Zarejestruj się

Aby dyskutować we wszystkich kategoriach, wymagana jest rejestracja.

 

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    •  
      CommentAuthorMrsCreme
    • CommentTimeMay 8th 2015
     permalink
    skorpionka27: Teraz będzie Berenika:)


    PRZEPIĘKNIE

    w całej Jeleniej Górze znałam jedną Berenikę, wspaniałą, niezwykle mądrą dziewczynę, a imię z racji oryginalności zawsze mi się bardzo podobało. I tak jak Weronika mi się po prostu nie podoba, to Berenika jak najbardziej (i weź tu zrozum gusta!!!)
    --
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeMay 8th 2015 zmieniony
     permalink
    Środa: Do Helki go raczej nie przekonam, a ta Jaśmina... hmmm sama nie wiem...

    Pamiętasz - podrzucałam Ci kiedyś imiona roślinno-kwiatowe pasujące do Kaliny i wtedy byłaś chyba na tak...

    MrsCreme: Marion, można dobierać imiona do siebie, bo pasują, bo coś znaczą, bo się dobrze skracają, ale zestawić dwa imiona " z pierwszej trzydziestki popularności" to dla mnie jakaś pomyłka. Kto na to spojrzy później? Jeśli poza tym imiona kompletnie do siebie nie pasują, to taki wyznacznik jest... słaby :P

    Ja nie twierdzę, że WSZYTSKIE z pierwszej 30-tki do siebie pasują - bop tak nie jest. Są w niej i imiona ponadczasowe, i nowoczesne, i retro itp. Jest z czego wybierać. Ale im dalej się oddalamy od tych najpopularniejszych z czołówki, tym imiona są bardziej 'egzotyczne'.

    MrsCreme: Sam Henryk jest właśnie świetnym przykładem, bo Jan, Franciszek czy Antoni do niego pasują, a są o wieeeeele bardziej popularne. Chyba byś ich nie odrzuciła tylko dlatego, że nie leżą w odpowiednim zakresie popularności nadawania...


    Franciszek, Stanisław, Antoni, Jan, Ignacy, Leon, Ksawery, Tadeusz, Gustaw, Stefan, Leonard, Kazimierz, Zofia, Antonina, Helena, Michalina, Łucja, Klara, Matylda, Aniela, Róża, Marianna, Rozalia, Apolonia - są w pierwszej setce i mimo, iż kilka z tych imion mi się podoba, to NIE NADAŁABYM, bo są aktualnie od kilku lat bardzo popularne. Koniec kropka :bigsmile:
    .
    •  
      CommentAuthorakirka
    • CommentTimeMay 8th 2015
     permalink
    Moja przyjaciółka urodziła w zeszłym roku Jaśminkę. Jej tata mówi do niej Jasia i uważam że to ładne zdrobnienie. A samo imię nie jest jakieś bardzo udziwnione, po prostu oryginalne.

    Treść doklejona: 08.05.15 18:19
    a my się powoli zaczynamy zastanawiać, choć nie znamy płci, to na tapecie imię dla dziewczynki. Mi się podoba Eliza albo Karina, mąż wspomina Rozalia albo Róża. ale Rozalka ostatnio popularna się zrobiła, a z kolei Róża po angielsku Roza mi nie pasuje.
    --
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeMay 8th 2015
     permalink
    akirka: Róża po angielsku Roza mi nie pasuje

    A mieszkacie w UK?
    Hm...Trzeba by było się zastanowić na tym, jak będzie imię wymawiane. Choć wg mnie nie powinno być problemu - parę razy podpowiecie i każdy zapamięta.
    Nie takie trudne imiona nadają obcokrajowcy w UK (i nie tylko tam) - i nikt z nich się nie przejmuje tym, jak inni będą je wymawiać. Wg mnie kwestia nauczenia ludzi, a potem przyzwyczajenia.
    •  
      CommentAuthorakirka
    • CommentTimeMay 8th 2015
     permalink
    Nie mieszkamy w UK ale chcę aby imię było międzynarodowe i w wymowie i w zapisie.
    --
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeMay 9th 2015 zmieniony
     permalink
    akirka: chcę aby imię było międzynarodowe i w wymowie i w zapisie.

