Zarejestruj się

Aby dyskutować we wszystkich kategoriach, wymagana jest rejestracja.

 

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    •  
      CommentAuthor_MIA_
    • CommentTimeApr 26th 2016
     permalink
    My mieliśmy biogaia, u nas świetnie się sprawdziła.
    5kropli w czasie kp.
    --
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeApr 26th 2016 zmieniony
     permalink
    Miałam BioGaię przy starszaku - zero poprawy.
    •  
      CommentAuthor_MIA_
    • CommentTimeApr 26th 2016
     permalink
    Trzeba próbować co zadziała.
    My mieliśmy jeszcze kropelki Fitobimbi ,ale zupełnie się nie sprawdziły.
    Współczuję bardzo, bo kolki są straszne.
    U nas jeszcze jazda autem uspokajala małego. ..
    --
    • CommentAuthorkarolciat
    • CommentTimeApr 26th 2016
     permalink
    Marion, delicol daje się do każdego karmienia. Ja Wojtkowi dawałam przed cycem łyżeczką. Nie pamiętam dawkowania. Myślę, że podanie łącznie z lekiem na wzdęcia nie zaszkodzi.
    A ss trzeba też do każdego karmienia? Bo ja bobotic dawałam ale t było 2 albo 3 razy dziennie.
    --
    • CommentAuthorkaamii
    • CommentTimeApr 26th 2016
     permalink
    Delicol dawalam razem z boboticem przed każdym karmieniem. Dawkowania nie pamiętam, ale kapsułka i kropelki wprost do buźki wkraplalam. Mała uwielbiała i w sumie do dziś uwielbia nawet te obrzydliwe leki :/
    --
    •  
      CommentAuthorEwasmerf
    • CommentTimeApr 27th 2016
     permalink
    laski, sprawdzajcie swoim bezszyjnym dzieciom szyje. mojej sie odparzenie zrobilo. jest tak bezszyjna ze masakra, a na szyi falda na faldzie.
    -- ;
    •  
      CommentAuthorUl_cia
    • CommentTimeApr 27th 2016
     permalink
    O tak - moja tam ciagle na sudocremie "jedzie" ;/ u Martynki o tym nie wiedziałam, to az do żywego miała odparzenia.... :(
    --
    •  
      CommentAuthorashtar855
    • CommentTimeApr 27th 2016 zmieniony
     permalink
    Dziewczyny co do Delicolu to nie działa dodany do mleczka kiedyś dzies mi sie o uszy obiło ze mamy kp najlepiej zeby sciagały pokarm i dodawały te krople do mleka-mleko musi odstać 2-3 godziny wtedy delicol rozbije tą laktoze. Tak robi mojego wujka żona i dopiero widac efekt po takim odstaniu mleka z tym enzymem, wczesniej jak podawała przed karmieniem efekt zaden. A dodam że jej mała Zosia kolki i problemy z brzuszkiem straszne ma :-/
    •  
      CommentAuthordaga310
    • CommentTimeApr 27th 2016
     permalink
    Moja tez ma czerwona szyje, ale ja smaruje jej ciagle nawet kilka razy dziennie tak jak i cale cialo to odparzen nie ma na szczescie..

