Zarejestruj się

Aby dyskutować we wszystkich kategoriach, wymagana jest rejestracja.

 

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    •  
      CommentAuthormońka
    • CommentTimeOct 16th 2015 zmieniony
     permalink
    Libra to u nas z pierwszą też tak było że tesciowa nawet groziła że na chrzest nie przyjdzie jak będzie Zosia, bo ona chciała mieć Magdalenę... :-) no właśnie Teodor to typ małżonka i może się przychyle do tej propozycji, ja wybieralam dziewczynom to niech on ma radość wybrać dla syna :-) a i tak chcemy dać dwa imiona to może Teodor Cyprian???
    --
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeOct 16th 2015
     permalink
    mońka: i tak chcemy dać dwa imiona to może Teodor Cyprian???

    No może być :bigsmile:
    A jak z nazwiskiem Teodor się układa?
    •  
      CommentAuthorKaroolka
    • CommentTimeOct 16th 2015
     permalink
    Teodor bardzo mi się podoba! Jak będe miała kiedyś synka to rozważę to imię... tylko nie wiem, czy do Miry pasuje. Chociaż w sumie brzmi nie najgorzej.
    --
    •  
      CommentAuthormońka
    • CommentTimeOct 16th 2015
     permalink
    Teodor Cyprian Rychlik... W sumie chyba najgorzej nie jest :-)
    --
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeOct 16th 2015 zmieniony
     permalink
    mońka: W sumie chyba najgorzej nie jest :-)

    Dobrze, że zapytałam o to nazwisko, bo wg mnie (podkreślam - WG MNIE) nie jest całkiem dobrze.

    Nie sądzę, żeby cały zestaw (dwa imiona + nazwisko) był na co dzień używany. Będzie on widniał tylko w dokumentach. I jeżeli tego Cypriana pominiemy, to wychodzi Teodor Rychlik. Pojawia się problem z literą R - imię kończy się na R i na R zaczyna nazwisko.
    I o ile w spisach alfabetycznych będzie forma "Rychlik Teodor" (jest OK), to na co dzień (dokumenty, dowód osobisty, przedstawianie się obcym ludziom) będzie "Teodor Rychlik". Jak się wypowiada ten zestaw głośno, to się język łamie, bo nie nadąża on z wymówieniem dwóch R pod rząd.
    Może więc Cyprian Rychlik? I na drugie Teodor?
  1.  permalink
    Mi zaczyna switac Milosz :)
    --
    •  
      CommentAuthormońka
    • CommentTimeOct 16th 2015
     permalink
    To jest druga opcja ale zupełnie nie mam pojęcia jak to zdrobnic... Obie wersje mi się podobają, także jeszcze pewnie będziemy się zastanawiać...wg mnie i Teodor i Cyprian może być jako pierwsze, wiadomo że na codzień drugiego imienia mało kto używa...wydaje mi się ze mamy takie ciezkie nazwisko żeby coś dopasować,takie twarde jest i w sumie imię chyba też powinno być dość twarde...sama już nie wiem, z drugiej strony jeszcze byłoby fajnie jakby zagraniczni nie łamali sobie języka na samym imieniu...Marion dzięki za wszelkie uwagi :-) widać specem jesteś od imion hehe :-)
    --
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeOct 16th 2015 zmieniony
     permalink
    mońka: widać specem jesteś od imion hehe :-)

    E tam, specem.
    Zawsze po wytypowaniu kilku potencjalnych imion dla dziecka, trzeba je zestawić z nazwiskiem - bo wbrew pozorom cały zestaw też jest ważny. Co do formy i wymowy.
    mońka: wydaje mi się ze mamy takie ciezkie nazwisko żeby coś dopasować,takie twarde jest i w sumie imię chyba też powinno być dość twarde...sama już nie wiem

