Zarejestruj się

Aby dyskutować we wszystkich kategoriach, wymagana jest rejestracja.

 

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    •  
      CommentAuthorFiufiu
    • CommentTimeSep 28th 2007
     permalink
    Lili04, chodziło mi o wszelkie referenda dotyczące danego okręgu, oczywiście nie o Landtagi. To ciekawe, że nie miałaś tego całego egzaminu, nie wymagali od Ciebie świstka o znajomości języka? A co z tym słynnym testem ze znajomości hymnu, geografii itp.? Jakiś czas temu było o tym głośno.

    Mama12, jakieś pół roku temu czytałam artykuł o przyznawaniu polskiego obywatelstwa, trzeba by przejrzeć google. Z tego, co pamiętam, niełatwo, oj, niełatwo...
    --
    • CommentAuthorLili04
    • CommentTimeSep 28th 2007
     permalink
    fiufiu gosciu w urzedzie mi powiedzial ze jesli sama przychodze do niego zalatwiac to w takim razie musze znac niemiecki,tak z nim rozmawialam i powiedzial ze w moim przypadku zadnego testu nietrzeba robic.A o hymnie nic nimowil.

    hehe geografi niemcy sami niepotrafija wymienic landow itp polacy wiecej wiedza o niemcach niz oni sami :wink:
    --
    •  
      CommentAuthorFiufiu
    • CommentTimeSep 28th 2007 zmieniony
     permalink
    Już doczytałam tutaj, test będzie dopiero od 1. września 2008. Oczywiście masz świętą rację co do niewiedzy tubylców o kraju, ale uderzmy się w piersi, czy my potrafimy wymienić wszystkie obecne województwa razem z ich stolicami? A już konia z rzędem temu, kto potrafi przyporządkować w Polsce KAŻDĄ nową tablicę rejestracyjną...

    A tu forum dla cudzoziemców, którzy interesują się polskim obywateltwem i procedury jego przyznawania...
    --
    • CommentAuthorkachula
    • CommentTimeOct 2nd 2007
     permalink
    Czesc dziewczyny,dzis wrocilam bylo fajnie ale jestesmy wykonczeni.
    Wracajac do tematu,to w Holandii tez podobno sa egzaminy,ale mnie to nie dziwi bo co to za abowywatel co slowa po holendersku nie potrafi?:smile:
    Chyba pracowity weekend byl,bo spadlysmy na druga plansze,nie moglam nas znalesc :wink:
    --
    • CommentAuthorewaroby
    • CommentTimeOct 2nd 2007
     permalink
    A nie ma tu kogos ,kto zyje we Wloszech? ....
    • CommentAuthorLili04
    • CommentTimeOct 2nd 2007
     permalink
    kachula masz racje ale ja znam osoby ktore siedza tutaj juz 30 i maja obywatelstwo i nie potrafia gadac po niemiecku to jest smiechu warte ale po 8 latach dostaje sie niezaleznie czy umiesz gadac czy nie.
    ja mialam w poniedzialek sam stres bo musialam po policji biegac ktos probowal mi sie wlamac do samochodu i wykrzywil mi drzwi sku...rece bym im siekiera odrabala:devil: auto stalo pod domem i latarnia ale bylam wsciekla
    --
    •  
      CommentAuthorFiufiu
    • CommentTimeOct 3rd 2007
     permalink
    Właśnie dlatego wprowadzają testy i obowiązek dostarczenia certyfikatu ze znajomości języka. Lili, na jakich tablicach jeździsz?
    --
    • CommentAuthorewaroby
    • CommentTimeOct 3rd 2007
     permalink
    co da samochodu ,to ja we wloszech jezdze na wloskich,ale cos slyszalam ze jak zarejestruje samochòd w Polsce i bede miec polska rejestracje to zaoszczedze bardzo duzo na ubezpieczeniu,bo tu kosztuje fortune...
    • CommentAuthorkachula
    • CommentTimeOct 3rd 2007
     permalink
    Ja tez tak slyszalam i nawet mam znajomych co tak zrobili,roznica jest przeogromna bo ja za swoj miesiecznie samego podatku drogowego 230 euro place a Oni tyle samo za caly rok.
    My tez zesmy o tym mysleli,ale to ma wiecej minusow niz plusow.Po pierwsze trzeba by bylo na kogos w Polsce zarejestrowac(bo my mamy holenderskie prawka),druga sprawa to obowiazkowe raz na rok wizyty na przegladzie w Polsce po trzecie klopoty przy wyplacie ubezpieczenia w wrazie wypadku no i po czwarte to nielegalne wiec ciagly strach ze sie wyda to nie na moje nerwy.Wole placic i miec spokojne sumienie.
    Pozatym w Belgii juz jest obowiazkowe przerejestrowywanie samochodow nawet jesli sie ma polskie prawko i obywatelstwo,wiec mysle ze to tylko kwestia czasu aby w Holandii tez tak bylo.
    Lilio4 tez znam takie kwiatki glownie marokanki i turczynki co slowa po holendersku nie wyksztusza a obywatelstwo maja,ale Oni to inna para kaloszy,bo cala reszta prawa do obywatelstwa nabywa po 5 latach mazlenstwa lub zalegalizowanego partnerstwa z obywatelem holenderskim.Krotko mowiac mozesz mieszkac tu 30 lat i obywatelstwa nie miec:cry:
    --
    • CommentAuthorLili04
    • CommentTimeOct 3rd 2007
     permalink
    co do ubespieczenia samochodu w polsce to kachula masz racje w razie wypadka sa niezle problemy a wogole uwazam ze to jest niesprawiedliwe tzn ten kto mieszka w niemczech powinien tutaj placic podatek na drogi bo w sumi tutaj z nich tez korzysta a nie w polsce ale juz probuja to pozmieniac i bardzo dobrze.

