Zarejestruj się

Aby dyskutować we wszystkich kategoriach, wymagana jest rejestracja.

 

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeSep 3rd 2019 zmieniony
     permalink
    Asia, ale o wynik jakiego badanie pytasz?
    •  
      CommentAuthorTEORKA
    • CommentTimeSep 3rd 2019 zmieniony
     permalink
    Na bolerioze.
    Zapomniałam jak się wrzuca zdjęcia i nie umiem :sad:
    --
    • CommentAuthorGabcia_I
    • CommentTimeSep 3rd 2019
     permalink
    Moim zdaniem przy takim niespecyficznym wyniku należy powtórzyć już Western blot.
    --
    •  
      CommentAuthorTEORKA
    • CommentTimeSep 3rd 2019
     permalink
    Dlaczego niespecyficznym ?
    --
    • CommentAuthorkarolciat
    • CommentTimeSep 3rd 2019
     permalink
    no właśnie. Igg jest niskie a igm wysokie to znaczy ze infekcja jest świeża...
    Jak dla mnie to już się kwalifikuje do antybiotykoterapii.
    Badanie oczywiście powtórzyć można...
    A u kogo wyszło?
    My niedługo też sobie hurtem zrobimy, bo już troje z czworga w tym roku bestie miało.
    Krystyna się uchowała od kleszcza póki co, za to dopadła ją pijawka...
    Ale załóżmy ze to dla zdrowotności :bigsmile:
    --
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeSep 4th 2019 zmieniony
     permalink
    karolciat: Igg jest niskie a igm wysokie to znaczy ze infekcja jest świeża...

    Ja taki sam wynik miałam w tym roku.
    Przy czym kleszcza u siebie kojarzę tylko jednego - miałam go w wieku ok. 13-14 lat...

    Zaczęłam od Western-Blota - IgG negatywne, IgM pozytywne.
    Poszłam z tym do lekarza chorób zakaźnych - dał skierowanie na dodatkowe badania: morfologia, magnez, żelazo, ALT, GGTP, kreatynina, lipidogram, proteinogram, ANA1 oraz Borelioze w kl. IgG i IgM met. Elisa. Wszystko w normie oprócz Boreliozy - IgG 6,6 (< 16 wynik negatywny), a IgM 26,3 (>22 wynik pozytywny). Lekarz zlecił jeszcze dwa badania: białko całkowite oraz badanie "Borelioza-przeciwciała przeciwko VISE-C6" (w wyniku mam przy nazwie dopiskę 'monitorowanie leczenia') - wynik 9,6 (<20 brak przeciwciał). Ten ostatni wynik konsultowałam już tylko telefonicznie i lekarz powiedział, że jest OK i boreliozy nie mam...
    •  
      CommentAuthorTEORKA
    • CommentTimeSep 4th 2019
     permalink
    U Iwka, mojego bratanka.
    Tylko że on wlasnie ostatnio kleszcza nie miał, ze 2-3 lata temu chyba.
    A niepokojących objawów od paru tygodni masa dlatego badają wszystko po kolei :sad:
    --
    •  
      CommentAuthorelfika
    • CommentTimeSep 4th 2019
     permalink
    Teo, jeśli są objawy i taki wynik to niestety ale jest bb... A kleszcz nie musiał być widoczny. Mogła to być mikroskopijna nimfa. Albo nawet komar..
    -- [/url]
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeSep 4th 2019
     permalink
    Teo mój Krzys miał boreliozę mimo, że go nigdy kleszcz nie ugryzł (w sensie nigdy mu tegoż nie wyjęliśmy) a rumień wędrujący nie był jak na foto tylko co jakiś czas czerwony placek a to brzuch, To udo a to ręka (taki jak po ugryzieniu meszki).
    Ostatnio czytałam właśnie ze pająki tez bywają zarażone i jeśli sa objawy to trzeba sprawdzić ale najlepiej western blott od razu a nie elisa
    •  
      CommentAuthorTEORKA
    • CommentTimeSep 4th 2019
     permalink
    No dzisiaj już byli oddać krew ale wynik dopiero za 2 tygodnie.....
    Moja bratowa mówi że wszystko zaczęło się mniej więcej po powrocie z Chorwacji.
    Możliwe że tam coś go udziabało :sad:
    --
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeSep 4th 2019 zmieniony
     permalink
    Asia, mi lekarz mówił, że przy met. Elisa i Western-Blot są oznaczane różne antygeny, ale nie każdy dopowiada za zakażenie boreliozą. Wysoki wynik może świadczyć o innej chorobie - zależy jaki antygen jest przekroczony. Także generalnie wyniki badań do konsultacji z dobrym specjalistą.