    Nazwisko jest OK. Ale mnie się wydaje, że nie będą tu dobrze współgrać imiona zakończone na R.
    na dobrą sprawę, to za imion, które wcześniej podałaś, tylko Stanisław i Kajetan nie mają R. Bo w pozostałych jest R - i robi się wraz z nazwiskiem ogólnie twardy zestaw (powtarza się R zarówno w imieniu jak i nazwisku).
    Wybór, jak już pisałam, należy do Was :bigsmile:
    •  
      CommentAuthormońka
    • CommentTimeOct 16th 2015
     permalink
    Marion dzięki za wszystkie rady, jeszcze mam czas, poprzegladam jeszcze imienniki, ale odkąd pamiętam miał być Cyprian ;-) no nic jak piszesz nasza decyzja, ale jak chodzi o imię dla dziecka to zawsze człowiek ma takie rozterki i ciężko się zdecydować, bo to na całe życie dla tego potomka no...
    --
    •  
      CommentAuthorlalik
    • CommentTimeOct 16th 2015
     permalink
    Monia, zastanawialas sie nad zdrobnieniem. Cypisek moze..? Slodkie, moim zdaniem.

    .

    Konstanty - po zmarlym dziadku Twojego M... Ja wlasnie tak zrobilam, bo dziadek byl przekochany.
    --
    •  
      CommentAuthormońka
    • CommentTimeOct 16th 2015
     permalink
    Lilik właśnie Cypisek to jedyne co mi przychodzi do głowy jako zdrobnienie :-) w sumie mi się bardzo dobrze kojarzy, bo z bajką o Rumcajsie która uwielbiałam jako dziecko i nadal bardzo lubię oglądać...mój M nie chce za bardzo po dziadku dać, nie wiem jaki był bo od bardzo dawna już nie żyje, nawet mąż go słabo chyba pamięta...
    --
    •  
      CommentAuthorlalik
    • CommentTimeOct 16th 2015
     permalink
    Wlasnie tez uwielbialam te bajke.

    .

    Rozumiem, ze jesli M. dziadka nie pamieta, nie wie jaki byl, to ten pomysl budzi w nim jakis opor..
    --
    •  
      CommentAuthormońka
    • CommentTimeOct 16th 2015
     permalink
    No właśnie jest jakiś opór...zawsze go dobrze wspomina w sumie ale powiedział że po dziadku nie chce dać...
    --
    •  
      CommentAuthorMrsCreme
    • CommentTimeOct 16th 2015
     permalink
    mońka, masz tak strasznie ewidentne R w nazwisku, że ja bym sobie jakiekolwiek imię z tą literką odpuściła. Z Twojego zestawienia cuuuudowny jest Kajetan i moim zdaniem bardziej pasuje :)

    PS. Jak odmieniać Teodora, poza Teo?
    --
    •  
      CommentAuthorEwasmerf
    • CommentTimeOct 16th 2015
     permalink
    Teoś, Teodorek
    wiecie co, z tymi zdrobnieniami to jest tak, ze jak juz dziecko jest to przychodza rozne do glowy. Ja do Piotrka mowie: Piter, Pitek, Piotrek, Piotrus, Piotrucha, Pietruszka, Piotrula, Pietrunia, Pietrek, Piterek, no roznie rozniscie.
    -- ;
    •  
      CommentAuthorKarolyn
    • CommentTimeOct 16th 2015
     permalink
    Ewasmerf: wiecie co, z tymi zdrobnieniami to jest tak, ze jak juz dziecko jest to przychodza rozne do glowy. Ja do Piotrka mowie: Piter, Pitek, Piotrek, Piotrus, Piotrucha, Pietruszka, Piotrula, Pietrunia, Pietrek, Piterek, no roznie rozniscie.