    dokladnie markanki i turczynki siedza tu cale zycie i niepotrawia nic powiedziec,ja sama niemowie plynnie ale urzedowe sprawy,lekarz itp sama sobie zalatwiam moj M mi nie biega za tym.A teraz wykorzystuje czas ze mala jest w przedszkolu i chodze na kurs:bigsmile:a w grudniu mam egzamin tylko niewiem jak to zrobie bo jedziemy do Istanbulu moj M bedzie mial operacje oczu.Bede musiala w pozniejszym czasie zdawac.
    jedziemy tam dlatego ze tu w niemczech kosztuje to 1000e jedno oko a tam 1200obydwoje i to jest najlepsza klinika.

    a fiu fiu zezdze na niemieckich tablicach niewiem wydaje mi sie ze juz gdzies ci odpowiedzialam ale niepamietak gdzie ah ta skleroza:tongue:
    --
    •  
      CommentAuthorFiufiu
    • CommentTimeOct 3rd 2007
     permalink
    Hmm, a ja ostatnio słyszałam, że od czasu naszego wejścia do EU rejestrowanie auta w Polsce jest jak najbardziej legalne. Oczywiście, trzeba mieć zameldowanie w kraju. Nie mam samochodu, więc mnie to nie interesowało, ino ostatnio kumpela zmieniła tablice z niemieckich na polskie, a że pracowała w konsulacie, to zakładam, że zna się na rzeczy...
    --
    • CommentAuthorskarbie
    • CommentTimeOct 7th 2007
     permalink
    Fiufiu - 'oczywiscie', ze nie trzeba miec meldunku! ;) Kto powiedzial, ze bezdomny nie moze miec samochodu?!
    Mozna zarejestrowac auto w Polsce, a mieszkac w innym panstwie. Tylko do ubezpieczenia wazne jest, gdzie samochod 'z reguly' jest zaparkowany.
    --
    • CommentAuthorkachula
    • CommentTimeOct 9th 2007
     permalink
    Czesc dziewczyny! 4 dni bez internetu!!!!!:devil:czy wy sobie wyobrazacie jaka to udreka,no smierc muzgowa doslownie:bigsmile:Jesli chodzi o meldunek,to w holandii nie wolno i juz! Tu mieszkasz,tu kozystasz z drog i tu placisz podatki(tak powiedzial mi milty pan policjant):cry:pozdrawiam
    --
    • CommentAuthormama12
    • CommentTimeOct 10th 2007
     permalink
    A ja nie wiem, jak to jest we Francji, nigdy mnie to nie interesowalo. Jedyne, co wazne, ze moge na polskim prawku jezdzic samochodem meza :bigsmile:
    • CommentAuthormama12
    • CommentTimeOct 10th 2007 zmieniony
     permalink
    kachula, wiem, co to znaczy byc bez internetu...
    •  
      CommentAuthorFiufiu
    • CommentTimeOct 10th 2007 zmieniony
     permalink
    Policjant może sobie mówić co chce, faktem jest, że posiadając zameldowanie zarówno w PL, jak i za granicą, masz prawo posiadania auta na polskich tablicach. Jest wiele osób, które część roku spędzają w jednym, część w drugim kraju. Wtedy pan policjant musi Ci udowodnić, że częściej korzystasz z dróg holenderskich niż z polskich.

