Zarejestruj się

Aby dyskutować we wszystkich kategoriach, wymagana jest rejestracja.

 

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    •  
      CommentAuthorakirka
    • CommentTimeMay 8th 2014
     permalink
    Dżasti a może jemu się chce pić po prostu? Może spróbuj dawać wodę?
    --
    •  
      CommentAuthormangaa
    • CommentTimeMay 8th 2014
     permalink
    No właśnie dziewczyny, moja Milka w ogóle prawie nie chce pić wody w ciągu dnia... Jak chce pić to do cyca. Czasami po posiłku sięgnie po niekapka i coś tam wypije ale jest to bardzo niewiele.
    I w sumie tak jest, że nadal karmię 8-10 razy na dobę, w nocy z 2-3 razy zawsze.
    Ona w nocy dużo pije i mam wrażenie, że nadrabia to, czego w dzień nie chce wypic z niekapka.

    Próbować z wodą czy zostawiać jak jest? Nie chcę jej jeszcze odstawiać ani nic. Jest to tylko problematyczne jak gdzieś wyjeżdżam. Wtedy prawie nie pije...
    --
    •  
      CommentAuthoreveke
    • CommentTimeMay 8th 2014
     permalink
    MAngaa my takie coś przechodziliśmy koło 9 miesiaca... wychodziło na to , że to też kryzys laktacyjny , ja miałam wrażenie , że Ninka się cofnęła i tylko cyc i cyc..
    i Ninka też dość długo nie chciała pić wody czy czegoś innego...
    nie pozostało nic innego jak cierpliwie jej proponować...
    no i ja nie byłam zaparta na wodę... daję czasem soczek ale zazwyczaj leje tak 1/3 bobofruta i uzupełniam wodą.
    Od pewnego czasu Ninka faktycznie już dość ładnie pije , ale i tak ma taki odruch , że jak chce a akurat siedzę obok to dobiera się do mojej bluzki , wtedy idę i przynoszę butelkę z piciem bądź M z nią wychodzi i jej daje...
    To już nie jest maciupkie dziecko i też mi zależy by w czasie letnim już ładnie umiała pić, a nie , że wypuścimy się na długaśne spacery czy na działkę a ja nadal bym z cycem musiała latać...
    --
    •  
      CommentAuthor_Asiula
    • CommentTimeMay 8th 2014
     permalink
    Jak ja Was czytam to u nas też jest sporo karmien :p
    Wstajemy 7.30 i pierś
    Je z nami sniadanie jakas kaszke
    Potem dopija piersią
    11 pierś i śpi
    Po spaniu pierś
    Obiad i pierś
    Drzemka ok.15
    Po pierś czyli ok.15.30
    19 kapanie i pierś a w nocy to min.3-4razy...
    W sumie to mam wrażenie, że moje dziecko nadal je samą pierś :p
    Rano poje kaszy z owocem i obiad czasem jakiś chrupek kukurydziany a tak tylko cyc..
    Tak się zastanawiam czy to nie źle, bo po wakacjach myślę o żłobku i wtedy jednak w dzień nie będzie jadł...
    -- [/url]
    •  
      CommentAuthorkachaw
    • CommentTimeMay 9th 2014
     permalink
    Asiula z tego co pamiętam wy jesteście na BLW więc to u was bardziej próbowanie niż jedzenie, no chyba że potrafi zjeść sam dużo. U nas jak zje 120ml obiadku, dostaje papkę to piersią tylko popije i jest syty, po kaszce tak samo jest najedzony.
