Zarejestruj się

Aby dyskutować we wszystkich kategoriach, wymagana jest rejestracja.

 

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    •  
      CommentAuthorIWA
    • CommentTimeSep 28th 2007 zmieniony
     permalink
    Dziewczyny mam pytanie - ile dni opieki jest w roku i czy ma je i mama i tata?

    A tak pozatym to czy można wziąść np. 1 rok wychowawczego z tych 3 możliwych czy trzeba cały?
    Kiedy trzeba złożyć wniosek o wychowawczy?
    Z tego co wiem to urlop wychowawczy jest bezpłatny, a co z funduszem socjalnym np. bony na święta czy wczasy pod gruszą?

    I jeszcze jedno - czy przerwę na karmienie 2 razy po pół godziny można połaczyć w jedną godzine i wychodzić z pracy wcześniej i czy muszę dostarczyć jakieś zaświadczenie że karmię do pracodawcy czy jest to umowne?

    I ostatnie pytanie czy jak córeczka będzie chora (nie daj boże) to czy przysługuje mi na nią zwolnienie lekarskie żebym mogła wtedy z nią być w domku, a nie babcia?
    --
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeSep 28th 2007
     permalink
    Iwa pozwole ci odpowiedziec tyle co wiem -
    opieki nad dzieckiem przysluguja 2 dni i moze je wykorzystac albo tata albo mama (u mnie w pracy podpisywalo sie stosowny papierek kto z tego bedzie korzystal)

    wychowawczegoi mozesz wziac nawet miesiac. ja biore od grudnia do konca czerwca 2008. trzeba zlozyc podanie do pracodwawcy na 2tyg przed koncem macierzysnkiego, wychowawczy jest bezplatny jesli dochod twojego M za 2006 rok przkracza 504zl na osobe (na reke). z tego co mi pisaly dziewcyzny to normalnie fundusz socjalny sie nalezy tyle ze nie wiem czy w szkolnictiwe nie jest inaczej niz w innych zakladach pracy

    przerwe na karmienie mozna laczyc i mozesz o godzine wczesniej wychodzic z pracy a jesli idzie o zaswiadczenie to dobra wola pracodawcy. u mnie w szkole nikt nie zadal ale u kolezanki pracujacej w PZU a owszem - zasw od pediatry

    przysluguje ci L4 (platne 80%) na dziecko w wymiarze ok 60dni w roku
    •  
      CommentAuthorjem
    • CommentTimeSep 28th 2007 zmieniony
     permalink
    Ania normalnie możesz w kadrach dorabiać :bigsmile:

    Troszeczkę tylko uściślę: wniosek o wychowawczy na 2 tygodnie przed planowanym terminem (bo po macierzyńskim wykorzystuje sie jeszcze urlop wypoczynkowy). Dochód całej rodziny za rok 2006 w przeliczeniu na 1 osobę w rodzinie nie może przekroczyć 504 zł. netto za miesiące wrzesień 2007 - sierpień 2008, za rok 2007 za miesiace 09 2008 - 08 2009 itd...
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeSep 29th 2007
     permalink
    Jemma - ucze sie od najlepszych :winkkiss:
    • CommentAuthorptysiaczekk
    • CommentTimeOct 2nd 2007 zmieniony
     permalink
    Witajcie! Być może moje pytanie się powtórzy ale nie mam na tyle czasu by przejrzeć wszystko.
    Jestem obecnie w 11 tyg ciąży, od 29 sierpnia do 14 września byłam na L4 które dostałam od internisty ze względu na uciążliwe wymioty ciążowe, następnie wybrałam się do swojego lekarza ginekologa(17 września),który wystawił mi zwolnienie od 15-30 września, łącznie byłam 33 dni na zwolnieniu. Ginekolog mówił iż musi być ciągłość zwolnienia.
    Zanosząc pierwsze zwolnienie od lekarza pierwszego kontaktu poinformowałam szefa o ciąży. Dodam iż w lutym tego roku byłam na L4 około 14 dni z powodu poronienia:/.
    Dziś otrzymałam pensję za wrzesień,a dokładnie za okres 1-17 września i na dodatek 80% pensji. Pracodawca mówi że to dlatego iż na pierwszym zwolnieniu nie było literki "B" która mówi o ciąży. Na resztę pensji muszę czekać na ZUS gdyż 33 dni zwolnienia w ciągu roku minęło mi właśnie 17 września.
    Pytanie moje czy pracodawca postąpił słusznie,mimo iż informowałam że zwolnienie jest ze względu na uporczywe wymioty ciążowe??
    Czy mogę coś w tej sprawie zrobić??
    Jak faktycznie się liczy te pierwsze 33 dni L4??
    Z góry dziękuję za odpowiedź.
    Pozdrawiam
    •  
      CommentAuthorjem
    • CommentTimeOct 2nd 2007
     permalink
    Jeżeli zaniosłaś zaświadczenie od ginekologa że jestes w ciąży pracodawca powinien ci wypłacić 100% wynagrodzenia, jeżeli nie zaniosłaś wyrówna ci wynagrodzenie po porodzie. Nie ma znaczenie na co dostałas zwolnienie i czy było od internisty - kobieta ma 100% wynagrodzenia chorobowego w ciąży i bez żadnego ale.