    Dokładnie:) ja wybrałam z mężem imię Dominik dlatego, że nie ma zdrobnień (takich oficjalnych typu Joanna/Asia, Zofia/Zosia, Jakub/Kuba) i w ogóle mielismy nie zdrabniać, a słowa nie dotrzymaliśmy (zwłaszcza ja) i tak o to mamy Domisia, Dominisia, Mimika (tak sam na siebie mówił), Mimisia itp. :devil: aczkolwiek przy kolejnym dziecku, głowne kryterium będzie takie samo czyli koniecznie bez oficjalnych zdrobnień.
    -- Syn 1 ~ 2012 & Syn 2 ~ 2017
    •  
      CommentAuthorlalik
    • CommentTimeOct 16th 2015
     permalink
    No, od zdrobnien trudno sie powstrzymac. Ale, coz, wynikaja z czulosci przeciez.
    Moja corka Dagmara - jest tez zwana Dagienka, Marenka, Marusia, Marunia...
    --
    •  
      CommentAuthorEwasmerf
    • CommentTimeOct 16th 2015
     permalink
    Kazdy ma inne priorytety co do imienia jak widac;-)
    -- ;
    •  
      CommentAuthormońka
    • CommentTimeOct 16th 2015
     permalink
    Ech no właśnie Kajetan ładne ale będą Kajtek wołać a to już mi nie pasuje...jeśli nic innego nie wymyślimy to pewnie zostanie ten Cyprian i Teodor...

    Treść doklejona: 16.10.15 20:32
    Jeszcze tak myślę teraz ze może Bogumił lub Gustaw?
    --
    •  
      CommentAuthorlalik
    • CommentTimeOct 16th 2015
     permalink
    Jedna z najwazniejszych (albo wrecz najwazniejsza?) kwestii: zeby imie pasowalo do nazwiska. Zeby tworzylo z nim ladna, zgrabna (w miare) calosc.

    Treść doklejona: 16.10.15 20:34
    Gucio jest tak urocze...:) Gustaw - dostojne.

    Treść doklejona: 16.10.15 20:42
    No i z nazwiskiem w porzadku:)
    --
    •  
      CommentAuthorTinamar
    • CommentTimeOct 16th 2015
     permalink
    A mi nic nie przychodzi do głowy dla drugiego synka. Z pierwszym też mieliśmy problem ale jak się pijawił jyż to został Ignacym i jakoś bardzo nadal jestem zadowolona. Ignacy tak dostojnie, Ignaś jako zdrobnienie a Igo coś pomiędzy, może dla nastolatka. No ale teraz czekamy na drugiego synka i na razie nic a nic 😀 pidobają mi się imiona bardzo które wymieniacie ale Ignacy jak usłyszałam to od razu wiedziałam że to to i teraz też bym tak chciała żeby w 100% się mi pidobało a nie 99.9 %. No znowu łatwo nie będzie. Z dziewczynką byłoby prościej 😜 no ale podczytuje was i luczę że mnie natchniecie 😀

    Treść doklejona: 16.10.15 20:59
    W sumie Bogumił podoba mi się i zdrobnienie Boguś😀 no i ładne znaczenie tego imienia 😀
    --
    •  
      CommentAuthorlalik
    • CommentTimeOct 16th 2015
     permalink
    Ale Bogumil podoba Ci sie tak na 99.9%, prawda?;)