    napiszę Wam jeszcze, jak moja mama nafutrowała młodego, bo tego karmieniem nazwać nie można. Mamy teraz remont, więc śpimy u mojej mamy, zostawiłam dzieci i poszłam pomóc mężowi i mówię do mojej mamy zrób mu kaszkę z owocami: 80ml wody do tego 2,5 łyżki kaszki i tam w lodówce zostawiłam pół słoiczka 190ml owoców to dołóż to. Moja mama dzwoni do mnie koło 20 i mówi kasia on zjadł tą kaszkę i zasnął, ja taka zdziwiona, zawsze czeka jeszcze na pierś. Co się okazało: babcia się pomyliła i dała 120ml wody do tego 3,5 łyżlki kaszki, nie widziała w lodówce otwartego słoiczka, ale stał jakiś zamknięty z owocami 190 ml dołożyła do tej kaszki cały słoiczek i coś jej się dużo tego wydawało, wiec odłożyła część i resztą nakarmiła Dominika, ale jeszcze potem mlaskał do niej, cmokał więc dogrzała resztę i on to zjadł. Nigdy przedtem mój syn nie zjadł takiej ilości kaszki

    <span style="font-size:11px;color#333;">Treść doklejona: 09.05.14 09:19</span>
    Ps mąż się śmiał, że w końcu syn się pierwszy raz w życiu porządnie najadł :tooth:
    --
    •  
      CommentAuthorKlNGA
    • CommentTimeMay 9th 2014 zmieniony
     permalink
    Hahahaha Kasiu, dobre :thumbup:
    Mój wczoraj padł podczas jedzenia kaszki na krzesełku, ale to z powodu tego, że nie dał się uśpić na popołudniową drzemkę, więc od 13:45 był "na nogach" :boogie:
    --
    •  
      CommentAuthorElyanna
    • CommentTimeMay 9th 2014
     permalink
    Mam swoje rozszerzanie diety i zmniejszenie kp... wczoraj zaczęłam plamić na różowo i jajniki lekko poczułam. Chyba niedługo powrót do kupowania podpasek :cry:
    --
    •  
      CommentAuthorMk28dni
    • CommentTimeMay 9th 2014
     permalink
    O, to szybko zareagował twój organizm.
    Asiula u nas tez cycowanie na całego.
    6 pierś
    9 pierś
    10.30 kleik owocowy ok. 90 ml + pierś i spać
    12-13 pierś
    14-14.30 warzywka z kleikiem, pół słoiczka, wiecej nie chce póki co
    15-15.30 pierś
    18 - pierś, w między czasie jakiś deserek, pół słoiczka
    19.30-20.00 - pierś i spanie
    23 - pierś
    3/4 - pierś
    Mam nadzieję że dzisiaj cos wyjaśnie z alergologiem bo chciałabym wprowadzić jej jajko i kaszkę na mleku
    --
  1.  permalink
    Dżasti, Olu ja odstawiłam Natalkę od cyca nocnego nie planując tego. Przyszła taka noc, że poprostu jej nie dałam. Troszkę popłakała, przytuliłam, śpiewałam i zasnęła ale od tego czasu śpi z nami w łóżku. Przebudza się raz w nocy np dzisiaj około 4 00 (spała od 20 00) pogłaskałam, powiedziałam, że ją kocham i zasnęła:-) Spała do 8 00 i wtedy był cyc. Karmię ją teraz do snu o 20 00 i nad ranem. No i wyspani jesteśmy wszyscy:-) Życzę Wam powodzenia:-)
    --
    •  
      CommentAuthorKlNGA
    • CommentTimeMay 9th 2014
     permalink
    Basiu, Martynka tylko raz śpi w dzień?
    --
    •  
      CommentAuthorMk28dni
    • CommentTimeMay 9th 2014 zmieniony
     permalink
    Z tym spaniem to mam u niej problemy od urodzenia, pewnie dlatego mało waży bo jest ciągle w ruchu :) najdłuższa drzemka jest o 11. Później jest jeszcze próba spania około 16-17, ale to jest tak, że czasami śpi 15 min, czasami pół godziny, od święta dłużej. Są jeszcze mini drzemki na spacerze, ale baaardzo rzadko, bo świat jest taki ciekawy :)
    Pamiętam że jak ktoś mi mówił że niemowlę tylko je i śpi to wyć mi się chciało bo moja szalała od pierwszych dni :)
    --
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeMay 9th 2014
     permalink
    Elyanna, dobry śluz też zauważyłaś?
    --
    •  
      CommentAuthorMalisiek
    • CommentTimeMay 9th 2014
     permalink
    A ja w końcu jestem gotowa na odstawienie Majki od piersi :) Na razie redukuję jej karmienia w dzień, a później wezmę się za karmienia nocne. Mam nadzieję, że jakoś nam to pójdzie :)
    --
    •  
      CommentAuthorakirka
    • CommentTimeMay 10th 2014
     permalink
    A u mnie chyba zastój. Już w nocy bolała mnie pierś prawie pod pachą, taki rwący ból i czułam zgrubienie. M nie udało się tego ściągnąć. Rano wzięłam 400mg ibupromu, ale nadal rwie:( zgrubienia już nie czuję, bo przystawiam tylko do tej piersi. Leczę sie teraz na grzybicę pochwy, czy to może mieć jakiś związek? Grzybica tak łatwo się rozprzestrzenia?