    Gdybym miała kupować auto to z czystym sumieniem rejestrowałabym je w PL, bo nie zamierzam poruszać się nim tutaj, w DE potrzebuję go tylko do dojazdu do granicy, a daleko nie mam. Co innego, jeśli ktoś na co dzień korzysta za granicą, ale to już bardziej kwestia właśnie sumienia niż prawa.
    --
    • CommentAuthorkachula
    • CommentTimeOct 10th 2007
     permalink
    No to juz wszystko jasne,ja nie jestem w Polsce zameldowana,wiec place bajonskie sumy za posiadanie autka.:bigsmile:
    --
    • CommentAuthorLili04
    • CommentTimeOct 11th 2007
     permalink
    ja mam nadzieje ze w niemczech cos wykabinuja i ci ktorzy tutaj mieszkaja beda placic tutaj podatki drogowe,a juz jest to poruszone w sejmie wiec mam nadzieje ze wejdzie to szybko.
    tak samo jak bylo z prawojazdami mieszkajac tutaj polacy jezdzili sobie do polski prawko zdawac bo jest tansze,moje kolezanko tak zrobily i co teraz moga sobie tym prawkiem tylek wytrzec bo jest niewazne i bardzo dobrze:thumbup:
    --
    • CommentAuthorewaroby
    • CommentTimeOct 11th 2007
     permalink
    lily ,ja robilam prawko w Polsce i tu we Wloszech ,jest wazne,wystarczylo zlozyc podanie tylko o wloskie prawko i mi przepisali,przeciez jestesmy w uni...
    •  
      CommentAuthorFiufiu
    • CommentTimeOct 12th 2007
     permalink
    Lily04, oczywiście, że można jeździć na polskim, czyli unijnym, prawie jazdy, dowiadywałam się miesiąc temu. Nie rozumiem tu Twojego zacietrzewienia, niby dlaczego miałoby być lepiej zapłacić niemieckim instruktorom niż polskim? Ja i kurs, i prawko robiłam w PL i nie widzę powodu wymieniania go na niemieckie.

    Podatki? Hmm, niech mnie ktoś poprawi, jeśli się mylę, ale każde państwo unijne samo decyduje, w jakiej formie pobiera podatek drogowy, a z tego, co wiem, część tego podatku idzie do wspólnego portfela, rozdielanego na kraje w zależności od potrzeb? To, że Niemcy pobierają go ekstra, a w Polsce jest w cenie benzyny, to kwestia regulacji wewnętrznych. Hihi, patrzcie, polityka zagraniczna taka antygermańska, a tu nasi sąsiedzi płacą podatek drogowy u siebie plus jeżdżą do nas tankować...
    --
    • CommentAuthorkachula
    • CommentTimeOct 12th 2007
     permalink
    Tutejsza polonia byla jeszcze sprytniejsza hi,hi robili prawko w Polsce a potem przepisywali na holenderskie.Ale nie trwalo to dlugo,bo sie Holendrzy skapneli(cos za duzo nagle tych podan sie zrobilo) izaostrzyli ten przepis.Polacy to umiaru nie maja,jak jeden tak zrobil to od razu hurtem tysiace.Moj maz tez przepisal,ale to inna bajka
    --
    • CommentAuthorkachula
    • CommentTimeOct 12th 2007
     permalink
    A bedziecie 21 pazdziernika glosowac?
    --
    •  
      CommentAuthorFiufiu
    • CommentTimeOct 12th 2007
     permalink
    Głosować idę. Kachula, a jak zaostrzyli przepis? Pewnie chodzi Wam obu o przypadki, kiedy osoby nie posiadające zameldowania w PL robiły tam prawko? Bo jak się ma zameldowanie albo zrobiło prawko przed przeprowadzką to nie ma problemu.
    --
    • CommentAuthorewaroby
    • CommentTimeOct 12th 2007
     permalink
    ja niestety ,nie glosuje bo mam daleko do ambasady,i tez nie moge glosowac tu we wloszech,bo nie jestem obywatelka wloska.Teraz jak urodze,to sobie zloze podanie o podwujne obywatelstwo,bo i tak tu mam mieszkanie ,meza bobasa a odnawianie tych papirkòw to juz mnie zmeczylo...
    • CommentAuthorLili04
    • CommentTimeOct 12th 2007
     permalink
    fiufiu jak ja bylam prawko wymieniac to pierwsza zecz co mnie sie pytali od kiedy mieszkam w niemczech i pozniej patrzyli kiedy bylo prawko robione bo gdyby bylabym najpierw w niemczech zameldowana a pozniej prawko w polsce robila, to go nie wymienie na niemieckie.Robilam to przed wejsciem Polski do uni.


