Zarejestruj się

Aby dyskutować we wszystkich kategoriach, wymagana jest rejestracja.

 

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    •  
      CommentAuthor_MIA_
    • CommentTimeSep 15th 2015
     permalink
    amfaromeo, u mnie jest podobnie. nazwisko mimo że nie polskie, to za takie można uznać ;)))
    --
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeSep 16th 2015 zmieniony
     permalink
    MrsCreme: Marion, Anairdzie mama zmarła kilka tygodni temu, wcale się nie dziwię, że chce ją upamiętnić.

    OK, rozumiem.
    Ale ja osobiście uczciłabym zmarłego z rodziny drugim imieniem dla dziecka. Na pierwsze dałabym coś innego, świeżego.
    Teraz tradycja nadawania drugiego imienia zanika - dawniej funkcjonowało to na zasadzie takiej, że drugie imię nadawano po świętym czy błogosławionym, który miał być patronem dziecka.
    •  
      CommentAuthorMrsCreme
    • CommentTimeSep 16th 2015
     permalink
    Ja znowu nie wyobrażam sobie nie nadawać moim dzieciom drugich imion, bardzo je lubię. Ja jestem Joanna Alicja, mój mąż (standardowo) Piotr Paweł, córka Hanna Małgorzata (tu drugie po mojej siostrze, ale bardzo mi pasowało). Synio będzie Adam Aleksander.

    No, a jak teraz była córka, to byłaby najpewniej... Basią. Superuniwersalne imię. Właściwie Anna, Joanna, Małgorzata, Barbara są reprezentantkami imion, które do wszystkiego się nadają. Basia, Basiunia, Basieńka, Baśka, Barbara, Basiula, na 1000 sposobów można odmieniać :)
    No i jeśli o to chodzi, to Marta jest mniej uniwersalna, ale też ogólnie ładne imię. Bezpretensjonalne, proste, znane w różnych językach.
    --
    •  
      CommentAuthoralfaromeo
    • CommentTimeSep 16th 2015
     permalink
    Też nie wyobrażam sobie nie nadać II imienia, w mojej rodzinie i w rodzinie męża wszyscy mają. A kombinacji tyle, że na pewno coś ładnego dałoby się wybrać. Chociażby po kimś z rodziny. Mój brat dał córze po mojej mamie II imię i super pasuje: Laura Maria.
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeSep 16th 2015 zmieniony
     permalink
    alfaromeo166: brat dał córze po mojej mamie II imię i super pasuje: Laura Maria.

    Ładny zestaw.
    Moja mama to Mieczysława - raczej nie wykorzystam, nawet na drugie :tongue:
    •  
      CommentAuthorEwasmerf
    • CommentTimeSep 16th 2015
     permalink
    brom, wiem ze masz marte, i imie Marta jest moim faworytem dla dziwczynki poki co. Ale ta Baska tez mi chodzi po glowie.
    -- ;
    •  
      CommentAuthorTEORKA
    • CommentTimeSep 16th 2015
     permalink
    Basia jest ekstra!!!! Ja czasami mam wrażenie, że Nina to właśnie powinna być Basią a nie Niną. Rozważałam to imię, ale mój mąż kategorycznie oprotestował, bo jego eks to Barbara właśnie.


    Po mamie/tacie ja bym nie nadała imienia dziecku. Zwłaszcza gdyby w/w zmarli w ciąży, tuż przed nią, przed porodem. No ale każdy robi jak uważa, wiadomo.
    --
    •  
      CommentAuthoremza
    • CommentTimeSep 16th 2015
     permalink
    Mnie też się Basia (w tym Baśka) podoba:)
    Zawsze mi się wydawało, że to na wiewiórki Basia się wołało, nie konie;)
    --
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeSep 16th 2015 zmieniony
     permalink
    emza: Mnie też się Basia (w tym Baśka) podoba:)

