Zarejestruj się

Aby dyskutować we wszystkich kategoriach, wymagana jest rejestracja.

 

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeSep 6th 2007
     permalink
    i mam jeszcze male 2 pytanka
    na ile przed koncem urlopu wypoczynkowego ktory biore po macierzynskim msuze zalatwiac papiery do wychowawczego??? oraz czy w okresie przebywania na wychowawczym przysluguja mi w dalszym ciagu w pelnym wymiarze dodatki z socjalnego na swieta czy tzw wakacyjne
    •  
      CommentAuthorjem
    • CommentTimeSep 6th 2007
     permalink
    Wniosek o wychowawczy musisz złożyc na 2 tygodnie przed rozpoczęciem tego urlopu. Możesz zobaczyć tutaj - to rozporządzenie o wychowawczym (krótkie :bigsmile:)
    Na wychowawczym przysługują wszystkie dodatki z funduszu socjalnego.
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeSep 6th 2007
     permalink
    Jemma dzieki za wiadomosc i linka... ucieszylo mnie info o tych dodatkach bo ten prezent swiateczny taki maly nie jest a wiadomo przyda sie :D
    •  
      CommentAuthormyszorka
    • CommentTimeSep 6th 2007
     permalink
    A ja mam pytanie odnośnie przysługujących dni opieki nad dzieckiem, ja chce się ich zrzec na męża, bo ja mam jeszcze urlop, więc go wykorzystam, a on nie ma jako takiego urlopu (nauczyciel) więc mu to dam. Czy jest jakiś przepis na to że tata może wykorzystać dwa dnni opieki nad dzieckiem i czy już w tym roku mi to przysługuje?
    --
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeSep 7th 2007
     permalink
    Myszorko u nas w szkole podpisywalam jakis papier ze to ja bede wykorzystywala nie maz i mysle ze jak twoj slubny by takie cos podpisal to tez byloby ok. zwolnienia lekarskie wiem ze na dziecko moze brac kazde z rodzicow.
    •  
      CommentAuthorjem
    • CommentTimeSep 7th 2007
     permalink
    tak jak pisze Ania i już za 2007 może sobie odebrać te 2 dni. A więcej w wiki: tutaj
    •  
      CommentAuthortagusia
    • CommentTimeSep 7th 2007
     permalink
    Jemma dziekuje Ci bardzo za odpowiedz :flowers: To dobra wiadomosc, bo ja urlopu naleznego za 2007 mam jeszcze 23 dni , zdarzylam wykorzystac tylko 3 dni...:wink:
    --
    •  
      CommentAuthorjem
    • CommentTimeSep 7th 2007
     permalink
    będziesz dłużej z dzieciątkiem :bigsmile:
    •  
      CommentAuthortagusia
    • CommentTimeSep 7th 2007
     permalink
    Jemma dla mnie to super wiadomosc, bo dojdzie mi troche ponad miesiac !!! A ze mam wariacka prace, wiec to dla mnie prawie jak zbawienie:bigsmile:
    --
    •  
      CommentAuthormyszorka
    • CommentTimeSep 7th 2007
     permalink
    Jemma i AniaM dziękuję bardzo:bigsmile:
    --
    •  
      CommentAuthormyszorka
    • CommentTimeSep 10th 2007
     permalink
    jemma mam pytanie gdy jest umowa na czas okreslony a nie ma klauzuli art.33 k.p. i nie bedzie porozumienia stron w zwiazku z checia rezygnacji z pracy jaki jest sposob na rozwiazanie jej??
    --
    •  
      CommentAuthorjem
    • CommentTimeSep 10th 2007
     permalink
    niestety nie, chyba że bez wypowiedzenia
    •  
      CommentAuthorjem
    • CommentTimeSep 10th 2007
     permalink
    art 52 do 55 Kp w jakich przypadkach
    •  
      CommentAuthorjem
    • CommentTimeSep 10th 2007
     permalink
    Kp jest w wiki
    •  
      CommentAuthorVall
    • CommentTimeSep 10th 2007
     permalink
    dziewczyny jak to jest z opieką przysługującą męzowi po wyjsciu swieżej mamy ze szpitala - słyszłam ze jest tego 2 tyg, ale czy chodzi tu o 10 dni roboczych, czy o 14 :confused: i jak rozumie to musi wypisac lekarz przy wypise mnie ze szpitala, tak ?? (czy istnieje jakas opcja, zeby moc to wykorzystac ciut pożniej :wink: )
    --
    •  
      CommentAuthorjem
    • CommentTimeSep 10th 2007
     permalink
    Jest to tak zwany zasiłek opiekuńczy, dostaje go mąż na 14 dni kalendarzowych na opiekę nad żoną po porodzie, który uniemozliwia jej opieke nad dzieckiem (np. cesarskie cięcie). Wypłacany jest na podstawie zwolnienia lekarskiego i nie można go wykorzystać póxniej. Aha, płatny jest tak jak zwykłe chorobowe - 80%.
    •  
      CommentAuthorVall
    • CommentTimeSep 10th 2007
     permalink
    dzięki Jemma :)
    --
    •  
      CommentAuthorbabolek7
    • CommentTimeSep 11th 2007
     permalink
    hej :)

