Zarejestruj się

Aby dyskutować we wszystkich kategoriach, wymagana jest rejestracja.

 

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeNov 13th 2007
     permalink
    Jemma jak zwykle jestes niezastapiona :kissing:
    • CommentAuthorkachula
    • CommentTimeNov 13th 2007
     permalink
    Czesc Ja tez mam jedno pytanie zwiazane z macierzynstwem.Czy jesli ex maz mieszka za granica to matce maja prawo zabrac zasilek rodzinny? pozdrawiam
    --
    •  
      CommentAuthorjem
    • CommentTimeNov 14th 2007
     permalink
    nie, nie można tylko pobierac zasiłku w dwóch krajach jednocześnie
    • CommentAuthorkachula
    • CommentTimeNov 14th 2007
     permalink
    Dzieki za odpowiedz.Wydawalo mi sie to dziwne,ze Jej zabrali bo ojciec dzieci za granica mieszka.Zwlaszcza,ze Holandia nie placi zasilkow rodzinnych dla dzieci przebywajacych za granica.Wiem ze mezowi by taki zasilek przyznali jesli kwartalnie na jedno dziecko wydaje minimum 400 euro.Tak sie zastanawiam czy Ona nie chciala nas naciagnac....
    --
    •  
      CommentAuthorjem
    • CommentTimeNov 14th 2007
     permalink
    może chciała naciągnąć a może po prostu nie wytłumaczyła sytuacji do końca
    •  
      CommentAuthorw_isienka
    • CommentTimeNov 14th 2007
     permalink
    Witam,
    pracuje na pol etatu w zwiazku z czym normalnie przepracowuje polowe dni roboczych w m-cu. Teraz jestem na L4, bo jestem ciazy. Moj gin cos mi wspominał o tym, ze na L4 mogę byc tylko 180 dni. Mam w związku z tym pytanie - czy te 180 dni liczy mi się "jak leci" dzień po dniu? Czy mam je obliczać według dni pracujacych w poszczególnym m-cu (czyli połowę)? Opisałam to może trochę mętnie, ale inaczej nie umiem...
    --
    •  
      CommentAuthorjem
    • CommentTimeNov 14th 2007 zmieniony
     permalink
    niestety te 182 liczy się dzień po dniu (wszystkie dni w miesiącu łącznie nawet z sobotami i niedzielami) ale jeżeli te 182 dni miną a nadal bedziesz w ciązy możesz się starać o zasiłek rehabilitacyjny
    •  
      CommentAuthorw_isienka
    • CommentTimeNov 14th 2007
     permalink
    A czy np. gdybym wzięła po upływie tych 180 dni parę dni zaległego urlopu wypoczynkowego to czy wtedy wszystko sie liczy od nowa?
    Czy też musiałabym wrócić na parę dni koniecznie do pracy?
    --
    •  
      CommentAuthorjem
    • CommentTimeNov 14th 2007
     permalink
    musiałabys wziąć 1 dzień np urlopu a potem wrócic na chorobowe ale musiałoby to byc zwolnienie nieciążowe lub wziąć urlop na ponad 60 dni ( a jeśli tyle nie masz to wrócic do pracy) i znowu pójść na zwolnienie: wtedy tylko ten okres zasiłkowy liczy sie na nowo
  1.  permalink
    dostalam wkoncu RMUA :)
    --
    •  
      CommentAuthorjem
    • CommentTimeNov 15th 2007
     permalink
    To musisz teraz tak zagadać z medadżerką, żeby zgłosili cię do chorobowego a jeszcze lepiej wystąp o to na pismie bezpośrednio do kadr

    Na tym druku masz jeszcze podstawę od której masz liczone składki. To kwota brutto na jaką oficjalnie jesteś "zatrudniona"
    •  
      CommentAuthorizza
    • CommentTimeNov 16th 2007
     permalink
    Jemma przyznają mi wychowawczy i rodzinny - jeszcze raz dzięki za info Kochana :flowers:


    •  
      CommentAuthorjem
    • CommentTimeNov 16th 2007
     permalink
    Super Izunia, czytałam juz na mamuśkach :bigsmile:
    •  
      CommentAuthorw_isienka
    • CommentTimeNov 16th 2007
     permalink
    To jeszcze raz ja :) Otóż moja mama spotkała swoją koleżankę, której synowa jest w ciąży i ona od początku do końca ciąży (jest i) będzie na L4. Więc ja nie wiem na jakich zasadach jedni mogą a drudzy nie... Może by mi to ktoś wyjaśnił, bo ja nie widzę możliwości powrotu do pracy po 180 dniach L4...
    --
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeNov 16th 2007
     permalink
    mozesz byc w ciazy na zwolnieniu az do dnia porodu. te 180dni to jest L4 a powyzej tych 180dni skladasz o tzw saiwdczenie rehabilitacyjne do zus'u - wiecej info TUTAJ
    A na to i inne pytania znajdziesz odpowiedz w zakladce BAZA WIEDZY
    •  
      CommentAuthorjem
    • CommentTimeNov 17th 2007
     permalink
    dzięki Aniu :wink:
    •  
      CommentAuthorkachula1
    • CommentTimeNov 24th 2007
     permalink
    Ja wracam do poprzedniego pytania.Chodzi mi o zasilek rodzinny dla matki dzieci mojego meza.Sa pare lat po rozwodzie,mieszkamy w Holandii i Jej zabrali zasilek bo ojciec dzieci mieszka za granica.Teraz znowu wymyslila,ze aby Ona mogla dostaxc zasilek On musi sie wymeldowac? to prawda? dodam,ze mieszkanie maja wlasnosciowe
    --
    •  
      CommentAuthorjem
    • CommentTimeNov 24th 2007
     permalink
    Ma rację; chodzi o kryterium dochodowe, którego nie może przekroczyć a do którego liczy się wszystkie osoby pozostające "we wspólnym gospodarstwie domowym, to znaczy razem mieszkające i gospodarujace"
    •  
      CommentAuthorkachula1
    • CommentTimeNov 24th 2007 zmieniony
     permalink
    dzieki Jemma za tak szybka odpowiedz :wink:
    --
    •  
      CommentAuthorJusta42
    • CommentTimeNov 25th 2007 zmieniony
     permalink
    Witam
    Od tego czytania już wszystko mi się pokręciło.:bigsmile:
    Czy do obliczenia podstawy do macierzyńskiego mogę dodać talony, premię roczną, premię okolicznościową??
    Zakładam, że na chorobowę pójdę od 25 lutego 2008. (termin porodu 27 marzec 2008). Rozumiem, że 12 miesięcy do podstawy to jest luty 2007-styczeń 2008??
    I już z innej beczki.-Nie jesteśmy małżeństwem. Jak w związku z tym mam wykazywać swój dochód na członka rodziny?? czy mogę wziąć też dochody partnera czy nie powinnam (no bo nie jesteśmy małżeństwem). Formalnie nie prowadzimy nawet wspólnie gospodarstwa domowego.
    --
    •  
      CommentAuthorjem
    • CommentTimeNov 26th 2007
     permalink
    Justa42: Zakładam, że na chorobowę pójdę od 25 lutego 2008. (termin porodu 27 marzec 2008). Rozumiem, że 12 miesięcy do podstawy to jest luty 2007-styczeń 2008??

    Tak, pod warunkiem, że w miesiącach VI, XII/07 i I/08 nie będziesz na chorobowym

    Justa42: Czy do obliczenia podstawy do macierzyńskiego mogę dodać talony, premię roczną, premię okolicznościową??

    talony - nie, a premie w zalezności od wewnętrznych przepisów - jeżeli sa pomniejszane za okres choroby i jest to określone w przepisach wewnętrznych to tak (ale o to musisz zapytać kadrowej)

    Justa42: I już z innej beczki.-Nie jesteśmy małżeństwem. Jak w związku z tym mam wykazywać swój dochód na członka rodziny?? czy mogę wziąć też dochody partnera czy nie powinnam (no bo nie jesteśmy małżeństwem). Formalnie nie prowadzimy nawet wspólnie gospodarstwa domowego.

    liczysz tylko swój dochód (zobacz 2 posty wyżej)