    a jesli chodzi o podatki to jestem zdnia ze ten kto tutaj mieszka i kozysta z tutejszych dobr to powinien do niemieckiego budrzetu placic,bo jaka bedzie potrzebowal pomocy finansowej to do polski napewno nie poleci.

    a co do wyborow to ja niei de bo niema na kogo glosowac co jeden to gorszy i tak zrobia wszystko po swojemu.A polska polityka sie juz nieinteresuje bo to jest jeden wielki ``cyrk`` i niemam tam zamiaru wrocic.
    --
    • CommentAuthorewaroby
    • CommentTimeOct 12th 2007
     permalink
    ja natomiast ,chetnie bym glosowala i tu i w Polsce...
    • CommentAuthorkachula
    • CommentTimeOct 12th 2007
     permalink
    Ja to do Hagi mam spory kawalek(tam jest polska ambasada) ale chyba sie poswiece i pojade zeby znowu PiS nie wlazl w wiekszosci do rzadu :devil:w wyborczej fajny tekst napisali " zabierzcie babciom dowody" wiadomo dlaczego :bigsmile:
    --
    •  
      CommentAuthorga_wi
    • CommentTimeOct 12th 2007 zmieniony
     permalink
    czesc Dziewczyny. wstalam wczesniej, zeby sobie poczytac wreszcie, co sie dzieje na forum :jumping:

    Kachula, z calym szacuneczkiem dla rozniacych sie pogladami, ale ja wlasnie 21 pazdziernika mam zamiar wybrac sie w 4-godzinna podroz autem po to tylko, zeby zaglosowac na PiS :peace:. Poza tym osobiscie znam pare tzw. "mocherow", ktore sa calkowicie do rzeczy. a pod beretem mieszcza o wiele wiecej inteligencji i rozumku, niz co poniektorzy liderzy partii (np. pan D.T., ktory wczoraj podczas debaty w TV wypadl - delikatnie mowiac - dramatycznie :confused:)
    wracajac na sekunde do tematu autek, to jesli chodzi o Nor., pracujacy tu ma prawo do posiadania auta na polskich blachach przez roka czasu. potem moze ponoc zlozyc podanie o przedluzenie, ale nie za bardzo dobrze to dziala. tak wiec wiekszosc Polakow, ktorzy chca byc zgodni z prawem, kupuja sobie tu auta. notabene kosztuja co najmniej 2 razy wiecej niz u nas, ale tez zarabia sie ok. 4 razy wiecej, wiec mozna sie oswoic z tym faktem. prawko polskie obowiazuje bezproblemowo. za to trzeba takze przywyknac do innego stylu prowadzenia. zwolnic o jakies 40 kilosow na godzine (porownujac do warunkow w PL) i zwracac baczna uwage na pieszych i rowerzystow, ktorzy sa tu traktowanie mniej wiecej jak "swiete krowy" Indiach. Podczas wypadku winny jest zawsze kierowca. Mandaty sa ogromniaste. A czesto takze przepisy groza odebraniem prawka badz tez wiezieniem.
    tak to jest w tej Nor... :winkkiss:
    • CommentAuthorkachula
    • CommentTimeOct 13th 2007 zmieniony
     permalink
    Gawi ja tez znam wiele "mocherowych beretow" i nic do nich nie mam,bo te tzw berety nie maja nic wspolnego z wyborami na partie taka czy inna..Nie uwazam sie za osobe glupia czy nieinteligentna,ale na tych dwoch kurdupli to juz patrzec nie moge,zaraz pewnie powiesz ze nazwanie kogos kurduplem swiadczy o braku inteligencji he,he.....a tak powaznie to naprawde uwazam ze Oni nie chca dobrze dla Polski,moze dlatego ze Ja pielegniarka eh....
    --
    •  
      CommentAuthorga_wi
    • CommentTimeOct 13th 2007
     permalink
    chyba to niezbyt dobre miejsce na te dyskusje, ale...nie powiem nic na temat Twojego braku inteligencji, nic w tym stylu, bo nie uwazam, ze roznice w pogladach politycznych sa wystarczajacym powodem, zeby kogos "degradowac" we wlasnych sadach, czy tez zeby kogos obrazac. troche sie malo znamy, zebym mogla wyciagac podobne wnioski.
    swoja droga zdaje sie, ze moje preferencje w tym temacie odbiegaja od wiekszosci tzw. "wyksztalciuchow" czy tez sporej czesci inteligencji PL. jednak obstaje przy swoim. smiem DOSTRZEC, ze "tych dwoch kurdupli" juz zrobilo wiele dobrego. smiem WIERZYC, ze to niemal najlepsze, co moglo spotkac PL w ostatnim czasie.
    dziwi mnie, ze ludzie nie dostrzegaja PRAWA i SPRAWIEDLIWOSCI w tym wszystkim....ale to na dluzsza rozmowe. nie chce sobie robic wrogow na forum...
    wczoraj pomyslalam sobie, ze chetnie zobaczylabym u wladzy na przyklad D.T., tylko po to, zeby popatrzec, jak mu idzie rzadzenie. he, he...ale PL tego nie zycze. lepiej eksperymentowac na innym polu :wink:
    • CommentAuthorkachula
    • CommentTimeOct 14th 2007
     permalink
    CZesc Gawi,masz racje to nie temat na forum(za ciezki moim zdaniem)a sama zaczelam ten temat :shamed:ale bylam tylko ciekawa ktora glosuje.No i troche mi przykro jak holendrxy sie smieja z tego cyrku jaki odstawia nasz rzad.A moze Sokrates mial racje i nalezy zostawic przy wladzy tych co sa?Pozdrawiam cala reszte w ten mrozny,ale sloneczny poranek:wink:
    --
    • CommentAuthorkaczka
    • CommentTimeOct 17th 2007 zmieniony
     permalink
    czesc dziewczyny, mam nadzieje ze mozna sie przylaczyc (niekoniecznie do dyskusji politycznych :confused: )
    mieszkam w Anglii, wczoraj zadzwonila do mnie moja polozna z wiadomoscia ze jestem Rh- czy ktoras z Was moze tego doswiadczyla na sobie? Juz przekopalam troche internet i czytalam tez watek tutaj - konflikt serologiczny - ale zastanawiam sie czy ktoras z Was moze wie z wlasnego doswiadczenia jak to tutaj jest, np: nie powiedzieli mi zeby moj mezulek zbadal sobie krew a to przeciez wazne???
    --
    • CommentAuthorkachula
    • CommentTimeOct 17th 2007
     permalink
    Witamy Kaczucia!:bigsmile:
    --
    •  
      CommentAuthorvicky80
    • CommentTimeOct 17th 2007 zmieniony
     permalink
    dziewczyny a Wy bedac za granica glosujecie? bo wiem ze w UK i Irlandii mozna glosowac? podobno nawet (wow!) przez neta sie mozna bylo zarejestrowac:)

    już doczytałam że tak:)
    •  
      CommentAuthorvicky80
    • CommentTimeOct 18th 2007
     permalink
    ga_wi a ja smiem zapytac, oczywiscie z czystej ciekawosci, co takiego dobrego zrobilo 2och braci K. i czy wypada sie o tym wypowiadac BEDAC ZA GRANICA w cieplym przytulnym gniazdku gdzie prawo i sprawiedliwosc sa realne a nie tylko wykrzykiwane??
    •  
      CommentAuthorFiufiu
    • CommentTimeOct 18th 2007
     permalink
    Vicky, tak, głosuję.

