Zarejestruj się

Aby dyskutować we wszystkich kategoriach, wymagana jest rejestracja.

 

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    •  
      CommentAuthorisiula
    • CommentTimeFeb 21st 2015
     permalink
    madziik1983: Moj wlasnie nie najsladuje wogole i w tym psycholog widzi najwiekszy problem. Bo bez nasladowania sie mowic nie nauczy.

    Madzik, Staś jeszcze 2 miesiące temu nie naśladował prawie wcale i mówił tylko ciągi sylab mamamamama, tatatatatatata. Nawet nie wiedzieliśmy czy to jest skierowane w naszą stronę. Jakoś od miesiąca ma mega skok rozwojowy, ruszyło to naśladowanie, potem zaczął sypać nowymi słowami, aż w szoku byliśmy. Teraz potrafi bezbłędnie wskazać i nazwać kto jest kto, nawet na starych zdjęciach. Szok po prostu jak to nagle ruszyło. Na obrazkach też sam z siebie już pokazuje i nazywa, wie jak mówią chyba wszystkie zwierzątka, instrumenty itp. Jakby mi ktoś 2 m-ce temu powiedział, że to tak ruszy to popukałabym się w czoło :P dużo dała nam terapia, zobaczysz Maks też pewnie niebawem ruszy, musisz dać mu czas i pracować z nim. Pokazuj do znudzenia w książeczkach i nazywaj przedmioty. To, że dziecko nie powtarza od razu, wcale nie oznacza że sobie nie koduje na twardym dysku :)
  1.  permalink
    Tylko, ze On na obrazkach i zdjeciach potrafi od ladnych paru tygodni pokazac o co zapytam (oczywiscie sa jeszcze rzeczy ktorych nie zna). I tak nie pozostaje mi nic innego niz czekanie :)
    --
    •  
      CommentAuthorisiula
    • CommentTimeFeb 21st 2015
     permalink
    madziik1983: Tylko, ze On na obrazkach i zdjeciach potrafi od ladnych paru tygodni pokazac o co zapytam

    Aaaa to super, u nas się tak właśnie zaczęło :) najpierw pokazywał to, o co go poprosiłam, a później stopniowo sam, aż zaczął nazywać po swojemu :)
    •  
      CommentAuthorjeżynka
    • CommentTimeFeb 21st 2015
     permalink
    A ja muszę się pochwalić - wczoraj Hania usiadła na rowerku który ją wcześniej nie interesował i zaczęła normalnie pedałować. :shocked:
    -- [/url]
  2.  permalink
    isiula: aż zaczął nazywać po swojemu :)
    - to my jadac autem/wozkiem co chwile musimy mowic co pokazuje, bo "pyta" o wszystko :)
    --
    •  
      CommentAuthorisiula
    • CommentTimeFeb 21st 2015
     permalink
    To tym bardziej super, bo to znaczy że pracuje nad mową bierną, a od tego już niedaleko do mówienia :)

    Treść doklejona: 23.02.15 16:59
    Rozmawiałam z terapeutką Stasia o tym co sądzi o przedszkolu integracyjnym i gotowości Stasia. Powiedziała, że jej zdaniem powinniśmy się wstrzymać do lata z decyzją i zobaczyć jak będzie wyglądała kwestia odpieluchowania i na jakim etapie będzie mowa. No i wg niej lepiej najpierw zapisać Stasia do miejsca, gdzie jest mniejsza grupa dzieci np.jakiś klub Myszki Miki, żeby nie rzucać go od razu na głęboką wodę. Ostatnio taki się przytulas zrobił, że siłą go trzeba ode mnie odklejać przed terapią, to co by w przedszkolu było..