    Mam znajomą w pracy, która swego czasu co wakacje wyjeżdżała do Azji. Po tych wojażach zaszła w ciążę - i chyba ciąża coś uruchomiła, bo porodzie zaczęła się źle czuć (problemy gastryczne plus objawy neurologiczne). Badała już wiele rzeczy, ale wyniki były OK. Ostatnio wyszedł jej jakiś grzyb Aspergillus. W planach wizyta u lekarza chorób tropikalnych. Być może z Azji przyjechał z nią jakiś pasażer na gapę...
    Piszę to pod kątem wakacji w różnych rejonach świata, bo w innych klimatach spotkać można całkiem inne pasożyty czy pierwotniaki, niż u nas.
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeSep 4th 2019
     permalink
    Moja fryzjerka jeździ do wawy do lekarza ilads i ten ostatnio powiedział jej ze czasami borelioza uaktywnia sie po 10latavh nawet. Swoją droga jej syn miał przeliczona borelioze kilka lat temu a rok temu znowu objawy wróciły, wg badan zakażenie było świeże wiec trudno powiedzieć
    Czy znowu go coś ugryzło czy to odnowiła soe ta stara
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeSep 4th 2019 zmieniony
     permalink
    Asia - Twoja fotka (przycięłam, bo pesel było widać)

    https://28dni.pl/pictures/2758648.jpeg

    Moje wyniki Elisa:
    IgG - 6,6
    IgM - 26,3 (norma, jak widac powyżej na fotce mówi, że >22 oznacza wynik pozytywny).

    Przy czym u mnie to przekroczenie powiedzmy małe, bo u Iwka to spore...
    •  
      CommentAuthoralfaromeo
    • CommentTimeSep 4th 2019
     permalink
    U mnie Elisa IgG coś 5, IgM 8, po miesiącu badania w innym miejscu IgG 6, IgM 86 - to była wczesna wiosna i kleszcza nie widziałam u siebie w tym okresie (wcześniej mnóstwo).

    Western Blot i KKI zrobione u słynnego Wielkoszyńskiego wyszły ujemne w obu klasach.
    •  
      CommentAuthorTEORKA
    • CommentTimeSep 4th 2019
     permalink
    No właśnie sporo poza normami u niego dlatego bratowa schizuje, a z drugiej strony się cieszy że w końcu jakiś trop.....


    Dzięki Marysia za pomoc ze zdjęciem :hugging:
    --
    •  
      CommentAuthoralfaromeo
    • CommentTimeSep 4th 2019
     permalink
    Teo tylko, że to może nie być bb a co innego.
    •  
      CommentAuthorTEORKA
    • CommentTimeSep 4th 2019
     permalink
    Na przykład? :shocked::confused:
    --
    •  
      CommentAuthorelfika
    • CommentTimeSep 4th 2019
     permalink
    tzw koinfekcje.
    -- [/url]
    •  
      CommentAuthorTEORKA
    • CommentTimeSep 5th 2019
     permalink
    Czyli pochodne boreliozy a nie że jakieś zupełnie inne choroby co nie ?
    --
    •  
      CommentAuthorelfika
    • CommentTimeSep 5th 2019
     permalink
    Zupełnie inne. Np chlamydioza, yersinioza, bartonella, babeszjoza etc.
    -- [/url]
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeSep 5th 2019
     permalink
    TEORKA: Czyli pochodne boreliozy a nie że jakieś zupełnie inne choroby co nie ?

    Western Blotem bada się też toksokarozę, toksoplazmozę, mykoplazmozę, wirusowe zapalenie wątroby typu E...
    •  
      CommentAuthorTEORKA
    • CommentTimeSep 5th 2019 zmieniony
     permalink
    O kurde....
    Ale to nie wyjdzie na western blot ak ?
    Kto to może stwierdzić teraz czy to borelioza czy jedno z tych które wymieniłas ?

    Treść doklejona: 05.09.19 10:19
    Aaaaaa widzisz Marysia...
    Tylko to trzeba sobie zażyczyć takie badanie czy po prostu automatycznie wszystkie mu choroby sprawdzą ?
    --
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeSep 5th 2019 zmieniony
     permalink
    TEORKA: Tylko to trzeba sobie zażyczyć takie badanie czy po prostu automatycznie wszystkie mu choroby sprawdzą ?