    Treść doklejona: 27.04.16 08:45
    Jedynie to na dupsko nic nie dziala ehhh
    Ciale czerwona dupa i wargi sromowe ale to chyba dlatego ze grupa i mega faldy ma na nogach i tak ciagle ta pipa zgnieciona hehe
    --
  1.  permalink
    No Ewa ja tez przecieram, bo moj bezszyjny.
    Daga - moj tez ma odparzona, ale narazie lekko. Smaruje bepantenem i sie modle by gorzej nie bylo:/
    --
    • CommentAuthorkarolciat
    • CommentTimeApr 27th 2016
     permalink
    ashtar, ciekawe co piszesz. Pierwsze słyszę. Tu opis samego enzymu:
    "Laktaza (β-D-galaktozydaza) jest naturalnym, oczyszczonym enzymem trawiennym uzyskiwanym z Aspergillus oryzae. Enzym rozkłada laktozę do glukozy i galaktozy. U chorych z niedoborem endogennego enzymu zapobiega gromadzeniu się laktozy w jelicie cienkim i jej rozkładowi przez bakterie z wytworzeniem kwasu mlekowego, dwutlenku węgla i wodoru. Gazy te mogą powodować zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego, takie jak nasilenie perystaltyki jelit, dyskomfort w jamie brzusznej, bóle, wzdęcia, wiatry i biegunka. Laktaza rozpoczyna działanie bezpośrednio po podaniu doustnym i wywiera je na całej długości przewodu pokarmowego. Enzym działa w świetle jelit i nie ulega wchłonięciu do krwi."
    --
    •  
      CommentAuthordaga310
    • CommentTimeApr 27th 2016
     permalink
    Madzikk u nas bepanthen nie pomaga, po sudokremie jeszcze gorzej, inne masci tez nie dzialaja
    Jedynie Linomag jakos jeszcze troszke dziala ale juz mi sie skonczyl a paczka przyjdzie dopiero w nastepnym tygodniu ehhh
    --
  2.  permalink
    Daga - u starszaka fajnie dzialala masc clotrimazol. Taka w tubce jak bepanten.
    --
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeApr 27th 2016
     permalink
    ashtar855: kiedyś dzies mi sie o uszy obiło ze mamy kp najlepiej zeby sciagały pokarm i dodawały te krople do mleka-mleko musi odstać 2-3 godziny wtedy delicol rozbije tą laktoze

    Ale skoro karmię piersią, to jaki sens jest mleko odciągać i podawać go z butelki? Ja butelek chcę uniknąć.
    Ewasmerf: laski, sprawdzajcie swoim bezszyjnym dzieciom szyje. mojej sie odparzenie zrobilo. jest tak bezszyjna ze masakra, a na szyi falda na faldzie.

    U nas na razie skóra i kości, zero fałdek :confused:
    •  
      CommentAuthorEwasmerf
    • CommentTimeApr 27th 2016
     permalink
    marion: Ale skoro karmię piersią, to jaki sens jest mleko odciągać i podawać go z butelki? Ja butelek chcę uniknąć.

    tez sie zastnawialam wlasnie jaki tego sens. toz to nonsens
    -- ;
    •  
      CommentAuthordaga310
    • CommentTimeApr 27th 2016
     permalink
    ooo właśnie clotrimazol musze wypróbować, dla starszej tylko tym smaruje ehhh
    że wcześniej nie pomyślałam:confused:
    choć nie wiem czy to pomoze bo u nas chyba to wszystko od alergii ehh
    zobaczymy co lekarz dzisiaj powie
    __
    marion: to jaki sens jest mleko odciągać i podawać go z butelki? Ja butelek chcę uniknąć.

    ja np. jak podaje małej probiotyk to ściągam trochę mleka do kieliszka, wkrapiam probiotyk i podaje na łyżeczce
    może tutaj tak samo można było by robić hmmmm
    --
    •  
      CommentAuthorikaan
    • CommentTimeApr 27th 2016
     permalink
    Moja już tak 'duża' (w porównaniu do waszych) a też ani jednej fałdki nie ma- chudzina taka.
    daga310: podaje na łyżeczce

    no właśnie chyba chodziło, że z łyżeczki czy strzykawki a nie z butli, przecież tego mało dajesz ;).
    -- ,
    •  
      CommentAuthorashtar855
    • CommentTimeApr 27th 2016 zmieniony
     permalink
    Taki w tym sens że podajesz dziecku enzym bezpośrdnio w swoim mleku.Ta żona mojego wujka tez kp aleest tak źle z małą zelekarz kazał odciągac mleko i co któres karmienie podawać butelką z tym delicolem-ale najpierw mleko musi z tym enzymem odstać 2-3 godziny. Ona widzi że po takich karmieniach z "odstałym" mlekiem jest lepiej. To jest tylko informacja od kogos kto tak robi, przeciez nie musisz tak robić Marion ;-) A dodam jeszcze że jak mały Ci tak ulewa i słabo przybiera to do takiego mleka można dodać zagęszczacz co któreś karmienie z tym enzymem i ulewanie sie zmnijeszy i moze bedzie lepiej przybierał.
    •  
      CommentAuthorikaan
    • CommentTimeApr 27th 2016
     permalink
    ashtar855: podawać butelką