    to i ja zadam tytanie specjalistka :D mi umowa o prace zakonczyla sie w czasie macierzynskiego, reszte swiadczenia wyplacil mi zus, 10 zakonczyl mi sie macierzynski wiec jestem bezrobotna :/ no i mam zagwozdke.. ustalilismy z mezem ze z Malym zostane jeszcze jakis czas w domu wiec nie chce szukac nowej pracy .. no ale nie wiem co zrobic bo przeciez musze byc ubezpieczona ... wydaje mi sie ze rejestracje w posredniaku jest bez sensu bo w tym miejscu ubezpieczaja osoby szukajace pracy a ja takowej nie szukam ... po prostu chce zostac z dzieckiem jeszcze rok.Zastanawiam sie jednak jak to jest z wychowawczym. Czy moge np podpisac umowe o prace i tego samego dnia isc na wychowawcze ? Jaki koszty ponosi pracodawca ? czy taki uklad jest 'podejrzany' czy trzeba cos przepracowac zeby dostac wychowawczy ? Dzieki z gory za odpowiedz

    Pozdrawiam
    •  
      CommentAuthorjem
    • CommentTimeSep 11th 2007
     permalink
    Może zgłosić ciebie do ubezpieczenia mąż (tak jak to się robi z dziećmi) - poda twoje dane i PESEL u pracodawcy i wyrobi sobie w ZUS rodzinną książeczke ubezpieczeniową.

    Na wychowawczy możesz iść po 2 tygodniach pracy bo na dwa tygodnie przed urlopem musisz złożyć wniosek, że się na takowy wybierasz. Pracodawca traci tyle co musi ci za ten czas wynagrodzić i odprowadzić podattek i ZUS-y. Czy podejrzane, hmm.. a kto ci to udowodni? :wink:
    • CommentAuthorLusia_
    • CommentTimeSep 15th 2007
     permalink
    Cześć dziewczyny? Przeczytałam wszystkie wasze rozmowy,żeby zorientować sie w temacie który mnie interesuje, i zauważyłam że jesteście zorientowane w mojej sprawie. Bardzo prosiłabym o potwierdzeni mojego przypadku.Jestem zatrudniona na umowe na czas okreslony 10 lat od maja. w tej chwili jestem w 16 tyg ciazy. Chodzi mi przede wszystkim w jakiej wysokosci otrzymam zasilek chorobowy bedac na zwolnieniu w czasie ciazy. Zorientowalam sie ze do wyliczenia wysokości zasiłku chorobowego brana bedzie pod uwage srednia od maja do ostatniego wynagrodzenia. Moje trzy pierwsze pensje (za maj, czerwiec i lipiec) sa niskie,sama podstawa ale za sierpien i wrzesien beda wyzsze z premia (ktora bedzie wliczona do sredniej). Zamierzam isc na zwolnienie juz do konca ciazy od pazdziernika. Czytajac wasze rozmowy,zmartwil mnie fakt,ze bylam ostatnio 1 dzien za zwolnieniu, czyli pensja wyzsza za wrzesien nie bedzie juz brana pod uwage, tylko wylicza mi srednia ta sama co do tego chorobowego za 1 dzien, a na ta wychodzi ze strace ok 200zl m-cznie :-(. Prosze dajcie znac czy mam racje. Prosze o info...
    •  
      CommentAuthorjem
    • CommentTimeSep 15th 2007
     permalink
    To zależy kiedy ostatnio był ten 1 dzień, jeżeli w ciągu 3 miesięcy to niestety liczy sie podstawa z tamtego chorobowego.
    • CommentAuthorLusia_
    • CommentTimeSep 15th 2007
     permalink
    Dziekuje za odpowiedz...Niestety byłam na zwolnieniu kilka dni temu, ale gdybym wiedziała, to wzięłabym lepiej urlop... Ale uwazam ze to troche niesprawiedliwe, powinnio sie liczyc kazde wynagrodzenie do czasu zwolnienia, czy to jest poparte jakimis przepsami ustalonymi przez ZUS?