    33 dni liczy się za cały rok kalendarzowy - bez względu na przerwy w zwolnieniu i rodzaj choroby.
    • CommentAuthorLusia_
    • CommentTimeOct 3rd 2007
     permalink
    Witam dziewczyny, Powróce jeszcze na chwile do tematu o ktorym rozmawialysmy przed kilkoma tygodniami. Chodzi mi po głowie pewna kwestia. Bardzo zależy mi aby pensja za wrzesień wliczyła mi sie do średniej do przyszłego zwolnienia,a pensje za wrzesien otrzymam 5-ego w piatek. Chcialabym wziasc a wlasciwie musze i biore zwolnienie na jutro i piatek. zastanawiam sie, czy fakt ze nie otrzymalam jeszcze pensji ma wpływ na wliczenie jej do sredniej. Boje sie ze policza mi srednia za te 2 dni bez tej pensji ktorej jeszcze nie dostalam i bede stratna w przyszlosci juz na tym dluzszym zwolnieniu. wydaje mi sie ze powinni policzyc mi srednia za te 2 dni juz wliczajac srednia za wrzesien mimo ze jej jeszcze nie otrzymalam ale chyba juz jest naliczona,mamy juz przeciez nowy miesiac. wole jednak zapytac ekspertki... co myslicie??? Pozdrawiam,Lusia
    •  
      CommentAuthorjem
    • CommentTimeOct 3rd 2007
     permalink
    A zawsze otrzymujesz pensję do 5 następnego miesiąca czy tylko termin się przesunął z winy pracodawcy?
    • CommentAuthorLusia_
    • CommentTimeOct 3rd 2007
     permalink
    Zawsze dostaje do 5-ego i wszyscy tak dostaja,
    • CommentAuthorLusia_
    • CommentTimeOct 3rd 2007
     permalink
    czy myslisz ze moga nie wliczyc mi tej pensji do sredniej za te 2 dni zwolnienia ktore chce wziasc
    •  
      CommentAuthorjem
    • CommentTimeOct 3rd 2007
     permalink
    Chociaż właściwie to bez znaczenia - pracodawca przecież naliczy ci to chorobowe dopiero za październik i weźmie pod uwagę wynagrodzenie od października 2006 do września 2007.
    • CommentAuthoranisia23
    • CommentTimeOct 3rd 2007
     permalink
    witam:) mam pytanie; od maja tego roku bylam zatrudniona na 1/4 etatu na czas 3 m-cy, czyli od sierpnia mam juz umowe na czas nieokreslony nadal na 1/4 etatu, jestem w ciazy a teraz jestem na L4, chcialabym sie dowiedziec jak bede miec naliczane pensje? czy do porodu bede dostawac srednia wynagrodzenia z ostatnich miesiecy? jak tak to z ilu? podpowiedzcie mi prosze i z gory dziekuje.
    •  
      CommentAuthorjem
    • CommentTimeOct 3rd 2007
     permalink
    dostaniesz wynagrodzenie na podstawie średniej z miesięcy od maja 2007 do ostatniego miesiąca w którym pracowałaś (chyba że w tym ostatnim misiącu byłas na zwolnieniu dłużej niż 1/2 miesiąca - wtedy ten miesiąc się nie liczy)