    ee no to faktycznie bez sensu ;)
    -- ,
    •  
      CommentAuthor_Isia_
    • CommentTimeApr 27th 2016
     permalink
    Ja mojemu dziecku wszelakie krople daje prosto do dziobka. Chyba za leniwa jestem na ściąganie nawet odrobinki. Ale też uważam, ze kp ma największy sens jeśli karmi się swoim mlekiem z piersi. A nie z butli. Butla to jednak moze byc kolkogenna, nie? Dziecko, ktore prawidlowo ssie pierś nie nalyka sie powoetrza przy jedzeniu. Z butli juz tak.
    I nie dodawajmy do tego mleka żadnych sztucznych dodatków. Ono jest juz doskonale. No chyba ze dziecko ma potwierdzony badaniami problem ze zdrowiem. Ale nie róbmy tak, ze idę do lekarza, mówię, ze moje dziecko dużo ulewa i lekarz zamiast rozpocząć diagnostykę to daje zageszczacz. Bo może mi się wydaje ze dużo ulewa? Może to mało? A jesi naprawdę dużo to lepiej zbadać dziecko. Już od tego zageszczacza w szczególności z daleka bym się trzymała jeśli dziecko kolkowe.
  3.  permalink
    Ikaan jak z wagą małej? my bylismy w pon u pediatry i Natalka mając 6 msc waży 6440 i jest na 3 centylu
    • CommentAuthorkarolciat
    • CommentTimeApr 27th 2016
     permalink
    Dzieci ulewają do pół roku i prawie zawsze to fizjologia.
    A Frycek wcale mało nie przybrał ,zważając, że dzieci piersiowe skokowo przybierają na wadze.
    Mnie się też nie chciało upuszczać, zwłaszcza że te tłuste kropelki zostają na ściankach takiego kieliszka np. W szpitalu jak byliśm yto taki probiotyk pielęgniarki wkraplały albo wprost do buzi albo na łyżeczkę, bo tę można "oblizać".
    Ale słyszałam, że dziewczyny np. kropią sobie na brodawkę przy karmieniu.
    Zalecenie z ulotki delicolu: "Karmienie piersią:
    Stosując się do zaleceń dawkowania podanego w tabeli odmierz odpowiednią ilość kropel na łyżeczkę. Podaj dziecku do spożycia bezpośrednio przed rozpoczęciem karmienia piersią. "
    I do mnie osobiście nie przemawia wizja "odstanego" mleka z enzymem co któreś karmienie, bo laktoza jest w każdej porcji i trawi się na bieżąco (laktaza naturalnie wytwarzana jest w jelicie cienkim). Gdyby działała tylko po odstaniu tego mleka to by znaczyło, że dziecko nie cierpi tylko po tych karmieniach z butelki a po innych już tak... Ale oczywiście nie jestem lekarzem, mogę się nie znać...
    --
    •  
      CommentAuthorblackberry
    • CommentTimeApr 27th 2016
     permalink
    Agusienkaaa, a Ty kp? Bo jak tak, to Natalka na 15 centylu - sprawdź sobie siatkę WHO, te w książeczkach zdrowia są dla dzieci karmionych mm.
    Ola dokładnie tyle ważyła, co Twoja córeczka (6380g mam w książeczce wpisane tydzień przed skończeniem 6 mc).

    Zresztą, ja dawno się przestałam przejmować centylami. Jeśli dziecko prawidłowo się rozwija i w ogóle przybiera na wadze, to dla mnie jest ok. Przecież dorośli też jedni szczuplejsi, a inni okrąglejsi.
    --
  4.  permalink
    blackberry nie karmie już piersią. Też w sumie się nie przejmuje, rozwija się porządku jest bardzo pogodna i morfologie ma ok wiec widocznie taka jej natura ze potrzebuje mniej i jest mniejsza. tylko tak sobie myśle na wizycie pediatra polozyła Natalke na brzuszku a ona nie wiem jak to nazwać podniosła nóżki i raczki wysoko i tak gibała się na brzuszku a pediatra skomentowała jak by z zadowoleniem " prosze zobaczyc co robi" a mine miała jak by to coś złego było a ja jakos nie wiem dlaczego niedopytalam i teraz nie wiem czy to jest prawidłowe czy nie. Ostatnio jak ja kładę na mate to czołga sie juz do tyłu po całym domu i zaczyna już robić pozycje do raczkowania.
    •  
      CommentAuthor_Isia_
    • CommentTimeApr 27th 2016
     permalink
    Nasza pediatra mówi, ze dziecko może ulewac jeszcze długo po skończeniu sześciu miesięcy i wiąże się to między innymi ze spionizowaniem dziecka. Jak zacznie siedzieć, chodzić to sytuacja sie poprawi. A wiadomo, z tym u każdego dziecka inaczej.
    •  
      CommentAuthor_mag_
    • CommentTimeApr 27th 2016
     permalink
    Ewasmerf: laski, sprawdzajcie swoim bezszyjnym dzieciom szyje. mojej sie odparzenie zrobilo. jest tak bezszyjna ze masakra, a na szyi falda na faldzie.