    Takich imion uniwersalnych, które są identyczne w zapisie w każdym kraju i nie różnią się nawet jedną literą, jest mało. Szkoda sobie moim zdaniem wybór ograniczać. Wystarczy wybrać takie, które ma odpowiedniki w innych jezykach niewiele różniące się od polskiej formy. I koniecznie bez polskich znaków diakrytycznych (ą ę ź ż rz ć itp.). Poza tym, nawet jeśli dane imię tak samo się pisze za granicą, to często inaczej się wymawia. U nas np. jest EWA, a w UK EVA, ale wymawia się JUŁA :bigsmile:
    •  
      CommentAuthorakirka
    • CommentTimeMay 9th 2015
     permalink
    Marion, może niezbyt jasno się wyraziłam, bo chodzi mi dokładnie o brak polskich znaków diakrytycznych.

    Treść doklejona: 09.05.15 15:46
    A co do wymowy to jednak polskie głoski szumiące bądź ciszące są trudne w wymowie dla obcokrajowców.
    --
    •  
      CommentAuthorKarolyn
    • CommentTimeMay 9th 2015 zmieniony
     permalink
    Ja też odrzucałam imiona z polskimi znakami :) i chciałam międzynarodowe. Nadal to będzie moje kryterium przy wyborze kolejnego imieniajeśli będzie mi kiedyś dane. :wink:

    Treść doklejona: 09.05.15 16:06
    aa i zastanawiałam się jak to jest z imieniem Diana, Marion masz może jakieś statystyki? bo kurcze u mnie sporo Dian z mojego rocznika(89), mojego brata (97) i znam też starsze (rocznik 80) a teraz małych Dianek jak na lekarstwo co potwierdza w/w lista. Musiało to imię bardzo spaść w rankingach, ciekawa jestem jak to wyglądało.
    -- Syn 1 ~ 2012 & Syn 2 ~ 2017
    • CommentAuthorskorpionka27
    • CommentTimeMay 9th 2015 zmieniony
     permalink
    Mrscreme dzięki:) Ja na drugie mam Weronika i to imię pochodzi od Bereniki. Oba mi sie podobają, ale już mamy Weronikę w rodzinie więc...niestety odpada. Mój mąż ma bujną wyobraźnie co do imion, wynika to chyba z wykształcenia(historyk). Mimo jego fascynacji II wojną światową, to dla chłopca wchodzą w grę tylko imiona rzymskie typu Septymiusz :shocked: chociaż z Oktawianem troszku mnie oswoił :bigsmile:
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeMay 19th 2015 zmieniony
     permalink
    Warszawski dodatek do Gazety Wyborczej, artykuł "Witajcie na świecie" – najciekawsze i rzadko obecnie nadawane imiona z ostatnich kilkunastu tygodni.
    Przypominam, że to imiona podane przez matki w warszawskich oddziałach położniczych, więc nie wszystkie imiona mogły być ostatecznie zarejestrowane w USC.

    DZIEWCZYNKI

    - z polskim nazwiskiem
    Alina Celina Ewa Inga Judyta Julita Kalina Lea Marcelina Marianna Natasza Nela Olga Tamara Aurora Daria Matea Rozalia Róża Jagna Janina Krystyna Eliza Estera Rita Wanda Anastazja Aniela Diana Dobrawa Felicja Stefania Dorota Filomena Konstancja Sylwia Ada Malina Lidia Marzena Apolonia Florentyna Gaja Ksenia Miłosława Wiera Dagmara Dagna Julianna Klementyna Urszula Olimpia Chana Letycja Sonia Sara

    - z obcym nazwiskiem
    Melisa Lisa Salma Claire Elena Marine Inge Arina Sofija Malin

    CHŁOPCY

    - z polskim nazwiskiem
    Hubert Gustaw Jacek Olaf Radosław Sebastian Teodor Fryderyk Janusz Rafał Adrian Gaweł Kazimierz Stefan Andrzej Jeremiasz Józef Nestor Przemysław Arien Arnold Cyprian Jędrzej Krzesimir Wawrzyniec Zachary Mariusz Marszal (!) Tytus Dorian Martin Ryszard Seweryn Jeremi Jerzy Joshua Zbigniew Cezary Feliks Remigiusz Ziemowit Henryk Klaudiusz Norbert Wincent Eugeniusz Marek Tycjan Juliusz Wito