    nie ma znaczenia że miałaś 2 umowy

    a tu troche o sposobie wyliczania i inne dot. macierzyńskiego
    • CommentAuthorLusia_
    • CommentTimeOct 3rd 2007
     permalink
    Na dluzsze zwolnienie planuje pojsc juz za 2 tygodnie wiec juz nie doczekam kolejnej pensji za pazdziernik , wiec zalezy mi na tym zeby zostala wliczona ta pensja za wrzesien, zeby sie nie okazalo ze do tych 2 dni nie wliczyli mi pensji za wrzesien tylko ostatnia ktora dostalam we wrzesniu (za sierpien) i pozniej przy dalszym zwolnieniu tak jak mi pisalyscie wczesniej juz nie beda mi liczyc nowej sredniej nawet jesli wplynela inna pensja tylko wezma ta sama srednia co do tych 2 dni...
    • CommentAuthoranisia23
    • CommentTimeOct 3rd 2007
     permalink
    JEMMA bardzo dziekuje za Ci za odpowiedz
    • CommentAuthorLusia_
    • CommentTimeOct 3rd 2007
     permalink
    czyli z tego co napisalas wynika, ze faktycznie to zwolnienie bedzie w pazdzierniku, beda naliczac mi srednia do tego zwolnienia założmy pod koniec padziernika do kolejnej pensji, wiec wyplata wplynie w miedzyczasie...i juz sie wliczy do sredniej
    •  
      CommentAuthorjem
    • CommentTimeOct 3rd 2007
     permalink
    wiem o co ci chodzi ale te 2 dni to przecież dni październikowe - do ich wyliczenia na 100% będzie brany wrzesień
    •  
      CommentAuthorjem
    • CommentTimeOct 3rd 2007
     permalink
    proszę bardzo :bigsmile:
    • CommentAuthorLusia_
    • CommentTimeOct 3rd 2007
     permalink
    tak tez myslalam tylko chyba potrzebowalam upewnieniea i potwierdzenia... po ostatniej akcji z wycofywaniem zwolnienia, i jego zamiana na urlop wolalam sie piec razy upewnic, wielkie dzieki, pzdr
    •  
      CommentAuthorIWA
    • CommentTimeOct 4th 2007
     permalink
    Jemma - mam pytanko. Ponieważ postanowiliśmy z mężem że zostanę na wychowawczym do wiosny, czy w styczniu dostanę trzynastkę mimo tego że byłam na macierzyńskim, teraz na wychowawczym no i przed porodem na zwolnieniu, czy wylicza się to jakoś proporcjonalnie do przepracowanego czasu?
    Pozatym czy w 2008 będzie mi przysługiwal urlop w normalnym wymiarze czyli 28 dni mimo tego że będę do maja na wychowawczym?
    I czy coś takiego jak oszczędności w urzędzie będą mi również przysługiwać na koniec roku - u nas zawsze na koniec roku dzielone sa takie oszczędności?
    --
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeOct 4th 2007
     permalink
    Iwa z tego co mowila znajoma majaca troche pojecia o kadrach to swego czasu wyszła interpretacja sadu najwyzszego dotyczaca 13stek,ze musisz byc w pracy przez pół roku minimum - bez zwolnień :confused:
    •  
      CommentAuthorjem
    • CommentTimeOct 4th 2007 zmieniony
     permalink
    Nie czuję sie dobrze w wynagrodzeniach jednostek sfery budżetowej ale wklejam z wydawictwa gofin na którym polegam:
    "Przy ustalaniu okresu przepracowanego powstaje wątpliwość czy należy do niego wliczać samo pozostawanie w stosunku pracy. Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 25 lipca 2003 r. (sygn. akt III PZP 7/03, OSNP 2004/2/26) stwierdził, że warunkiem nabycia prawa do dodatkowego wynagrodzenia rocznego jest efektywne przepracowanie u danego pracodawcy wymaganego okresu. W uzasadnieniu zaś wyjaśnił, że "przepracowanie" w rozumieniu ustawy oznacza faktyczne wykonywanie pracy, a nie tylko pozostawanie w stosunku pracy. Zdaniem Sądu Najwyższego tylko okresy zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy, takie jak: okres urlopu wychowawczego; urlopów dla poratowania zdrowia, dla celów naukowych, artystycznych lub kształcenia zawodowego, a także służby wojskowej i zastępczej należy traktować jako przerwy w przepracowaniu okresu wymaganego do nabycia prawa do trzynastki, które równoważą okresy przepracowane i nie pozbawiają prawa do tego wynagrodzenia. Okresy wszystkich innych usprawiedliwionych nieobecności w pracy i zwolnień są okresami nieprzepracowanymi w rozumieniu art. 2 ust. 1 i 2 ustawy. Część autorów prezentuje odmienny pogląd, zgodnie z którym należy liczyć okres pozostawania w zatrudnieniu (a nie efektywnej pracy), ponieważ trzynastka liczona jest i tak tylko od wynagrodzenia za pracę (a nie od świadczeń z ubezpieczenia społecznego)."