    Czasem nie zdarza sie blysk na 100;)
    --
    •  
      CommentAuthorTinamar
    • CommentTimeOct 16th 2015
     permalink
    No wiem wiem, ale może jednak jeszcze się uda 😀 mamy jeszcze troszkę czasu 😀 jeszcze Tymon mi się podoba nawet ale mąż uważa że imiona braciszków powinny do siebie pasować a tu nie do końca to pasuje 😞
    --
    •  
      CommentAuthorlalik
    • CommentTimeOct 16th 2015
     permalink
    Pasuja, moim zdaniem.
    Ale Tymon ma tendencje wzrostowa. Zawsze bym radzila isc w kierunku tych rzadziej nadawanych, tych co sa w odwrocie;) (Marion ma podobne zdanie.)
    --
    •  
      CommentAuthorTinamar
    • CommentTimeOct 16th 2015
     permalink
    No niby zgadzam się też z tym ale skoro mi się coś będzie bardzo podobać to chyba to będzie dla mnie najważniejsze. Myślałam że Ignacy to dość mało popularne imię a jednak statystyki mówią co innego. Ale nieważne bo nadal bardzo mi się podoba 😀 ale podobało mi się bardzo np. Kubuś a jak zobaczyłam jak jest popularne to zrezygnowałam 😞
    --
    •  
      CommentAuthormońka
    • CommentTimeOct 16th 2015
     permalink
    U mnie tak było z Zosią, na 100% byłam pewna, z drugą już był problem,wyliczanki, losowanie itp..teraz też problem...Niby czasu jeszcze dużo, narazie do brzucha mówimy per Staś :-) ale chciałabym już coś wybrać żeby się młody oswajal z imieniem...a mąż ma dziś muchy w nosi i nic pomoc nie chce ech...Bogumił bardzo mi się podoba ale w międzynarodowej firmie to jak będą mówić Ci anglojezyczni... Ech ciężki orzech do zgryzienia :-) dla córki mieliśmy wybrane już(Celina miała być), a teraz się głów dla syna...
    --
    •  
      CommentAuthorlalik
    • CommentTimeOct 17th 2015
     permalink
    Celina to zaskoczenie. Z pokolenia naszych rodzicow. Ale wtedy tez nieczeste.
    --
    •  
      CommentAuthorEwasmerf
    • CommentTimeOct 17th 2015
     permalink
    ja wlasnie z tegoz powodu, ze teraz jest multikulti wszystko, nie nadalabym imienia z polskimi znakami jak Bogumił czy Stanisław.
    Piotr tez moze nie jest plynne do wymowienia, ale slyszalam jak wymawiali je francuzi, jak wymawiali niemcy - nie przekrecaja przynajmniej, a i sa ichnie odpowiedniki.
    Teraz wybralismy imie Marta (na drugie Rozalia) - jednak przy tym zostaniemy - to juz w ogole miedzynarodowe imie.
    -- ;
    •  
      CommentAuthorlilijeczka
    • CommentTimeOct 17th 2015
     permalink
    Jak czujecie bedzie z popularnoscia tych imion w Polsce?
    Helena, Elena, Maja, Hanna.
    Podoba mi sie Helena, moja prababcia jeszcze zyjaca tak sie nazywa. Mezowi sie z oranzada skojarzylo...
    Ale czy wlasnie Hela nie robi sie dosc popularna?
    --
    •  
      CommentAuthormagda_a
    • CommentTimeOct 18th 2015
     permalink
    W moim regionie (wlkp) dużo się ostatnio o Helenkach słyszy. Majek i Hanek też u nas dużo.
    -- , [url=https://lilypie.com][/url
    •  
      CommentAuthoralfaromeo
    • CommentTimeOct 18th 2015
     permalink
    mońka - a Grzegorza już odrzuciliście? Mnie się bardzo to imię podoba. Może dlatego, że ja mam upodobanie w imionach raczej prostych i zwyczajnych.
    Nazwisko macie moim zdaniem całkiem normalne, takie polskie. I mnie jakoś bardziej do niego pasują imiona typu Adam, Krzysztof niż Kajetan.
    Teodor kojarzy mi sie bezwzględnie z męskim prokuratorem Szackim, ale zawsze przy takich imionach zastanawiam się jakie podejście będzie miał do swojego imienia nastolatek.
    A Grzegorz jest fajny, bo w razie czego ma rożne zdrobnienia, a imie teraz nie na topie. Mnie np. nie kojarzy się z pokoleniem wujków, bo miałam 2 Grześków w LO i jednego na studiach.
    •  
      CommentAuthormońka
    • CommentTimeOct 18th 2015
     permalink
    Nie jest definitywnie przekreslone chociaż mąż nie jest do końca przekonany,starsza córka za to bardzo Grzegorza polubiła że tak powiem :-) teraz wszystkim mówi że w brzuchu u mamy jest Grzesiek...ech cięższa przeprawa z tym imieniem będzie chyba...