    Mnie też się podoba. Ale u mnie odpada. Bo nie biorę pod uwagę imion z pierwszej setki najczęściej nadawanych :bigsmile:
    •  
      CommentAuthoremza
    • CommentTimeSep 16th 2015
     permalink
    marion: Mnie też się podoba. Ale u mnie odpada. Bo nie biorę pod uwagę imion z pierwszej setki najczęściej nadawanych

    A z mężem to skonsultowałaś?;)) Bo ja też nie chciałam, tyle, że mąż wszystkie moje propozycje zawetował:/
    Imiona najłatwiej mi się wybierało, kiedy nie byłam w ciąży;)
    --
    •  
      CommentAuthor_MIA_
    • CommentTimeSep 16th 2015
     permalink
    Mnie też właśnie forma "Baska" najbardziej wpada w ucho :)
    --
    •  
      CommentAuthorlewka
    • CommentTimeSep 16th 2015
     permalink
    emza: Bo ja też nie chciałam, tyle, że mąż wszystkie moje propozycje zawetował:/
    Imiona najłatwiej mi się wybierało, kiedy nie byłam w ciąży;)


    To jakie teraz rozważacie?
    --
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeSep 16th 2015 zmieniony
     permalink
    emza: A z mężem to skonsultowałaś?;))

    Syn też nie ma imienia z pierwszej 100-tki, a z taką propozycją pierwszy wyskoczył mąż, więc tym razem też nie powinno być problemów :bigsmile:

    Wybierając imię dla syna, mieliśmy kilka założeń - m.in.:
    - brak imiennika w rodzinie
    - imię retro
    - popularne w społeczeństwie, ale aktualnie mało nadawane

    Wydrukowałam wieeelką listę imion z Wikipedii i wybieraliśmy każde z osobna po bodajże 5 sztuk. Powtórzyło się jedno - i takie nadaliśmy.
    •  
      CommentAuthoremza
    • CommentTimeSep 16th 2015 zmieniony
     permalink
    Lewko, obiecaliśmy sobie, że ogłosimy po porodzie, bo ilekroć podawaliśmy do wiadomości innym nasz pomysł, po jakimś czasie nam się odmieniało.
    W każdym razie to wybrane padło już pod moją kartą ciąży;) Mimo wszystko liczę, że podczas porodu mąż się zlituje i przystanie na moją propozycję (póki co, bez sznas;)

    Treść doklejona: 16.09.15 10:59
    marion: Syn też nie ma imienia z pierwszej 100-tki, a z taką propozycją pierwszy wyskoczył mąż, więc tym razem też nie powinno być problemów

    Lucky you...
    marion: Wydrukowałam wieeelką listę imion z Wikipedii i wybieraliśmy każde z osobna po bodajże 5 sztuk. Powtórzyło się jedno - i takie nadaliśmy.

    Nasz obecny typ również jest na tej zasadzie wybrany.
    --
    •  
      CommentAuthorEwasmerf
    • CommentTimeSep 16th 2015
     permalink
    moj M zaczal gadac w poprzedniej ciazy do brzucha Piotrus i tak zostalo;-P
    wiec teraz mam pelna dowolnosc, hyhy
    -- ;
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeSep 16th 2015 zmieniony
     permalink
    Ewasmerf: moj M zaczal gadac w poprzedniej ciazy do brzucha Piotrus i tak zostalo;-P

    Mój ostatnio zwrócił się do brzucha per BASIU i HELENKO - usłyszał krótkie "zapomnij!" :bigsmile:
    Wg mnie imiona ładne - Helena świetna, od dawna mi się podobała - ale dla mnie zbyt popularne aktualnie.

    W przedszkolu mamy nową grupą maluszków - z takich mniej popularnych wychwyciłam Idalię i Olimpię (siostra starszaka o imieniu Bruno).
    •  
      CommentAuthorEwasmerf
    • CommentTimeSep 16th 2015
     permalink
    a mi sie wlasnie podobaja te dosc popularne. takie spotykane, nieudziwnione, niewymyslne, ponadczasowe.
    dobrze, ze kazdy lubi co innego;-)
    -- ;
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeSep 16th 2015 zmieniony
     permalink
    Ewasmerf: a mi sie wlasnie podobaja te dosc popularne. takie spotykane, nieudziwnione, niewymyslne, ponadczasowe.