    Justa42: Na moją pensję brutto składa się stawka płacy zasadniczej, premia uznaniowa, szkodliwe, wysługa lat, deputat węglowy.Zaten okres od lutego do stycznia będzie to ok 39500 lub 34800(bez premi rocznej, okolicznościowej i talonów). Ile kochane wyniesie w takim wypadku moje macierzyńskie. ??

    policzę za chwilę to podam
    •  
      CommentAuthorjem
    • CommentTimeNov 26th 2007
     permalink
    muszę wiedzieć ile brutto masz do czerwca, ile brutto za lipiec-grudzien i ile za I
    •  
      CommentAuthorJusta42
    • CommentTimeNov 26th 2007
     permalink
    a i te kwoty są za miesiąc
    --
    •  
      CommentAuthorjem
    • CommentTimeNov 26th 2007
     permalink
    Justa to miał być listopad a nie czerwiec (chodzi o 3 miesięce wstecz)
    •  
      CommentAuthorjem
    • CommentTimeNov 26th 2007
     permalink
    jeśli nie masz nic przeciwko to policzę ci to jutro bo normalnie padam na pysk taki wycisk dzisiaj dał mi Maksiu i jeszcze cos pomylę
    •  
      CommentAuthorJusta42
    • CommentTimeNov 26th 2007
     permalink
    oki nie ma sprawy, kochana mi się nie piekli. :bigsmile:
    i tak dziękuję bardzo :bigsmile:
    --
    • CommentAuthoragaj77
    • CommentTimeNov 27th 2007
     permalink
    witam.mam pytanie. w tym roku nie wykorzystałam urlopu wypoczynkowego w ilosci 14 dni z powodu zwolnienia w ciazy. w przyszlym roku po macierzynskim bede chciala wykorzystac urlop zaległy i biezacy. czy wczasy pod grusza za ten rok mi przepadna czy bede je mogła przeniesc na przyszły rok? czy w takim wypadku dostałabym grusze za ten i nastepny rok?
    •  
      CommentAuthorjem
    • CommentTimeNov 27th 2007
     permalink
    niestety świadczenie urlopowe za rok 2007 przepadnie
    •  
      CommentAuthorMilena
    • CommentTimeNov 28th 2007 zmieniony
     permalink
    JEMMA? Czy ja dobrze rozumiem? Te 14 dni AGAj ma przepaść, czy wczasy pod gruszą? Też mam trochę urlopu - 20 dni i zamierzam go wykorzystać po macierzyńskim w przyszłym roku, razem z urlopem za rok przyszły...Pozdrawiam....Aha, wiedz, że Twoje porady tutaj, to rzecz dla nas - laików niezwykle cenna!
    -- FRANEK, ZOSIA i ...
    •  
      CommentAuthoredma
    • CommentTimeNov 29th 2007
     permalink
    Byłam dziś u gina i przy okazji zapytałam jak to będzie z moim L4.
    Powiedział ze z jego strony nie będzie problemu, ale mam wymyslić jakies powody, które ma wpisać na zwolnieniu tak zeby sie ZUS nie przyczepił (troche mnie to zdziwiło)
    Czuję sie bardzo dobrze jak do tej pory, ale od Świąt planowałam już pójść na L4 zeby trochę odpocząć. Z pracodawcą ustaliłam to już kilka miesięcy temu. Specjalnie ściągnięta jest do pracy inna osoba zeby mnie zastąpić.