    - z obcym nazwiskiem
    Aydar James Muslim Elwin Philip Erik Lorenzo Atilla Mars Yano Michael
    •  
      CommentAuthorglinusia
    • CommentTimeMay 23rd 2015
     permalink
    Wiktoria
    Dawid
    Karol
    do tej pory mówiłam że moje dzieci noszą imiona Beckhamów, a teraz ma być Karol i brak jakiś skojarzeń oprócz WDK - Wojewódzki Dom Kultury :bigsmile::bigsmile::bigsmile: hahahaha
    --
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeMay 25th 2015 zmieniony
     permalink
    Warszawski dodatek do Gazety Wyborczej, artykuł "Witajcie na świecie" – 16 i 23 maja.

    Najciekawsze:

    - Aurelia, Emma x2, Elsie (obce nazwisko), Halszka, Kasjana, Lilia, Leila (polskie nazwisko), Malina, Mila, Nela, Nel, Rozalia, Stefania, Tina (obce nazwisko), Urszula, Valentina (polskie nazwisko)
    - Cezary, Dallan (obce nazwisko), Emil, Gustaw, Jeremi x2, Kazimierz x2, Ksawery x2, Konstanty, Leonardo (obce nazwisko), Stefan x2, Rodrigo (obce nazwisko), Sergiusz, Tymon x2

    Wśród drugich imion pojawiły się: Klementyna, Sara, Berenika, Jadwiga, Wincenty, Ryszard.

    Bliźnięta: Kaja i Kasjana, Kinga i Klaudia, Ksawery i Sergiusz, Mateusz i Maja, Antoni i Jan.
    •  
      CommentAuthorTEORKA
    • CommentTimeMay 25th 2015
     permalink
    O nie mogę, Halszka !! :rainbow:
    --
    •  
      CommentAuthorBasita
    • CommentTimeMay 25th 2015
     permalink
    U nas chyba zostanie Blanka :)
    -- Dziecko to niepowtarzalny dar.. dar życia.. wyjątkowy...
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeMay 26th 2015 zmieniony
     permalink
    TEORKA: O nie mogę, Halszka !!

    Śliczne prawda? :bigsmile:
    -
    -
    Asia - na forum Wszystko o imionach urodziło się dwóch Hugisiów - tyle że jeden w Hiszpanii, a drugi w Irlandii :bigsmile:
    Tutaj
    •  
      CommentAuthorMrsCreme
    • CommentTimeMay 26th 2015
     permalink
    akirka, jakoś wydaje mi się, że warto poszukać po imionach testamentowych, żeby nie powiedzieć starotestamentowych- one często są w miarę niezmienne w różnych krajach. Znajomi Syryjczycy mają synów Alego i Adama. I ten Adam jest w wielu kulturach. I Dawid. Szymon- Simon. Stefan. A wśród dziewczynek- Anna, Sara, Ewa (tak jak Szymon, kwestia wymowy, ale imię ogólnie jest wszędzie), Maria/ Miriam...
    --
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeMay 26th 2015
     permalink
    akirka: Nie mieszkamy w UK ale chcę aby imię było międzynarodowe i w wymowie i w zapisie.

    Odpowiedniki imion w różnych językach
    •  
      CommentAuthorŚroda
    • CommentTimeMay 28th 2015 zmieniony
     permalink
    marion, Jaśmina będzie na 90 % :tooth:

    Treść doklejona: 28.05.15 09:14
    Chyba, że coś się trafi innego.

    Jeszcze dwa miesiące, więc...