    Czy uważasz, że imię mojego syna jest niespotykane, udziwnione, czy wymyślne? Nie znasz żadnego Henryka? Imię znane w Polsce od pokoleń.
    Idalia czy Olimpia też nie są wg mnie wydumane. Choć to pewnie kwestia osłuchania się. W pracy mam np. Indirę i Estellę - dla mnie to normalne imiona, ale dla innych mogą wydawać się egzotyczne.

    Dla mnie osobiście dziwne i wymyślne to takie, których nie ma w naszej tradycji, a pojawiły się stosunkowo niedawno - Kevin, Marshall, Vanessa, Bibiana i inne tego typu wynalazki. I o ile noszą je dzieci rodziców obcokrajowców albo związków mieszanych, to jeszcze, ale z polskimi nazwiskami gryzą się.
    •  
      CommentAuthorEwasmerf
    • CommentTimeSep 16th 2015
     permalink
    tak Marion, uwazam ze imie Twojego syna jest dosc niespotykane obecnie wsrod dzieci. Z Henryków to znam jedynie mojego s.p. dziadka i moja babcia miała na imie Henryka. Ale sama napisalas, ze chcialas imie retro, a mi sie styl retro w zadnej postaci (czy to wozki, czy to meble, czy to imiona) nie podoba. Ale to sa moje odczucia. Inni moga sie zachwycac.
    -- ;
    •  
      CommentAuthor_MIA_
    • CommentTimeSep 16th 2015
     permalink
    Dla mnie z kolei Idalia czy Olimpia są właśnie wyszukane, niespotykane.
    Henryk mnie się bardzo podoba. Mój dziadek tak miał na imię.
    --
    •  
      CommentAuthor_Fragile_
    • CommentTimeSep 16th 2015 zmieniony
     permalink
    No co Wy, to rzadkie imie? Ja trzech małych Henkow znam... wśród znajomych to Henie, Janki i Antosie się wybijają...
    --
    •  
      CommentAuthorEwasmerf
    • CommentTimeSep 16th 2015
     permalink
    no ja nie znam, ani na osiedlu ( a mamy zatrzesienie dzieci), ani w jednym przedszkolu, ani w drugim, ani wsrod rodziny i znajomych.
    Jas jest jeden, Antos i Antkow faktycznie jest dosc sporo.
    -- ;
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeSep 16th 2015 zmieniony
     permalink
    Ewasmerf: tak Marion, uwazam ze imie Twojego syna jest dosc niespotykane obecnie wsrod dzieci.

    No obecnie tak. Ale Henryków w średnim wieku, albo w wieku naszych dziadków jest od groma! Polska miała kilku królów o tym imieniu. Tak więc dziwi mnie, że dla Ciebie jest niespotykane.
    Co do imion retro wśród dzieci, to na pęczki teraz Franków, Staszków, Antków, Jasiów, Ignasiów, Zosiek, Łucji, Antonin itp. Nawet Kazimierz w 2014 wbił się do pierwszej 100.
    _Fragile_: No co Wy, to rzadkie imie? Ja trzech małych Henkow znam...

    Henryka ma Magda Mołek, Alicja Bachleda-Curuś i Michał Żebrowski. W Warszawie ostatnio stał się bardzo popularny.
    Dziwi mnie trochę ten wzrost jego popularności - nadając imię liczyłam, jeszcze długo nie wróci do łask. Teraz, przy kolejnym dziecku, muszę bardziej pogłówkować :-)
    •  
      CommentAuthorEwasmerf
    • CommentTimeSep 16th 2015
     permalink
    no widzisz Marion, takie u mnie srodowisko;-P za to mam w cholere Nin, Majek, Amelek, neli, lenek, Oliwerow i tym podobnych "nowoczesnych" imion. Moze stad moje upodobanie do zupelnie przecietnych imion, ani retro ani tych obecnie modnych.
    -- ;
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeSep 16th 2015 zmieniony
     permalink
    Ewasmerf: Moze stad moje upodobanie do zupelnie przecietnych imion, ani retro ani tych obecnie modnych.

