila
    • CommentTimeJul 1st 2016
     permalink
    Acia w skończonym 26tc.. Ja dziś miałam niezapowiedzianą wizytę u ginekologa - młoda główka przy szyjce napiera, szyjka mięciutka - podobno taka gotowa do porodu.

    Treść doklejona: 01.07.16 19:42
    Co prawda to inny gin, bo wyjechałam z młodym do mamy na tydzień, a grzybek się wyhodował i gorąco mnie namawiał do sn
    --
    •  
      CommentAuthormysiamm
    • CommentTimeJul 1st 2016
     permalink
    Dziś byłam u gina, wszystko ok, KTG ok, bez skurczy. Badałam ALT i ASP i wyniki się poprawiły: ALT ↑ 112 U/L < 31 (spadło, ostatnio było 164), AST ↑ 100 U/L < 31 (spadło, ostatnio było 149). Mały waży 3600 g. łożysko ok, wody prawidłowe. Szyjka skrócona, bez rozwarcia wewnętrznego, główka mocno przyparta do szyjki. Jeśli wcześniej nie urodzę to 13.07.16 kolejna wizyta. Mam powtórzyć badanie krwi ALT, AST, morfologię i mocz, jeśli się pogorszy to do szpitala, a jeśli będzie ok, to 18.07.16 do szpitala.
    --
    •  
      CommentAuthorAlly1381
    • CommentTimeJul 1st 2016
     permalink
    Elyanna po poronieniu są wskazania do testu pappa, a także jak w rodzinie są przypadki chorób genetycznych.
    ja będę miała 1 sierpnia usg i test.
    --
    • CommentAuthorskapula
    • CommentTimeJul 1st 2016
     permalink
    Sewila, a Ty jakoś odczuwasz to napieranie na szyjkę?
    Trafiłaś na fajnego lekarza, skoro namawia do porodu sn, trudno takiego znaleźć.
    -- [/url][/url]
    •  
      CommentAuthorSewila
    • CommentTimeJul 2nd 2016
     permalink
    Skapula wcześniej czułam takie ukucia w pochwie, szyjce. Teraz już tylko nacisk na odbyt bardziej.
    --
Chcesz dodać komentarz? Zarejestruj się lub zaloguj.
Nie chcesz rejestrować konta? Dyskutuj w kategoriach Pytanie / Odpowiedź i Dział dla początkujących.