    Ja jeszcze namawiam męża na Janinę, bo nie ma polskich znaków, a brzmienie podobne oba imiona mają i tego imienia też nie ma w pierwszej 100 , więc jeszcze zobaczymy- może da się mąz przekonać, bo ja bym wolała Janinkę :wink:
    --
    •  
      CommentAuthoremza
    • CommentTimeMay 28th 2015
     permalink
    A u nas po wielu bojach (w których moje typy takie jak: Berenika, Melania, Róża, niestety za diabła przejść nie chciały), stanęło na Ince. Dla mnie priorytetem była oryginalność, dla męża brak polskich liter i zmyślny skrótowiec (u Bereniki przestraszył się Bery...). Tu moje pytanie, jaka na chwilę obecną jest popularność tego imienia? Boję się, że w związku z tegorocznym, pośmiertnym odznaczeniem "Inki", popularność tego imienia mocno wzrośnie. Są jakieś statystyki na ten temat, czy przyjdzie mi czekać na rok 2016r.?
    --
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeMay 28th 2015 zmieniony
     permalink
    Środa: Jaśmina będzie na 90 %

    Fajnie.
    Janinka też fajna, ale kibicuję bardziej Jaśminie.
    emza: jaka na chwilę obecną jest popularność tego imienia? Boję się, że w związku z tegorocznym, pośmiertnym odznaczeniem "Inki", popularność tego imienia mocno wzrośnie.

    Nie sądzę (wręcz jestem pewna), że popularność z tego powodu nie wzrośnie - przynajmniej nie mocno.

    Co do statystyk.
    Ministerstwo Spraw Wewnętrznych co roku (od 1994 r.) podaje listy 50-ciu najczęściej nadawanych imion w Polsce (z podziałem na męskie i żeńskie). W tych zestawieniach nigdy nie było INKI.
    Za 2014 rok MSW podało pierwsze setki najpopularniejszych imion - INKI nie ma.
    Bereniki, Melani i Róży w latach 1994-2013 też niebyło w 50-tkach. W zestawieniu za rok 2014 w setce jest Róża (70 miejsce - 401 nadań w skali kraju) i Melania (100 miejsce - 144 nadania).
    •  
      CommentAuthoremza
    • CommentTimeMay 28th 2015
     permalink
    Dzięki marion:)
    --
    •  
      CommentAuthorMrsCreme
    • CommentTimeMay 28th 2015
     permalink
    Inka to był pseudonim, więc z pewnością jako imię nie jest i raczej nie będzie popularne. Muszę przyznać, że jest naaaaapraaaawdę oryginalne. Hmmm dla mnie to albo zdrobnienie od Inny, albo jest to kawa zbożowa :) No, gdyby mi się podobało to imię, to chyba zdecydowałabym się na bardziej oficjalną wersje w dokumentach, Innę właśnie.
    --
    •  
      CommentAuthoremza
    • CommentTimeMay 28th 2015
     permalink
    Hehe, biorę pod uwagę skojarzenie z kawą zbożową, choć w sumie ja takowego nie mam (a zbożówkę bardzo lubię;). Mąż ogłosił, iż biada temu, kto od kawy zbożowej dziecko wyzywać będzie;) Póki co formą "Gabi" nikt w życiu ever do mojej pierworodnej się nie zwrócił (co nie znaczy, że nie zwróci w przyszłości;) - od cioć w żłobku poczynając, po sąsiadki i na rodzinie kończąc. Także może i w tym wypadku mąż gróźb swoich dotrzyma;)
    BTW wyczytałam, że imię Inka jest pochodną formą od skrótów germańskich imion Ingeborga i Ingryda i nie wiem, z jakiej innej oficjalnej formy przejść na Inka (bo Ingi ja za Chiny Ludowe nie przełknę).

    MrsCreme: Hmmm dla mnie to albo zdrobnienie od Inny, albo jest to kawa zbożowa :)

    Nie byłam świadoma istnienia imienia 'Inna', ale przy tym chyba ludzie mieliby większe używanie niż przy zbożówce;))
    --
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeMay 28th 2015 zmieniony
     permalink
    MrsCreme: Inka to był pseudonim, więc z pewnością jako imię nie jest i raczej nie będzie popularne.

    Nie ma imienia INKA - dotychczas funkcjonowało jako pseudonim albo zdrobnienie.
    Imienia INNA chyba też nie ma - ja się nie spotkałam.
    Ale od marca tego roku zmieniły się przepisu i można nadać dziecko dowolne imię - byle nie obelżywe, ośmieszające itp. tak więc urzędnik nie ma prawa odmówić nadania imienia INKA. Ale wcześniej odmawiali - oto przykład.
    •  
      CommentAuthorTEORKA
    • CommentTimeMay 28th 2015 zmieniony
     permalink
    Danie dziecku na imię Inna to - moim zdaniem - byłby szczyt złośliwości :wink: :tooth:
    --
    •  
      CommentAuthoremza
    • CommentTimeMay 28th 2015 zmieniony
     permalink
    marion: Nie ma imienia INKA - dotychczas funkcjonowało jako pseudonim albo zdrobnienie.