    Ależ ja nikogo nie przekonuję do swoich gustów - bo każdy ma swoje :-)

    U Ciebie widzę sama czołówka najpopularniejszych. W piaskownicy po 3 Leny, 4 Majki itd. Wg mnie nuda. I nie chodzi mi tu o to, żeby nadawać od razu imiona skrajnie niepopularne, typu Kunegunda czy Zenon, ale nie te z czołówki. Żeby trochę nad tematem się zastanowić, sprawdzić statystyki i czy popularność danego imienia rośnie. Wybiec w przyszłość - żeby dziecko nie miało kilku imienników w klasie i kilkudziesięciu w szkole. Wiem, nie wszystkim to przeszkadza. Ale rozmawiałam kiedyś z pewną przedszkolanką, która zauważyła, że dzieci, które miały kilku imienników w grupie, wolały by mieć inne imię - takie, którego nikt inny by nie miał. Że jeśli ktoś je zawoła, to żeby zawsze było wiadomo, że to o nie chodzi - a nie że odwraca się piątka dzieci.
    •  
      CommentAuthorTEORKA
    • CommentTimeSep 16th 2015 zmieniony
     permalink
    Ja Henryka małego nie znam żadnego. Ale już tu kiedyś pisałyśmy, że wiele zależy od regionu. Bo u nas np Ninek nie ma wcale, a Ewa Ty piszesz, że pełno tam, gdzie mieszkasz :)
    W moim regionie ostatnio nieprawdopodobny szał na Nikodemów i Wojciechów.
    --
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeSep 16th 2015 zmieniony
     permalink
    TEORKA: Ale już tu kiedyś pisałyśmy, że wiele zależy od regionu.

    Dokładnie!
    Wrzucałam tu nawet kiedyś TOP 5 z poszczególnych województw - różnice były dość znaczne.

    Moim zdaniem każda porodówka powinna na bieżąco, na jakichś tablicach ogłoszeń, wywieszać aktualne trendy. Może w końcu by nastał koniec ery popularności na pewne imiona, których jest już totalny przesyt. Np. Jakub - na pierwszym miejscu od 2000 r. Jak długo jeszcze?! Jest tyle innych imion...
    •  
      CommentAuthorEwasmerf
    • CommentTimeSep 16th 2015
     permalink
    mi sie tez wydaje, ze od regionu, otoczenia, ludzi, ktorzy w danym miejscu mieszkaja.
    -- ;
    •  
      CommentAuthoremza
    • CommentTimeSep 16th 2015
     permalink
    Z tym przewidywaniem to różnie bywa. Ja wybierając imię Gabrysia nie znałam ŻADNEJ. Myślałam sobie, że jestem najoryginalniejsza na świecie (fakt, nie sprawdziłam statystyk..). Z mojego przeświadczenia o oryginalności wybudzili mnie już na porodówce słowami - "O! kolejna Gabrysia".
    Także moja ekstrapolacja nie wypaliła;)
    --
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeSep 16th 2015 zmieniony
     permalink
    emza: fakt, nie sprawdziłam statystyk

    No właśnie...
    A wystarczy wejść na stronę MSW i tam są dane (pierwsze 50-tki) od bodajże 2005 r. I można prześledzić statystyki dla danego imienia.
    Poza tym, często w gazetach lokalnych są rubryki z fotkami noworodków - można postudiować, jakie imiona są nadawane w danym (naszym) regionie.
    •  
      CommentAuthor_MIA_
    • CommentTimeSep 16th 2015
     permalink
    A są juz statystyki za pierwszy kwartał 2015?
    --
    •  
      CommentAuthoremza
    • CommentTimeSep 16th 2015
     permalink
    Wiem Marion, ale to po fakcie. Wyboru imienia dla pierworodnej nie żałuję, gdyż dla mnie jest najładniejsze na świecie, aczkolwiek przy drugiej już prześledziłam statystyki - głównie wojewódzkie;)
    --
    •  
      CommentAuthoralfaromeo
    • CommentTimeSep 16th 2015
     permalink
    Ja juz tutaj kiedyś pisałam - podobają mi się imiona, które teraz są popularne. I nie wiem co zrobię w przyszłości, nadam mimo popularności, czy jednak wybiorę inne>?
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeSep 16th 2015 zmieniony
     permalink
    moya212: A są juz statystyki za pierwszy kwartał 2015?