    :sad:
    •  
      CommentAuthorjem
    • CommentTimeSep 15th 2007
     permalink
    Tez uważam, ze to niesprawiedliwe. Tu masz przepis z "ustawy zasiłkowej":
    Art. 43. Podstawy wymiaru zasiłku nie ustala się na nowo, jeżeli między okresami pobierania zasiłków zarówno tego samego rodzaju, jak i innego rodzaju nie było przerwy albo przerwa była krótsza niż 3 miesiące kalendarzowe.
    •  
      CommentAuthorharpijka
    • CommentTimeSep 15th 2007
     permalink
    Lusia, a może zagadaj w pracy, żeby ci anulowali to zwolnienie i w jego miejsce wstawili urlop. Jak kadrowa jest ok i przełożony wyrazi zgodę, to chyba nie powinno być problemu, przecież dla nich to bez różnicy, bo i tak ZUS ci będzie płacił te 200 zł więcej
    --
    • CommentAuthorLusia_
    • CommentTimeSep 15th 2007
     permalink
    Też myslalam o wypisaniu odrazu urlopu ale niestety go nie mialam. Wczesniej pracowalam w tej firmie 2 lata na dzialalnosci,od maja zatrudnili mnie na umowe i poniewaz to jest moja pierwsza praca na umowe, to nie mialam urlopu, wiec liczylo mi sie 1.5 dnia urlopu miesiecznie. W sierpniu wykorzystalam 5 dni, dopiero od 15 wrzesnia mam kolejne 1,5 dnia urlopu a zwolnienie mialam przed 15-stym. Tak mysle czy nie poprosic w takim razie o urlop bezpłatny. Ale moja firma to duza firma,siedziba na poludniu Polski, nie mialam nigdy kontaktu z kadrowa i obawiam sie ze moga nie chciec sie w to "bawic", o jejku gdybym wczesniej wpadla na pomysl odwiedzenia waszej strony :confused:
    • CommentAuthorLusia_
    • CommentTimeSep 15th 2007
     permalink
    A mam jeszcze do was dziewczyny pytanie odnosnie faktycznie wyplacanej wysokosci zasilku chorobowego na zwolnieniu. Jak to u was jest,bylo??? Slyszalam juz od kilku osob, ze mimo wyplacania 100% to i tak przy stalej pensji dostaje sie na zwolnieniu mniej niz normalnie wczesniej pracujac ? Pozdrawiam,
    •  
      CommentAuthorjem
    • CommentTimeSep 15th 2007
     permalink
    to zalaży czy w ciągu ostatnich 12 miesięcy z których liczy się podstawę była zmiana wynagrodzenia, tak na rękę jest mniej więcje to samo, brutto mniej ale za to nie liczy się od tego ZUS-ów
    •  
      CommentAuthortagusia
    • CommentTimeSep 15th 2007 zmieniony
     permalink
    Lusia, niestety w moim prtzypadku tak jest, otrzymuje okolo 200 zl mniej :sad: Dlaczego? nie mam zielonego pojecia, ZUS widocznie inaczej postrzega 100% niz wynikaloby z matematyki...:neutral:
    Najgorsze jest to, ze na zwolnieniu musze byc, bo na swoim dotychczasowym stanowisku nie moge pracowac ze wzgledu na ciaze a w firmie nie ma innego stanowiska, na ktore mogliby mnie do czasu porodu przesunac... i pomimo, ze pod wzgledem zdrowotnym jest wszystko super, to musze siedziec na tym zwolnieniu...
    --
    •  
      CommentAuthorjem
    • CommentTimeSep 16th 2007
     permalink
    pewnie tagusia masz niewliczaną premię do chorobowego
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeSep 16th 2007
     permalink
    mam male pytanko dotyczace naliczania wychowawczego (na ktory przechodze w polowie grudnia). za jaki okres bede musiala przesdstawic w MOPSie dochody meza? poprzedni miesiac czy za 2006rok tak jak przy rodzinnym?
    • CommentAuthorLusia_
    • CommentTimeSep 16th 2007
     permalink
    Dziewczyny, a mam pytanko odnośnie mojej sprawy o której wczoraj pisalam, a mianowicie czy orientujecie sie ile czasu ma moja firma, aby zglosic do Zus-u i czy wogole musi zglaszac fakt, ze przebywalam na zwolnieniu ?
    • CommentAuthorfmartunia
    • CommentTimeSep 16th 2007
     permalink
    Nie musi tego zgłaszać do ZUS-u. Dopiero "po wypłacie" gdy wypełnia deklarację do ZUS-u , bodajże RCA,ale pewna nie jestem, podaje się okresy chorobowego dla danej osoby.
    Każda firma ma swoje terminy do któregooś tam dnia miesiąca na złożenie deklaracji
    --
    • CommentAuthorfmartunia
    • CommentTimeSep 16th 2007
     permalink
    ale Jemma potwierdź,bo może sie mylę...
    --
    •  
      CommentAuthorLadybird76
    • CommentTimeSep 17th 2007
     permalink
    JEMMA mam pytanie!
    Jestem w ciąży na zwolnieniu lekarskim. Dowiedziałam się pokątnie, że moja firma wystawiła w gazecie ogłoszenie odnośnie jej sprzedaży. Obawiam się o swoją pracę i zwolnienie pomimo L4... Co w przypadku jeśli firma zostanie sprzedana a nowy właściciel ją przebranżowi na inną działalność? Czego mogę się spodziewać?
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeSep 17th 2007
     permalink
    I jeszcze jedno male pytanie o wymowienie z pracy - czy skladajac je np 20tego wrzesnia liczy sie ono od tego dnia czy tez dopiero od 1 nastepnego miesiaca? czy jest jakas klauzula ktora moze przekonac szefostwo do ugody i skrocic okres wymowienia z 3miesiecy na mniej??
    •  
      CommentAuthorjem
    • CommentTimeSep 17th 2007
     permalink
    dokładnie tak jak pisze martunia, te deklaracje składa się do 15 następnego miesiąca dla firm zatrudniających pracowników
    •  
      CommentAuthorjem
    • CommentTimeSep 17th 2007
     permalink
    lady sprzedaje się przedsiębiorstwo wraz z pracownikami co nie zmiania faktu że nowy właściciel może wypowiedzieć wam umowy