    --
    •  
      CommentAuthormontenia
    • CommentTimeMay 10th 2014
     permalink
    Akirka,moze rwac jeszcze,anwet jak zastoj zszedł. Bierz ibuprom jeszcze z 2 dni chociaż i powinno być ok. A i przed karmieniem ogrzej lekko piers, a po schładzaj,to przynosi ulge ogromna.
    •  
      CommentAuthorakirka
    • CommentTimeMay 10th 2014
     permalink
    Rwie mnie dość mocno, wzięłam teraz znowu ibuprom, ale ogólnie niezbyt dobrze się czuję. A jakie są objawy zapalenia?
    --
    •  
      CommentAuthorbananowiec
    • CommentTimeMay 10th 2014
     permalink
    Temperatura powyżej 38 i objawy podobne do grypy. Ja miałam straszne dreszcze, zimno mi było no i temperatura. Masz zaczerwienienie na piersi? Przy zapaleniu cycek bolał mnie tak że jak chodziłam to bolał sam. Nie musiałam dotykać a czułam ból.
    --
    •  
      CommentAuthormontenia
    • CommentTimeMay 10th 2014
     permalink
    Akirka,dzwon do p.Malgosi.
    Jak piers wygląda? Obejrzyj sutek,skore na piersi. Bierzesz dawke 4oomg co 6h?
    Może być tak,ze cos się zaczynalo,bo zrobil się zastoj,teraz trzeba rozgonić. Rob caly czas okłady z kapusty lub chlodne okłady z namoczonej pieluchy tetrowej.
    Czy masz goraczke? I karmienie koniecznie 2-3 od chorej piersi,zeby jak najszybciej przetkać. I ta broda w strone zastoju+zmiany pozycji,zeby oproznic rozne kanaliki.
    •  
      CommentAuthorakirka
    • CommentTimeMay 10th 2014
     permalink
    Tak, biorę co 6h 400mg. Pierś nie jest czerwona i nie czuję już zgrubienia. Na sutku nic nie ma. Mam nadzieję że to nie od piersi to złe samopoczucie.
    --
    •  
      CommentAuthormontenia
    • CommentTimeMay 10th 2014
     permalink
    Może być jeszcze od piersi. Moglo cos się zaczynać. Jutro powinno być już lepiej. Dobrze,ze nie ma już zgrubienia ani zaczerwienienia.
    •  
      CommentAuthordżasti
    • CommentTimeMay 11th 2014
     permalink
    Dzieki dziewczyny za rady. Dopiero teraz mam chwile, zeby napisac, choc czytalam wczesniej.
    Myslalam o wodzie w nocy, ale Maks pluje woda i dalej placze. Tata ze wstawanie m nocnym odpada, bo maks przyzwyczajony, ze usypia mama. Tak jak mamakasi napisala- z lekkiego kwilenia zrobi sie mega ryk. Ale ja mam takie problem, ze nawet nie wiem kiedy biore Maksa do lozka i karmie. Robie to odruchowo. Ide spac kolo polnocy- Maks spi w swoim lozeczu (stoi kolo lozka), budze sie o 2 Maks spi ze mna i ciumka - czyki jakies 5 minut wczesniej musialam go wziac do lozka. No i wolalabym nie soac z Maksem cala noc. Bo wtedy to juz nikt procz Maksa nie jest wyspany. Teraz spimy z nim tak od okolo 2 godziny i tez budze polamana. Ale to jego jedzenie czasem co pol gidziny powoduje, ze bez sensu odkladac do lozeczka.
    -- ,
    •  
      CommentAuthorsalinos
    • CommentTimeMay 12th 2014
     permalink
    hej czy moge zastosowac diete kapusciana 7 dniowa karmiac piersia? (przepraszam za bledy, ale brak pol znakow w klaw)
    -- [url=https://www.suwaczki.com/][/u
    •  
      CommentAuthormontenia
    • CommentTimeMay 12th 2014
     permalink
    Salinos,to mondieta(i to beznadziejna), ja bym nie stosowala.