    Trzeba konkretne zażyczyć. Chodzi o to, że metoda Western Blot jest na dzień dzisiejszy najbardziej miarodajna (bardziej niż Elisa).

    Może poszperajcie w necie, co mógł przywieźć z tej Chorwacji - czy mają tam aktualnie jakieś epidemie, czy notują pojedyncze zachorowania na jakieś zakaźne choróbska (lub może wręcz wzrost powyżej normy).
    A jakie objawy ma? Bo może po objawach będzie można zawęzić listę badań, które tanie nie są.

    Czytałam ostatnio, że jacyś turyści przywieźli jakiś badziew z wakacji - z basenów hotelowych. Tylko nie pamiętam co to było....
    •  
      CommentAuthoralfaromeo
    • CommentTimeSep 5th 2019
     permalink
    No u mnie nie odkryto dlaczego elisa była tak wysoko dodania. Bb się nie potwierdziła mimo wielu kleszczy.
    Czuję się coraz gorzej ale przyczyny nie znam.
    Chce powtórzyć WB w sobotę.
    Panele na koinfekcje są strasznie drogie.
    Ale miałam chyba z 30 kleszczy...
    •  
      CommentAuthorTEORKA
    • CommentTimeSep 5th 2019 zmieniony
     permalink
    Czyli jak oni sobie tylko boreliozę zlecili to nic innego nie wyjdzie ?:shocked:
    Kurde ciekawe czy można teraz zadzwonić i domówić resztę.
    Tylko co jak tego tyle ?


    Objawy to głównie bóle głowy, zmęczenie, zmiany nastroju (apatia, nagła agresja bez powodu), problemy z oczami (ciągłe zapalenia i gradówki), ból karku, sztywnienie karku i nocne przykurcze mięśni, ale nie że skurcze tylko takie wyginanie całego ciała.....

    Kasia mówi że większa część objawów zaczęła się przed Chorwacją, mówi że jakoś marzec/kwiecień tego roku.
    Po powrocie z Chorwacji objawy się znaczącą nasiliły a dzień po powrocie miał obie stopy razem z kostkami mega spuchnięte przez parę godzin.
    --
    •  
      CommentAuthoralfaromeo
    • CommentTimeSep 5th 2019
     permalink
    A tarczyca zbadana?
    •  
      CommentAuthorTEORKA
    • CommentTimeSep 5th 2019 zmieniony
     permalink
    Tak.
    W poniedziałek zrobili cały panel z krwi.
    Glukoza, tarczyca, potas, wapń, żelazo i wiele wiele innych.

    Wszystko było w normie.

    TSH też mimo że moim zdaniem dość spore bo 3 z małym haczykiem no ale w widełkach się mieścił wynik.


    A Ciebie to faktycznie te kleszcze mega lubią :shocked:
    --
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeSep 5th 2019
     permalink
    TEORKA: TSH też mimo że moim zdaniem dość spore bo 3 z małym haczykiem no ale w widełkach się mieścił wynik.

    Mówisz o widełkach z górną granica 4,9?
    Ta norma jest dla dorosłych. Dla dzieci w wieku 6-10 lat, z tego co widzę w internecie, wynosi 0,6 - 6,3.
    •  
      CommentAuthorelfika
    • CommentTimeSep 5th 2019
     permalink
    Laski, tsh nie mówi NIC. a widełki są podawane na podstawie peselu. do oceny tarczycy jest potrzebny pełen pakiet+usg.
    -- [/url]
    •  
      CommentAuthoralfaromeo
    • CommentTimeSep 5th 2019
     permalink
    Pisałam tutaj o synu koleżanki.
    Tsh raz 4 z hakiem, raz 3, ft3 i ft4 mieściły się w normach. Chłopak jest nerwowy, wybuchowy.
    Koleżanka zadała antyTPO i wyszło 1092 przy normie pon 60. Czyli Hashimoto.
    •  
      CommentAuthorTEORKA
    • CommentTimeSep 6th 2019
     permalink
    No też mi się wydawało że to TSH ciut wysokie.

    Ale tymczasem
    Dzwoniła bratowa, są wyniki

    Na osiem parametrów pięć pozytywnych, z czego trzy bardzo silnie pozytywne.
    --
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeSep 6th 2019 zmieniony
     permalink
    Jakaś fotka wyników?