    A i zapomniałam się pochwalić, że autyzm Stasia najprawdopodobniej nie jest o podłożu neurologicznym. Nie ma zmian w mózgu, rezonans czysty, a EEG dwukrotnie prawidłowe :)

    Za to wyszło obciążenie rtęcią, pasożyty i candida. Mam nadzieję, że jak to zwalczymy to mowa też nie będzie Stasiowi sprawiała już tylu trudności. W każdym razie są duże szanse na postępy w terapii, co mnie bardzo cieszy :)
    •  
      CommentAuthorEwasmerf
    • CommentTimeFeb 24th 2015
     permalink
    isiula, to super wiesci. dopiero teraz doczytalam, z komorki nie wiedziec czemu nie wyswietlaja mi sie dopisy w postach.
    -- ;
    •  
      CommentAuthorisiula
    • CommentTimeFeb 24th 2015
     permalink
    Dzięki :) dzisiaj dostaliśmy orzeczenie o niepełnosprawności na 4 lata, więc już prawie wszystkie formalności pozałatwiane. Powoli do przodu :)
    •  
      CommentAuthorElse
    • CommentTimeFeb 24th 2015
     permalink
    Ja powiem z mojego doświadczenia.
    Dawidek chodzi do przedszkola specjalnego.
    w oddziale 4 dzieci autystycznych. W niczym to nie przeszkadza.
    Jeżeli chce aby moje dziecko miało kontakt z dzieckiem zdrowym to mu zapewniam i idę na plac zabaw, do koleżanki, itp.

    Do przedszkola Dawidka sporo dzieci przyszło z przedszkola integracyjnego, ponieważ rodzice nie byli zadowoleni, gdyż: często autysta nie radzi sobie z natłokiem dzieci, hałasem, czekaniem dłuższym na swoja kolej... Jest tam za mało pań by dobrze zająć się dzieckiem indywidualnie, ale przede wszystkim tam jest zbyt mało terapii.

    Króciutko pracowałam w naszym integracyjnym i na jedno dziecko przypadało 30 minut terapii i to nie codziennie, bo na terapie przychodzą nasze babeczki z PPP, a wiadomo, że się nie rozdwoją.

    Dawidek ma terapii multum. Codziennie: terapia behawioralna, terapia zaburzeń SI, logopedia, korekcyjna, zabawy w sali doświadczania świata... muzykoterapię, artterapię... i inne. W przyszłym roku tez w przedszkolu Tommatisa mu załatwię...

    Nie ukrywajmy ma to na miejscu, za darmo... Nie wszystko byłabym mu w stanie załatwić, bo toć by się człowiek z miejsca na miejsce nabiegał...

    To jakie przedszkole rodzic wybierze zależy od tego na co stawia. Ja postawiłam na terapię, bo do przedszkola iść i tak musi, bo ja pracuję, więc jakby był w p-lu 8h plus jeszcze chciałabym mu zapewnić te wszystkie zajęcia, to to dziecko nie miałoby życia.

    Co do cofania... Nie ma opcji. Dawidek ładnie postępuje. Rożnica zauważalna dla każdego.
    Prowadzi się normalną podstawę programową: wierszyki, piosenki, cyfry...
    --
    •  
      CommentAuthorisiula
    • CommentTimeFeb 24th 2015
     permalink
    Super by było jakby u nas otworzyli takie przedszkole specjalne...
    •  
      CommentAuthorElse
    • CommentTimeFeb 24th 2015
     permalink
    Opowiem Wam też o dorosłych autystach. Poznałam ostatnio kilka osób z autyzmem wysokofunkcjonującym i ZA. Pytałam o dietę, o terapię o samopoczucie...

    Otóż dieta nie pomoże ;). Chyba, że są do tego medyczne wskazania: alergie, nietolerancje, itp... Natomiast jeśli autysta toleruje gluten, cukier, kazeinę to czy to dostanie czy nie to na jedno wyjdzie...
    Terapia, ma olbrzymie znaczenie, aczkolwiek autyści nie lubią narzucania. Obecnie jako dorośli mówią, że terapie pomogły im dostosować się do norm, zaakceptowania owego narzucania im czegoś, itp...
    Nie czują się źle ze swoimi zaburzeniami, to raczej społeczeństwo ma problem by zrozumieć ich odmienność. Rzadko mają wielu przyjaciół, ale zawsze 1-2 się znajdzie. Dziewczyna ma nawet narzeczonego ;). Ale jedno mnie uspokoiło, że oni we własnej skórze czują się dobrze...

    No i bardzo potrzebują akceptacji własnej osoby w rodzinie. I nie to, że im na wszystko pozwalać, nie karać, nie prowadzić terapii, nie "leczyć", ale też przytulać, spędzać z nimi czas, mówić o miłości...