    "Przykład: Pracownica urzędu skarbowego przebywała w 2006 r. przez ponad pół roku najpierw na zwolnieniu lekarskim, a następnie na urlopie macierzyńskim. Naszym zdaniem, pracodawca może uwzględnić okresy pobierania zasiłków do stażu uprawniającego do trzynastki zgodnie z zasadą uprzywilejowania pracownika. Podobny pogląd prezentuje Departament Wynagrodzeń Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej (za Rzeczpospolitą z dnia 3 lutego 2006 r.)."

    Napiszę do skarbel żeby zerkneła na twoje pytanie.
    •  
      CommentAuthorjem
    • CommentTimeOct 4th 2007 zmieniony
     permalink
    link do ustawy o trzynastkach

    Art.2
    3. Przepracowanie co najmniej 6 miesięcy warunkujących nabycie prawa do wynagrodzenia rocznego nie jest wymagane w przypadkach:
    6) korzystania:
    a) z urlopu wychowawczego
    •  
      CommentAuthorjem
    • CommentTimeOct 4th 2007 zmieniony
     permalink
    Okresami niewykonywania pracy obniżającymi wymiar urlopu wypoczynkowego w danym roku kalendarzowym są: urlop bezpłatny, urlop wychowawczy, zasadnicza służba wojskowa lub jej formy zastępcze, okresowa służba wojskowa, przeszkolenie wojskowe albo ćwiczenia wojskowe, tymczasowe aresztowanie, odbywanie kary pozbawienia wolności, nieusprawiedliwiona nieobecność w pracy.

    O tych oszczędnościach nie mam pojęcia ale zaraz spróbuje coś znaleźć. Te oszczędności to chyba wprowadzone są zarządzeniem?
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeOct 4th 2007
     permalink
    Jemma no ale jesli sie w 2007 bylo na macierzynskim plus zwolnieniu lekarskim ciazowym to w 2008 trzynastki sie nie dostaje jesli dobrze rozumiem...
    •  
      CommentAuthorjem
    • CommentTimeOct 4th 2007
     permalink
    właściwie to zdania są podzielone ale to wydawnictwo na które się powołuję twierdzi że przysługuje 13-tka
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeOct 4th 2007
     permalink
    pytam bo moja ksiegowa mowila ze przy L4 i macierzynskim trzynastki za dany rok nie dostane...
    •  
      CommentAuthorjem
    • CommentTimeOct 4th 2007 zmieniony
     permalink
    tutaj link o tych dwóch interpretacjach. Gofin twierdzi, że "zgodnie z zasadą uprzywilejowania pracownika" powinien on otrzymac trzynastkę