    Update...

    https://28dni.pl/pictures/2758758.jpg
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeSep 6th 2019 zmieniony
     permalink
    Cytując stronę:

    TEST WESTERN-BLOT(IMMUNOBLOT) jest testem bardziej dokładnym niż Elisa. Jego skuteczność ocenia się na 50-60%, a to za sprawą wykrywania przeciwciał swoistych. Test ten również wykrywa wyłącznie wolne przeciwciała, co niestety przy neuroboreliozie może wpłynąć na wynik fałszywie ujemny. Test ten nie wykrywa seronegatywnej boreliozy. Badanie to wykonujemy po około 6 tygodniach od ukłucia.

    Western-Blot działa na podobnej zasadzie co test Elisa – czyli w surowicy/płynie mózgowo-rdzeniowym szuka się przeciwciał. Z tą różnicą, że w badaniu Western-Blot, szuka się przeciwciał wyłącznie swoistych – czyli tych typowych dla danej bakterii. Stąd obecność prążków na badaniu.

    Medycyna dąży do tego, aby określić jak najbardziej swoiste fragmenty dla danej bakterii – czyli te najbardziej typowe, najbardziej charakterystyczne dla danej bakterii. Póki co nie jest to możliwe i dany prążek może być swoisty(może występować) dla wielu różnych bakterii. Co to oznacza? ==> A no, oznacza to, że np. prążek p41 może być wykrywalny zarówno przy boreliozie jak i przy zakażeniu H. pylori.

    Interpretacja pojedynczych prążków to jedno, natomiast laboratorium na podstawie wszystkich wyników prążków uznaje OGÓLNY wynik badania za pozytywny/negatywny.

    A co jeśli dodatni wyjdzie tylko JEDEN prążek np. p41 typowy i dla Bb i Hp? No wtedy otrzymujemy OGÓLNY wynik badania jako UJEMNY/GRANICZNY. Dlaczego tak jest? A no dlatego, że to może być zakażenie zarówno Bb jak i Hp. Więc na podstawie samego testu WB laboratorium nie jest w stanie określić, którą bakterią dany pacjent jest zarażony. Aby to określić trzeba wybrać się do specjalisty zajmującego się tymi bakteriami. Stąd przy możliwym zarażeniu Bb możemy dostać wynik ujemny/graniczny.


    Boreliozę stwierdzamy na podstawie badania – interpretacji konkretnych prążków oraz wywiadu dotyczącego współistniejących objawów – dopiero po tak wnikliwej analizie można stwierdzić boreliozę i zacząć leczenie.
    Według doktora Burrascano następujące prążki : p18, p21–24, p31, p34, p37, p39, p83, p93 mają znaczenie w diagnostyce Boreliozy. Według innych źródeł ważne są następujące prążki: p18, p22, p23–25, p28, p30, p31, p34, p37, p39, p41, p83 (p93, p100) oraz VIsE.
    •  
      CommentAuthorTEORKA
    • CommentTimeSep 6th 2019
     permalink
    Marysia czyli ze co? :shocked:
    --
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeSep 6th 2019
     permalink
    Asia - nie wiem...
    Szukajcie porządnego lekarza chorób zakaźnych.
    •  
      CommentAuthorTEORKA
    • CommentTimeSep 17th 2019
     permalink
    No więc słuchajcie.
    Wyszło że to jednak MYKOPLAZMA......

    Z dwojga złego lekarze mówią że lepiej niż borelioza.
    Leczenie rozpisane, antybiotyk już bierze 21-wszy dzień i jeszcze chwilę będzie musiał brać.
    --
    •  
      CommentAuthorTEORKA
    • CommentTimeApr 21st 2020
     permalink
    Dziewczyny mam pytanie.
    9 dni temu miałam kleszcza (pies mi sprzedał).
    Był we mnie wbity ok 12 godzin. Nie dłużej.
    Wyciągnięty szybko sprawnie za pomocą lassa.
    Rumienia brak do tej pory. Oczywiście wiem że to nic nie znaczy.

    Ale od wczoraj słuchajcie tak mnie potwornie bolą kolana, że ledwo chodzę, pulsowanie jakieś mega total hardkorowe.
    Nie bolało tak nawet jak od biegania miałam zapalenie ścięgien i blokadę.
    No dramat.