    To tak w skrócie...
    --
  3.  permalink
    My po wizycie z dyrektorka przedszkola
    Poczytala papiery, mamy miec wiecej opini od psycholog i logopedy. ALe ogolnie powiedziala ze jest wiele osob chetnych do przedszkola i nie daje nam 100%, ze malego przyjma i ze mamy sie takze ubiegac o przedszkole integracyjne. Niewiem jakie tam maja kryteria (glownie mi chodzilo i pampersa), ale u nich to nie jest problem. Powiedziala, ze jak tam sie dostanie to bedzie do nich na dodatkowe terapie przychodzil i pewnie bedzie jak Monia pisala. Dlatego bym wolala aby sie dostal do nich do przedszkola i mial wszystko na miejscu... Teraz bedzie miesiac stresu z decyzja :(
    Isiula - gratuluje postepow :)
    --
    •  
      CommentAuthoryolka32
    • CommentTimeFeb 26th 2015
     permalink
    Dziewczyny ktorych dzieci otrzymaly diagnoze "autyzm", chcialam sie zapytac ile czas trwal caly proces do momentu jej otrzymania i u jakich specjalistow Wasze dzieci byly.

    pytam bo u nas calosc trwa juz rok i 4 miesiace i nadal jestesmy w punkcie wyjscia mam wrazenie....
    --
    •  
      CommentAuthorElse
    • CommentTimeFeb 26th 2015
     permalink
    U nas pół roku: neurolog plus PPP
    --
    •  
      CommentAuthorluczynka
    • CommentTimeFeb 26th 2015
     permalink
    Potrzebuję się pożalić.
    Wizyta w PPP.
    Psycholog: Syn wymaga terapii, szybkiej, bo te zachowania związane z zaburzeniem będą eskalować. Dobre miejsce to jest (prywatna placówka).
    Na moje pytanie o "państwową" terapię:
    Psycholog: W tym roku szkolnym to już nie ma miejsc, gdzieś pod koniec sierpnia muszą państwo zadzwonić, będzie tworzona grupa, ale to nie wiadomo, czy godziny będą państwu pasować, a poza tym, w grupie muszą być dzieci w podobnym wieku, więc nie wiadomo, czy on się załapie...

    mur
    --
    •  
      CommentAuthorkachaw
    • CommentTimeFeb 26th 2015
     permalink
    Luczynko przykro mi, ale takie są nasze realia niestety, a mam może niedyskretne pytanie, wasze problemy pojawiły się niedawno, że dopiero teraz trafiliście do specjalisty, syn nie był wcześniej objęty żadną opieką specjalistyczną ??
    --
    •  
      CommentAuthorElse
    • CommentTimeFeb 26th 2015
     permalink
    luczynka: Psycholog: W tym roku szkolnym to już nie ma miejsc,


    Kochana! ja to też niestety przeżyłam.... Nie ma miejsc w państwowych placówkach. Za wszystko płaciłam. Łącznie na miesiąc 1000 zł z mojej jednej pensji...
    --
    •  
      CommentAuthorgilese
    • CommentTimeFeb 26th 2015
     permalink
    Niestety miejsc nie ma potwierdzam :( po prostu w ppp pracuje za mało specjalistów i nie ma etatów żeby zatrudnić ich więcej, zapotrzebowanie jest ogromne bo samych autystyków są ogromne ilości, co roku więcej :-/ a mamy jedną poradnię... jedną na całe 200 tysięczne miasto :(

    Jak Janka pod opiekę wzięło OWI to byłam szczęśliwa, wiem, że do rozpoczęcia szkoły mamy opiekę zapewnioną, tzn taką podstawową opiekę, bo np planuję zrobić diagnozę SI, myślę o dodatkowym logopedzie, więc to już niestety prywatnie.
    --
  4.  permalink
    My bilismy u neurologa ostatniego pazdziernika. W styczniu dostalismy od niego diagnoze i 5 maja mamy termin w ppp. Przedszkola integracyjne sa dwa a specjalne przedszkole jest jedno. W kazdym jest na liscie ale slowa te same "jest duzo chetnych wiec nie wiadomo.."
    --
    •  
      CommentAuthorluczynka
    • CommentTimeFeb 26th 2015
     permalink
    kachaw: wasze problemy pojawiły się niedawno, że dopiero teraz trafiliście do specjalisty, syn nie był wcześniej objęty żadną opieką specjalistyczną ??