    Ewa ja polecam maść alantan plus. Jest nie droga, wszelkie odparzenia szybko znikają. Ładnie natłuszcza a nie wysusza jak sudokrem. Ja ją często na zmianę z zielonym linomagiem używam.
    --
    •  
      CommentAuthorikaan
    • CommentTimeApr 27th 2016
     permalink
    Jakiś tydzień temu 6.7 kg więc w końcu wskoczyła na siatkę. Ale też widzę, że więcej je więc to dlatego pewnie.
    -- ,
    •  
      CommentAuthorEwasmerf
    • CommentTimeApr 28th 2016
     permalink
    laski, moja marta ma taka ciemieniuche ze skorupe ma na glowie. u nas to chyba genetyczne bo piter mial to samo. ktos cos SPRAWDZONEGO??
    -- ;
  5.  permalink
    Po staremu zwykle maslo i czapeczka hi hi . My glowe myli Maksowi w emolium i tez smarowali balsamem emoliu. U nas bylo dodatkowo ciezko, bo mlody owlosiony baaardzo byl, i wez to wyczesz :devil:
    --
    •  
      CommentAuthorashtar855
    • CommentTimeApr 28th 2016
     permalink
    Nie wiem gdzie to pytanie zadać chce kupić wózek spacerowy jakis sprawdzony fajny i wygodny polecacie cos? Mam wielofunkcyjny ale kuźwa jak przełoze z gondoli na spacerówke to nie mam dojścia do kosza pod wózkiem :neutral: że też nie sprawdziłam tego jak go kupowałam :-/
    •  
      CommentAuthorblackberry
    • CommentTimeApr 28th 2016
     permalink
    Ewa, ja tradycyjnym sposobem smarowałam oliwką, ale guzik to dawało. Za to Ziajka na ciemieniuchę dała radę po dwóch myciach. A kosztowała parę złotych.
    --
  6.  permalink
    No ja ze swojej spacerówki tez srednio zadowolona jestem... A tyle kasy wozek..
    --
  7.  permalink
    ja mam britax b motion i dostęp do kosza tez jest średni ale nie zamieniła bym tego wózka na żaden inny. uwielbiam go. muszę tylko dokupic takie haczyki na all na rączkę do której można zaczepić siatkę.
    •  
      CommentAuthor_Fragile_
    • CommentTimeApr 29th 2016
     permalink
    Ewa, Gugi mial potworna ciemieniuche i po wyprobowanych kilku srodkach najlepiej sprawdzila sie Mustella - pieknie schodzilo i rozmiekczalo.-
    --
    •  
      CommentAuthorEwasmerf
    • CommentTimeApr 29th 2016
     permalink
    kupilam te ziajke, cale 7,60 wiec nawet jak sie nie sprawdzi to kit. I wieczorem odbieram jakas papke z apteki, cale 9,30. pediatra przepisala na recpete. no zobaczymy.
    -- ;
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeApr 29th 2016
     permalink
    Ponoć warto wyczesywać ciemieniuchę zwykłą szczotką do paznokci - bo ma twarde włosie. Nie ma co głaskać miękka szczoteczką do włosków.
    •  
      CommentAuthordaga310
    • CommentTimeApr 29th 2016
     permalink
    ja przed kąpielą mocno naoiliwiałam cała głowe zwykła oliwką, potem namaczanie w wodzie i wyczesywałam szczaotą, ale średnio tą szczotką schodziło więc drapałam paznokciem
    u nas zeszła całkowicie po odstawieniu nabiału przeze mnie
    --
    •  
      CommentAuthor_Aneta_
    • CommentTimeApr 29th 2016
     permalink
    Ja podobnie jak daga, ok 1h przed kąpielą smaruję włoski oliwką ubieram czapkę. Podczas kąpania myję włoski i później wyczesuję szczotką do włosów (ciut sztywniejszą niż te miękkie) i po trzech dniach wszystko zeszło, nawet okazało się że Tymek ma włoski :P
    --
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeApr 29th 2016
     permalink
    Dużo Wam schodzi LINOMAGU? Kurde, mała ta tubka.