    Nie. Ministerstwo podaje zawsze statystyki koło lutego/marca sumarycznie za cały rok poprzedni. Nie podają wyników cząstkowych.
    •  
      CommentAuthor_MIA_
    • CommentTimeSep 16th 2015
     permalink
    Aha ok, dzięki.
    --
    •  
      CommentAuthorJuhasek87
    • CommentTimeSep 16th 2015
     permalink
    a ja Synowi dam właśnie na imię Jakub i nie patrzę tu na to czy to jest popularne imię czy też nie..w mojej grupie w przedszkolu było dwóch Jakubów na 4 grupy..
    O ciążę staraliśmy się bardzo długo i od kiedy zaczęliśmy z Mężem się spotykać, a jesteśmy już razem 10lat, to od zawsze miał być Jakub a, że udało się nam i jest Syn to tak jak miało być zawsze być musi :bigsmile:
    --
    •  
      CommentAuthorakirka
    • CommentTimeSep 16th 2015
     permalink
    marion: Helena świetna, od dawna mi się podobała - ale dla mnie zbyt popularne aktualnie


    To może Halina. Też ładne, a chyba mniej spotykane niż Helena.

    TEORKA: W moim regionie ostatnio nieprawdopodobny szał na Nikodemów i Wojciechów


    U nas też szał na Wojtków, Antków i Filipów.
    --
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeSep 16th 2015 zmieniony
     permalink
    Juhasek87: od zawsze miał być Jakub

    No OK - skoro OD ZAWSZE :smile:
    akirka: To może Halina. Też ładne, a chyba mniej spotykane niż Helena.

    Halina jest 'ciotkowata', z pokolenia naszych rodziców i wujostwa. Jeszcze niech odpoczywa :bigsmile:
    Skoro my teraz sięgamy po imiona naszych dziadków, to może nasze dzieci, nadając imiona naszym wnukom, wrócą do imion naszych rodziców, czyli ich dziadków. Może wnuczka Halinka mi się więc trafi :tongue:
    •  
      CommentAuthorMrsCreme
    • CommentTimeSep 16th 2015
     permalink
    U nas Helenka była typem dla dziewczynki chyba przez trzy lata, albo i dłużej. I gdy na teście pojawiły się wyczekane dwie kreski, nagle nam entuzazjm opadł :)
    Ostatecznie dla dziewczynki typami rozważanymi była Basia, Agatka i Kalinka

    A syn od zawsze miał być Adasiem, i nim będzie. Drugie miejsce w naszych rankingach to... Henio właśnie :) Więc, no, ten, tego... :)
    --
    •  
      CommentAuthorlewka
    • CommentTimeSep 16th 2015
     permalink
    emza: Mimo wszystko liczę, że podczas porodu mąż się zlituje i przystanie na moją propozycję (póki co, bez sznas;)


    Powodzenia, czego się nie robi dla rodzącej, więc kto wie?
    --
    • CommentAuthorEdyta_P
    • CommentTimeSep 16th 2015
     permalink
    alfaromeo166: Ja juz tutaj kiedyś pisałam - podobają mi się imiona, które teraz są popularne. I nie wiem co zrobię w przyszłości, nadam mimo popularności, czy jednak wybiorę inne>?