    Mój syn ma niedawno stwierdzone ZA i współwystępujące zaburzenia hiperkinetyczne. Objawy ZA nie są tak dobrze widoczne, kiedy dziecko jest małe w przeciwieństwie do autyzmu. Problemy zaczęliśmy mieć w drugim półroczu zerówki, ale wtedy winą obarczaliśmy złe podejście wychowawczyni i szkoły w ogóle, myśleliśmy, że po zmianie szkoły (mniejsza, mniejsze klasy, oddany wychowawca) będzie lepiej, ale niestety problemy wróciły ze zdwojoną siłą.
    --
    •  
      CommentAuthorkachaw
    • CommentTimeFeb 26th 2015
     permalink
    Osobom z Aspergerem zawsze jest ciężko, bo ich zachowanie dla nas ogólu jest specyficzne, to z reguły bardzo inteligentne osoby, które patrzą na świat i widzą go takim jakim jest, nie owijają w bawełnę, nie bawią się w konwenanse tylko mówią bezpośrednio jak daną rzecz widzą. Musicie Wy w takim razie z nim pracować, tłumaczyć i on z wiekiem będzie potrafił stawać się większym konformistą, przykre to że trzeba zagłuszyć w kmś nonkonformizm by lepiej mu się żyło w społeczeństwie
    --
    •  
      CommentAuthorjeżynka
    • CommentTimeFeb 27th 2015
     permalink
    luczynka: Mój syn ma niedawno stwierdzone ZA i współwystępujące zaburzenia hiperkinetyczne.
    głównie diagnozuje się ZA pomiędzy 7-15 lat. Wtedy można odróżnić ZA od autyzmu czy innych zaburzeń rozwoju.
    -- [/url]
    •  
      CommentAuthorisiula
    • CommentTimeFeb 27th 2015
     permalink
    yolka32: Dziewczyny ktorych dzieci otrzymaly diagnoze "autyzm", chcialam sie zapytac ile czas trwal caly proces do momentu jej otrzymania i u jakich specjalistow Wasze dzieci byly.

    Pierwsza wizyta w ppp była pod koniec sierpnia, wtedy pani psycholog kazała nam się skonsultować z psychiatrą. Cudem udało nam się dostać do Synapsis już w połowie września (normalnie czeka się jakieś pół roku). Było pierwsze spotkanie z psychiatrą i wywiad, 2 spotkania obserwacyjne, konsultacja z neurologopedą i na początku stycznia diagnoza. W międzyczasie dwie wizyty w szpitalu i badania neurologiczne (EEG, MRI), też po znajomości. Normalnie taki proces diagnozy trwa około roku, więc super nam się udało.
    •  
      CommentAuthorElse
    • CommentTimeFeb 27th 2015
     permalink
    jeżynka: głównie diagnozuje się ZA pomiędzy 7-15 lat. Wtedy można odróżnić ZA od autyzmu czy innych zaburzeń rozwoju.



    Zgadza się, ale już wcześniej te dzieciaki są zwykle pod opieką specjalistów jako dzieci ze spectrum autyzmu. Mój syn też bardziej na ZA mi wygląda, ale to jeszcze czas by się przekonać.

    Luczynka, ale skoro macie tak późno diagnozę, to chyba znaczy, że synek dobrze funkcjonuje??? W sensie radzi sobie??? Nic głębokiego to raczej nie jest, nie????

    Ja się czasami zastanawiam jak to będzie gdy Dawidek będzie starszy ;)
    --
    •  
      CommentAuthoryolka32
    • CommentTimeFeb 27th 2015
     permalink
    Monia502: Mój syn też bardziej na ZA mi wygląda, ale to jeszcze czas by się przekonać.



    ktorys z lekarzy cos takiego Ci juz zasugerowal czy sama takie masz podejrzenia na podstwie jego zachowania.