    Treść doklejona: 18.10.15 23:02
    Tak nam teraz wpadło jeszcze Błażej...obecnie chyba nie jest zbyt popularne, ale kurcze ma coś w sobie i mężu się podoba :-) tylko ze zdrobnieniem problem,ale w razie co na pewno coś wymyślimy :-)
    --
    •  
      CommentAuthorakirka
    • CommentTimeOct 19th 2015
     permalink
    Lilijeczka u nas co druga dziewczynka to Maja,a co trzecia Hania;) Helenka też jest dosyć popularne. Eleny nie spotkałam.
    --
    •  
      CommentAuthorlalik
    • CommentTimeOct 19th 2015
     permalink
    Usmialam sie z wpisu *alfaromeo* na temat imienia Grzegorz. Dla mnie to imie popularne wsrod rowiesnikow, natomiast dla Ciebie - pokolenie wujkow. Ha, spolecznosc 28dniowa to sa 2 pokolenia:)
    --
    •  
      CommentAuthoremza
    • CommentTimeOct 19th 2015
     permalink
    Lalik, nie wpadłam na to i czytając o wujkach Grześkach, w głowę zachodziłam, dlaczego mnie się wśród licznego wujostwa żaden nie trafił. Za to wsród kolegów i owszem;) Nie mniej, wszystkie Grześki to fajne chłopaki:)
    --
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeOct 19th 2015
     permalink
    lalik: Jedna z najwazniejszych (albo wrecz najwazniejsza?) kwestii: zeby imie pasowalo do nazwiska. Zeby tworzylo z nim ladna, zgrabna (w miare) calosc.

    Dokładnie!
    Nie wyobrażam sobie jakiegoś niepasującego zestawu, trudnego do wymowy. Bo kłopoty będą przez całe życie.

    Druga sprawa - nie patrzcie zbytnio na to, że jakieś tam imię nie będzie pasowało do dziecka czy nastolatka. Przyjmując średnią długość życia w Polsce na 76 lat, dzieckiem (do 18 roku życia) jest się TYLKO 1/4 długości życia. Wg mnie lepiej więc wybrać imię, z którym będzie się dobrze czuło i którego nie będzie się wstydziło w dorosłym życiu.
    .
    .
    Kolejny raz podrzucam pierwsze 100-tki najczęściej nadawanych imion w Polsce w 2014 r. (po prawej liczba nadań).

    http://28dni.pl/pictures/2455583.jpg

    http://28dni.pl/pictures/2455593.jpg
    •  
      CommentAuthoralfaromeo
    • CommentTimeOct 19th 2015
     permalink
    lalik - ja napisałam właśnie, że mi się kojarzy z rówieśnikami, bo miałam kolegów o takim imieniu, o wujkach pisał ktoś wyżej.
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeOct 19th 2015 zmieniony
     permalink
    alfaromeo166: o wujkach pisał ktoś wyżej

    Ja pisałam.
    Grzegorz jest na pograniczu naszych rówieśników i wujków, z przewagą na równieśników. Mówię tu dziewczynach w wieku +/- 30 lat :bigsmile:

    lilijeczka: Jak czujecie bedzie z popularnoscia tych imion w Polsce? Helena, Elena, Maja, Hanna.


    Statystyki mówią same za siebie...

    HELENA
    2011 r. - 46 miejsce
    2012 - 45
    2013 - 42
    2014 - 36

    HANNA
    2003 - 42 (874 nadania)
    2004 - 39
    2005 - 30
    2006 - 28
    2007 - 23
    2008 - 20
    2009 - 17
    2010 - 14
    2011 - 11
    2012 - 11
    2013 - 6
    2014 - 6 (6 407 nadań)

    MAJA - jest w pierwszej piątce (!) od 2008 r. i raczej jej wysoka popularność szybko nie spadnie.

    ELENA - do roku 2013 MSW podawało pierwsze 50-tki i nie było w nich ELENY. w 2014 r. podano pierwsze 100 miejsc i Elena jest na 89 miejscu (189 nadań w skali kraju).
    •  
      CommentAuthoralfaromeo
    • CommentTimeOct 19th 2015
     permalink
    Ja jestem Hanna i kiedyś było to takie rzadkie imię, że wiele osób wolało na mnie Ania, bo nawet nie wiedzieli, że Hania istnieje. Dla niektórych jestem Anią do dziś.
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeOct 19th 2015 zmieniony
     permalink
    alfaromeo166: Ja jestem Hanna i kiedyś było to takie rzadkie imię

    Wróciła moda na imiona retro, czyli popularnych w pokoleniu naszych dziadków.