    A masz na myśli mniej czy bardziej odległą przyszłość? Bo za pięć lat pewnie te imiona, które są teraz najpopularniejsze, znajdą się trochę niżej w rankingu.
    •  
      CommentAuthorMrsCreme
    • CommentTimeSep 17th 2015
     permalink
    Edyta, patrząc na upartość Polaków do nadawania wciąż i wciąż najpopularniejszych imion, nie łudziłabym się..... Mateusz osiem lat z rzędu na pierwszym miejscu, potem dziewięc lat w pierwszej trójce. Jakub następne naście lat na pierwszym miejscu, chyba raz zdetronizowany... A bywają np. 4 lata z rzędu gdzie cała najpopularniejsza trójka się nie zmienia... :P
    --
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeSep 17th 2015 zmieniony
     permalink
    MrsCreme: Jakub następne naście lat na pierwszym miejscu, chyba raz zdetronizowany...

    Ani razu od 2000 r. ...
    MrsCreme: patrząc na upartość Polaków do nadawania wciąż i wciąż najpopularniejszych imion, nie łudziłabym się.....

    Dokładnie - w tej kwestii upartość sięga zenitu.

    TOP 5 z ostatnich 21 lat.

    http://28dni.pl/pictures/2514778.jpg
    •  
      CommentAuthorMrsCreme
    • CommentTimeSep 17th 2015
     permalink
    Marion, ja szukałam po grafikach tych tabelek z imionami, i raz ktoś Szymona wrzucił, ale chyba błędnie :P No właśnie- zabezpieczyłam się słowem "chyba" :P
    --
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeSep 17th 2015
     permalink
    MrsCreme: szukałam po grafikach tych tabelek z imionami

    Ten wykaz top 5 to zrobiłam sama na podstawie danych MSW. Aktualnie na ich stronie można znaleźć tylko statystyki od rocznika 2005. Z poprzednich lat już nie publikują, tak więc dobrze, że sobie podciągałam wcześniej.
    •  
      CommentAuthormońka
    • CommentTimeOct 16th 2015
     permalink
    Dziewczyny jak każda ciężarówka zmagam się z wyborem imienia dla dziecka, mamy kilka opcji ale jakoś nie umiemy się zdecydować...W rodzinie oczywiście żadne się nie podoba...a co Wy myślicie? Oto nasze propozycje: Grzegorz, Stanisław, Kajetan, Cyprian, Gabriel, Teodor mi się jeszcze podoba Konstanty, ale małż nie bardzo chętny bo jego zmarły dziadek tak miał i nie chce po nim dawać.
    --
    •  
      CommentAuthoremza
    • CommentTimeOct 16th 2015
     permalink
    Mońka, od tygodnia leżę w szpitalu położniczym (już po), co drugi chłopiec to Stanisław..
    --
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeOct 16th 2015 zmieniony
     permalink
    mońka: W rodzinie oczywiście żadne się nie podoba...

    Ale dziecko jest Wasze i rodzinie kompletnie NIC do tego. Nie przejmowałabym się opinią rodziny i znajomych i nie pytała ich o zdanie i ewentualne przytaknięcie.
    mońka: Oto nasze propozycje: Grzegorz, Stanisław, Kajetan, Cyprian, Gabriel, Teodor mi się jeszcze podoba Konstanty

    Fajne propozycje.
    Grzegorz taki trochę wujkowaty, Staś obecnie bardzo popularny, Kajetan i Konstanty też modni. Gabriel dla mnie osobiście mało męski się wydaje. Postawiłabym na Cypriana lub Teodora.
    •  
      CommentAuthorLibra1610
    • CommentTimeOct 16th 2015
     permalink
    mońka: W rodzinie oczywiście żadne się nie podoba...

    Na rodzine nie patrz, bo to Wasz wybor! Gdybym ja na tesciow patrzyla to bym Julke miala tak to mamy nasza Rite ;) co sie nasluchalismy to nasze ale wlasnie tym pokazalismy ze to Nasz wybor i nikogo innego
    --
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeOct 16th 2015 zmieniony
     permalink
    Libra1610: Gdybym ja na tesciow patrzyla to bym Julke miala tak to mamy nasza Rite ;)

    Brawo! :clap::clap::clap:
Chcesz dodać komentarz? Zarejestruj się lub zaloguj.
Nie chcesz rejestrować konta? Dyskutuj w kategoriach Pytanie / Odpowiedź i Dział dla początkujących.