    Czym rozny sie "zwykly" autystyk od ZA ?
    --
    •  
      CommentAuthorjeżynka
    • CommentTimeFeb 27th 2015
     permalink
    Właśnie w tym jest problem ,że dopiero w późniejszym wieku można rozróżnić autystę wysokofunkcjonującego od ZA.
    Różnic jeszcze nie umiem wytłumaczyć bo na razie skupiłam się na autyzmie.:shamed:
    -- [/url]
    •  
      CommentAuthorElse
    • CommentTimeFeb 27th 2015
     permalink
    yolka32: ktorys z lekarzy cos takiego Ci juz zasugerowal czy sama takie masz podejrzenia na podstwie jego zachowania.


    Tak w PPP podejrzewają ZA...
    A neurolog póki co dziecięcy z naciskiem na wysokofunkcjonujący...

    Póki co za ZA przemawia pamięć absolutna, zamiłowanie do nauki, intelekt powyżej normy wiekowej
    --
    •  
      CommentAuthoryolka32
    • CommentTimeFeb 27th 2015
     permalink
    Monia a napisz cos wiecej. Widze duzo podobienstw miedzy Twoim synem a moim, tyle ze my nie mamy jeszcze zadnej diagnozy.

    Monia502: intelekt powyżej normy wiekowej


    czyli co np za tym przemawia ? co takiego robi Dawid ze pscyholog uwaza ze intelektualnie jest powyzej normy wiekowej ?
    --
    •  
      CommentAuthorEwasmerf
    • CommentTimeFeb 27th 2015
     permalink
    Yolka, testy sa. Moje dziecko tez ma inteligencje powyzej swojej normy wiekowej, mial testy Columbia chyba, o ile sie nie myle.
    -- ;
    •  
      CommentAuthoryolka32
    • CommentTimeFeb 27th 2015
     permalink
    aaaa kumam.

    Boze jak to u nas wszystko dlugo trwa.

    Wczoraj podjelismy decyzje ze idziemy droga prywatna bo na panstwowa sluzbe zdrowia juz nie ma co liczyc.

    Logopedka mi wczoraj po ponad roku od pierwszej interwecji mojej u pediatry obwiescila ze pediatra znowu bedzie musial na niego papatrzec.

    Ku... pediatra ?!?

    Ja pytam o psychologa a ona mi mowi ze pediatra go by musiala "ogladnac" , rece mi opadaja.

    I na pscyhologa bedziemy czekac uwaga od 6 do.... 18 miesiecy !!!!!!

    Rece i nogi opadaja... :cry::cry::cry::cry:
    --
    •  
      CommentAuthorEwasmerf
    • CommentTimeFeb 27th 2015
     permalink
    Yolka, a prywatnie sie nie da???

    Treść doklejona: 27.02.15 12:46
    -- ;
    •  
      CommentAuthorisiula
    • CommentTimeFeb 27th 2015 zmieniony
     permalink
    Kurczę, to jest takie prawdziwe, że aż nie śmieszne :( zapisuję teraz Stasia do miliona poradni i w większości terminy powalające.

    Poradnia audiologiczna 16.07, do genetycznej jak dzwoniłam były terminy październikowe i stos skierowań u pani na biurku, obyśmy się jeszcze w tym roku załapali... Masakra. Metaboliczna i immunologiczna za to wyjątkowo wcześnie, bo już pod koniec kwietnia, a gastrolog 6.05.
    •  
      CommentAuthorEwasmerf
    • CommentTimeFeb 27th 2015 zmieniony
     permalink
    isiula, to farsa jest..niestety
    -- ;
    •  
      CommentAuthorjeżynka
    • CommentTimeFeb 27th 2015
     permalink
    isiula: do genetycznej jak dzwoniłam były terminy październikowe
    my czekamy 2,5 miesiąca - zapisaliśmy się do porani w Łodzi.
    -- [/url]
    •  
      CommentAuthorisiula
    • CommentTimeFeb 27th 2015
     permalink
    Ja już wysłałam skierowanie do CZD. A gdzie w Łodzi idziecie?
    •  
      CommentAuthorjeżynka
    • CommentTimeFeb 27th 2015
     permalink
    Niestety teraz nie mam tego przy sobie (mąż zapisywał) . Jak będę w domu to sprawdzę.
    -- [/url]
    •  
      CommentAuthorluczynka
    • CommentTimeFeb 27th 2015
     permalink
    Monia502: Luczynka, ale skoro macie tak późno diagnozę, to chyba znaczy, że synek dobrze funkcjonuje??? W sensie radzi sobie??? Nic głębokiego to raczej nie jest, nie????