    Serio?! Ale choćby słownik języka polskiego podaje hasło 'Inka', jako imię żeńskie.

    ------
    Sprawdziłam w spisie imion polskich i faktycznie nie ma takiego imienia, ale to mnie bynajmniej nie zniechęca:) Podobałaby mi się jeszcze Inka, jako jakaś tam forma od Irminy, ale u mojego męża takie 'rarytasy' nie przejdą:(
    --
    •  
      CommentAuthorMrsCreme
    • CommentTimeMay 28th 2015
     permalink
    jest to imie rosyjskie, zapewniam :) Znam jedna taka, wymawialo sie Ina. mozecie sobie wygooglowac, pilkarka reczna Inna Krzysztofek, obecnie juz chyba z obywatelstwem polskim :)
    nikt jej nie dokuczal, ani wprost, ani posrednio :)
    --
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeMay 28th 2015 zmieniony
     permalink
    emza: Serio?! Ale choćby słownik języka polskiego podaje hasło 'Inka', jako imię żeńskie.

    Chodziło mi o fakt, że właśnie go nie ma w spisie imion - w sensie, że nie ma długiej historii, pochodzenia itp. Jest wymyślone - bardzo niedawno.
    emza: Sprawdziłam w spisie imion polskich i faktycznie nie ma takiego imienia, ale to mnie bynajmniej nie zniechęca:)

    No i OK :bigsmile:
    Jak pisałam - od 1 marca można dziecko nazwać dowolnie, więc nie widzę przeszkód. Ja zawsze namawiam do oryginalności :bigsmile:
    •  
      CommentAuthorakirka
    • CommentTimeMay 28th 2015
     permalink
    U nas będzie druga dziewczynka :)
    Imiona z naszej listy to Karina, Eliza, Beata, Lidia ( ale Lidka mi się nie podoba), Lilianna, Aurelia.
    --
    •  
      CommentAuthorMrsCreme
    • CommentTimeMay 29th 2015
     permalink
    masz moj glos na Lidie, Beate i ew. Lilianne- imie tez piekne ale bardzo popularne, a tu widze sklonnosc do szukania mniej masowkowych :)

    malo brakowalo zeby moja Hania byla Lideczka :)
    --
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeMay 29th 2015
     permalink
    akirka: Imiona z naszej listy to Karina, Eliza, Beata, Lidia ( ale Lidka mi się nie podoba), Lilianna, Aurelia.

    LILIANNA - MrsCreme w takiej formie (przez dwa N) nie jest popularne. Ale z jednym N Liliana jest od 2010 r. w pierwszej pięćdziesiątce (w 2014 r. - 21 miejsce) i pnie się w górę z roku na rok, czyli popularność wzrasta.
    BEATA - imię popularne w naszym pokoleniu (obecnie brak w pierwszej setce). Wg mnie nie za wcześnie na jej powrót - ale to moje zdanie.
    LIDIA (72) - popularna w pokoleniu naszych mam i ciotek. Powolutku wraca. Mamy w przedszkolu małą Lidzię - przesłodka!
    ELIZA (66) KARINA (77) AURELIA (83) - jak widać są w pierwszej setce za 2014 r.
    •  
      CommentAuthorAgnike
    • CommentTimeMay 29th 2015
     permalink
    Właśnie miałam pisać że popularne jest Liliana :) u nas też będzie Lilianna a tego nie doszukałam się w rankingach.
    -- Zu 10.2010 & Li 11.2015
    •  
      CommentAuthorakirka
    • CommentTimeMay 29th 2015
     permalink
    Dla mnie może być w pierwszej setce, ważne żeby co drugie dziecko nie miało tak na imię.
    Muszę z mężem jeszcze podebatować, bo on nastawił się na Elizę, ale mi jakoś trudno zdrabniać.
    U mnie codziennie w gazecie są nadawane imiona i dosyć często Aurelia się pojawia-ciekawe czemu,czy jakaś nagła popularność się robi jak np. na Kornelię czy Rozalię.
    --
    •  
      CommentAuthorTEORKA
    • CommentTimeMay 29th 2015 zmieniony
     permalink
    U nas Lilka jest bardzo popularne i szczerze? Bez znaczenia by było czy przez jedno N czy przez dwa. Lilka to Lilka. Zawolasz na placu zabaw i przybiegnie kilka :tooth:
    Szczytem głupoty wykazała się moja znajoma dając psu na imię Lilka a dwa lata później córce. Teraz jak woła jedną to obie przybiegaja.....