    Czy to w ogóle możliwe żeby - jeśli to borelioza - już były jakieś objawy ? :shocked:
    I czy badanie wcześniejsze z krwi jak po 4-6 tygodniach rzeczywiście jest bez sensu ?
    --
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeApr 22nd 2020
     permalink
    Zadzwoń do Centrum Medyczne Wielkoszyński - jeśli zalecą badania, to zrobisz u nich w Dąbrowie Górniczej, albo ich punktach zamiejscowych w Gliwicach lub Tarnowie (nie wiem, gdzie masz bliżej).
    •  
      CommentAuthoralfaromeo
    • CommentTimeApr 22nd 2020
     permalink
    Teo, objawy po takim czasie są jak najbardziej możliwe.
    Zastanów się jeszcze raz, czy na pewno niczego obciążającego kolana nie zrobiłaś, jeśli nie to jest prawdopodobne, że ból ma związek z kleszczem.
    Teraz dziwny czas i albo siedzimy za dużo, albo zaczynamy się ruszać po tygodniach stagnacji... Nie wiem, oczywiście jak Ty, ale mnie po rozpoczęciu pracy zdalnej w domu przez kilka dni strasznie jedna łydka bolała - jakoś tak siedziałam w domu.
    •  
      CommentAuthorTEORKA
    • CommentTimeApr 22nd 2020
     permalink
    Nie nie. Ja codziennie , nawet w czasie kwarantanny, robię po min 10 tys kroków.
    Więc to nie kwestia nagłego wzmożonego ruchu.
    Bankowo nie to




    Marysia a nie mogę zacząć u siebie od zwykłej Elisy albo Western ?
    --
    •  
      CommentAuthoralfaromeo
    • CommentTimeApr 22nd 2020
     permalink
    Tak, ja bym zaczęła od zrobienia obu testów u siebie.
    Rozumiem Teo, jak ból jest naprawdę silny to rób badania.
    •  
      CommentAuthorelfika
    • CommentTimeApr 22nd 2020
     permalink
    Teo, jak najbardziej może być po kleszczy ale nie musi być bb sama w sobie. Kleszcz oprócz bb funduje koinfekcje, czasem bez bb, a te Ci w elisie czy wb nie wyjdą.
    Dobrze by było włączyć antybola na 6 tygodni. A potem terapię od dobrego fitoterapeuty.
    -- [/url]
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeApr 22nd 2020
     permalink
    Asia, no możesz u siebie zbadać. Ale w tym labie linkowanym mają najwyższej klasy sprzęt, lepszy niż w Diagnostyce itp.
    I też robią tam podstawowe badania, nie tylko rozszerzone.
    •  
      CommentAuthorTEORKA
    • CommentTimeApr 22nd 2020
     permalink
    Kurcze Dziewczyny ale czytam czytam i wszędzie piszą jak byk że to absolutnie niemożliwe żeby tak szybko....
    --
    •  
      CommentAuthorelfika
    • CommentTimeApr 22nd 2020
     permalink
    to popytaj na grupach bb.
    -- [/url]
    •  
      CommentAuthoralfaromeo
    • CommentTimeApr 22nd 2020
     permalink
    Mój mąż miał objawy grypopodobne w momencie wyjścia rumienia, czyli jakieś 8-10 dni po ukąszeniu, na pewno powyżej tygodnia to było. Bez gorączki, ale osłabienie, bóle mięśni i stawów.
    •  
      CommentAuthorKarolyn
    • CommentTimeOct 16th 2020
     permalink
    Hej długo mnie nie było ale pamiętałam, że jest ten wątek i osoby, które są w temacie🙂
    Wyszła mi glista ludzka z krwi.
    12.6 taki wynik a szara strefa od 9 do 11.
    Zrobilam bo miałam dużo objawow a najgorsze z nich do duszności i wysypka na całym ciele, ogólnie mam azs ale od dwóch lat to porazka co z moim ciałem się dzieje.
    Szkoda, że dopiero 5 lekarz wpadł na to żeby zrobić badanie na glistę ludzka.
    Pediatra zaproponowała leczenie
    Zentel dziś, za dwa tygodnie i później jeszcze za dwa. Biorę jeszcze para farm. Myślicie ze to ok dawki czy jedna tabletka to za mało?
    -- Syn 1 ~ 2012 & Syn 2 ~ 2017
  1.  permalink
    Karolyn nie zapomnij brać węgla przy odrobaczaniu.
    -- ,
Chcesz dodać komentarz? Zarejestruj się lub zaloguj.
Nie chcesz rejestrować konta? Dyskutuj w kategoriach Pytanie / Odpowiedź i Dział dla początkujących.