    Oprócz Linomag maść jest jeszcze Linomag krem pod pieluszkę - chyba lepiej się opłaca, ale czy działanie to samo?
    •  
      CommentAuthorblackberry
    • CommentTimeApr 29th 2016
     permalink
    Marion, ten krem zupełnie inny skład ma, w tym tlenek cynku, który działa wysuszająco. Działanie więc nie będzie takie samo. Ten zielony lepiej natłuszcza, bo to maść (już samo podłoże tłuste: wazelina z lanoliną), no i olej lniany, który oprócz tego, że natłuszcza, to goi i regeneruje.
    Mi bardzo dużo na początku schodziło, bo smarowałam dupkę przy każdej zmianie pieluszki, a na noc grubą warstwą.
    Możesz poprosić pediatrę o receptę na robiony Linomag - skład ten sam, pojemność 100 g, cena 9,30 zł (ryczałt). Jedyna różnica jest taka, że maść wykonana w warunkach aptecznych ma krótszą trwałość i oficjalnie powinna być zużyta w ciągu bodajże miesiąca.

    Skład do wpisania na recepcie przez lekarza jest taki:

    Rp.
    Linomag liq. 20,0
    Lanolini
    Vaselini albi aa ad 100,0
    Mf.ung.
    --
    •  
      CommentAuthorefcia81
    • CommentTimeApr 29th 2016 zmieniony
     permalink
    Dziewczyny może bedziecie wiedziały, moja mała ma bardzo szorstkie nóżki, głównie na kolankach, nie jest to czerwone tylko tak jakby taka skorupa, ma tez tak na nadgarstkach, kurde co to może być. Ostatnie dni kąpałam w emolientach ale słabo pomogło, czy to jakieś wysuszenie? czy alergia?
    --
    •  
      CommentAuthor_mag_
    • CommentTimeApr 29th 2016
     permalink
    marion ja używam tego pierwszego- ten drugi jest z cynkiem więc wysusza, i dla mnie kiepsko się rozprowadzał. Ja uwielbiam tą maść Zawiera dpantenol więc ładnie odbudowuje skórę. Mnie starcza na długo bo smaruję tylko jak są problemy-jak skóra bezproblemowa to nie smaruję niczym.
    --
    •  
      CommentAuthoragat233
    • CommentTimeApr 29th 2016
     permalink
    Efcia ale to wyglada jak taka kaszka jakby sucha? U mojej cory tak sie objawiala alergia. Miala ja glownie na kolankach, nadgarstkach i wierzchach dloni. Najprawdopodobniej bylo to uczulenie na proszek bo akurat maz kupil jakis nowy. Lekarka kazala kapac w emolium i smarowac 2 razy dziennie tez emolium. Kiepsko to pomagalo wiec musialam kilka razy posmarowac mascia ze sterydem. Ja bym sie wybrala do lekarza zeby to sprawdzic jesli sie bedzie utrzymywac wysypka.
    --
    •  
      CommentAuthorEwasmerf
    • CommentTimeApr 30th 2016
     permalink
    moze ktoras z was sie zna
    to apteczne cudo na ciemieniuche ma sklad (o ile dobrze czytam pismo pisane recznie):
    talci veneti
    zinci oxyd (to znane)
    glieryna (wiadomo)
    ag calcis
    zapomnialam pediatry zapytac co z tym zrobic dziadostwem dokladnie, w aptece tez jakos nie umieli pomoc, wiec posmarowalam glowe - biala papka, po jakis 15 min wykapalam i umylam glowe ta ziajka i teraz glowa biala, sucha, ale nic wyczesac sie nie da (olejkiem to mokre byly te luski a tu sucha glaca zupelnie). jedyny plus to glowa nie smierdzi. bo taka ciemieniucha to smierdzi okropnie bo to lojotok jest (tzn mnie smierdzi ale ja teraz po pologu i przez to chyba ze nie pale to mam taki wech jak pies)
    Moze jest tu jakas farmaceutka, albo chemiczka jakas sie odezwie? Moze ktos uzywal? Chodzi mi glownie o zasade dzialania tej papki - czy to ma tak suche byc i sie zacznie luszczyc i odpadac samo czy jak? Tymi szczoteczkami to sie posmyrac mozna a nie wyczesywac ciemieniuche.
    -- ;
    •  
      CommentAuthormadziik1983
    • CommentTimeApr 30th 2016 zmieniony
     permalink
    efcia81: Dziewczyny może bedziecie wiedziały, moja mała ma bardzo szorstkie nóżki, głównie na kolankach, nie jest to czerwone tylko tak jakby taka skorupa, ma tez tak na nadgarstkach, kurde co to może być. Ostatnie dni kąpałam w emolientach ale słabo pomogło, czy to jakieś wysuszenie? czy alergia?
    - wyglada mi na alergie, starszaka tak sie objawiala skaza bialkowa.