    Podpowiedzcie prosze co Wam lekarze wpisują na L4 i ewentualnie do czego ZUS się na pewno nie przyczepi, dziękuje z góry z wszelkie pomysły:wink:
    --
    •  
      CommentAuthorjem
    • CommentTimeNov 29th 2007
     permalink
    To trochę medyczne pytanie :wink: Chyba nie umiem ci pomóc ... Może dziewczyny mają jakies pomysły?
    •  
      CommentAuthor100krocia
    • CommentTimeDec 1st 2007
     permalink
    czy od stycznia urlop macierzynski wydluza sie o kolejne 2 tyg? a co jak ja juz jestem na macierzynskim? tez mi sie przedluzy, czy dotyczy to tylko osob idacych na macierzynski po 1-szym stycznia???
    --
    • CommentAuthorewcia1111
    • CommentTimeDec 1st 2007
     permalink
    Hej. mam pytanko. od 10 listopada zostałam zatrudniona w supermarkecie na pełny etat i na czas nieokreślony. dziś byłam u ginekologa i okazało się, że jestem w siódmym tygodniu ciąży. zatrudniając się nie miałam o tym pojęcia. ginekolog radził żebym szła na zwolnienie bo praca ta wiąże się z dużym wysiłkiem fizycznym co mogłoby być groźne dla dziecka. ja boję się jednak co pomyśli sobie pracodawca i czy mnie nie zwolni. poza tym gdybym szła teraz na zwolnienie jak potraktował by to zus? przecież nie przepracowałam nawet miesiąca.doradźcie co zrobić w takiej sytuacji? czy szef ma prawo mnie zwolnić gdybym szła na zwolnienie np od stycznia? a czy po urodzeniu będzie mi przysługiwać prawo do zasiłku macierzyńskiego a później wychowawczego? i jeszcze jedno słyszałam że w ciąży jest ochrona i pracodawca nie powinien zwalniać pracownicy a czy po urodzeniu może to zrobić i czy może mi odmówić prawa do urlopu macierzyńskiego i wychowawczego?
    z góry dziękuje za pomoc
    • CommentAuthorfmartunia
    • CommentTimeDec 1st 2007
     permalink
    To zależy co robiłaś przed zatrudnieniem w supermarkecie, czy odprowadzałaś składki na ubezpieczenie zdrowotne. Jeżeli nie, to musisz odczekać 30 dni od zatrudnienia, dopiero wtedy nabywasz prawa do płatnego chorobowego. Pracodawca ma prawo cię zwolnić tylko w szczególnie uzasadnionych przypadkach, tj. zwolnienie dyscyplinarne czy też z powodu upadłości lub likwidacji firmy.
    Bedzie Ci przysługiwać prawo do zasiłku macierzyńskiego, aby nabyć prawo do zasiłku wychowawczego trzeba pozostawać w zatrudnieniu minimum 6 mscy.
    Wydaje mi się że okres płatnego chorobowego do tego się zalicza, ponieważ posiadasz status pracownika.Prawa do urlopu wychowawczego nie może Ci odmówić.
    Na macierzyńskim jesteś chroniona.
    Jeżeli chciałabyś pracować pracdoawca ma obowiązek zapewnić Ci inne stanowisko pracy, jeżeli obecne stanowi zagrożenie dla ciązy
    --
    • CommentAuthorfmartunia
    • CommentTimeDec 1st 2007
     permalink
    100krocia,, jeżeli jesteś na macierzyńskim przedłuży ci się.
    ale z tego co wiem to jeszcze nie ma ustawy, narazie są propozycje
    --
    •  
      CommentAuthorzuza
    • CommentTimeDec 1st 2007
     permalink
    Nowy rząd zapowiedział kontynuację polityki prorodzinnej i dalsze wydłużanie urlopów macierzyńskich do 26 tygodni, czy znane są jakieś szczegóły w tej sprawie ?
    --
    •  
      CommentAuthorjem
    • CommentTimeDec 1st 2007
     permalink
    zuza w tej sprawie nie ma jeszcze nawet projektu
    •  
      CommentAuthoredma
    • CommentTimeDec 3rd 2007
     permalink
    czyli poki co urlop macierzyński 18 tygodni?
    --
    •  
      CommentAuthorjem
    • CommentTimeDec 3rd 2007
     permalink
    przy 1 dziecku tak
    •  
      CommentAuthorizza
    • CommentTimeDec 3rd 2007
     permalink
    JEMMA hihihi - przy dwójce równie szybko leci :bigsmile::bigsmile:
    •  
      CommentAuthorjem
    • CommentTimeDec 3rd 2007 zmieniony
     permalink
    przy pierwszym ( w tym sensie ta 1) :wink:
    •  
      CommentAuthorizza
    • CommentTimeDec 3rd 2007
     permalink
    Wiem wiem - tylko tak jakoś pyszczek mi się zaśmiał sam z siebie hehehe :bigsmile:
  2.  permalink
    Może było kiedys juz podobne pytanie ale pytam Jemma bo nie mam za duzo czasu zeby wertowac wszystkie stronki...licze ze pomozesz.L4 miałam do 29 listopada i wczoraj listonosz przyniósł mi za nie ostatnie pieniądze.Co teraz musze dalej zrobić?Nie mam pojjecia bo pierwszy raz w zyciu wogóle miałam L4 i nie mam nawet kogo zapytac o to co dalej a do naszej pokreconej ksiegowej nie chce dzwonic:confused:



    --
    •  
      CommentAuthorjem
    • CommentTimeDec 4th 2007
     permalink
    powinnaś zanieść do pracy zaświadczenie, że urodziłaś i na jego podstawie wypełnią w pracy za ciebie wniosek do ZUS o macierzyński (byc może juz to zrobili) i właściwie zwolnienie lekarskie nie ma tu znaczenia bo chorobowe przechodzi w macierzyński z dniem porodu
  3.  permalink
    a to zaswiadczenie to skad wziasc? wystarczy akt urodzenia?
    --
    •  
      CommentAuthorjem
    • CommentTimeDec 4th 2007
     permalink
    wystarczy, czasem w szpitalu wypisują takie zaświadczenie
    •  
      CommentAuthorLily
    • CommentTimeDec 6th 2007
     permalink
    Ja mam pytanko co do mojej sytuacji i co najlepiej zrobic. Mam już takie zezowate szczeście że zaszłam w ciążę po zwolnieniu się z pracy. Więc teraz nikt mnie nie zatrudni, nie wiem co z ubezpieczeniem...
    Mąz załozyl niedawno dzialalnosc, myslalam o tym żeby mnie dopisal do swojej książeczki ubezpieczeniowej jak sobie wyrobi...co jeszcze powinniśmy zrobic aby zabezpieczyc się na przyszlosc?
    •  
      CommentAuthorjem
    • CommentTimeDec 6th 2007 zmieniony
     permalink
    Lily jeżeli twój mąż ma działalność to świetnie: niech zgłosi ciebie jako osobę współpracującą i wówczas będziesz i ubezpieczona w razie choroby i dodatkowo dostaniesz zasiłek chorobowy i macierzyński na takich zasadach jakbyś sama prowadziła działalność. Trochę napisałam o tym w wiki
    • CommentAuthorangee
    • CommentTimeDec 10th 2007
     permalink
    Mam pytanko: czy kobieta w ciąży może może przebywać na zwolnieniu lekarskim maksymalnie TYLKO 182 dni?? Jakie byłyby kosekewncje, gdyby ciężarna przebywała na L-4 np. od 2 miesiąca ciąży, a po upływie magicznych 182 dni czułaby się nadal źle i nie byłaby zdolna do pracy? (mialoby to bowiem miejsce tuż przed "rozwiązaniem ciąży"). Czy wówczas grożą jej jakieś konsekwencje ze strony pracodawcy, gdyby nie poszła do pracy?
    Drugie pytanie brzmi: ile dni nowozatrudniona kobieta (która z tuż pootrzymaniu umowy o pracę dowiaduje się , że jest w ciąży) musi przepracować, żeby móc korzystać z chorobowego? TYLKO 30 dni?
    Czy w chwili gdy kobieta przyniesie zaświadczenie lekarskie, że jest niezdolna do pracy, to pierwszy miesiąc zasiłku chorobowego płaci częściowo pracodawca czy w całości zasiłek kryty jest z kieszeni ZUS? Innymi słowy - czy pracodawca, który już "nie ma pożytku" z kobiety ciężarnej przebywającej na zwolnieniu ponosi z tego tytułu jakieś koszty? Czy musi jakąś kwotę "dopłacać" do jej wynagrodzenia? Czy po prostu nie ucierpi na jej przypadku finansowo i wynagrodzenie ciężarnej w 100% wypłaca ZUS??
    Wielkie dzieki za odpowiedź.
    Pozdrawiam.
    •  
      CommentAuthorjem
    • CommentTimeDec 10th 2007
     permalink
    1. Potem może się się starac o zasiłek rehabilitacyjny
    2. Tak - 30 dni
    3. Pracodawca płaci za pierwsze 33 dni choroby
Chcesz dodać komentarz? Zarejestruj się lub zaloguj.
Nie chcesz rejestrować konta? Dyskutuj w kategoriach Pytanie / Odpowiedź i Dział dla początkujących.