    Ja bym Lidkę wybrała z tych wymienionych wyżej :)
    --
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeMay 29th 2015 zmieniony
     permalink
    akirka: U mnie codziennie w gazecie są nadawane imiona i dosyć często Aurelia się pojawia-ciekawe czemu,czy jakaś nagła popularność się robi jak np. na Kornelię czy Rozalię.


    Są rejony, gdzie dane imię nie jest popularne, a w innych bardzo. Dlatego warto śledzić takie regionalne rankingi. Ja bym sobie nawet zrobiła zestawienie i zliczała nadania :bigsmile: A nawet rok czy dwa do tyłu się cofnęła, żeby sprawdzić, czy tendencje są wzrostowe.
    Rozalia popularne? Rośnie w siłę, ale to jeszcze nie pierwsza 50-tka. Choć mogą się pojawiać enklawy popularności.
    TEORKA: Ja bym Lidkę wybrała z tych wymienionych wyżej :)

    Ja też :bigsmile:
    •  
      CommentAuthorkolonialka
    • CommentTimeMay 29th 2015
     permalink
    A ja bym wybrała Karinę :)
    W calym moim zyciu tylko jedną osobiście spotkałam i ludzie zawsze pamiętają moje imię

    My teraz mamy dwa typy dla synka: Tymek i Czarek.
    -- [url
    •  
      CommentAuthorlewka
    • CommentTimeMay 29th 2015
     permalink
    emza: A u nas po wielu bojach (w których moje typy takie jak: Berenika, Melania, Róża, niestety za diabła przejść nie chciały), stanęło na Ince. Dla mnie priorytetem była oryginalność, dla męża brak polskich liter i zmyślny skrótowiec (u Bereniki przestraszył się Bery...). Tu moje pytanie, jaka na chwilę obecną jest popularność tego imienia? Boję się, że w związku z tegorocznym, pośmiertnym odznaczeniem "Inki", popularność tego imienia mocno wzrośnie. Są jakieś statystyki na ten temat, czy przyjdzie mi czekać na rok 2016r.?

    Melania i Róża są też moimi typami, ale mój mąż ich w życiu nie przełknie, o ile w ogóle będzie nam dane mieć córkę. Imię Inka bardzo mi się podoba :-) moja mama myślała o tym, żeby dać mi na imię Ina, co osobiście też mi się podoba, ale pewnie nie przeszłoby rejestracji
    --
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeMay 29th 2015
     permalink
    lewka: moja mama myślała o tym, żeby dać mi na imię Ina, co osobiście też mi się podoba, ale pewnie nie przeszłoby rejestracji


    Przejdzie :-)
    •  
      CommentAuthorKarolyn
    • CommentTimeMay 29th 2015 zmieniony
     permalink
    To ja taką ciekawostkę zapodam, że poznałam kiedyś Karlinę ;) (to nie literówka, Polka, polskie nazwisko)

    To tak jakby ktoś się wahał pomiędzy Karoliną, a Kariną:shades:
    -- Syn 1 ~ 2012 & Syn 2 ~ 2017
    •  
      CommentAuthorlewka
    • CommentTimeMay 29th 2015 zmieniony
     permalink
    marion:
    Przejdzie :-)
    --

    Ale ja miałam mieć tak na imię i wówczas chyba by nie przeszło...