    Wklejone z powyższej stronki:
    "Przyjęcie poglądu prezentowanego przez Sąd Najwyższy, uzależniającego nabycie prawa do dodatkowego wynagrodzenia rocznego i jego wysokości od faktycznego świadczenia pracy, pozwala na rzeczywiste dodatkowe wynagrodzenie pracowników wykonujących pracę rzetelnie przez cały rok kalendarzowy. Można się jednak przy tym opierać wyłącznie na orzeczeniu Sądu Najwyższego, które w prawie polskim nie stanowi prawa powszechnie obowiązującego.
    Natomiast stosowanie bardziej korzystnego dla pracowników rozwiązania, czyli wypłacanie dodatkowego wynagrodzenia rocznego bez względu na to, czy pracownik w ogóle świadczył pracę, na pewno nie narazi pracodawcy na sankcje ze strony instytucji kontrolnych. Szczególnie, że też opiera się na uchwale SN."
  1.  permalink
    Jemma ślicznie dziękuję za odpowiedź:)
    Pozdrawiam wszystkich!!!!
    •  
      CommentAuthorAga1978
    • CommentTimeOct 5th 2007
     permalink
    Mam do Was pytanie. Dwa tygodnie temu przedstawiłam pracodawcy zaświadczenie o ciąży, którą niestety straciłam....Czy powinnam zanosić teraz jakieś zaświadczenie, że już w ciąży nie jestem? Czy samo zwolnienie lekarskie ze szpitala bez kodu B wystarczy?
    •  
      CommentAuthorjem
    • CommentTimeOct 5th 2007
     permalink
    Jeżeli nie byłas na zwolnieniu to nie musisz nic przedstawiać, jeżeli byłas to powinnaś zanieść pracodawcy zaświadczenie od ginekologa określające datę poronienia.
    •  
      CommentAuthorAga1978
    • CommentTimeOct 5th 2007
     permalink
    Do tej pory nie korzystałam ze zwolnienia bo wsyztsko było Ok....w pracy nie pojawiłam się w dniu pójścia do szpitala. Dziękuję Ci za szybką odpowiedź.
  2.  permalink
    No to ja teraz napisze poniewaz jestem zatrudniona na umowe zlecenie i nawet nie wiem cz placa za mnie składki do ZUSU w co watpie wiem ze napewno zdrowotne skadki ale jesli bym chciala isc na zwolnienie L4 to jest ono bezplatne tak samo jak z wolnym. A gdyby moja menadzer sie dowiedziala ze jestem w cizy to bym umowy na kolejny miesiac nie dostala.'
    To sa moje takie informacje ktore ja posiadam.
    --
    •  
      CommentAuthorjem
    • CommentTimeOct 12th 2007 zmieniony
     permalink
    A co robisz w ramach umowy zlecenie? Bo może powinnas byc zatrudniona na umowę o pracę. Czy pracujesz pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę?

    A jeśli wykonujesz prace podchodzące pod umowę zlecenia to możesz zgłosić sie dobrowalnie do ubezpieczenia chorobowego i wówczas po 30 dniach masz płatne chorobowe i macierzyński. Pewnie nie odprowadzają za ciebie zus-ówe bo jesteś studentką - tak?
  3.  permalink
    Nie jestem studentka.
    wykonuje prace podchodzaca pod umowe zlecenie czyli jak dobrowolnie??czyli mam im powiedziec zeby mnie ubezpieczyli bo jestem w ciazy??
    hm...
    --
  4.  permalink
    wiem ze napewno gdybym powiedziala ze jestem w ciazy to nie dostane umowy na kolejny miesiac --znam swoja menadzer--i wiem ze nie bede wtedy im juz potrzebna.
    --
    •  
      CommentAuthorjem
    • CommentTimeOct 12th 2007
     permalink
    Najważniejsze czy pracujesz:
    - pod kierownictwem pracodawcy
    - w miejscu wskazanym przez pracodawcę
    - w czasie przez niego wyznaczonym

    pkt 1 napewno a 2 i 3 ?
  5.  permalink
    -w miejscu wskazanym napewno,
    - czas wyznaczony hm.. graafik jest ukladany z tygodnia na tydzien wiec racczej tak,
    - umowe mam podpisana z kierownictwem, ktorego na oczy nie widzialam bo siedzi w szczcinie a jej przelozeni nas kontroluja.
    --
    •  
      CommentAuthorjem
    • CommentTimeOct 12th 2007
     permalink
    Ale nawet jeżeli jestes na umowie zlecenie i nie jesteś studentką to powinnaś mieć odprowadzane za siebie wszystkie składki ZUS, łącznie z chorobowym. Dostajesz co miesiąc druk RMUA ?
  6.  permalink
    Nie-cokolwiek to by bylo, dostaje tylko wyplate i umowe na kolejny miesiac.
    --
    •  
      CommentAuthorjem
    • CommentTimeOct 12th 2007
     permalink
    Twój pracodawca to wyzyskiwacz! Musisz wystąpić do Sądu Pracy z powództwem o ustalenie istnienia stosunku pracy w miejsce umowy.