    ania dochody do wychowawczego taj jak do rodzinnego
    jeżeli wypowiedzenie jest 3 miesięczne to liczy się od 1 nastepnego miesiaca
    •  
      CommentAuthorjem
    • CommentTimeSep 17th 2007
     permalink
    ciężko jest wykombinować jakoś skrócenie tego wypowiedzenia, kiedyś jedna dziewczyna na forum pytała o to, zaraz poszukam na której to było stronie
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeSep 17th 2007
     permalink
    Jemma wielkie dzieki... bedziemy probowali polubownie i na litosc z tym wypowiedzeniem hihihi
    a co do wychowawczego to mnie pocieszylas :winkkiss:
    •  
      CommentAuthorjem
    • CommentTimeSep 17th 2007
     permalink
    zobacz na stronę 5 o to co pytała ulkaa, na litość albo groźbę ale zawsze lepiej polubownie :bigsmile:
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeSep 17th 2007 zmieniony
     permalink
    Jemma juz poczytalam thx. umowa M jest na czas nieokreslony. od ponad 7 lat byl zwiazany z ta firma dlatego liczymy ze uda sie moze cos z ugoda zalatwic. i jeszcze cos - czy jak urlop za ten rok nie zostal wykorzystany to przejdzie na nowa firme czy stary pracodawca musi wyplacic ekwiwalent?
    •  
      CommentAuthorjem
    • CommentTimeSep 17th 2007
     permalink
    powienien dotychczasowy pracodawca wypłacić ekwiwalent proporcjonalnie za miesiące przepracowane w danym roku
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeSep 17th 2007
     permalink
    dzieki za porady :)
    chyba powinnas zaczac haracz zbierac za bezplatna porade prawna :bigsmile:
    •  
      CommentAuthorjem
    • CommentTimeSep 17th 2007
     permalink
    mam darmowy dostęp do 28 dni i to mi wystarcza :bigsmile:
    •  
      CommentAuthorLadybird76
    • CommentTimeSep 17th 2007
     permalink
    JEMMA wiem, że sprzedaje się zakład z pracownikami :) ale co z pracownikiem, który jest na L4 a zaraz po tym na macierzyński przechodzi? - tutaj mam problem :( Przecież do chwili L4 i macierzyńskiego nie może mnie zwolnić chyba nawet przebranżawiając firmę prawda?
    • CommentAuthorLusia_
    • CommentTimeSep 17th 2007
     permalink
    dziekuję wszystkim za odpowiedzi i porady w mojej sprawie, wtajemniczonych w moja sprawe informuje ze udalo mi sie dogadac w firmie (choć szczerze mowiac do konca w to nie wierzylam-bardzo pomogl mi w tym kierownik, jest "cudowny"- to wlasciwie on dogadal sie w kadrach) anuluja mi zwolnienie i wstawia w to miejsce urlop. Jeszcze raz wielkie dzieki za pomoc i porady...
    •  
      CommentAuthorjem
    • CommentTimeSep 17th 2007
     permalink
    ani na zwolnieniu chorobowym ani na macierzyńskim nie grozi ci zwolnienie
    •  
      CommentAuthorjem
    • CommentTimeSep 17th 2007
     permalink
    super :bigsmile:
    •  
      CommentAuthortagusia
    • CommentTimeSep 17th 2007
     permalink
    Lusia gratuluje super fajnego i ludzkiego szefa ! To bardzo wazne :bigsmile:
    --
    •  
      CommentAuthorDamazy
    • CommentTimeSep 27th 2007
     permalink
Chcesz dodać komentarz? Zarejestruj się lub zaloguj.
Nie chcesz rejestrować konta? Dyskutuj w kategoriach Pytanie / Odpowiedź i Dział dla początkujących.