    Kaczusia, moja kuzynka miała już dwukrotnie konflikt, będą Ci robić badania krwi i obserwować, a w razie potrzeby podadzą odpowiednie leki. Niestety, nie wiem, jak to się odbywa w Anglii. Badanie krwi męża niewiele zmieni, konflikt może być, ale nie musi. Ważniejsze są testy Twojej krwi pod kątem przeciwciał wskazujących na konflikt serologiczny.
    --
    • CommentAuthorkaczka
    • CommentTimeOct 18th 2007
     permalink
    Dzieki Fiufiu, czytalam na temat czestych badan krwi - tak jak piszesz - ze to powinno byc monitorowane ale moja polozna nic mi na ten temat nie wspominala :sad: kazala mi sie tylko umowic na zastrzyk Anty D w 28 tygodniu ciazy (profilaktyczny). Moze jeszcze cos sie wyjasni, bo mam dostac wszystkie wyniki w liscie wiec moze cos tam bedzie wyjasnione :) A co do krwi meza to jesli on ma tez Rh- (male pradopodobienstwo ale jednak :wink: ) to nie byloby konfliktu i sprawa z glowy.
    Milego dnia wszystkim emigrantkom!!!
    --
    •  
      CommentAuthorFiufiu
    • CommentTimeOct 18th 2007
     permalink
    Niech mąż idzie oddać krew to się dowie za darmo.
    --
    • CommentAuthorkaczka
    • CommentTimeOct 18th 2007
     permalink
    Dobry pomysl Fiufiu tylko nie wiem czy da sie go namowic, szczegolnie z powodu notorycznego braku czasu :sad:
    --
    • CommentAuthormama12
    • CommentTimeOct 18th 2007
     permalink
    vicky, kazdy kraj ma swoje problemy, madrych i glupich politykow wiec bylabym daleka od przeciwstawiania Polski zachodowi. Ot, taki przykladzik z Francji, z dnia dzisiejszego - zero metra, pociagow, auobusow, stolowki dla dzieci w szkolach - Francuzi wyszli na boisko zagrac mecz swojego sportu narodowego - STRAJK
    I tak jest co jakis czas, ktos wyraza w ten sposob sprzeciw przeciw czemus, a ty, przechodniu, cierp :wink:
    •  
      CommentAuthorFiufiu
    • CommentTimeOct 18th 2007
     permalink
    Oj, Mamo12, to możemy sobie ręce podać, tu znowu strajk kolei, kolejny... Co chwilę po prostu.
    --
    • CommentAuthorewaroby
    • CommentTimeOct 18th 2007
     permalink
    TU we WLOszech,tez kabaret,wszedzie dobrze gdzie nas nie ma...JA osobiscie,dobrze sie tu czuje,ale kryzys tu tez jest,wszystko podrozalo to euro to nieporozumienie.
    • CommentAuthorkachula
    • CommentTimeOct 18th 2007
     permalink
    w tutejszym rzzadzie tez nieporozumienia sa i klutnie miedzy partiami sie zdarzaja,dzieki bogu nie strajkuja uf:wink:
    --
    • CommentAuthorkaczka
    • CommentTimeOct 18th 2007
     permalink
    no to i ja sie dolacze - u mnie tez strajki - a to metro a to poczta - straszny potem balagan i trudno sie pozbierac.
    Trawa zawsze jest bardziej zielona na podworku sasiada. Ale ja nie narzekam :smile:
    --
    • CommentAuthormama12
    • CommentTimeOct 18th 2007
     permalink
    Mysle, ze jako emigrantki, osoby jednak z zewnatrz, troche inaczej patrzymy na to, co sie dzieje w danym panstwie. Jestem pelna krytyki, nie ukrywam jej, mowie, co mi sie nie podoba i lubie porownywac. staram sie byc bezstronna - Francja ma w wielu kwestiach przewage nad Polska, za to i nasz kraj chwale, kiedy jest ku temu okazja.