    Akirka,jak piers?
    •  
      CommentAuthorsalinos
    • CommentTimeMay 12th 2014
     permalink
    ok dam sobie spokoj, dzieki Monteniu!!!:kissing:
    -- [url=https://www.suwaczki.com/][/u
    •  
      CommentAuthormontenia
    • CommentTimeMay 12th 2014
     permalink
    Salinos, spróbuj sobie z dieta dla cukrzykow(bardzo zdrowa dla kazdego:wink:).
    •  
      CommentAuthorsalinos
    • CommentTimeMay 12th 2014
     permalink
    hehe albo dietę cud, sex i głód :wink:
    -- [url=https://www.suwaczki.com/][/u
    •  
      CommentAuthorKlNGA
    • CommentTimeMay 13th 2014
     permalink
    Salinos, dieta cud to taka:
    Przeszłam na dietę.
    — Co to za dieta?
    — Dieta cud
    — Ooo i co robisz?
    — Nic, jem i czekam na cud
    :tooth:
    --
    •  
      CommentAuthormontenia
    • CommentTimeMay 13th 2014
     permalink
    Zapraszam na lokalna odslone Mlekoteki :bigsmile:
    Szczegoły tutaj:
    Mlekoteka Bydgoszcz
    •  
      CommentAuthor13guzia
    • CommentTimeMay 14th 2014
     permalink
    Czy mogę jeść pokrzywe karmiąc piersią?
    •  
      CommentAuthormontenia
    • CommentTimeMay 14th 2014
     permalink
    Możesz :wink:. Ja pilam herbate z pokrzywy.

    Treść doklejona: 14.05.14 21:59
    nowe siatki centylowe
    •  
      CommentAuthordżasti
    • CommentTimeMay 14th 2014
     permalink
    No i moj syn uzarl mnie w sutka tak, ze az krew poleciala. Mam teraz strupka i boli okrutnie jak Maks ssie. Nie moge karmis tylko z drugiej, bo ta. Ze strupem robi sie twarda i przepelniona. No i mam problem, co robic?
    -- ,
    •  
      CommentAuthor13guzia
    • CommentTimeMay 14th 2014
     permalink
    Monteniu dzięki :)
    •  
      CommentAuthormontenia
    • CommentTimeMay 14th 2014
     permalink
    Dzasti,normalnie karm z tej poranionej,bo grozi Ci zastoj(przepełni się piers za mocno,ucisniete zostaną naczynia krwionośne i będzie trudny odpływ). Karm i po karmieniu smaruj te poraniona piers wycisnietym mlekiem i zasusz to suszarka. Jak mocno boli,to 30-60 minut przed akrmienim weź ibuprom 2 tabletki(jednorazowa dawka uderzeniowa 400mg-czyli 2 tabletki zwykłego ibupromu lub 1 tabletka ibuprom max). Możesz brac co 6-8 godzin chociaż z 2 dni,zeby nie bolało przy karmieniu(bol powoduje stres, a co za tym idzie zaburzenia w wypływie pokarmu, itp.)
    •  
      CommentAuthorbananowiec
    • CommentTimeMay 14th 2014
     permalink
    Albo jak masz laktator to odciągnij z tej piersi. Ja tak robiłam bo płakałam z bólu a lejek laktatora jednak nie memła sutka i daje mu odpocząć :wink:
    --
    •  
      CommentAuthorzanettt86
    • CommentTimeMay 15th 2014
     permalink
    Witajcie dziewczyny po długiej przerwie (awaria internetu) nie jestem wstanie was nadrobić wybaczcie :) My walczymy z alergia jeszcze nie wiemy jaką pierwsze odstawiam mleko i jajka po raz kolejny bo najpierw było podejrzenie o nietolerancje laktozy okazało się że brzydkie kupiki.
    --
    •  
      CommentAuthorakirka
    • CommentTimeMay 16th 2014
     permalink
    Monteniu, wszystko się rozeszło;)
    a tak w ogóle to czy kp ma duży wpływ na stan organizmu? Ja od jakiegoś czasu nie mam w ogóle energii, czuję się wypluta, nie mam sil i ochoty na nic. Witaminy biorę, odżywiam się dość zdrowo, a czuję się jak na początku ciąży ( w której nie jestem)
    --
    •  
      CommentAuthordżasti
    • CommentTimeMay 17th 2014
     permalink
    Laktatora nie mam. Ale przystawialam Maksa jak Montenia radzila i jakos poszlo. Choc bolalo... Ale szybko sie zagoilo i pi 2 dniach juz bylo ok. Obylo sie bez ibupromu i bez zastoju.