    A odnośnie druku RMUA - to pracodawca musi ci go przekazywać co miesiąc, bez względu na to czy jesteś na umowie o prace czy zlecenie. Być może wcale nie jesteś ubezpieczona??!!
    •  
      CommentAuthorjem
    • CommentTimeOct 12th 2007 zmieniony
     permalink
    Proponuję iść do menadżerki, powiedzieć że jesteś w ciąży i spróbować się z nią dogadać. Niech zgłosi ciebie do chorobowego. Powiedz, że jesli tego nie zrobi to wystąpisz do Sądu Pracy o ustalenie stosunku pracy, wypłate nadgodzin itp.. Dodaj, że masz dobrego prawnika (:wink:) i z dowrej woli chcesz się dogadać.
    • CommentAuthorSatine
    • CommentTimeOct 15th 2007
     permalink
    A ja mam pytanie, czy średnią z 12 m-cy oblicza się do wypłaty na L-4 ciążowym czy wogóle w momencie dostarczenia zaświadczenia o ciąży?? Jestem w ciąży od sierpnia a od września cały czas jestem na L-4. Dostaję wypłatę wyliczoną na podstawie średniej od września 2006 do sierpnia 2007 co jest dla mnie niekorzystne gdyż od kwietnia 2007 dostałam sporą podwyżkę i te miesiące wstecz bardzo to wynagrodzenie obniżają. Lekarz chce, żebym do końca ciąży była na L-4 ale czy jakbym wróciła do pracy czy tą średnią wyliczaliby na nowo np. od listopada?? i Ile dni należałoby przepracować??:confused:
    --
    •  
      CommentAuthorjem
    • CommentTimeOct 15th 2007
     permalink
    Satine musiałabyś mieć 3 miesiące przepracowane, bo dopiero wtedy podstawę wymiaru zasiłku liczy się na nowo. Dostarczenie zaświadczenia o ciąży nie ma tu nic do rzeczy.
    A jak jesteś na zwolnieniu od sierpnia to podstawę masz liczoną z miesięcy VIII 06 - VII 07
    • CommentAuthorSatine
    • CommentTimeOct 16th 2007
     permalink
    :cry: To niesprawiedliwe, bo dostaję teraz grosze. Pozostaje mi tylko wrócić do pracy :cry:
    --
    •  
      CommentAuthorjem
    • CommentTimeOct 16th 2007 zmieniony
     permalink
    Satine pamiętaj, że dzidzia jest najważniejsza. Niestety musi tak byc bo inaczej pracodawcy dawaliby fikcyjne podwyżki na miesiąc przed chorobowym czy macierzyńskim