    Marion - ten drugi krem to jak sudocrem.Nie polecam. Ja uzywam rozowy linomag, cena kolo 10-11 zl i mam jeszcze "sloiczek" (niewiem jak to nazwac) od urodzenia.


    Treść doklejona: 30.04.16 08:37
    Sorki, ale nie umiem wrzucic linka:/
    --
    •  
      CommentAuthorblackberry
    • CommentTimeApr 30th 2016 zmieniony
     permalink
    Ewa, zawiesina, którą dostałaś, ma działanie typowo wysuszające - talk, tlenek cynku, woda wapienna, wszystko to działa osuszająco. Gliceryna jest tylko jako "nośnik", żeby konsystencja była taka jaka jest.
    Przy łojotokowym zapaleniu skóry się często takie coś stosuje. Żeby wysuszyć zmiany skórne.
    Także tak - to na pewno ma takie suche być i zrobiłaś dobrze, że posmarowałaś, a potem zmyłaś - przypuszczam, że jeszcze dłużej to można by na głowie trzymać niż 15 minut.
    Ale nie umiem Ci powiedzieć, czy teraz te łuski same odpadną :confused: Bo nie mam doświadczenia z takim specyfikiem przy ciemieniuszce. Raczej zawsze zalecało się natłuszczanie nie wysuszanie. Ale może Marta ma ten łojotok na tyle duży, że lekarka kazała wysuszać? Nie wiem.
    --
    •  
      CommentAuthordaga310
    • CommentTimeApr 30th 2016
     permalink
    Ewa z tego co czytalam.o.tej bialej papce to ona ma tak wysuszac, zostawia sie ja na skorze ktora potem sie łuszczy sama..
    Ja wlasnie taka papke bym.chciala dla Amelki na ta jej buzie ehhh
    Bo ona bardzo dobra przy ŁZS czy AZS
    --
    •  
      CommentAuthoragigi
    • CommentTimeApr 30th 2016
     permalink
    Efcia, jak najbardziej może to być alergia. Trzeba wyeliminować alergenu. Najbardziej typowy to nabiał.
    Na poprawę stanu skóry polecam kąpiel w siemieniu lnianym. Do smarowania pediatra nam poleciła linomag a+e.
    --
    •  
      CommentAuthorefcia81
    • CommentTimeMay 1st 2016
     permalink
    Kurczę to mnie zmartwilyscie ta alergia. A czy taka alergia swędzi? Bo ja najwyraźniej to nie swędzi i w ogole jej to nie przeszkadza. Na nadgarstkach zrobiło sie czerwone i szorstkie a na nóżkach jest tylko szorstkie. Wizytę u lekarza mam 5 maja czy do tego czasu bede smarować bepantenen?
    --
    •  
      CommentAuthorEwasmerf
    • CommentTimeMay 1st 2016
     permalink
    Daga, jak bede na kolejnym szczepieniu w czerwcu to poprosze o ta papke dla ciebie. i ci wysle. jesli chcesz.
    -- ;
Chcesz dodać komentarz? Zarejestruj się lub zaloguj.
Nie chcesz rejestrować konta? Dyskutuj w kategoriach Pytanie / Odpowiedź i Dział dla początkujących.