    Nie zgadzam się z tym, że to jest późna diagnoza.
    Co rozumiesz przez "nic głębokiego"?
    --
    •  
      CommentAuthorElse
    • CommentTimeFeb 27th 2015
     permalink
    W sensie, że nie było zauważalne w wieku np. 2-3 lat, 4... co skłoniłoby Cie do niepokoju i szybszej diagnozy dziecka... Co zwykle te zaburzenia są rzucające się w oczy dość wcześnie...
    --
    •  
      CommentAuthorEwasmerf
    • CommentTimeFeb 27th 2015 zmieniony
     permalink
    wszystko widze podkreslone. wydaje mi sie ze przez obrazek Monia jaki wkleilas zapoczatkowalas podkreslanie postow, ze cos skopalas w tym
    -- ;
    •  
      CommentAuthorgilese
    • CommentTimeFeb 27th 2015 zmieniony
     permalink
    co do terminów... mój Janek miał zgłosić się na kontrolne badanie okulistyczne jak już będzie miał 3 lata i będzie lepiej mówić, trzy lata kończy za chwilę, mówić zaczął we wrześniu, w grudniu zapisałam go do okulisty i uwaga termin na nfz mam na 14.02.2017rok :crazy: jak żyć.... są może inni okuliści, ale ta konkretna okulistka ma Jaśka pod opieką od urodzenia i nie chcemy tego zmieniać. Idziemy prywatnie, termin na czerwiec tego roku, ten termin na nfz zostawimy sobie, będzie do kontroli jak będzie szedł do szkoły ech...
    --
    •  
      CommentAuthorEwasmerf
    • CommentTimeFeb 27th 2015 zmieniony
     permalink
    gilese, no szoooooook.
    kurna. to ja na kardiologa swojego czekalam pol roku, a i to dluuugo mi sie wydawalo.
    -- ;
    •  
      CommentAuthorElse
    • CommentTimeFeb 27th 2015 zmieniony
     permalink
    Zaraz usunę hihihi, też mam podkreślone wszystko ;) zastanawiałam się czemu :P... A to mówisz Ewa, że ja nabroiłam? hihihihihi
    --
    •  
      CommentAuthorkatka_81
    • CommentTimeFeb 27th 2015 zmieniony
     permalink
    yolka32: co takiego robi Dawid ze pscyholog uwaza ze intelektualnie jest powyzej normy wiekowej ?

    ja przepraszam, że się za Monię wypowiem ale pamiętam jak Monia wrzuciła filmik,na którym Dawidek - w wieku 2 lat notabene - ułożył sam cały alfabet, literka po literce, z rozsypanych elementów.
    --
    •  
      CommentAuthorEwasmerf
    • CommentTimeFeb 27th 2015
     permalink
    Monis, tak mysle, ze nabroilas;-P

    <span style="font-size:11px;color#333;">Treść doklejona: 27.02.15 15:21</span>
    dziewczyny, ze tak sie wypowiem a propos inteligencji. naprawde do tego sa zmierzalne testy. Wiadomo, ze one nie mierza inteligencji w sensie radzenia sobie w zyciu itd, bo inteligencja to ogolnie caloksztalt, ale mierza taki potencjal umyslowy dziecka, inaczej: zdolnosc do rozumowania.
    A juz inna bajka jak sie te inteligencje wykorzysta w zyciu i czy inne bariery nie beda przeszkadzaly.
    -- ;
    •  
      CommentAuthorisiula
    • CommentTimeFeb 27th 2015
     permalink
    gilese: mam na 14.02.2017rok