    Dopisałam Hannie liczbę nadań - w 2003 i 2014 roku. W ciągu dekady ponad 7-krotny wzrost.
    •  
      CommentAuthorKaroolka
    • CommentTimeOct 19th 2015
     permalink
    mońka: Tak nam teraz wpadło jeszcze Błażej...obecnie chyba nie jest zbyt popularne, ale kurcze ma coś w sobie i mężu się podoba :-) tylko ze zdrobnieniem problem,ale w razie co na pewno coś wymyślimy :-)
    mońka, mój partner to Błażej. Zdrobnienie wymyśliłam na niego Błaziu i wszyscy znajomi to przejęli. Teraz jest Błaziu dla wszystkich :)
    --
    •  
      CommentAuthorMrsCreme
    • CommentTimeOct 19th 2015
     permalink
    Moja Hanuśka z początku 2006 roku, więc jeszcze nie było takiego szału.
    Biorąc pod uwagę że już w 2005 roku rozważałam Adama jako imię dla syna, a w 2009 na 100% je zaklepaliśmy dla synka, czuję się delikatnie usprawiedliwiona z tego popularnego obecnie imienia :)

    A co do Hani... Jest trochę Ań u nas w rodzinie (moja babcia i ukochana kuzynka, no i niestety matka mojego byłego) chciałam coś podobnego ale nie to samo. Hania jest super! Tylko ja zdrabniam ją czasami... idealnie jak mówi się na moją babcię, czyli Nusia :) Poza tym jednym zdrobnieniem zawsze to H jest obecne.
    --
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeOct 19th 2015
     permalink
    U mnie chyba będzie problem. Rzuciłam kilka swoich propozycji mężowi, ale odrzucił je...:confused:
    •  
      CommentAuthorLibra1610
    • CommentTimeOct 19th 2015
     permalink
    Marion, a jakie mialas prppozycje?
    --
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeOct 19th 2015 zmieniony
     permalink
    Libra1610: Marion, a jakie mialas prppozycje?

    Na razie nie chcę zdradzać. Powiem tylko, że retro i spoza pierwszej 100-tki najpopularniejszych w 2014 r. Każda propozycja kojarzyła mu się z jakąś osobą - a że to pijak, a tamten bandzior, a ten oszust itp.
    W czwartek mam wizytę u gina - może poznam płeć i będę mogła zawęzić krąg poszukiwań.
    •  
      CommentAuthorlalik
    • CommentTimeOct 19th 2015
     permalink
    Do *alfaromeo*...
    Alez beznadziejnie odczytalam Twoj wpis! Co ze mna..?
    W kazdym razie mamy na 28dni 2 pokolenia: takie jak ja 40-latki, no i 20-latki. No i posrednie;)
    --
    •  
      CommentAuthoralfaromeo
    • CommentTimeOct 20th 2015
     permalink
    lalik spoko, nic się nie stało, ja z pokolenia 30 latek, ale wiadomo znajomych miałam też starszych. Przypomniało mi się, że mąż ma kuzyna Grzegorza, i kolegę Grzegorza, w wieku między 30 a 40 lat, więc raczej pokolenie rówieśników. Ale faktycznie dla 20 latek 40 latkowie to często pokolenie wujków.
    •  
      CommentAuthorFlowka
    • CommentTimeOct 20th 2015
     permalink
    Ja mam synka Grzesia :) i powiem Wam, że teraz to imię wywołuje usmiech na ustach wszystkich! Bo obecnie rzadko można spotkać małego chłopca z takim imieniem :)
    --
    •  
      CommentAuthorEwasmerf
    • CommentTimeOct 20th 2015
     permalink
    no to ja znam 2 dziei o tym imieniu - jeden ma 6 lat, drugi 5. jakos nigdy mi sie z wujkami nie korzyli. Fajne imie, mimo ze nie lubie tych z żżżżżż
    -- ;
  2.  permalink
    Mnie Grzes takze sie podoba, no i Krzys :)
    --
Chcesz dodać komentarz? Zarejestruj się lub zaloguj.
Nie chcesz rejestrować konta? Dyskutuj w kategoriach Pytanie / Odpowiedź i Dział dla początkujących.