    -- ,
    • CommentAuthorcestmoi89
    • CommentTimeMay 18th 2014
     permalink
    Akirko, powodów wyczerpania może być wiele. Przy kp trzeba pamiętać, że zapotrzebowanie organizmu wzrasta o jakieś 500 kcal. Myślę, że jednak nie o to chodzi, a o opiekę nad dzieckiem, wstawanie w nocy, ciągłą dostępność i brak odpoczynku należytego.
    --
    •  
      CommentAuthor_Asiula
    • CommentTimeMay 18th 2014
     permalink
    Dziewczyny a czy to normalne, że w wieku mojego Adasia dziecko od ok.2-3 w nocy by spalo najchętniej z piersią w ustach?
    On śpi z nami i wypluwa smoka i chce tylko pierś i płacze a jak mu dam smoka to zaczyna na mnie wchodzić i szukać piersi aż i tak mu ją dam.. zasypia o 19, pobudka o 23 pośpi do 2-3 a potem tylko by cycał..
    -- [/url]
    •  
      CommentAuthorkachaw
    • CommentTimeMay 18th 2014
     permalink
    Asiula a nie jest głodny?? może ma teraz etap intensywnego wzrostu i jest głodny ile je produktów innych niż mleko?? bo mi lekarz tłumaczył że w tym wieku sama pierś to mało, ty go karmisz blw dużo zjada
    --
    •  
      CommentAuthor_Asiula
    • CommentTimeMay 18th 2014
     permalink
    Szczerze to prawie nic :p
    Owoc jakis i jogurcik.. ale podobno dziecko i do roku może być na samej piersi co nie?
    Warzywa raczej nie bardzo chce..
    Jakiś chlebek poskubie czy chrupka.
    No ale dziwi mnie, że do 3 jest najedzony a potem najchętniej by się podłączył i jadł całą noc..
    -- [/url]
    • CommentAuthorcestmoi89
    • CommentTimeMay 18th 2014
     permalink
    Asiula, pocieszyć Cię? :bigsmile:

    U nas dopiero co zaczyna się poprawiać. Od urodzenia budziła się średnio co 40 minut, jak się jej zdarzyło przespać dwie godziny, to myślałam, że coś nie tak z nią :tongue: obecnie w dalszym ciągu nie prześpi dziennej drzemki sama, przebudza się i chce ssać. W nocy po położeniu śpi 2h, później pobudka, 3-4h snu i do rana co godzinę pobudka. A od ok 5 śpi z piersią w ustach. Do 6:30 :tongue: jeśli Ci nie przeszkadzają pobudki i nocne ssanie, to odpuść, może za tydzień samo minie (zwiększenie produkcji) lub nie minie długo :bigsmile:
    --
    •  
      CommentAuthor_Asiula
    • CommentTimeMay 18th 2014
     permalink
    Tak generalnie to mi nie przeszkadza :p
    Teraz akurat uczę się do sesji i tak się czuję przemeczona trochę :(
    No ale pocieszam się, że już niedlugo i koniec sesji :p
    Ale drugie pytanie: od października chcę iść do pracy i Mały będzie w żłobku zapewne czy powinnam już jakos go przestawiać w niejedzeniu od 7-16 ? Ile czasu takie przestawianie trwa? Bo nie chce mu drastycznie zabrac z dnia na dzien...
    -- [/url]
    •  
      CommentAuthoreveke
    • CommentTimeMay 18th 2014
     permalink
    Asia moja to tez typowy cycozwis... ale zaczęłam regularnie pilnowac innych posiłków i dawałam tak aby nie była zaraz po cycu ale tez nie bardzo głodna.
    po jakimś czasie faktycznie mniej juz jadła w ciągu dnia cyca...
    i ja tez jej rzucam BLWowo ale na końcu próbuje karmic i mimo ze sama niby juz nie chce to jak podam widelczykiem to jednak jeszcze trochę zje...
    do pazdziernika duzo czasu wiec musisz próbowac z regularnymi posiłkami i wtedy on sam nie będzie juz tak domagał sie piersi...
    a jak Nince cos tam się przypomina to podaje jej kubek z piciem i zazwyczaj działa...