    Eee to ja nie mam co narzekać :P

    Te podkreślenia można usunąć, jak pod okienkiem do wpisywania tekstu zaznaczycie kropkę na "tekst" zamiast "html" albo samo zniknie jak przeskoczymy na kolejną stronę ;)
    •  
      CommentAuthorEwasmerf
    • CommentTimeFeb 27th 2015
     permalink
    my mielismy te testy jak maly jeszcze nie mowil, tzn cos tam belkotal ale pani w ppp stwierdzila jak go pierwszy raz zobaczyla, ze: ona widzi problemy, ze on nie dorownuje dzieciom ktore mowia, w sensie (jej przyklad), ze dzieci ktore mowia szybciej beda sie rozwijac szybciej, bo zapytaja co to jest wiatrołap a moje dziecko nie zapyta, i takie tam rzeczy gadala. a potem jak zrobila testy to powiedziala, ze sie pomylila, i ze maly sie tak rozpedzil ze jakby nie byl zmeczony to by zrobil zadania dla 4 latkow (a nie mial wtedy 3 lat). wiec to co sie dzieje w glowie a to co dziecko potrafi wyrazic to dwie odrebne rzeczy.
    -- ;
    •  
      CommentAuthorluczynka
    • CommentTimeFeb 27th 2015
     permalink
    Monia502: W sensie, że nie było zauważalne w wieku np. 2-3 lat, 4... co skłoniłoby Cie do niepokoju i szybszej diagnozy dziecka... Co zwykle te zaburzenia są rzucające się w oczy dość wcześnie...

    Objawy ZA przeważnie nie są takie "rzucające się w oczy dość wcześnie". Dopóki nie poszedł do szkoły, moim zdaniem różnił się od innych dzieci tylko ewentualnie tym, że miał deficyty uwagi, z powodu których zresztą od drugiej grupy w przedszkolu (od 4-latków) miał zajęcia z psychologiem.
    --
    •  
      CommentAuthorElse
    • CommentTimeFeb 27th 2015
     permalink
    A jak było z rozwojem społecznym?

    Dziewczyny w wolnej chwili napiszę co i jak z dawciem w sferze wiadomej... póki co mam urwanie głowy :P
    --
    •  
      CommentAuthorgilese
    • CommentTimeFeb 27th 2015
     permalink
    Ewasmerf: my mielismy te testy jak maly jeszcze nie mowil
    Ewa ten test o którym wspomniałaś mierzy tylko potencjalne możliwości poznawcze dziecka i tylko te które bazują na percepcji. Takim maluchom ciężko sprawdzić poziom inteligencji, więc raczej się tego unika, dla dzieci 5-6 letnich mamy już metody, które pozwalają ocenić całość inteligencji, tą werbalną stronę też i dopiero wtedy można wnioskować o tym jaka jest ta inteligencja... Z tym że sam wynik niczego nie daje znam dzieciaki z ZA albo takie z zaburzeniami koncentracji uwagi po których zupełnie nie widać jaki mają poziom inteligencji niestety...

    W naszym OWI pani psycholog zrobiła Jaśkowi jakiś test jak jeszcze nie mówił i pokazała mi wyniki, niestety połowa testów nie była zrobiona bo wymagała wypowiedzi dziecka a jeszcze jakaś część była mało wiarygodna bo pani psycholog nie była pewna czy Jaś zrozumiał polecenie dobrze... i tak naprawdę nie wiem jak rozwija się to moje dziecko... tzn wiem jedno na pewno ma opóźniony rozwój mowy.
    --
    •  
      CommentAuthoryolka32
    • CommentTimeFeb 27th 2015
     permalink
    katka_81: ja przepraszam, że się za Monię wypowiem ale pamiętam jak Monia wrzuciła filmik,na którym Dawidek - w wieku 2 lat notabene - ułożył sam cały alfabet, literka po literce, z rozsypanych elementów.



    a ja tez przepraszam ale nie wydaje mi sie ze to jest objaw inteligencji u dziecka.

    Z calym szacunkiem do Moni i Dawidka ale sporo dzieci jest w stanie nauczyc sie alfabetu i poukladac puzzle w wieku 2 czy 3 lat.
    Tzn ja patrze na moim przykladzie. Bo znam kilkoro takich dzieci ( w tym moje) i to wcale nie swiadczy o tym ze dziecko jest intelektualnie powyzej normy wiekowej. Tak mi sie wydaje.
    --
Chcesz dodać komentarz? Zarejestruj się lub zaloguj.
Nie chcesz rejestrować konta? Dyskutuj w kategoriach Pytanie / Odpowiedź i Dział dla początkujących.