    Emza, przyszło mi jeszcze do głowy, że mam dwie koleżanki, które wychowały się na książkach Musierowicz, a teraz wybrały z nich imiona dla swoich dzieci. ciekawa jestem czy czytałaś? Bo gdybyś miała mieć Gabrysię i Różę (lub w sumie Gabrysię i Melanię też) to byłoby moje skojarzenie numer jeden...
    --
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeMay 29th 2015 zmieniony
     permalink
    Wczoraj dziewczyna z naszego portalu migg urodziła Lucka (Lucjan) - poród był domowy :bigsmile:
    •  
      CommentAuthorMrsCreme
    • CommentTimeMay 29th 2015 zmieniony
     permalink
    kolonialka: W calym moim zyciu tylko jedną osobiście spotkałam i ludzie zawsze pamiętają moje imięMy teraz mamy dwa typy dla synka: Tymek i Czarek.


    Ja znam więcej, ale na np. osobiście znam trzy Ksenie, więc ja ogólnie chyba z ciekawymi ludźmi się obracam :P
    A co do typów, to już głos na Czarusia oddawałam :)


    Z tą Iną na 100% przedzie (i jest bardzo ładne). Z tego co wiem, nawet teraz nie można nadawać zdrobnień, więc Inka może mieć problemy. No i sam fakt- kiedyś będzie może osobą, która zajmuje wyższe, szanowane stanowisko, a nie będzie miała tej formy oficjalnej, tylko non- stop na zdrobnieniu... Ale to jedyne moje zastrzeżenia wobec tego imienia.
    Czytałam bloga dziewczyny, która zarejestrowała swoją córkę jako Tola. I właśnie wyobraziłam sobie, jak np. jest panią profesor na uczelni, np. prof. inż. Tola Wojciechowska- Mróz (nazwiska zmyślone) i mi to kompletnie się gryzie. I tak samo "pani profesor Inka"

    Jam wychowana na Musierowicz, i Lidia jako ewentualność dla córy wyewoluowała od Idy właśnie :) Tam jest kilka cudnych imion- Melania czy Józinek na przykład :)
    --
    •  
      CommentAuthorLexia
    • CommentTimeMay 29th 2015
     permalink
    A imię pełne Irena, które można by było zdrabniać na Inkę? No i ogólnoświatowe, Irene, Irina itp. No i też niezbyt popularne mimo wszystko :wink:
    --
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeMay 29th 2015 zmieniony
     permalink
    MrsCreme: Czytałam bloga dziewczyny, która zarejestrowała swoją córkę jako Tola. I właśnie wyobraziłam sobie, jak np. jest panią profesor na uczelni, np. prof. inż. Tola Wojciechowska- Mróz (nazwiska zmyślone) i mi to kompletnie się gryzie. I tak samo "pani profesor Inka"

    Ha! No właśnie! Mam identyczne odczucia. Pani Prezes czy dr hab. Tola Wojciechowska. Infantylnie :confused:

    W 2014 r. 680-ciu chłopców zarejestrowano jako KUBA (59 miejsce). Powodzenia w życiu codziennym. Przykład - urzędnik pyta o imię. Jegomość odpowiada Kuba. Urzędnik z rozpędu zapewne wpisze w system/papiery JAKUB...
    Bloody_Lady: A imię pełne Irena, które można by było zdrabniać na Inkę?

    Inka od Ireny? Ciekawe :smile: Ja bym do Irki zdrabniała.
    •  
      CommentAuthor#Tosia
    • CommentTimeMay 29th 2015
     permalink
    A mnie zastanawia, dlaczego teraz takie tradycyjne imiona są coraz mniej popularne. Najbardziej zdziwiło mnie to, że imiona takie jak Ewa czy Dorota należą teraz do tych najrzadszych.
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeMay 29th 2015 zmieniony
     permalink
    Tosia24: A mnie zastanawia, dlaczego teraz takie tradycyjne imiona są coraz mniej popularne. Najbardziej zdziwiło mnie to, że imiona takie jak Ewa czy Dorota należą teraz do tych najrzadszych.

    Te dwa imiona są popularne - oba są w pierwszej setce za 2014 r. (Ewa miejsce 50, Dorota 69). A popularność ich spadła, bo to imiona z pokolenia naszego i częściowo pokolenia naszych rodziców. Szybciej ktoś upamiętni imię dziadka/babci niż imię ojca/matki/wujostwa.