    --
    •  
      CommentAuthorMk28dni
    • CommentTimeMay 18th 2014
     permalink
    Akirko, u mnie dokładnie to samo. Brak siły. Muszę sprawdzić czy TSH mi nie podskoczyło przypadkiem...
    Dziewczyny o co chodzi z truskawkami? Rzuciłam wśród znajomych że rośnie mi w ogródku masa truskawek i się zaczęło, że karmię to nie wolno blablabla. Mała dostaje kaszkę truskawkową i nic się nie dzieje. Naprawdę nie mogę jeść truskawek???
    U nas zmniejszyła się liczba karmień odkąd porządnie rozszerzyłam małej dietę. Aż mi czasami dziwnie, przychodzi godzina "X" a tu cisza :) Dorasta mi córa :)
    --
    •  
      CommentAuthorakirka
    • CommentTimeMay 18th 2014
     permalink
    Mk o truskawkach to chyba stary mit..jak większość o niby zakazanych produktach w czasie karmienia. Jak zjesz i małej nic nie będzie, to smacznego! Ja też już czekam na moje z ogródka!
    --
    •  
      CommentAuthorkachaw
    • CommentTimeMay 18th 2014
     permalink
    ja już jadłam truskawki polskie, wiadomo tylko trochę na próbę, czekam aż sezon ruszy, nie mam szans na własne z ogródka czy działki, ale najpierw młody dostał deser z babydream i tam były truskawki i maliny, nic mu nie było więc i ja spróbowałam. Oprócz mleka i serów żółtych jem już wszystko, nawet sok pomarańczowy piję, tylko jeszcze miodu nie jadłam no i orzechów też nie, ale to ze względu na mnie, jestem alergikiem i muszę unikać, bo na początku ciąży miałam silną reakcję właśnie na orzechy, musiałam wtedy użyć wszystkich odstępnych leków które miałam w domu bo zaczynałam się już dusić, więc było ryzyko niedotlenienia dzidka, nigdy tak nie reagowałam na orzechy, chyba ciąża tak namieszała, teraz unikam, choć jak w czekoladzie będzie jeden orzeszek to nie wypluwam - wtedy zjadłam dwie garści mieszanki studenckiej
    --
    • CommentAuthorcestmoi89
    • CommentTimeMay 22nd 2014 zmieniony
     permalink
    Dziewczyny, już nie mogę... Trzeci raz z rzędu mam zapalenie piersi... W tej samej okolicy się robi, raz w jednej, raz w drugiej piersi... Teraz już drugi dzień walczę z zastojem i nie chce cholerstwo zejść.
    --
    •  
      CommentAuthorbananowiec
    • CommentTimeMay 22nd 2014
     permalink
    Cest a opróżniasz piersi regularnie? Miałaś zapalenia i jak długo je leczyłaś? Może za szybko przestajesz brać leki? Masz możliwość kontaktu z doradcą?
    --
    • CommentAuthorcestmoi89
    • CommentTimeMay 22nd 2014
     permalink
    Dzięki za odzew, Bananowcu. Piersi się już nie opróżniają, bo się nie napełniają :wink: Ale Nat je we wszystkich możliwych konfiguracjach i pozycjach. Ostatnio często korzystam z tego, że lubi być na dole i daję działać grawitacji :wink: z lekarstw biorę ibuprom, jak tylko odkryję zastój, myślę, że dzięki temu nie muszę antybiotyków. No i olej tez, nawet podwójnie :bigsmile: Gorączka przy takim incydencie maks 1 dzień i 1 noc. Ostatnio Mała bardzo cieszy się na samą myśl o piersi. Radość i złość wyraża bardzo... Hmm... Ekspresywnie :bigsmile: Czasem mnie kopnie, czasem poszarpie, teraz idą trójki, więc w nocy też jest do mnie przyklejona. Jutro jestem u gina, bo martwią mnie trochę ciągle powiększone węzły chłonne pod pachą. Może i na zastój coś poradzi :devil:
    --
Chcesz dodać komentarz? Zarejestruj się lub zaloguj.
Nie chcesz rejestrować konta? Dyskutuj w kategoriach Pytanie / Odpowiedź i Dział dla początkujących.