    Ale mam dla ciebie jeszcze jedną niezadowalająca informację: nawet jak wrócisz do pracy to i tak z podstawy wymiaru zasiłku wyłączy się te miesiące w których byłas na chorobowym ponad pół miesiąca.
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeOct 24th 2007 zmieniony
     permalink
    Zgodnie z art. Art. 186 § 1. pracownik zatrudniony co najmniej 6 miesięcy ma prawo do urlopu wychowawczego w wymiarze do 3 lat w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez nie 4 roku życia. Do sześciomiesięcznego okresu zatrudnienia wlicza się poprzednie okresy zatrudnienia. § 2 art. 186 k.p. dodaje, że pracownik mający okres zatrudnienia określony w § 1, bez względu na to, czy korzystał z urlopu wychowawczego przewidzianego w tym przepisie, może skorzystać z urlopu wychowawczego w wymiarze do 3 lat, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 18 roku życia, jeżeli z powodu stanu zdrowia potwierdzonego orzeczeniem o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności dziecko wymaga osobistej opieki pracownika.
    Natomiast co do zasiłku wychowawczego, to po 1 maja 2004 r. zastąpiony został dodatkiem z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego przyznawanym wraz z zasiłkiem rodzinnym. Wsparcie przysługuje osobie uprawnionej do urlopu wychowawczego, nie dłużej jednak niż przez okres:
    - 24 miesięcy kalendarzowych,
    - 36 miesięcy kalendarzowych, jeśli sprawuje opiekę nad więcej niż jednym dzieckiem urodzonym podczas jednego porodu,
    - 72 miesięcy kalendarzowych, jeżeli sprawuje opiekę nad dzieckiem z orzeczoną niepełnosprawnością lub orzeczonym znacznym stopniem niepełnosprawności.
    Dodatek ten przysługuje rodzinie uprawnionej do zasiłku rodzinnego, czyli rodzinie, której przeciętny miesięczny dochód na osobę uzyskany w 2006 r. nie przekroczył kwoty 504,00 zł lub 583,00 zł na osobę w przypadku rodziny wychowującej dziecko niepełnosprawne.
    Dodatek przysługuje w wysokości 400,00 zł miesięcznie.
    Ustawa określa następujące przypadki, w których wsparcie nie przysługuje. Odnoszą się one do sytuacji osoby pobierającej dodatek czyli matki, ojca, opiekuna. Osoba ta nie otrzyma dodatku jeśli:
    - bezpośrednio przed uzyskaniem prawa do urlopu wychowawczego pozostawała w zatrudnieniu przez okres krótszy niż 6 miesięcy,
    - pracuje w okresie korzystania z urlopu (chodzi o pracę zarobkową),
    - w okresie urlopu wychowawczego korzysta z zasiłku macierzyńskiego.
    Dodatek nie przysługuje również jeśli dziecko przebywa w placówce zapewniającej całodobową opiekę przez co najmniej 5 dni w tygodniu albo w żłobku, przedszkolu lub innej instytucji zapewniającej dzienną opiekę lub w innych przypadkach zaprzestania sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem.
    •  
      CommentAuthortagusia
    • CommentTimeOct 24th 2007
     permalink
    Dziewczyny mam pytanie i prosze Was bardzo o porade. Wlassnie mam przygotowywac sobie te papiery do zusu - np7, n9 i n10. Wiem,ze trzeba je zlozyc przed uplywem tych 182 dni zwolnienia bo zus ma 2 mce na podjecie decyzji. W jakim okresie najlepiej zlozyc te papiery zeby dla zusu nie bylo ani za pozno ani za wczesnie? Ja mialabym wszystko gotowe z poczatkiem listopada, czyli byloby to okolo 85-90 dni do ukonczenia tych 182 dni. Chyba namieszalam, ale mam nadzieje, ze zrozumiecie o co mi chodzi. Prosze o pomoc!
    --
    •  
      CommentAuthorVall
    • CommentTimeOct 24th 2007 zmieniony
     permalink
    Najpierw powiem...ze ogłupialam i nie mogłam znalesc topicu :crazy:

    A teraz mam pytanko - jeśli wczoraj na Komisji ZUs dostalam decyzje ze przydzielają mi 2 miesiące zasiłku rehabilitacyjnego - to czy ten kwitek mam dostarczyc do pracodwacy?? Bo wczoraj takze dostalam maila z księgowosci od spec. od plac, ze ostatniego l4 juz mi nie może uznać, bo powinnam miec juz przyznany ten zasiłek..wiec odpisalm ze wlasnie dostalam decyzje i zapytalam o dalsze instrukcje, ale cisza?? a chcialbym wiedziec... a nie zdziwic sie nagle ze pieniązków na koncie nie będzie :) Do tej pory dostawałam kase z pracy (bo to duzy zakład) a oni juz sobie z Zusem sprawy sami załatwaili...

    Tagusia jeśli złozysz dokumenty wcześniej nic się nie stanie, a poprostu decyzja bedzie szybciej..w sumie lepiej nie zwlekać..bo wiadomo urzędy to urzędy :wink:
    --
    •  
      CommentAuthorjem
    • CommentTimeOct 24th 2007
     permalink
    tagusia: tak jak napisała Vall: składaj dokumenty jak tylko będziesz miała je skompletowane
    Vall: tak, decyzję powinnaś dostarczyć pracodawcy
Chcesz dodać komentarz? Zarejestruj się lub zaloguj.
Nie chcesz rejestrować konta? Dyskutuj w kategoriach Pytanie / Odpowiedź i Dział dla początkujących.