    Moda w dużym stopniu przychodzi falami.
    Są oczywiście imiona, które są uniwersalne i są popularne w każdym pokoleniu, np.: Anna, Maria, Katarzyna, Piotr, Paweł, Tomasz, Michał, Mateusz. Ale większość imion pokolenie czy dwa "odpoczywa".
    Teraz jest moda na imiona nowoczesne (Nikola, Oliwia, Pola, Nadia, Alan, Oliwier, Oskar, Natan, Fabian...) i na retro, popularne w czasach naszych dziadków i pradziadków (Stanisław, Ignacy, Franciszek, Antoni, Zofia, Hanna, Helena, Antonina, Łucja, Aniela, Rozalia...). Być może nasze dzieci nasze wnuki nazywać będą imionami naszych rodziców, czyli ICH dziadków (Roman, Marek, Andrzej, Marian, Bożena, Grażyna, Irena itd.).
    •  
      CommentAuthorLexia
    • CommentTimeMay 29th 2015
     permalink
    marion: Inka od Ireny? Ciekawe


    No Irka najpopularniejsze, ale przecież to, jak kto będzie zdrabniał swoje dziecko zależy tylko od rodziców :wink: Poza tym Irce do Inki bardzo blisko, a w Irenie to "n" jest, więc jak dla mnie nic na przeszkodzie nie stoi :smile:
    Dla mnie np o wiele dziwniejsze jest warszawskie (?) zdrabnianie Marii na... Manię?! Co totalnie mi się nie trzyma kupy z Marią :tongue: Myślałam długi czas, że to jest zdrobnienie od Melanii, ale dopiero jak w "Przepisie na życie" się pojawiła Mania to się zorientowałam, że to jednak od Marii.

    Ewa i Dorota są rzadkie najpewniej dlatego, że należą do matek kobiet, które aktualnie rodzą dzieci, albo ich cioć. Marion już tu wielokrotnie o tym wspominała :wink:

    Treść doklejona: 29.05.15 14:14
    Nooo, sama zresztą odpowiedziała :bigsmile:
    --
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeMay 29th 2015 zmieniony
     permalink
    Bloody_Lady: to, jak kto będzie zdrabniał swoje dziecko zależy tylko od rodziców

    Jasne! Sama wiem po sobie, że wyobraźnia rodziców granic nie ma :bigsmile:
    Bloody_Lady: Dla mnie np o wiele dziwniejsze jest warszawskie (?) zdrabnianie Marii na... Manię?!

    Jam Maria :bigsmile: Pochodzę z Podkarpacia i całe życie (już 35 lat :tongue:) dla mojego taty jestem MANIA. Tylko on tak na mnie mówi.
    Dla męża Maryla :smile: A dla syna Mamisia (połączenie Marysi z mamusią).
    •  
      CommentAuthorLexia
    • CommentTimeMay 29th 2015
     permalink
    To, że dla męża Maryla to tam wiesz, ja dla mojego nie-męża jestem czasem i Jolą, jak ubolewa nad moją blondynkowatością... :wink:
    Ale z tą Manią to Ogólne. Z tego co wiem, jest też zdrobnieniem od Marianny no i tu jeszcze na upartego widać, skąd to n przylazło w Manii :smile: A w Marii to na prawdę, pamiętam w jakim szoku byłam, jak kiedyś to odkryłam. Tym bardziej, że u mnie na Śląsku się tak nie mawia- Maria to Marysia, Maryjka.

    Nie mniej jednak, do zdrobnienia nic nie mam, bardziej mi chodziło o to, że jak może być Mania od Marii to czemu nie Inka od Ireny? :bigsmile:
    --
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeMay 29th 2015 zmieniony
     permalink
    Bloody_Lady: u mnie na Śląsku się tak nie mawia- Maria to Marysia, Maryjka.

    Maryjka? Pierwsze słyszę takie zdrobnienie! :tooth:
    Bloody_Lady: bardziej mi chodziło o to, że jak może być Mania od Marii to czemu nie Inka od Ireny?

    Wiesz... Moja ciotka ma na imię Ewa, a wszyscy od zawsze mówią do niej Wanda :jumping:
Chcesz dodać komentarz? Zarejestruj się lub zaloguj.
Nie chcesz rejestrować konta? Dyskutuj w kategoriach Pytanie / Odpowiedź i Dział dla początkujących.