    Podoba mi sie to, ze moge porownac, ze nie jestem az tak zwiazana emocjonalnie z tym, co sie dzieje. Mam chlodniejsze oko i chyba racjonalniejsze poglady dzieki temu :wink:
    • CommentAuthorkachula
    • CommentTimeOct 18th 2007
     permalink
    A Ja kiedys vbylam bardzo stronnicza :shamed: krytykowalam wszystko co holenderskie,nic mi tu sie nie podobalo,teraz mysle ze to z tesknoty za krajem.To co mioeszkajac jeszcze w Polsce mnie razilo po przeprowadzce przestalo razic bo to byla MOJA Polska.Wszystko sie zmienilo od kiedy na swiat przyszedl moj syn,bo po pierwsze jest On obywatelem Holandii,po drugie w Polsce nigdy bym Go nie miala,a po trzecie po tylu latach na emigracji zaczelam z dystansu patrzec na to co sie w MOJEJ Polsce dzieje i szczerze powiem nie zawsze mi sie to podoba.Ale to zawsze bedzie MOJA Polska i chce dla niej jak najlepiej dlatego w niedziele siadamy w auto i jedziemy na wybory:smile:
    --
    •  
      CommentAuthornikaa
    • CommentTimeOct 19th 2007
     permalink
    Czesc dziewczyny,dzis moj szczesliwy dzien-miesiac temu przeprowadzilismy sie i przez caly ten czas strasznie narzekalam na wszystko co norweskie bo rzadna firma ktora zajmuje sie dostarczaniem internetu nie mogla nam go podlaczyc ale po miesiacu zlosci i oczekiwan w koncu podlaczono nam internet :bigsmile:
    co do tematu glosowania-ja nie bede glosowala bo prawde mowiac nawet nie wiem gdzie moglabym to uczynic i jakos nie specjalnie mi tym razem na tym zalezy bo nie jestem nabiezaco z poczynaniami naszych politykow
    <strong>Gawi</strong>-mieszkam wraz z mezem(jestesmy 3 miesiace po slubie) od roku na polnocy Norwegii - 25 km od miejscowosci Harstad-dokladnie w Dalsnes i czasami mam wrazenie ze to juz "koniec swiata":confused:,
    a co do poruszania sie po drogach - to oboje z mezem mamy polskie prawo jazdy i z poczatku ciezko bylo nam przystosowac sie do zasad panujacych na norweskich drogach bo w polsce jezdzi sie szybciej o jakies 30-40 km/h,mandaty sa nizsze choc tu na wlasnej skorze na szczescie nie mielismy sie okazji o ich wysokoci przekonac i oby tak pozostalo:wink: no i ci przechodnie - "swiete krowy" nic dodac nic ujac:wink:
    • CommentAuthormama12
    • CommentTimeOct 19th 2007
     permalink
    hej Mikaa, powiedz, dlaczego akurat Norwegia? A jak z jezykiem? Mowicie z mezem po norwesku? Trudny jest to jezyk?
    Przepraszam, ze tyle pytan, ale ciekawia mnie wybory "emigracyjne" :bigsmile:
    •  
      CommentAuthorga_wi
    • CommentTimeOct 19th 2007 zmieniony
     permalink
    no coz vicky80 to chyba jednak nie jest miejsce na te dyskusje...obawiam sie, ze Twoja "czysta ciekawosc" nie okazalaby sie w dyskusji taka czysta... probujac niejako zachowac "czystosc" zaproponuje, bysmy przemilczaly temat.
    a poza tym, hmm...poniewaz jestem zagranica (moze niekoniecznie w az tak przytulnym i cieplym gniazdku, a z pewnoscia nie w wymarzonym), to zapewne nie wypada mi sie wypowiadac. Zastanawiam sie tylko wobec tego, jakim prawem tyle osob przebywajacych zagranica ma "czelnosc" wybierac sie na glosowanie. przeciez oni nic nie wiedza o tamtejszej rzeczywistosci.
    czy to mialas na mysli?? I zastanawiam sie tez, czy inaczej sformulowalabtys swa wypowiedz, gdybym zarliwie poparla tu na przyklad D.T.?? Czy wowczas okazaloby sie, ze wiecej wiem na temat rodzimego kraju??? :peace:
    Mikaa - ja nie musialam dojechac do dalekiej polnocy Nor., zeby czuc sie tu czesto jak na koncu swiata, a z pewnoscia co najmniej jak na wielkiej globalnej wiosce... Ale staram sie nie tracic kontaktu ze swiatem cywilizowanym... :confused:
    • CommentAuthorkachula
    • CommentTimeOct 21st 2007
     permalink
    Gawi,przepraszam,ze pytam,ale z twoich wypowiedzi wynika ze przebywasz w Norwegii "za kare" chcialabym wiedziec jak jest w rzeczywistosci.No i jak tam staranka?bo ja juz na 28dni nie mam dostepu
    --
Chcesz dodać komentarz? Zarejestruj się lub zaloguj.
Nie chcesz rejestrować konta? Dyskutuj w kategoriach Pytanie / Odpowiedź i Dział dla początkujących.